Ivo Andrić

Nekada smo ga citali u skoli " pod moranje".
Kada se zavrsio onaj nesrecni rat 1999. godine, nekako spontano, procitala sam ga ponovo.
Izgleda da ce za sva vremena postojati neka cuprija koja ce nas vezati za ovu nasu balkansku pricu.
Odlican je Andric.
 
тхе бридге оф тхе дрина...

хм, ја не волим андрића...мислим човеку свака част, није мала ствар добити нобелову награду за књижевност, али некако не волим његов начин писања. оно бре, сами турцизми већ ми мука од тога! читаш, читаш, па после извесног времена станем и замислим се: "па побогу је л` смо турци ил` смо срби?"
 
фигхтер:
тхе бридге оф тхе дрина...

хм, ја не волим андрића...мислим човеку свака част, није мала ствар добити нобелову награду за књижевност, али некако не волим његов начин писања. оно бре, сами турцизми већ ми мука од тога! читаш, читаш, па после извесног времена станем и замислим се: "па побогу је л` смо турци ил` смо срби?"

glupo je ne voleti jednog takvog pisca samo zbog turcizama. ako si ti srbin i govoris srpski, nista ti nece faliti da citas o turcima i drugim narodima, cak stavise - naprotiv. naravno, andric se mnogo bavio istorijom i mnogo toga o tome i rekao, a kroz nasu istoriju se uglavnom prozimaju turci i to je to ...
ima on dela u kojima nema turcizama 😉
 
фигхтер:
тхе бридге оф тхе дрина...

хм, ја не волим андрића...мислим човеку свака част, није мала ствар добити нобелову награду за књижевност, али некако не волим његов начин писања. оно бре, сами турцизми већ ми мука од тога! читаш, читаш, па после извесног времена станем и замислим се: "па побогу је л` смо турци ил` смо срби?"

Ivovi romani su zvek.
 
ма то све стоји што кажете, али ја лично некако не волим тај начин писања.
кад је изражавање у питању онда је у сваком случају боље причати српски него користити туђе речи. са турцима смо се дружили 500 година и логично је да покупимо речи од њих, али са моје тачке гледишта - то је као кад би рецимо мика антић узео да користи стално мађарске речи, из простог разлога што је некада војводина била под мађарима као што је остатак србије био под турцима.

мислим, мало бесмислено јер онда би смо изгубили свој прави идентитет, зар не? :roll:
 
фигхтер:
ма то све стоји што кажете, али ја лично некако не волим тај начин писања.
кад је изражавање у питању онда је у сваком случају боље причати српски него користити туђе речи. са турцима смо се дружили 500 година и логично је да покупимо речи од њих, али са моје тачке гледишта - то је као кад би рецимо мика антић узео да користи стално мађарске речи, из простог разлога што је некада војводина била под мађарима као што је остатак србије био под турцима.

мислим, мало бесмислено јер онда би смо изгубили свој прави идентитет, зар не? :roll:

pa jeste, to je tako .....
ali Andric je pisao dosta o Bosni, bosnjacima, te fore, i koristio je turcizme. pisao je i o Istanbulu (prokleta avlija) ..... ali pisao je i o "domacim" stvarima, sta ti ja znam ... meni je sve to lepo, bas mi ne smeta sto je koristio tu i tamo turcizme. pa nasta bi licilo da je pisao o kasabi na Drini iz pre dva veka cistim srpskim? ne bi bilo realno .....
 
Keeper:
фигхтер:
ма то све стоји што кажете, али ја лично некако не волим тај начин писања.
кад је изражавање у питању онда је у сваком случају боље причати српски него користити туђе речи. са турцима смо се дружили 500 година и логично је да покупимо речи од њих, али са моје тачке гледишта - то је као кад би рецимо мика антић узео да користи стално мађарске речи, из простог разлога што је некада војводина била под мађарима као што је остатак србије био под турцима.

мислим, мало бесмислено јер онда би смо изгубили свој прави идентитет, зар не? :roll:

pa jeste, to je tako .....
ali Andric je pisao dosta o Bosni, bosnjacima, te fore, i koristio je turcizme. pisao je i o Istanbulu (prokleta avlija) ..... ali pisao je i o "domacim" stvarima, sta ti ja znam ... meni je sve to lepo, bas mi ne smeta sto je koristio tu i tamo turcizme. pa nasta bi licilo da je pisao o kasabi na Drini iz pre dva veka cistim srpskim? ne bi bilo realno .....

добро, свако има право да воли поједина дела или писце.
мени се рецимо андрићев начин изражавања не свиђа, што не значи да га не поштујем као човека и писца.
 
фигхтер:
Keeper:
фигхтер:
ма то све стоји што кажете, али ја лично некако не волим тај начин писања.
кад је изражавање у питању онда је у сваком случају боље причати српски него користити туђе речи. са турцима смо се дружили 500 година и логично је да покупимо речи од њих, али са моје тачке гледишта - то је као кад би рецимо мика антић узео да користи стално мађарске речи, из простог разлога што је некада војводина била под мађарима као што је остатак србије био под турцима.

мислим, мало бесмислено јер онда би смо изгубили свој прави идентитет, зар не? :roll:

pa jeste, to je tako .....
ali Andric je pisao dosta o Bosni, bosnjacima, te fore, i koristio je turcizme. pisao je i o Istanbulu (prokleta avlija) ..... ali pisao je i o "domacim" stvarima, sta ti ja znam ... meni je sve to lepo, bas mi ne smeta sto je koristio tu i tamo turcizme. pa nasta bi licilo da je pisao o kasabi na Drini iz pre dva veka cistim srpskim? ne bi bilo realno .....

добро, свако има право да воли поједина дела или писце.
мени се рецимо андрићев начин изражавања не свиђа, што не значи да га не поштујем као човека и писца.

absolutely OK :lol:
ni meni se ne svidja sto pises engleske reci cirilicom ali te postujem kao coveka i forumasha :wink: :lol:
 
Keeper:
фигхтер:
Keeper:
фигхтер:
ма то све стоји што кажете, али ја лично некако не волим тај начин писања.
кад је изражавање у питању онда је у сваком случају боље причати српски него користити туђе речи. са турцима смо се дружили 500 година и логично је да покупимо речи од њих, али са моје тачке гледишта - то је као кад би рецимо мика антић узео да користи стално мађарске речи, из простог разлога што је некада војводина била под мађарима као што је остатак србије био под турцима.

мислим, мало бесмислено јер онда би смо изгубили свој прави идентитет, зар не? :roll:

pa jeste, to je tako .....
ali Andric je pisao dosta o Bosni, bosnjacima, te fore, i koristio je turcizme. pisao je i o Istanbulu (prokleta avlija) ..... ali pisao je i o "domacim" stvarima, sta ti ja znam ... meni je sve to lepo, bas mi ne smeta sto je koristio tu i tamo turcizme. pa nasta bi licilo da je pisao o kasabi na Drini iz pre dva veka cistim srpskim? ne bi bilo realno .....

добро, свако има право да воли поједина дела или писце.
мени се рецимо андрићев начин изражавања не свиђа, што не значи да га не поштујем као човека и писца.

absolutely OK :lol:
ni meni se ne svidja sto pises engleske reci cirilicom ali te postujem kao coveka i forumasha :wink: :lol:

па шта ћеш...андрић је имао свој стил писања, а ево ја имам свој.
пих, ал` сам нашао да поредим себе и андрића... :lol:
 
Čula sam da je Ivo Andrić vagao svoje rečenice satima, da ih je prepravljao milion puta, pre nego ih uobliči u završnicu. Romani su mu fenomenalni, čovek je imao veliki fond reči, tipičnih za područje BiH. Umeo je da oslika to vreme, da razvije radnju, produbi karakteristike likova i da univerzalno značenje. Zamišljam ga i sad kako hoda Beogradskim ulicama, Kališom, zamišljen i udubljen u radnju iz romana koji je tek u povoju, u obrisima. Volela bih da sam ga upoznala, ali...
Znakovi pored puta su mi njegovo najznačajnije delo, jer ga je pisao skoro 50 godina. To delo sadrži čitav jedan život i predstavlja obilje mudrih iskaza o samosvesti, pisanju, ljudima, motivima, idejama i dogadjajima.... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
 
ms:
Čula sam da je Ivo Andrić vagao svoje rečenice satima, da ih je prepravljao milion puta, pre nego ih uobliči u završnicu. Romani su mu fenomenalni, čovek je imao veliki fond reči, tipičnih za područje BiH. Umeo je da oslika to vreme, da razvije radnju, produbi karakteristike likova i da univerzalno značenje. Zamišljam ga i sad kako hoda Beogradskim ulicama, Kališom, zamišljen i udubljen u radnju iz romana koji je tek u povoju, u obrisima. Volela bih da sam ga upoznala, ali...
Znakovi pored puta su mi njegovo najznačajnije delo, jer ga je pisao skoro 50 godina. To delo sadrži čitav jedan život i predstavlja obilje mudrih iskaza o samosvesti, pisanju, ljudima, motivima, idejama i dogadjajima.... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

eto ...... :lol:
volim kad cujem nesto ovako.
 
све је то ОК, али ако ћемо по тој логици - толстој је ану карењину писао у 7 рецензија...и ето, да није умро - ко зна да л` је би ово остала коначна верзија...
 
фигхтер:
све је то ОК, али ако ћемо по тој логици - толстој је ану карењину писао у 7 рецензија...и ето, да није умро - ко зна да л` је би ово остала коначна верзија...

..... nadam se da bi :roll: ..... i ono mi je bilo vishe nego previshe
 
Andric je super pisac i preko svojih lokalnih ljudi i izraza je govorio o problemima i zivotima svih ljudi na svetu.Zato slobodno moze da ga cita i Kinez i Amerikanac.
Inace sto se tice toga kakav je bio covek profesorka srpskog nam je pricala kako je bio dosta skroman ali i plasljiv.Navodno,kada su bili studentski protesti (mislim '68) obecao je da ce doci na fax i odrazati govor u kome podrzava studente ali nije dosao jer su protiv protesta bili Tito i vlast.Studenti su bili veoma razocarani.
 
фигхтер:
тхе бридге оф тхе дрина...

хм, ја не волим андрића...мислим човеку свака част, није мала ствар добити нобелову награду за књижевност, али некако не волим његов начин писања. оно бре, сами турцизми већ ми мука од тога! читаш, читаш, па после извесног времена станем и замислим се: "па побогу је л` смо турци ил` смо срби?"
Nije bitno da li je ili nije dobio nobelovu nagradu ali besprekorno pise,da koristi mnogo turcizama ,koristi, treba ti recnik ali koji je najgledaniji film u nas u 2003-oj godini?Zona Zamfirova gde nemas nijednu rec koja nije turcizam..pa se pitaj sta smo mi ako to i ima neke veze uopste...jadan Sremac da moze da vidi kako su mu osakatili remek delo :cry:
 
Andric je po profesiji bio istoricar, i ta cinjenica se mora uzeti u obzir kad se govori o njegovom radu;druga stvar je,da i je iko od vas Bosanac? Posto misim da je ovo storilo knofuziju- (stariji)ljudi u Bosni mahom i danas pricaju kao u Andricevim knjigama, tako da on nije previse preterao koristivsi neke izraze, a i tema romana-reke "Na Drini cuprija" je takva, da bi upotreba drugih, srpskih ili bilo kojih drugih izraza, bila u najmanju ruku,neumesna.
 
Balkan...sudar razlicitih kultura, vera, jezika. Pogled u grotlo sa jednog kamenog mosta na Drini. Koliko spaja,a koliko razdvaja ljude? Prica se nastavlja do danasnjih dana - Andric je zapoceo, Draskovic u romanu "Noz" prosirio i ko zna ko ce je i kada zavrsiti!
 
Nije valjda da nemamo ni jednu temu posvećenu Ivi Andriću:eek:

Nisam planirao otvarati temu nego samo ostaviti jedan tekst iz nedeljnog priloga Večernjih novosti posvećenih knjizi sabranih pisama Ive Andrića. Tekst je iz 2000 godine

Fotografija0863.jpg


Ako nije čitljivo, može i u spojler.
 

Back
Top