Sta je kamfor

ja sam to imala u malim bocicama...znam da su nesto dostavljali iz umprofora...ono kad su nam kao pomagali...ima miris na mentol...ako nadjem jos koju negde zaturenu procitacua pa cu ti reci
 
to je ono shto od njega pravim ulje....belo onako ko....ne znam.....chudno.....mada nama povuko vlagu jer odavno se vuche.....i pomalo je grumuljichav.....smrdi uh kako samo smrdi.....
 
veca11:
Molim vas odgovorite mi sta je to kamfor.Znam samo da postoji prirodni i sinteticki.Meni je potreban prirodni,i gde ja to da nadjem.On se koristi za pravljenje sveden bitena

Draga zabo,

veoma me raduje sto imate saznanje o schweden bitter-u i sto nameravate da napravite. No, verovatno cete kontaktirati travara zar ne? Ne bih vam preporucio da narucujete u apoteci da vam prave jer tamo inace prodaju lazne sveden bitere.
Veoma je vazno kako ste doznali za sveden biter. Ukoliko imate brosuru Marije Treben, i ukoliko ste odatle videli recept onda se svakako u to mozete pouzdati. Medjutim ukoliko vam je neko rekao recept a pritom nije spomenuo izvor saznanja, ne bih preporucio da se upustate u avanturu spravljanja tog eliksira dok ne nabavite brosuru 'Zdravlje iz Bozje apoteke' Marije Treben.
Ako niste znali, originalni sch. bitter leci sve bolesti ukljucjuci i rak. Folklorno, on se prodaje kao falsch proizvod u apotekama, i smatra se da leci cireve na kozi i sl., sto u sustini i jeste tacno jer neoriginalni odnosno lazni sch. b. samo to i moze.
Svakako nadjite prirodni kamfor. No to ne bi trebalo da bude vasa briga vec briga travara.
 
Kamfor je sastojak etarskog ulja kamforovog drveta (Camphorae aetheroleum)
Kamforovac, kmforovo drvo (Cinnamomum camphora Nees et Ebermayer, Lauraceae) je drvo visine do 40m.Kamforovac uspeva u Kini, Japanu i na Tajvanu a uspešno se kultivisano gaji na jugu SAD i delovima istocne Afrike.. Najveći sadržaj kamfora je u etarskom ulju koje se dobija destilacijom iz kore korena ovog drveta U etarskom ulju ima oko 30-50% kamfora. Nakon destilacije, etarsko ulje se hladi pri cemu se kamfor izdvaja kao talog koji se odvaja od tečnosti centrifugiranjem a preostala količina kamfora koja je ostala u tečnom delu (sav kamfor se ne izdvaja hlađenjem) se izdvaja takozvanom frakcionom destilacijom.

Najvazniji sastojak etarskog ulja kamforovca je kamfor. To su bezbojni ili beli kristale forme krupnih 'masnih' komada , ukusa gorkog, hladeceg i specifičnog jakog mirisa. Rastvara se u masnim uljima , etarskim uljima i etanolu.
Kamfor se upotrebljava u obliku rastvora i linimenata (mazila) za utrljavanje kod reumatskih bolova, mialgija, neuralgija . Glavna delovanja kamfora su iritantno i antiseptično. Ranije se koristio kao stimulans disanja u obliku injekcija ili inhalacija.

kamfor moze izazvati jaku iritaciju praćenu bolovima kod dece, starijih osoba ili preosetljivih osoba svih zivotnih doba.
 
pa jeb efendija...ne trazim ja po netu sve i svasta pa da kopiram ovde...a i sto bi znala sta je kamfor...pobogu covece...sta ce to lekaru koji radi na urologiji i hirurgiji..ajde idi...okupaj se...zaudaras.
 
shto me raduje jer.....se.rem ne raduje me....apotekari su mahom olosh....mislim nisi olosh....al nisi ni neshto preterano gotivan....ok kolege smo....mogutje....shto tje retji

kolka ti je plata?
 
AntunTun:
shto me raduje jer.....se.rem ne raduje me....apotekari su mahom olosh....mislim nisi olosh....al nisi ni neshto preterano gotivan....ok kolege smo....mogutje....shto tje retji

kolka ti je plata?

Ma i ti si olosh kao i ja samo to ne vidis, ali moramo esnafski jedan drugog da stujemo.
Trenutno nisam za recepturom ali u Bg u su plate za dipl. oko 300-400 jevreja a tehnikuse oko 200. Cene su za folklor za recepturom tj.apoteke. Veletrgovine, nesto vise.

P.S. Zaboravih da pitam, sta trosis iz asortimana apoteke? Mislim, ono-vidim svako malo, u postovima ..... ..... ......
I sa cime kombinujes? Jel dunete nekad malo travicu da se osvezite i ulijete poverenje pacijentima koji sa nestrpljenjem cvekaju lek?
:D
 
Kamfor je biciklicni keton, pripada grupi terpena. Ako ti to nesto znaci, ako ne - onda je u redu i ono "beli kristali, jak miris, itd.".

Samo me zanima kakvu razliku ocekujes izmedju prirodnog i sintetickog molekula? Taj molekul je takav kakav jeste, bio on dobiven ekstrakcijom iz biljke ili sintetisan u laboratoriji. Nema nikakve razlike. Ako se misli na necistoce - necist moze biti i prirodni i sinteticki proizvod.
 
Greene1:
Kamfor je biciklicni keton, pripada grupi terpena. Ako ti to nesto znaci, ako ne - onda je u redu i ono "beli kristali, jak miris, itd.".

Samo me zanima kakvu razliku ocekujes izmedju prirodnog i sintetickog molekula? Taj molekul je takav kakav jeste, bio on dobiven ekstrakcijom iz biljke ili sintetisan u laboratoriji. Nema nikakve razlike. Ako se misli na necistoce - necist moze biti i prirodni i sinteticki proizvod.

Sintezom se dobija smesa izomera kamfora sa razlicitim konformacijama prstena (metil grupa npr. u polozaju 1 moze biti 'alfa' ili 'beta'). Osim toga prisustvo asimetricnih ugljenikovih atoma uslovljava prisustvo dva opticka izomera kamfora ( d i l). PRIRODNI kamfor ima konfiguraciju d . Sintezom se dobija uglavnom RACEMAT tj smesa jednakih kolicina d i l izomera a izvodi Tiscenkovom polusintezom iz pinena preko kamfena, bornilformiata i borneola koji konacno oksidacijom OH grupe daje keto grupu ali se tom prilikom, na zalost dobija racemat jer neke faze postupka pre oksidacije nisu stereoelektivne.
 
scharfschuetze:
Draga zabo,

veoma me raduje sto imate saznanje o schweden bitter-u i sto nameravate da napravite. No, verovatno cete kontaktirati travara zar ne? Ne bih vam preporucio da narucujete u apoteci da vam prave jer tamo inace prodaju lazne sveden bitere.
Veoma je vazno kako ste doznali za sveden biter. Ukoliko imate brosuru Marije Treben, i ukoliko ste odatle videli recept onda se svakako u to mozete pouzdati. Medjutim ukoliko vam je neko rekao recept a pritom nije spomenuo izvor saznanja, ne bih preporucio da se upustate u avanturu spravljanja tog eliksira dok ne nabavite brosuru 'Zdravlje iz Bozje apoteke' Marije Treben.
Ako niste znali, originalni sch. bitter leci sve bolesti ukljucjuci i rak. Folklorno, on se prodaje kao falsch proizvod u apotekama, i smatra se da leci cireve na kozi i sl., sto u sustini i jeste tacno jer neoriginalni odnosno lazni sch. b. samo to i moze.
Svakako nadjite prirodni kamfor. No to ne bi trebalo da bude vasa briga vec briga travara.

Bas me zanima je li tacno ovo o sveden biteru ili opet nesto filozofiras?:roll:
A sad ozbiljno...kakve veze ima "Zdravlje iz bozije apoteke" Marije Treben sa "pravim",kako razumjeh sveden biterom...?:roll: Ja sam gledala u apotekama i sveden biter se sastoji od dvadestak trava...Zasto je on "lazni"?I koja je razlika izmedju "pravog" i "laznog"?
 
sad se i ne setjam....al jeste pljuvachina....tj nije bash onako prosta....vishe sam bio okrenut ka "zabole me falus shto smo kolege".....tako neshto....

konobar....daj krpu obrishi ovo....
 
snoshaj efendija:
Sintezom se dobija smesa izomera kamfora sa razlicitim konformacijama prstena (metil grupa npr. u polozaju 1 moze biti 'alfa' ili 'beta'). Osim toga prisustvo asimetricnih ugljenikovih atoma uslovljava prisustvo dva opticka izomera kamfora ( d i l). PRIRODNI kamfor ima konfiguraciju d . Sintezom se dobija uglavnom RACEMAT tj smesa jednakih kolicina d i l izomera a izvodi Tiscenkovom polusintezom iz pinena preko kamfena, bornilformiata i borneola koji konacno oksidacijom OH grupe daje keto grupu ali se tom prilikom, na zalost dobija racemat jer neke faze postupka pre oksidacije nisu stereoelektivne.

Opisani postupak nije jedina sinteticka ruta za dobivanje kamfora, postoji takodje i stereoselektivna sinteza (tj. verovatno vise njih). Takodje u cemu je problem razdvojiti racemat? Jedini problem koji ja mogu da vidim jeste pitanje cene, ali d kamfor bio sinteticki ili prirodni je d - kamfor, upravo to i nista drugo.
 
Jel' mislis da postoji ili si sigurna da postoji steroselektivna sinteza d-kamfora? Da postoji, ja bih ti naveo sigurno. Ima doduse jedna sinteza po Woodwardu ali je ona toliko kilava da je neupotrebljiva u vecim razmerama.
l-izomer se moze dobiti metodom po Vorosinjinu u dobrom prinosu.
Ovi moji postovi nemaju svrhu da ti dokazuju bilo sta, vec samo da te upute u problematiku.
A sto se tice razdvajanja racemata, na opticke izomere, predlozi ti jednu metodu za kamfor.Bas me zanima. Naravno, prvo obnovi osnove, tj. po cemu se razlikuju opticki izomeri u smislu fizicko hemijskih osobina pa sama proceni koliko bi taj postupak bio rentabilniji u odnosu na dobijanje prirodnog.
Pozdrav.
 
snoshaj efendija:
Jel' mislis da postoji ili si sigurna da postoji steroselektivna sinteza d-kamfora? Da postoji, ja bih ti naveo sigurno. Ima doduse jedna sinteza po Woodwardu ali je ona toliko kilava da je neupotrebljiva u vecim razmerama.
l-izomer se moze dobiti metodom po Vorosinjinu u dobrom prinosu.
Ovi moji postovi nemaju svrhu da ti dokazuju bilo sta, vec samo da te upute u problematiku.
A sto se tice razdvajanja racemata, na opticke izomere, predlozi ti jednu metodu za kamfor.Bas me zanima. Naravno, prvo obnovi osnove, tj. po cemu se razlikuju opticki izomeri u smislu fizicko hemijskih osobina pa sama proceni koliko bi taj postupak bio rentabilniji u odnosu na dobijanje prirodnog.
Pozdrav.

"kilava da je neupotrebljiva u vecim razmerama"... "koliko bi taj postupak bio rentabilniji u odnosu na dobijanje prirodnog" - ja nigde nisam govorila o isplativosti, cak sam i napisala
"problem moze da bude jedino u ceni", vec o tome da izmedju sintetickog i prirodnog d kamfora nema NIKAKVE razlike, posto mi se ucinilo da postavljac topica ima neke dileme vezane za biolosku aktivnost.
Nema potrebe za upotrebom takvog tona niti na upucivanje na "obnavljanje osnova", posto sam ja slucajno nedavno doktorirala na stereoselektivnoj organskoj sintezi u Nemackoj pa sam tom prilikom obnavljala i osnovu i nadgradnju.
Ukoliko je tvoje pitanje samo zelja za prepucavanjem- ova diskusija je zavrsena sto se mene tice. Ako te zapravo zaista interesuje resenje, iz nekih prakticnih razloga ili razloga radoznalosti- molila bih te samo da malo pricekas jer se ovih dana selim na novi posao, 1200 km udaljen i trenutno cesljam literaturu koja mi je potrebna za novi projekat, pa cu ti kad se ispetljam iz guzve na pp rado poslati svoje predloge.
Srdacan pozdrav
 

Back
Top