kursevi knjigovostva

Evo da iskoristim ovu temu kako ne bih otvarao novu. Upravo sam upisao kurs knjigovodstva, i imali smo par uvodnih predavanja do sada. Jedna stvar mi nije jasna, ako su na kraju poslovne godine prihodi i rashodi različiti, kako onda aktiva i pasiva mogu i moraju biti jednake? Na primer, ako su prihodi veći od rashoda, zar ne bi onda trebalo da je i pasiva veća od aktive, ili aktiva veća od pasive? Gde se uopšte knjiži povećanje kapitala, u aktivu ili u pasivu?
 
Ah, mislim da sam shvatio. Evo, na primer na lako razumljivom primeru. Na primer, želimo da kupimo čipkaste ženske seksi gaćice od Kineza za 100 din, i da ih onda prodamo za 300 din. Naš početni bilans stanja u tom slučaju iznosi 100 din. uloga vlasnika na pasivi, i istih tih 100 din. kao novčana sredstva u aktivi. Kada kupimo gaćice od Kineza, beležimo ih kao povećanje aktive za jedne gaćice, uz istovremeno smanjenje aktive za 100 din. Tako da, pasiva od 100 din. uloga vlasnika ostaje nepromenjena, dok se 100 din. iz aktive samo pretvara u gaćice. Zatim, kada prodamo te iste gaćice kupcu za 300 din, od kupca potražujemo tih 300 din. u pasivi, dok se aktiva istovremeno smanjuje za jedne gaćice koje mu dugujemo. E sada, šta radimo sa 200 dinara razlike, jednostavno beležimo ih kao povećanje iznosa novca u aktivi za 200 din.
 
Definitivno preporuke za KGB academy i njihov kurs knjigovodstva. Kursevi su ograniceni na cetiri polaznika i detaljno obrade svaku kategoriju, vidim na sajtu da imaju i online kurs, ali ne znam kakva je tu kvaliteta predavanja. Inace, njihov stari sajt je kgbfinance.rs.
Ukoliko buducu polaznici imaju pitanja neka me slobodno kontaktiraju.
 

Back
Top