jeli ovo moguce?

slazem se oko generalizacije..mislim da ovde i nije bilo price oko toga..ali je cinjenica da roditelji nekad umeju da budu veoma agresivni kad im skrenes paznju da im se dete ne ponasa kako treba ili ako pridjes detetu i krenes sa vaspitanjem.
 
ulazem protest!!!
strasno me nervira svako generalizovanje, pa i ovo oko nevaspitane dece i jos nevaspitanijih roditelja.
dok god se prica u mnozini i o "nekima tamo", nece se nista promeniti.
ako je pera peric polomio drvo, onda je on kriv i njegova mama perka je kriva jer ga ne opominje dok gleda neprimereno ponasanje sina.
nisu krivi svi roditelji, niti su losa sva deca isto kao sto kad procitate vest u crnoj hronici o zlocinu - ne znaci da ste zlocinac, jer ste to procitali na jeziku koji razumete... pa to sad znaci svi vi... svi mi... svi zlocinci. uzas!!!

U principu ovakav slucaj treba generalizovati, jer svako lose ponasanje dece se direktno povezuje sa nemarnoscu roditelja (nevaspitanje, nezainteresovanost za decu, nerazumevanje....)...niko se nije rodio da nanosi bol ili ljubav drugima....sve je to nauceno ili ti nametnuto...
 
Poslednja izmena:
U principu ovakav slucaj treba generalizovati, jer svako lose ponasanje dece se direktno povezuje sa nemarnoscu roditelja (nevaspitanje, nezainteresovanost za decu, nerazumevanje....)...niko se nije rodio da nanosi bol ili ljubav drugima....sve je to nauceno ili ti nametnuto...

Kad vidiš da na ulici dete šutira babu šta ćeš da uradiš? Da izvadiš kameru i da snimaš? Ako je to vaše vaspitanje onda sam ja na pogrešnom mestu!
 
Kad vidiš da na ulici dete šutira babu šta ćeš da uradiš? Da izvadiš kameru i da snimaš? Ako je to vaše vaspitanje onda sam ja na pogrešnom mestu!

ne, ne , nismo se razumeli ...to nikako ne bi radila i ja sam zestoki protivnik toga, ali veruj mi ni ti ni ja ni bilo ko ne bi mogao da promeni to sto dete nosi u sebi sem naravno njegovih roditelja...ja mogu samo odreagovati u smislu da iznesem par recenica sa smislom da to nije u redu ali fazon je u tome sto ono to sigurna sam zna da nije u redu i ponovo radi...moje sugestije bice skroz neupotrebjive u tom i bilo kom slicnom slucaju, jer ja nisam njegov autoritet niti uzor...zna se ciji je to "posao"
 
na snimku iz ove teme se cuje kako deca naizmenicno govore: -sad ja, sad ja... ja sam sledeci...-
nemoguce da su sva deca od nevaspitanih ili nezainteresovanih roditelja. poznato je da su dobra i vaspitana deca cesto povodljiva i da cesto prave gluposti da bi pokazali da su i oni "opasni"...
zato sam sigurna da bi pola dece sigurno, a verovatno i sva odustala od nestasluka da im je BILO KO ista rekao!
dok god se pravimo da gledamo svoja posla i ne reagujemo na svaki vid nasilja, plasimo se kako ce mame i tate da nas pogledaju, nece se nista promeniti na bolje.
i postavljac teme je rekao u uvodnom postu da deca nisu kriva.
 
I ja se slazem da deca nisu kriva...ali se ne slazem da pored roditelja koji gledaju svoju decu kako rade pogresne stvari treba da reagujem ja ili bilo ko...svaki roditelj je odgovoran za postupke svog deteta, i iza dela moje dece stojim ja...e sad da li ce ta dela biti ispravna ili pogresna videce se kako je roditelj obavio svoj zadatak...i moram dodati jedan primer koji sam skoro videla i nisam mogla da verujem koliko je porodica kao institucija skroz pala u neki zadnji plan...Preselili smo se iz Nisa u Beograd i na prvi pogled taj deo gde smo mi delovao mi je kao jedan idilican kraj gde deca imaju izuzetne uslove za igru i razne terene za fudbal, kosarku i svasta nesto.Medjutim, svakog dana kako sam upoznavala kraj sve me vise raocaravao, ustvari ne kraj nego nacin na koji se ljudi ophode prema deci.Bukvalno svakog dana se cula rasprava izmedju dece i to sa takvim izgovorenim recima da se ja kao odrasla osoba stidim da ih izgovorim a deca su uzrasta izmedju cetvrtog i petog rareda, zatim su tu dolazile i majke koje su se raspravljale sa decom jer su njihova deca bila zrtve ( sto je itekako osetljiva kategorija), i kao vrhunac desila se tuca izmedju dva decaka ( isto su tu 10 i 11 god) gde je jedan od njih zavrsio na betonu a ovaj ga takvim pesnicama lupao po glavi da sam ja u jednom momentu od panike htela da sidjem i razdvojim te decake.Medjutim, posle dobrih dva tri minuta ( sto je u takvim situacijama bas mnogo) sa susedne glupe prilazi otac tog nasilnog decaka i podize ga (mgde se ovaj kao na filmu opire tom razdvajanju uz strasne prozivke i pretnje) gde mu otac upucuje komentar..."Sta ti je ...pa nemoj da se nerviras toliko''...Ja sam ostala ukopana....Pazi da je moje dete samo izgovorilo takve reci a ne nesto vise sigurno ga ne bi ono tesila i jos vise davala satisfakciju njegovom delu...Ej...pazi , ja opet ne krivim to dete, nisu deca kriva...krivi su roditelji koji ih ili tako vaspitaju ili ignorisu njihovo lose ponasanje...A da sam ja sisla i pocela da se raspravljam sa njim sta mislis rekao bi mi da sam u pravu....Ni u jednom sistemu nesto sto je rodjeno nevino i neduzno nije krivo dalje za njegovo formiranje...roditelji su krivi...Medjutim, ima izuetnih roditelja i izuzetne dece koja se nikad nece povinuti u drustvu i raditi nesto zarad dokazivanja.E to je stabilno dete odgajano u stabilnoj porodici.
Ja malo preterala a mozda i skrenula sa teme, ali stvarno sam zatecena kakva su ovde deca i koliko mnogi od njih u sebi nose izuzetnu agresivnost, koju samo roditellj moze ( i to je pitanje) suzbiti.
 
Jednostavno mozda,okrenuti se prema tim zenama i upitati ih:
''Da li je jedna od vas majka od nekog deteta iz ove grupice?''
''Da li je u redu da dete ovako naskace na drvo? Nije jel' da? Zamislite da neko skoci tako na vase dete,kako biste odreagovali?''
Ali da,sad dok pisem,razmisljam,verovatno bi ustala,rekla detetu ''Nemoj duso to da radis,vidis sta kaze cika/teta'' i kada bi ovaj ili ova otisao/la,prokomentarisala u sebi ili ovoj drugoj ''serrronja''..
Prisustvovala sam u takvim diskusijama,gde bi neki prolaznik na roditeljevo odobravanje da se dete ponasa nedolicno,prodiskutovao,gde bi roditelj okrenuo ocima u fazonu '' Daj cica pusti me,ovo je mojih 5 minuta'' :besna:

- - - - - - - - - -

Ovakav problem drustva ima vrlo prosto resenje:

Kazniti roditelje te dece po dzepu ali cestito i ta deca vise nece cupati sadnice i unistavati okolinu

Pa u svakoj ''normalnoj'' drzavi,zastita okoline je veoma vazna,naravno da bi tako trebalo da se odreaguje,jedino tako danas roditelji reaguju,kada im se po dzepu obije ono sta dete zabrlja,unisti zbog svog ''besnila'' ,jednostavno zbog zelje da se oseti primeceno..
 
Kakav naslov teme. Kakva pismenost. :rida: Ne piše se "jeli" nego "je li", i na srpskom, i na hrvatskom, i na bošnjačkom, i na crnogorskom jeziku, odnosno na svim jezicima koji su nastali od nekadašnjeg srpsko-hrvatskog, odnosno hrvatsko-srpskog. Prvo savladaj azbuku, bukvar i pravopis, pa onda dođi da diskutuješ.
 

Back
Top