Linux i Mobile procesor

Darko201

Zainteresovan član
Poruka
173
Interesuje me da li je preporucljivo instalirati linux na sisteme sa mobile procesorima?
Probao sam Knoppix Live CD, ali mi se nije svidelo kako to sve zvuci.
Naime, laptop radi pod XPom sp2, a moj Athlon XP-M 2600+ procesor poseduje Throttle Range 70%-100% (za one koji mozda nisu upuceni: procesor smanjuje radni takt sa 2 na 1.4GHz kad nije previse opterecen radi ustede struje - baterije) i za njega je potreban specijalan drajver koji radi pod windowsom i regulise i grejanje procesora, tj. bolje receno hladjenje, ukljucivanje i iskljucivanje ventilatora. Ventilatori se ukljucuju povremeno u toku rada i spram opterecenja CPUa.

Komp super radi pod XPom, ali upravo skidam SuSe10, pa bih hteo da ga probam.

Kad sam bootovao Knoppix, dok se pokretao, izlistao mi je detaljno ceo hardver, verovatno je sve prepoznao. Medjutim, kada se Knoppix ucitao, ventilatori su radili 100% stalno, nisu se gasili. Verujem da je to zbog nedostatka drajvera, a ne zbog opterecenja (???). Kao sto rekoh drajver za procesor pod XPom regulise rad ventilatora, broj obrtaja i ostalo.

Da li je takve drajvere uopste moguce naci? Za ovaj laptop na proizvodjacevom sajtu imaju samo drajveri za xp. Ostale sisteme "ne podrzava".

Citao sam one lepljive poruke, Linux installation guide i ostale i svuda se spominju "korisnici desktop racunara"
 
Red_Zmaja:
Pitanje za tebe drzi li se xp na desktop racunarima?
I ako oces da ne cimas mnogo racunar preporuka koristi fluxbox umesto kde-a.
Ne razume pitanje. (drzi li se xp na desktop racunarima - ???)

KDE inace ne koristim, posto je Live CD (naveo sam), nema svrhe, ne mogu nista da pisem po NTFSu. Probao sam cisto da vidim kako radi.
 
Uzmi nesto sa 2.6 kernelom. Postoje moduli za stimovanje frekvencije.
btw: Ako instaliras Linux na laptopu, instaliraj Ubuntu. Ozbilnjo, nije da flamujem.
Red_Zmaja ce da se slozi sa ovim, definitivno :)
 

Back
Top