Ukrupnjavanje srpske politicke scene

commodore

Domaćin
Poruka
4.296
Egzaltiran cinjenicom da imamo moderatora, evo vracam se svojoj staroj tradiciji postavljanja cisto politickih tema sa srbijanskim predznakom.
Dakle, decaci i devojcice, sta mislite,

Da li se srbijanska politicka scena ukrupnjava?
Da li cemo za nekoliko godina imati samo 3 partije?
Koje?
Koje ce se partije spojiti, koje ugasiti, koje koalicije ce da nastanu?
 
Prvo, ne znam sta znaci i sta predstvalja termin Srbijanski.

Sto se tice teme, naravno da se pol. scena ukrupnjava, a mislim da ce posle sledecih izbora u Srbiji, na pol. sceni ostati samo 5 politickih partija, i to: DS, DSS, PSS, SPS i SRS
Rezultati su pored silnih anketa nepredvidivi, mada ja mislim da ce "spajati" DS i PSS, ili DSS i PSS, posto sa radikalima niko nece, mada, u poslednje vreme se nosim mislju da je ipak moguca kombinacija SRS i DSS, a protivteza ce im biti DS i PSS,
Inace mislim da je trend ukrupljavanja politicke scene pozitivan i nadam se da ce se nastaviti, mnogo je bolje za sve buduce vlade, ma ko ih sacinjavao, a time i za gradjane Srbije.
 
Slazem se sa vecinom napisanog. Licno mislim da demokratija najbolje funkcionise ako imas 2 ili 3 partije... Tri bih najvise voleo...
....
A termin Srbijanski oznacava da Karlobag nije moja Drzava. Kraljevo i Kos Mitrovica jesu. Pa me interesuje samo ono sto je po zakonu moje. Okej?
...
Звезда - Србија...
 
Aha, ok. shvatio sam, mada nikako ne volim konstrukciju: U Srbiji su Srbijanci, ostali su Srbi... nema to veze sa teritorijom, al aj sad, da ne skrecemo sa teme, izuzetno je zanimljiva.

A bice zanimljivo videti i kad ce biti sledeci parlamentarni izbori, tj. dal ce ova vlada isterati ceo mandat...


p.s. ...nikad Jugoslavija...
 
Ваљда смо прележали дечје болести политике (сад нам следи пубертет) и полако идемо ка томе да нам број партија не прелази 10 (а не 200 као до сад).

П.С. Комодоре, шта би са Проком?
 
@ bata Bole
pazi, bato, ja sam Srbijanac. Morava mama. Nikako me nista ne motivise bre sto nije u Srbiji... Posebno stav da tamo negde zive "pravi Srbi"... :lol: To mi je jedna od najsmesnijih stvari koje sam ikad u zivotu cuo... a ti, "pravi Srbi" dosli ovde svi sa Prvom proleterskom, sestom lickom... itd... komunistickim divizijama... mojne mene to... :roll:
Moji su bar bili iz kraljeve garde... to su pravi Srbi... sve drugo je bullshit. :-)

@ adalv
Ja sam za 3 partije. Liberalno (ili) leva, centar (ili) monarhisticka, i desnicarska (ili) klerodesnicarska... kako god, samo da ih ima 3. Dve na vlasti, jedna u opoziciji.
a sto se tice poptisa... Ne znam Vlado, oterali mi Proku, :cry:

@ jomini
... Jomini, brate moj, vrati mi potpis, bre, de je moj Proka, bre, moj brat, sad je kaplarica u Drinskoj... :wink:
 
ako se gleda po tzv. relevantnim politickim partijama, tj. skupstinskim partijama, onda je to neminovno...
ali vidimo da je situacija sa ostalim partijama drugacija...osnovan LDP, sto je cisto rasitnjavanje DSa...i moze da se desi da ta partija jednog dana pretekne DS iz koga je potekla...da DS postane "marginalna" partija, a LDP skupstinska...dobro je da postoji vise partija...tri je malo...
osnovno je pravo da nas nekoliko na ovoj temi osnuje partiju, skupimo potpise, i kraj...

ljudi, politickih ideologija je mnogo...samo u levici imate vise varijacija...isto i u desnici, kao i u liberalizmu i konzervativizmu...
vazno je da postoje sve te partije...one se sve bore da se njihov glas cuje, i da ljude ubede da je njihov "put" ispravan...

commodore, zasto centristicka odma' je i monarhisticka?
tj. zasto to "ili"...mogu da postoje i liberalna i levica u isto vreme...kao i centristicka i monarhisticka...
 
Bole_Delija:
Prvo, ne znam sta znaci i sta predstvalja termin Srbijanski.

Sto se tice teme, naravno da se pol. scena ukrupnjava, a mislim da ce posle sledecih izbora u Srbiji, na pol. sceni ostati samo 5 politickih partija, i to: DS, DSS, PSS, SPS i SRS
Rezultati su pored silnih anketa nepredvidivi, mada ja mislim da ce "spajati" DS i PSS, ili DSS i PSS, posto sa radikalima niko nece, mada, u poslednje vreme se nosim mislju da je ipak moguca kombinacija SRS i DSS, a protivteza ce im biti DS i PSS,
Inace mislim da je trend ukrupljavanja politicke scene pozitivan i nadam se da ce se nastaviti, mnogo je bolje za sve buduce vlade, ma ko ih sacinjavao, a time i za gradjane Srbije.

"Srbijanski" obuhvata one naj(pa sad ide sve negativno) Srbe koji imaju tu (ne)srecu da zive u srbiji, jer kao shto znamo, svi ostali Srbi su mnogo veci srbi, mnogo lepshi srbi, mnogo bolji srbi, srbi sa duzim :) , jednom rechju SrBskiji srbi ;)

+ one ostale jadnike koji su sa nama osudjeni da zive ovde :roll:

iliti, svecki recheno, Gradjani Republike Srbije 8)
i tu podelu nisu oni izmislili :roll: koliko god im se namece...

mozda tako izgleda parlament posle sledecih izbora, mada za SPS nisam siguran, a nekako mi prazno bez chede i svilanovica :)...
a kro desetak godina... ko bi ga znao :(

DS= DS+LDP+GSS+SPO (bar bi ja tako hteo) mozda pod drugim imenom, i blago desno od centra (sad je levo...)

SDP=SDP+sve poshteno iz SPS (a i nije mnogo)... malo levlje od centra...

Nacionalni Front= SRS+DSS(mada ih je i sad <10%, tad ni 3%)+Obraz+sve organizacije tipa "Pravoslavna Omladina Serbska..."

a pod 4)... pa sumnjam da ce biti par komunista... izumrece do tad

a ja cu da glasam za

5) stranku zelenih, koja ce biti uvek u vladi 8) jer im prve 2 opcije nisu mnogo daleke ;) (kako oportunistichki ;))
 
commodore:
@ bata Bole
pazi, bato, ja sam Srbijanac. Morava mama. Nikako me nista ne motivise bre sto nije u Srbiji... Posebno stav da tamo negde zive "pravi Srbi"... :lol: To mi je jedna od najsmesnijih stvari koje sam ikad u zivotu cuo... a ti, "pravi Srbi" dosli ovde svi sa Prvom proleterskom, sestom lickom... itd... komunistickim divizijama... mojne mene to... :roll:
Moji su bar bili iz kraljeve garde... to su pravi Srbi... sve drugo je bullshit. :-)

@ adalv
Ja sam za 3 partije. Liberalno (ili) leva, centar (ili) monarhisticka, i desnicarska (ili) klerodesnicarska... kako god, samo da ih ima 3. Dve na vlasti, jedna u opoziciji.
a sto se tice poptisa... Ne znam Vlado, oterali mi Proku, :cry:

@ jomini
... Jomini, brate moj, vrati mi potpis, bre, de je moj Proka, bre, moj brat, sad je kaplarica u Drinskoj... :wink:

e stvarno brate jomini

8) mogli bi da se vrate potpisi... taman sam nasho super citat iz omiljenog mi filma
 
@Комодор
Од постојећих би оставио следеће (али да се "мало" преуреде):
1. СПС - иако их не волим, мислим да су потребни држави као левичарска странка. Једноставно, нема те лево оријентисане странке у Србији која би могла да опстане. Дакле, да се консолидују, преболе Слобу и окрену будућности.
2. ДС - да се не везују превише за Тадића, окану се маркетиншке политике (у земљи), да превазиђу алфа-мужјак синдром (тј. само један може бити у праву) и да раде на унормљавању земље.
3. СПО - монархисти су (ваљда још увек), и иако им рејтинг није као некада, надам се да ће опстати.
4. СРС - "Иловача. *******, ни ја је не волим, али такав је посао!" - зато што су десничари, и као и левичари, потребни земљи.

П.С. У либерале, надам се, не рачунаш Чедицу...
 
Nije Ceda tako naivan. Stoje iza njega neki jaki igraci. Prokic je vidim vrlo glasan.
Tu su i Kandic, Pavicevic, Kovecevic-Vuco i Biserko... Tu je i Germansko-kroatski lobi... tu su svi... a jesu oni liberali... mada su i ostali mahom to osim radikala.. oni su komunisti.

Vidim da svi zaboravljate klero-nacionaliste... (DSS) a oni ce opstati sigurno... Evo ih u Grckoj...
Evo ih u Rusiji... kako njih niste primetili?
 
Moram da vam priznam da politicku scenu Srbije slabo poznajem za razliku od vas ali cu samo da prokomentarisem ono SRBIJANCI=SRBI...

Sad ne znam sta ko shvata, ali evo za primjer,,

Rus koji zivi bilo gdje mimo rusije sta je on RUS a oni koji zive u Rusiji su sta?????

Prema tome nema vecih ili manjih SRBA...

Srbijanac je potekao bas odavde iz ebene bosne i na takav nacin je i ostao izgovor za ljude koji zive u uzem dijelu srbije...

Srbijanac je vise nego obican pojam i nervira me kad neko i u sali kase Srbijanac i Srbin da je =
E sad... Vidim dosta ljudi kazu da razgranicava to gdje je ko... Ako nas srbe ne zelite kao takve braco u srbiji nije onda ni cudo da se ljudi bore za Republiku Srpsku...

Pozdrav svoj BRACI...
 
commodore:
Egzaltiran cinjenicom da imamo moderatora, evo vracam se svojoj staroj tradiciji postavljanja cisto politickih tema sa srbijanskim predznakom.
Dakle, decaci i devojcice, sta mislite,

Da li se srbijanska politicka scena ukrupnjava?
Da li cemo za nekoliko godina imati samo 3 partije?
Koje?
Koje ce se partije spojiti, koje ugasiti, koje koalicije ce da nastanu?

Nadam se da će se i za sledeće izbore zadržati cenzus od 5%
za ulazak u parlament, što će sigurno rezultirati time da na političkoj
sceni ostanu 3 - 4 bitne partije. Mislim da bi to dovelo do stabilnije i
mirnije političke situacije nego što je to slučaj danas.
Takođe smatram da mnogi mediji, potpuno nezasluženo forsiraju neke
političke marginalce i time prave lažnu sliku političke situacije u Srbiji.
Recimo Batić, St Protić, Vesna Pešić, Čeda, Beba i ostali, dobijaju
ogroman medijski prostor, a što je u potpunom neskladu sa voljom
biračkog tela.
 
Dakle, Strelo, nadam se da ce se glas naroda konacno cuti.
Ja samo imam problem sa malom izlaznoscu na izborima. Jer pazi, stvar je prosta. Nama 50% naroda ne izlazi na izbore bre... Kad bi na izbore izaslo 80-90% onda bi se sve partije opasno ookakile... jer... onda je i silnih radikalskih 40% u stvari 25-26%, demokrate imaju u stvari 20% o rejtingu dss-a, G17, spo, sps, pss - necu ni da govorim. Za koga je narod - vecinski, u Srbiji se ne zna. Istrazivanja pokazuju da bi 75% naroda da se vrati Tito... tako da... :) - Kapiras li sta pricam?
 
Ма шта причаш, бре, комодоре... какав Тито... јес' Ти... хм... о њему причају само пензоси и комуњарске лопуже а од млађих опет њихова деца која су се преко њих прогурала у тзв."јавни живот" као што је онај Теофил Панчић син генерала ( и он ће да ми дроби о некаквој демократији, свашта)...
 
commodore:
Dakle, Strelo, nadam se da ce se glas naroda konacno cuti.
Ja samo imam problem sa malom izlaznoscu na izborima. Jer pazi, stvar je prosta. Nama 50% naroda ne izlazi na izbore bre... Kad bi na izbore izaslo 80-90% onda bi se sve partije opasno ookakile... jer... onda je i silnih radikalskih 40% u stvari 25-26%, demokrate imaju u stvari 20% o rejtingu dss-a, G17, spo, sps, pss - necu ni da govorim. Za koga je narod - vecinski, u Srbiji se ne zna. Istrazivanja pokazuju da bi 75% naroda da se vrati Tito... tako da... :) - Kapiras li sta pricam?

Izlaznost od 80-90% je moguća samo u totalitarnim režimima,
tako je kod nas bilo samo u vreme Tita, i to se više neće događati.
U Kaliforniji, koja broji 30 miliona stanovnika, na izbore za guvernera
je izašlo samo 3 miliona birača i kao što znaš pobedio je Švarceneger
i tamo se uopšte ne postavlja pitanje regularnosti takvih izbora na koje
izađe samo 10% biračkog tela. Švarceneger je legitiman guverner jer je
većina od izašlih birača glasala za njega i tačka.
Oni koji ne izlaze na izbore posle nemaju nikakva prava da osporavaju
legitimitet onome ko dobije većinu. Njihova slobodna volja i njihov izbor
je da ne izlaze na izbore.
Prema tome da zaključim kod nas možemo očekivati izlaznost od 40-60%,
što znači da ti ljudi koji izlaze na izbore žele da svojim glasom utiču na političke
prilike u zemlji, a oni koji ne glasaju nemaju posle nikakva prava da budu
nezadovljni ishodom izbora. Svaka druga matematika je tu sasvim izlišna.
 

Back
Top