R O Š T I L J vs S M O K E R

proka

Legenda
Poruka
57.100
sta vise volite?

roštilj ili smoker
da li volite jaku vatru ili dimljenje na toplom dimu

da li ste ikad roštiljali govedinu?

iskustva, saveti i SLIKE :super:

- - - - - - - - - -

DSC_1979.jpg


- - - - - - - - - -

od pre neki dan, malo za ručak

nisam slikao tikvice i plavi patlidžan koje sam posle pekao dok se ispečeno meso otpuštalo sa strane

- - - - - - - - - -

hit tog ručka su bile paprike, kako slatke tako i ljute

ispečene na roštilju, pa očisćene i začinjene "belolučane" .. jel se tako kaže?
 
smoker nikad nisam probao , mada sam jednom dimio but , jedan dan , pa ga posle ispekao, bilo je odlicno

rostilj sam jednom probao da solim nakon pecenja i nije mi se svidelo , nista dok ne odstoji posoljeno u ulju bar dan

pa onda se pece na jacoj vatri ali u pokrivenom rostilju , tako da se lepo ispece ali se ne osusi.
 
alternativa za već posoljeno meso na roštilju je brzinsko i konstantno premazivanje zejtinom na obe strane
da bi se očuvala kolko tolko sočnost, inače manje pečeno je opet neko rešenje da ne bude suvo....ja volim manje pečeno,
čak da u sredini bude još crvenkasto, a ima koji vole reš do daske, ali meni to ko opanci :D
 
Ovo je oprema za početnika koji hoće da pravi dobar roštilj :
To su neke WEBER kopije, ali rade posao solidno.

0cc7295_okrugli-metalni-rostilj-sa-postoljem.jpg


Pa pazi, ja imam kombinaciju i uvek radim kombinaciju. Postoje u IDEA prodavnici one alu kutije koje su dobre da se u njih stave drvca poput jabukovog drveta i recimo pivo. Onda stavim žar (ćumur) sa jedne strane, a stavim kutiju sa druge.

Ispadne nešto nalik ovom :

DSC09359bsr1indirect-500x406.JPG


Što je meso deblje, potrebno je da se odmah stavi na veoma jaku vatru kako bi se zatvorila mesta gde ispada njihovi sokovi tj. masnoća. Dakle 1 minut na jakoj vatri, nema veze i ako malčice zagori to se samo površinski. Onda se to debelo meso stavi indirektno što dalje od žara, poklopi i ostavi barem sat vremena.
Sad, dim kao dim je najbitniji deo roštilja i mora biti svetlo-plave boje i da vuče na belu boju. Poklopac je pogotovo dobar za to jer omogućuje ne samo jaču temperaturu na jednom mestu (slično rerni) već i jači i gušći dim koji dodatno prolazi kroz mesna tkiva i čini da se mesna tkiva razrade,pokidaju. Samim tim meso postaje lepše za klopu.

Kod roštilja je poenta staviti 5 minuta na žar i gotovo, da šnicle budu tanke, a ispadnu suve. Nije poenta što pre spremiti meso, već da meso bude i ukusno, a i sočno.
Kod kombinacije je bitno da se sve dobro pripremi i da se odvoji pola dana na spremanje roštilja. To je dugačak i zamarajuć proces i nije za ljude koji nisu spretni sa mesom.

Loša strana ležiu tome što je kod nas veoma teško kupiti ćumur koji može da gori satima i satima. Našćumur ima više šmeka, odličan miris i aromu, ali brzo sagoreva.

Dobra strana ovakvog roštilja leži u tome što se jednostavno može poklopiti, a nema teorije da se pojavi vatra jer je unos vazduha veoma nizak. Sa druge strane, pekao sam celo pile na ovakvom roštilju i meso se samo od sebe skidalo sa kostiju, a sve je bilo veoma sočno i ukusno.

Postoje i verzije koje nisu limene, dakle keramičke su. Ovo je tek fantazija jer podseća na naše stare metode za pečenje pod sačem.

black_color_ceramic_kamado_bbq_grill.jpg


Ovi roštilji su odlični za povrće, kukuruz, paprike, ražnjiće, ćevape itd. Sve bude super-sočno. Problem kod njih jeste u tome što su teški ko đavo, ali lako se peru crevom i vodom.

Šarana uvek treba dimiti. I odlično je za ribu da se dimi meso. Nije to tipična pušaonica, već posebna fora. Počeli su da razvijaju smokere i sa peletom

PG24_function.jpg


Svuda su uveliko u upotrebi jer su ekonomični i nema prljanja.

Sad, ja sam više za tradicionalniju varijantu. :mrgreen: jer ipak zahteva umeće. :mrgreen:

Inače, odlična tema. :ok:
 
ROŠTILJ PREMAZUJETE SLANINOM? Evo boljeg rešenja da vam se meso ne lepi, evo o čemu se radi


- - - - - - - - - -

Ukoliko volite da "raspalite" roštilj sa prijateljima s vremena na vreme, a meso vam se konstantno lepi - pronašli smo rešenje.
Sve ste spremili. I meso, marinadu, pivce, slaninicu.. I verovatno ćete njome premazati roštilj kako vam se meso ne bi lepilo za rešetku.
Međutim, ukoliko ste previše zagrejali roštilj, slanina se može upaliti, a samim tim će imati neprijatan miris, ali i ukus mesa se može promeniti

- - - - - - - - - -

Zato uzmite krompir, isecite ga na pola i stranom koja je isečena pređite preko rešetki. Zbog toplote rešetki, najbolje bi bilo kada bi krompir naboli na jednu od viljušaka za roštilj, da se ne biste opekli.

- - - - - - - - - -

 
Uf, ja bih tu parčad usolio i ostavio jedno nedelju dve da se suši u frižideru pa tek onda stavio na smoker neki. :ok:

Inače moji žive tamo i meso se jede u tom regionu Italije kao u Srbiji ovde. Babe i dede šetaju tuda, tipa 90 godina, zdravi i pokretni, gipki.
 
Roštiljanje kakvo još niste videli: najukusnije meso i riba pečeni na ploči od soli



- - - - - - - - - -

Meso, riba ili povrće pečeni na ploči od himalajske soli novi su kulinarski hit u koji se kunu najbolji kuvari sveta!
thumbnail.php
Ploča za pečenje od himalajske soli upotrebljava se tako što se pre korišćenja namaže gornji deo ploče tankim slojem ulja ili masnoće.

Ploču možete zagrejati na plamenu plina ili na roštilju, ona se vrlo brzo zagreje do veoma visoke temperature. Ako je grejete na roštilju, možete i da je ostavite na tihom žaru, kao što je prikazano na video snimku.
Na ovako ugrejanoj ploči od soli možete da pečete meso, ribu, povrće pa čak i jaje na oko!
Najbolji kuvari sveta obožavaju ovaj način pečenja i tvrde da je to najbolje rešenje za ravnomerno pečenje i savršen ukus. Ne morate uopšte da začinite hranu, ona će upiti aromu i ukus od fantastične himalajske soli kojoj se pripisuju fantastična svojstva. Nakon upotrebe, ploču očistite lopaticom i obrišite dobro isceđenom krpom. Nema kvašenja!


- - - - - - - - - -

kako se peče šnicla na himalajskoj soli možete videti na:

http://www.lepaisrecna.rs/kuhinja/s...nije-meso-i-riba-peceni-na-ploci-od-soli.html

- - - - - - - - - -

quiz_image559b9ecfe1ad5.jpg


- - - - - - - - - -

v_rostilj-na-ploci_14630504389.jpg
 

Back
Top