Windows 10 Instalacija

ProkopijeS

Početnik
Poruka
5
Pokusavam da predjem sa Windows 10 32 bit na Windows 10 64 bit. Napravim USB i ocekujem da ce biti lako kao prvi put, ali ne...
Kada sam zapoceo instalaciju i stigao do dela da biram na koju particiju HDD-a zelim da instaliram sistem dobijem poruku "windows ne moze biti instaliran jer je disk MBR a windows se moze instalirati samo na disk sa GPT sistemom". Ovaj 32 bit mi je instaliran na taj MBR hard. Ako ne moze kako je onda instaliran prvi put?
Kao jedno resenje sam nasao da MBR konvertujem u GPT ali mi se to ne radi jer (kako sam nasao na Guglu) bi znacilo gubitak svih podataka sa diska.
Trazeci dalje nadjem da u Biosu, u Boot sekciji iskljucim UEFI i podesim samo na Legacy Boot. Uradim tako, napravim novi USB i sad kad hocu da instaliram sistem pojavi mi se crn ekran (nikad ga pre toga nisam video u zivotu) gde pise "Molimo vas odaberite koji sistem zelite da instalirate", i ispod toga na liti stoji samo "Windows10". Kad odaberem taj jedan jedini ponudjeni, racunar, umesto da pocne instalaciju ucita i podigne ovaj postojeci Windows sa harda.
Sta da cinim a da nije pomenuto prebacivanje harda iz MBR u GPT sistem?
 
Pokusavam da predjem sa Windows 10 32 bit na Windows 10 64 bit. Napravim USB i ocekujem da ce biti lako kao prvi put, ali ne...
Kada sam zapoceo instalaciju i stigao do dela da biram na koju particiju HDD-a zelim da instaliram sistem dobijem poruku "windows ne moze biti instaliran jer je disk MBR a windows se moze instalirati samo na disk sa GPT sistemom". Ovaj 32 bit mi je instaliran na taj MBR hard. Ako ne moze kako je onda instaliran prvi put?
Kao jedno resenje sam nasao da MBR konvertujem u GPT ali mi se to ne radi jer (kako sam nasao na Guglu) bi znacilo gubitak svih podataka sa diska.
Trazeci dalje nadjem da u Biosu, u Boot sekciji iskljucim UEFI i podesim samo na Legacy Boot. Uradim tako, napravim novi USB i sad kad hocu da instaliram sistem pojavi mi se crn ekran (nikad ga pre toga nisam video u zivotu) gde pise "Molimo vas odaberite koji sistem zelite da instalirate", i ispod toga na liti stoji samo "Windows10". Kad odaberem taj jedan jedini ponudjeni, racunar, umesto da pocne instalaciju ucita i podigne ovaj postojeci Windows sa harda.
Sta da cinim a da nije pomenuto prebacivanje harda iz MBR u GPT sistem?
Ово задње око подешавања биоса добро си урадио.

Није ти добро урађен УСБ. Направи нови Бут систем на УСБ.
 
Imam 3 opcije za USB . 1 - MBR partition scheme for BIOS or UEFI
2- MBR partition scheme for UEFI
3- GPT partition scheme for UEFI

Prvi put (to kad je zapocinjalo instalaciju) mi je bila ova druga varijanta ,a na ovo poslednje prva. Koju da odaberem?
Ovo ostalo mi je sve fabricki - NTFS file sistem (takav mi je i na hardu), cluster size 4096 bytes (default) i dole quick format i create extended nesto otkaceno, selektovan ISO file.
 
Šta si se umrsio?

Nekoristi UEFI. Trebalo bi da ti 1. opcija dobro radi.

Rekoh gore da si dobro podesio Bios, samo ti USB BOOT nevalja. Napravi novi USB...


Drugo, ja nisam još sa USB-a dizao 10-ku, već 8.1, pa sam sa interneta instalirao 10-ku. Tako sam radio već nekoliko puta.


PS

Inače ja meni instaliram 10-ku sa DVD-a.
 
Poslednja izmena:
Uspeo sam. Napravio sam novi USB i opet mi se desilo da mi umesto instalacije podigne stari sistem sa harda. Onda sam se zdao u jos jedno pretrazivanje i pronasao da nije dovoljno da samo prebacim UEFI na Legacy boot ,vec da pored toga moram da iskljucim i "Fast Boot" opciju(sto nije pisalo u ono prvom clanku). Kad sam i to iskljucio uspeo sam da reinstaliram sistem. Hvala svima.
 

Back
Top