John Petrucci

levrone

Domaćin
Poruka
4.131
Da, da, taj čuveni gitarista, onaj kome se divim do imbecilnosti,... (naravno, da ne pominjem ruske klaviriste,...).
Setih se da je nekad Steve Morse baš u Beogradu rekao da je Petrucci (po njegovom mišljenju) najbolji (gitarista, naravno).
Šta vi mislite o tome?
 
levrone:
Da, da, taj čuveni gitarista, onaj kome se divim do imbecilnosti,... (naravno, da ne pominjem ruske klaviriste,...).
Setih se da je nekad Steve Morse baš u Beogradu rekao da je Petrucci (po njegovom mišljenju) najbolji (gitarista, naravno).
Šta vi mislite o tome?


Tesko je tu reci ko je najbolji, trebalo bi precizirati u kom zanru muzike poredis gitariste.
Ovde je pre bila slicna tema na forumu , kao i u vezi bubnjara, i onda neko kaze kako je najbolji npr. bubnjar Lars iz Metalike. To su smesne konstatacije.

Meni je tesko da poredim metal i jazz gitariste npr, svakako da dajem glas za ove druge u svakom pogledu. Bila je i to tome rasprava. Ne mogu da svrstam metal kao vrhunsko dostignuce u sviranju gitare, da ne navodim sada razloge za to , ima ih dosta, sada ce se Oath strasno razljutiti kada ovo cuje :-).

Slusao sam nesto malo od njega, ali kazem , daleko je to od umeca jazz sviranja, ne mogu to da poredim. Sve je to ok, ima tu strasno dobrih metal gitarista ali meni Petrucci zvuci kao jedan iz gomile slicnih, slusas njega kao da slusam Satrianij-a, Vai-a, vec vidjeno, bar ono sto sam ja cuo, ne znam mozda i gresim.
 
Nisam ni rekao da je najbolji, to je Morse rekao. Naravno da ne mogu da se porede,...
Što se tiče jazz sviranja, Petrucci je (koliko se sećam njegove biografije, a davno je to bilo i nadam se da nisam to pomešao sa nekim) na jazz akademiji i upoznao svoje drugare iz benda.
Ima dosta snimaka, ali odlično se sećam jednog Iz Japana (promocija albuma "images and Words") gde kod predstavljanja sebe, bez imalo džekiranja pokazuje da odlično poznaje jazz.
Drugo, kada kažem Petrucci, ne mislim samo na Dream Theater. Iza njega dosta odličnih projekata kao što su LTE (gde na poslednjih 5 stvari džem P., Portnoja, rudesa i Levina), LTE2, razni tribjut albumi,... projekat sa Džordanom Rudesom (klavijaturistom Dream..) u većini delova zvuči izuzetno džezastično,...
 
klika:
Meni je tesko da poredim metal i jazz gitariste npr, svakako da dajem glas za ove druge u svakom pogledu. Bila je i to tome rasprava. Ne mogu da svrstam metal kao vrhunsko dostignuce u sviranju gitare, da ne navodim sada razloge za to , ima ih dosta, sada ce se Oath strasno razljutiti kada ovo cuje :-).

Uh, bas cu da se ljutim. Ionako je poznato da su vrhunski metal gitaristi, ne poput klasicnih gitarista poput Murray/Smith/Gers iz Iron Maiden ili Quinn/Scarratt iz Saxon, nisu izlazili u javnost sa drugacijim projektima osim metala. Dok su meni omiljeni gitaristi M.Schenker, Ulrich Roth, Wolf Hoffmann i ostali imali velike izlete u druge vrste muzike, takodje i jazz. Uostalom ima gomila albuma koji su oni radili.

A za Petruccia, pa mene je odusevio kako je odradio "A Change Of Seasons", 23 minuta gde je stvarno perfektno odradio posao. Postujem ga kao jako kvalitetnog gitaristu, ali nije bas sasvim po mom ukusu, kao ni Luca Turilli, prosto mi njihov zvuk ne lezi.
 
levrone:
Nisam ni rekao da je najbolji, to je Morse rekao. Naravno da ne mogu da se porede,...
Što se tiče jazz sviranja, Petrucci je (koliko se sećam njegove biografije, a davno je to bilo i nadam se da nisam to pomešao sa nekim) na jazz akademiji i upoznao svoje drugare iz benda.
Ima dosta snimaka, ali odlično se sećam jednog Iz Japana (promocija albuma "images and Words") gde kod predstavljanja sebe, bez imalo džekiranja pokazuje da odlično poznaje jazz.
Drugo, kada kažem Petrucci, ne mislim samo na Dream Theater. Iza njega dosta odličnih projekata kao što su LTE (gde na poslednjih 5 stvari džem P., Portnoja, rudesa i Levina), LTE2, razni tribjut albumi,... projekat sa Džordanom Rudesom (klavijaturistom Dream..) u većini delova zvuči izuzetno džezastično,...

Ok, on jeste zavrsio Berklee koliko je meni poznato, svaka cast na tome, to jeste najprestiznija jazz akademija u svetu, samo ne znam koji odsek i sta konkretno.
Znas kako, Berklee je cudna stvar iz jednog razloga sto tamo ne postoji samo klasicno skolovanje od 4 godine kao i na ostalim univerzitetima/skolama i tome slicno, postoji i to naravno ali znam da su neki nasi ljudi tamo zavrsavali godinu ili dve studija, sve zavisi od mnogo faktora, takodje i sta covek zeli da usavrsava.

No, kazem, nisam slusao nesto preterano Petrucci-ja pa ne mogu sada ovako napamet da ti kazem sta je sve radio i kako je to uradio. Ono sto sam cuo je cistio metal i o tome ne bih nesto preterano raspravljao, sve je to ok ali nije ono sto mi pomera bubrege. Daleko je to u nekom tehnickom smislu i po kompleksnosti od jazz-a. Ne znam koliko si pratio/pratis jazz.

Postoje i mnogo veci virtuozi na gitari, evo recimo za primer coveka kojeg sam otkrio pre 4-5 meseci, francuski ciganin Bireli Lagrene, slucajno sam dosao do jednog njegovog DVD izdanja i prosto nisam svojim ocima mogao da poverujem sta i kako taj covek svira jazz!?!? Kasnije sam nabavio jedno 120-tak pesama od njega, to treba poslusati, ne vredi da ti opisjuem. Takodje neki njegovi snimci sa kolegom Sylvian Luc-om, takodje neverovatan gitarista.
Da ne idem previse u nabrajanje, ima tu od stare garde Joe Pass, Herb Ellis, itd......mnogo toga....Birelija sam samo napomenuo kao jednog od mladje garde vrhunskih virtuoza na gitari.
Ne znam ali ovde niko na forumu nikada da pomene recimo jednog Stanley Jordana, cudo tehnike sviranja, itd.......
 
Citat:"Meni je tesko da poredim metal i jazz gitariste npr, svakako da dajem glas za ove druge u svakom pogledu. Bila je i to tome rasprava. Ne mogu da svrstam metal kao vrhunsko dostignuce u sviranju gitare, da ne navodim sada razloge za to , ima ih dosta, sada ce se Oath strasno razljutiti kada ovo cuje :-). "



Hahaha! E, stvano! Pa, Yngwie Malmsteen bi u Jazz-Rock svirci sa'ranio sve tvoje idole!
Muzicka teorija je sama po sebi laksa od bilo kog mog ispita na matematici. Kada sam ucio jazz fraze, nije bilo problema da ih odsviram u nekoj srednjoj brzini, a kada sam poceo da ucim heavy, nastali su problemi!
 
Ma daj Yngwie, slazem se sa tobom donekle, ali znas i sam da brzina nije presudna.
Tacno je za Malmsteena da bi ih sahranio posto covek ima jako specifican pristup komponovanju svojih numera, i sa godinama i albumima je stvarno dostigao zrelost. Pa "Alchemy" je neverovatan album sta se sve tu moze cuti. I naravno Glenn Tipton sa svojim abnormalno sirokim aspektom pristupa sviranju.
Necu da pominjem "izvikane" nemce, ali ipak su u samom vrhu.
 
YNGWIE:
Citat:"Meni je tesko da poredim metal i jazz gitariste npr, svakako da dajem glas za ove druge u svakom pogledu. Bila je i to tome rasprava. Ne mogu da svrstam metal kao vrhunsko dostignuce u sviranju gitare, da ne navodim sada razloge za to , ima ih dosta, sada ce se Oath strasno razljutiti kada ovo cuje :-). "



Hahaha! E, stvano! Pa, Yngwie Malmsteen bi u Jazz-Rock svirci sa'ranio sve tvoje idole!
Muzicka teorija je sama po sebi laksa od bilo kog mog ispita na matematici. Kada sam ucio jazz fraze, nije bilo problema da ih odsviram u nekoj srednjoj brzini, a kada sam poceo da ucim heavy, nastali su problemi!


E kad bi bilo tako kao sto ti kazes.......

Nesto mi cudno zvuci kako to da svi metalci kazu kako su oni jos kao mali svirali jazz bez po muke i da je to tako neka prosta igra na gitari.
Mozes li mi nabrojati neke jazz gitariste koje si slusao i da mi kazes sta i kako oni sviraju. Jer pre nego sto pocnemo da poredimo neke stvari trebalo bi da poznajemo obe strane.

Ja sam slusao davnih godina sve ove metal idole kada vecina prisutnih na forumu nije ni znala sta je muzika. Znas kako, nemam ja nista protiv heavy metala , sve je to ok, on ima svoej mesto u nekom periodu razvoja moderne muzike, ima publiku, sve to stoji, kao klinac sam se i ja palio na Satrianija, Vai-a kojeg sam i gledao davne `88 na Donington Monster Of Rock festivalu (nekada nejaveci metal festival u svetu, vise ne postoji) dok je kratko vreme svirao sa David Lee Roth-om, itd......da ne idem u detalje.

Ali kako sazrevas i otkrivas neke nove strari shvatis vremenom da si jos kao zelen momcic bio u velikoj zabludi, ali sve je to deo odrastanja.
 
Dont_Break_The_Oath:
Ma daj Yngwie, slazem se sa tobom donekle, ali znas i sam da brzina nije presudna.
Tacno je za Malmsteena da bi ih sahranio posto covek ima jako specifican pristup komponovanju svojih numera, i sa godinama i albumima je stvarno dostigao zrelost. Pa "Alchemy" je neverovatan album sta se sve tu moze cuti. I naravno Glenn Tipton sa svojim abnormalno sirokim aspektom pristupa sviranju.
Necu da pominjem "izvikane" nemce, ali ipak su u samom vrhu.


Opet zabluda, slazem se da je Malmstin brz, ali treba poslusati i druge stvari pa onda ceniti da li je Zika brzi od Pere, kao sto napomenuh ranije, ima isto tako brzih gitarista mada to nije najbitnije u celoj prici.
Vi se oslanjate samo na metal i kao da nista drugo na planeti ne postoj, u tome je problem. Poslusajte i druge stvari pa da ih onda uporedjujemo, apriori bez poznavanja drugih stvari se donose olaki zakljucci.
 
Snowblind:
Nemci su najbolji muzicari na svetu. Uvek bili i uvek ce biti.

Ovo je istina, samo tiho pisi to ovde da te ne cuju izvesni forumasi koji ne priznaju nemce kao kvalitetne gitariste.
Ali mogu odmah da navedem listu najboljih nemackih gitarista:

Michael Schenker, Rudolf Schenker, Ulrich Roth, Matthias Jabs, Michael Weikath, Sascha Gerstner, Roland Grapow, Majk Moti, Rolf Kasparek, Andre Olbrich, Wolf Hoffmann, Jörg Fischer, Stefan Kauffmann.

A o vokalima i ostalim da ne pricam.
 
"Ali kako sazrevas i otkrivas neke nove strari shvatis vremenom da si jos kao zelen momcic bio u velikoj zabludi, ali sve je to deo odrastanja."
U potpunosti se slažem, jer i ranije sam rekao na forumu :muzika je bila i ostala umetnost. Ne može na nju da se gleda kao na tehniku!!! (tehniku sviranja)
 
Pa šta ako je nešto teže za sviranje, jel' to suština?! To je isto k'o kad bi za nekog pisca rekli da je dobar zato što koristi duge i reči teške za izgovor,... i piše ih levom rukom, četkom,...
Tehnika jeste neophodna da bi umetnik mogao da se izrazi onako kako želi, da odsvira ono što je zamislio, ali sama muzika je samo proizvod duha!!!!
 
Ne bih da trošim vreme na Malmsteena,...ali prvi put kad sam uzeo da ga čujem...:
-pazi, druga pesma liči na prvu, treća na drugu i na prvu,... Sve u svemu, svira pa opiči neku neoklasiku (brrrrrrrrrr, nešto brzo), pa opet svira, pa opet solira, pa opet... Strašno!!!
I znači on je dobar zato što brzo svira neke svoje šeme!!!
....
Gledao sam neki njegov kurs, šta li je... najbolje je zvučalo to kad je svirao Lazy,... naravno, zato što nije bilo njegovo.
...
Da rezimiramo, Malmsteen jeste odlično savladao tehniku gitare, ali je operisan od muzike (kao umetnosti, što zapravo (jedino) i jeste).
 
Da, jazz/blues, jedna mnogo važna stvar kod tih pravaca jeste sloboda improvizacije. Tad imaš taj ritam/tonalitet koji te ograničava,... note ti nisu potrebne, jer sviraš baš onako kako osećaš. Da, da,...
 
Levrone, malo poslusaj Malmsteena pa ces videti da nije sve u njegovoj brzini. To sto ti treca pesma lici na drugu, druga na prvu, uopste nije merilo kvaliteta. Malmsteen je samo neverovatno precizan u svojoj brzini i nigde, ni u jednoj sekundi ne postoji bilo kakvo brljanje. Ali mu brzina nije osnov.
A to da je operisan od muzike, stvarno ne znam odakle ti to, gde si to pokupio. Pa pogledaj samo nacin na koji on komponuje svoje pesme. Covek je najblizi J.S. Bachu prilikom konstruisanja nota, a to nije nimalo naivna stvar.
Preslusaj album "Inspiration" gde je radio obrade drugih muzicara, i obrati paznju na obradu od Scorpions "The Sails Of Charon" na kojoj je u originalu Ulrich Roth znatno brze odsvirao nego sto je to Yngwie Johan uradio.
 
Njega hvale uglavnom zbog njegove brzine, to sam obično slušao.
Nema brljanja, ali nekako mi ta neoklasika... odudara. Nekako,...ne stoji lepo tamo gde je stavljena. Ako radiš stvar kao neoklasiku, odradi je celu takvu! Svi solovi su mu nekako isti,..trrrrrr... neka promocija njegove veštine, ne sviđa mi se to. Verovatno nisam dovoljno čuo od njega, ali ono što sam čuo (bar 30 stvari) sve je slično kao gore već opisano.
Priznajem, nisam neki ljubitelj neoklasike, verovatno zato što sam ljubitelj klasike. Možda mi se zbog toga ne sviđa njihova savremena interpretacija.
Doduše, jedino mi se jedan projekat Vitalija Kuprija učinio dobrim, bio je ceo kao neoklasika. Greg Howe je svirao s njim, da, opasna svirka.
Npr. tu i Howe i Kuprij pokazuju da su majstori, ali sa, izgleda, mnogo više saradnje.
Kod Malmsteena mi se čini da on samo kaže :"e, ovde ću da uarim jedan brz solo,...brrrrrrr..."
Možda mi se čini, verujem da nije tako.
 

Back
Top