Automobilske ubice

Skandal s Fordom Pinto

Jedan od automobila s najgorom reputacijom u istoriji Fordova predstavljen je 1971. godine. Iako se dobro prodavao, njegovi su prodavci bili svesni da rezervoar može biti lako probijen i izazvati eksploziju.

A do svega toga ne bi došlo da je Ford uložio dodatnih 11 dolara po automobilu! Međutim, Ford je odlučio da rizikuje jer je neko zaključio da im je jeftinije da isplate vlasnike automobila čiji bi se Pinto zapalio, pošto su računali da ih neće biti baš toliko mnogo.

Novinar Mark Dovi uspeo je da otkrije dopis u kojem je fabrika izračunala da će ih isplata žrtava koštati 70 miliona dolara manje nego ugradnja dodatnih delova, što je i objavio u svojim novinama.

Nakon toga sud u Kaliforniji je odredio 125 miliiona dolara odštete jednom od ljudi koji je bio povređen u nesreći zbog eksplozije rezervoara Pinta. Iako je kazna kasnije smanjena na tri miliona dolara, ovaj automobil se više nije proizvodio, a kompanija je pretrpela žestok udarac.
 
Zato se i gine ovoliko na putevima.Ja sam u Nemackoj video BMW serije 7 koji izgleda kao tenk,star tek par meseci.Udario u sleper otpozadi pri brz od 190km/h.Nazalost nemam sliku ali niko nije preziveo.5 osoba je bilo unutra.Od auta nista nema iako ima skoro 3 tone.Toliko o temi:pop:
 
Da pa sta? A sta ti biras udobnost a bezbedniost tyi je nebitna? Znaci da bi bio bezbedan pri velikim brzinama moras da budes stegnut, zakacen visestrukim kaisevima, kaciga od najaceg materjala, celicna sedista specijalna odela... A ti sedis udobno lepo u koznim sedistima sa suundjercicima, mirisljavo sve se cakli a bezbednost jedan baloncic na naduvaavanje

To je kao da si rekao: sto nosis kosulju na svadbu kada je pancir bezbedniji.
 
Christine-Blu-230x300.jpeg
 
Mislim da je veliki problem to sto se proizvode automobili koji idu preko 120 na sat.Prvo,gde ima...posebno ovde kod nas,uslova da se vozi tako brzo? A drugo,cemu zurba?Hoce li neko crci ako putuje do mora 2 sata duze.I nazalost ovde su nikakvi vozaci,da se ne lazemo - srbi su losi,nedisciplinovani vozaci,putevi su nam nikakvi i sta se moze ocekivati.
To je sve zapravo fora automobilskih industrija,da se sto vise napaljenih kupaca privuce na te neke silne novitete iako svaki noviji model nije nista posebno ni ekstremno bolji od prethodnog.Samo fora da se uzmu pare,a po meni,nijedan auto ne treba praviti da ide brze od 80 km/s.Pa kad stignemo,stigli smo.Zivot je pred nama :)
 

Back
Top