Pekić - Besnilo

kandidat:
Ako jeste napravite analogiju sa pticjim gripom.

Cuj, Besnilo je zanrovska knjiga i nema potrebe praviti famu oko nje u smislu u kom aludiras. Pedesetak godina pre Besnila (a i variole vere u ex-Yu), Alber Kami je napisao Kugu, takodje zanrovski roman. To bi bilo kao da uzmes neki od onih politickih trilera (americkih dakako), pa da pravis analogiju sa ubistvom Djikija, ili Stambolica... Zanr je zanr, ima svoje zahteve i zakonitosti, a to sto se pokatkad podudara sa realnoscu, to je normalno... pa, iz nje je i potekao ;)
 
Snezana67:
Zanr je zanr, ima svoje zahteve i zakonitosti, a to sto se pokatkad podudara sa realnoscu, to je normalno... pa, iz nje je i potekao ;)
Kuga i Besnilo su vrlo kvalitetni romani sa preciznim i živim opisima zamišljenih događaja, sa temeljno razrađenim likovima i njihovom psihologijom. Nekoga bi ta književna "stvarnost" mogla da uplaši i zbuni toliko da zaboravi da su koncepti oba romana neizvodljivi u našoj stvarnosti.
 
Oba romana su sjajna!

Opis virusa u Besnilu je genijalni mali ekspoze koji me je, kada sam prvi put citala, potpuno bacio u bedak, jer sam shvatila koliko je covek mali i nistavan u odnosu na jedan 'obican' viruscic.

A Kuga... imala sam oflaktivni osecaj citajuci je. Mogla sam da omirisem kugu kako je uverljivo opisuje!

Zoki, bravo, bravo, bravo :p

Hoces da dodjes sa mojim starim drugom a tvojim kolegom na promociju moje knjige? Smatraj ovo oficijelnim pozivom (pred svedocima). Bice mi drago da te upoznam.
 
Snezana67:
Oba romana su sjajna!

Opis virusa u Besnilu je genijalni mali ekspoze koji me je, kada sam prvi put citala, potpuno bacio u bedak, jer sam shvatila koliko je covek mali i nistavan u odnosu na jedan 'obican' viruscic.

A Kuga... imala sam oflaktivni osecaj citajuci je. Mogla sam da omirisem kugu kako je uverljivo opisuje!

Zoki, bravo, bravo, bravo :p

Hoces da dodjes sa mojim starim drugom a tvojim kolegom na promociju moje knjige? Smatraj ovo oficijelnim pozivom (pred svedocima). Bice mi drago da te upoznam.
Pa ja sam hteo da dodjem na promociju bez najave. Al' sad kad si me pozvala... moraću najavljen ;)
 
Procitala sam Pekicevo Besnilo, bas malo posto sam polozila mikrobe i knjiga mi se izuzetno dopala. mozda najvise zbog toga sto je bilo ocigledno da Pekic nije napisao knjigu da se nije potrobno upoznao sa svim podacima o samom Lissa virusu i besnilu (sto, mogu da kazem, nije slucaj sa mnogim americkim autorima medicinskih trilelra).
 
Aradela:
...ocigledno da Pekic nije napisao knjigu da se nije potrobno upoznao sa svim podacima o samom Lissa virusu i besnilu (sto, mogu da kazem, nije slucaj sa mnogim americkim autorima medicinskih trilelra).

U Americi je obicaj da kad se pisu zanrovske (ali i ostale "temetske" knjige, scenariji za Tv i sl...) pisac angazuje grupu istrazivaca koji mu sakupe neophodne informacije o temi ili dogadjaju koji obradjuje. To su timovi koji rade na gradji. Naravno, to nikada ne moze biti ni priblizno dobro onome kada pisac sam sedne i istrazuje.
 
Doziveo sam ga !!!
Procitao sam knjigu prilikom letovanja u Amsterdamu davne 1990. Pri povratku kuci usao sam u avion i zauzeo sediste. Par minuta kasnije usao je lik sa malim plasticnim kavezom i mackom u njemu. Posle onakve kjnige, to mi je bila prva asocijacija. Tokom leta dvoje dece su prisli tipu i on je izvadio mazku kako bi je deca mazila. To mi je bila druga asocijacija. Na izlasku iz aviona stojao je aerodromski sluzbenik sa indentifikatorom na grudima na kom je pisalo SANITARNI INSPEKTOR i skupljao pasose. To mi je bila treca i najstrasnija asocijacija. Srecom sanitarna kontrola je bila iskljucivo za putnike iz Juznoafricke Republike koji su Amsterdam koristili kao tranzit. Neopisivo srecan sam prosao pored njega jer nisam putovao odande !!!
 
Pre jedno 9-10 godina lezala sam u krevetu , bas , bas bolesna od gripa. Posto sam totalno upala u taj fazon bolesti posaljem muza u biblioteku ne bi li mi doneo nesto za citanje da se izvucem iz te bolesnicke depresije. Pogodite sta mi je doneo - KUGU! Potonula sam jos vise.
A BESNILO sam procitala ovog leta, to mi je bila jedna od dve knjige koje sam ponela na more. I ovoga puta pogresno vreme za takvu knjigu. More, sunce, kupanje, - besnilo. Nikako ne ide.
Sve u svemu mislim da su obe knjige o.k. ali se meni nisu desile u pravo vreme...
Inace sam pravi pravcati hipohondar i o pticijem gripu se teram da ne razmisljam, jer ja ne umem da stanem kada su takve stvari u pitanju...
 

Back
Top