Selfi, psihicki poremecaj?

Kamael

Buduća legenda
Poruka
40.833
Neuropsihijatar Slobodan Loga govori o razlozima zbog kojih neki ljudi i glavu gube samo da bi napravili dobar selfi.

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/dr-loga-opsjednuti-selfijem-trebaju-ljekarsku-pomoc

Doktore Loga, kako komentirate činjenicu da se neki ljudi svjesno izlažu opasnostima, samo da bi napravili dobru, dopadljivu i neobičnu fotografiju?
- Ako uzmemo u obzir da je Američka psihijatrijska asocijacija (APA) prošle godine proglasila selfie kao bitan poremećaj ličnosti, što znači da su ljudi o kojima se radi opsjednuti jednom idejom, u ovom slučaju idejom dnevnog pravljenja većeg broja autoportreta ili selfija i njihovog dijeljenja putem društvenih mreža, i uz to još u veoma opasnim situacijama, onda to opravdava takvu dijagnozu. Vidite, taj rizik je prilično velik. Samo prošle godine zabilježeno je 12 smrti zbog pravljenja selfija, dok je od napada ajkule poginulo osam ljudi.

Amerikanci su vrlo jasni - mnoge pojave koje mi vidimo a koje nismo uključili u psihičke bolesti, oni ih uključuju, i po njihovoj klasifikaciji takvih entiteta ima poprilično.

U kojoj mjeri se snimanje selfija smatra prihvatljivim?
- Prihvatljiv je ukoliko ne ide na društvene mreže, jer su one te koje konzumiraju.

Da li je snimanje selfija simptom umišljene ružnoće, kako smatraju neki psiholozi?
- Mislim da tu ima istine, jer ljudi koji koriste selfije stalno biraju momenat i priliku da uljepšaju svoj izgled, a da taj izgled uopšte ne mora biti loš. Međutim, oni tako sebe doživljavaju, oni imaju pogrešnu sliku o vlastitom izgledu, to su ljudi koji imaju nedostatak samopouzdanja, koji razmišljaju da su na neki način hendikepirani i da će svakodnevnim pravljenjem svojih portreta tu sliku popraviti.


Slazete li se sa neuropsihijatrom?
 
Svako je nekad pravio selfi, ali ne zbog razloga pomenutih.

Kada pokazuju sebe, vole da izgledaju što bolje. Problem je kada to postane navika, a takvih ljudi ima i previše. Kod devojaka je to ispoljenije jer vole da pecaju lajkove.

Virtuelna šminka.

Sa druge strane fotografije su jedan vid memorije koje neki ljudi vole da čuvaju. U tome nema ništa loše, a fotografija nije loš hobi.

Problem nastaje na mrežama jer ljudi počnu da kopiraju jedni druge. Problem je u trendu.
 
Налупетао се Амер за десетку.

Свака опсесија је болест, па тако и опсесија прављења селфија, али не и селфи генерално.

У нормалним границама, прављење селфија је чисто фотографисање, само што не мораш да јуриш некога да му увалиш фотоапарат да би те сликао.
 
U kojoj mjeri se snimanje selfija smatra prihvatljivim?
- Prihvatljiv je ukoliko ne ide na društvene mreže, jer su one te koje konzumiraju.

Da li je snimanje selfija simptom umišljene ružnoće, kako smatraju neki psiholozi?
- Mislim da tu ima istine, jer ljudi koji koriste selfije stalno biraju momenat i priliku da uljepšaju svoj izgled, a da taj izgled uopšte ne mora biti loš. Međutim, oni tako sebe doživljavaju, oni imaju pogrešnu sliku o vlastitom izgledu, to su ljudi koji imaju nedostatak samopouzdanja, koji razmišljaju da su na neki način hendikepirani i da će svakodnevnim pravljenjem svojih portreta tu sliku popraviti.

Slazete li se sa neuropsihijatrom?
Ajme, miline, kako nauka uvek daje tačan odgovor. :zper:
Mislim, kako se sa tim ne složiti.. :ok:
 
Ти што стално избацују селфије су самољуби.. робују дијеловима свог тијела и крпицама, а самопоуздање им зависи од лајкова. Љуштуре најобичније.
 
Mislim da sam procitao da su osobe koje slikaju mnogo selfija imaju odredjene karakteristike egoizma, jer je to "ja, pa ja, vidite me, vidite me".
Sad ne znam neku osobu da ne zatrpava FB svojim slikama. Da li je to egoizam, ili potreba da se potvrdi svoja vrednost komentarima "slatka si" ili "to majstore", ne znam.

Secam se da sam i ja slikao pre nekih 7-8 godina selfije kao nenormalan, hteo sam da budem cool, vazan, zanimljiv, i da cujem potvrdu sa socijalnih medija kako sam ja ekstra osoba i gledam lajkove kako se gomilaju.
Sada nemam ni jednu jedinu sliku na FB, niti imam selfije po telefonu, i zivot mi je lepsi tako. :)
 
Mislim da sam procitao da su osobe koje slikaju mnogo selfija imaju odredjene karakteristike egoizma, jer je to "ja, pa ja, vidite me, vidite me".
Sad ne znam neku osobu da ne zatrpava FB svojim slikama. Da li je to egoizam, ili potreba da se potvrdi svoja vrednost komentarima "slatka si" ili "to majstore", ne znam.

Secam se da sam i ja slikao pre nekih 7-8 godina selfije kao nenormalan, hteo sam da budem cool, vazan, zanimljiv, i da cujem potvrdu sa socijalnih medija kako sam ja ekstra osoba i gledam lajkove kako se gomilaju.
Sada nemam ni jednu jedinu sliku na FB, niti imam selfije po telefonu, i zivot mi je lepsi tako. :)
Ovo ne mogu da zamislim:lol:
U svakom sl uglavnom mnogo slika sluze da bi se ljudi osecali bitnim,vaznim,znacajnim,da bi vise voleli sebe..I uglavnom mnogo slika imaju deca u pubertetu,posebno one napucene,jer traze potvrdu sopstvene vaznosti,kroz pohvalu izgleda.....
 
Cim sebi necim ugrozavas zivot( ljudi su padali sa terasa, krovova, istorijskih spomenika,mostova, u kaveze sa divljim zivotinjama, sa litica planina itd) jeste psihicki poremecaj i neodgovornost prema samom sebi.
 
Beograđanin M. R. (27) pao je oko 17 sati sa litice planine Tare, u mestu Krtice, u blizini Bajine Bašte.

Prethodno, M. R. se najverovatnije fotografisao na litici sa prijateljima. Iznenada ja pao u ambis. Mladić ne daje znake života. Angažovane su dežurne službe na izvlačenju tela iz ponora.
 
preteruju, zanimacija ko i neke druge, ne znam šta je bilo pre selfija
možda prekinu taj odnos virtuelno-realno pa se onda povređuju fizički tako ekstremno kao što je da se sapletu i padnu o liticu... ili su se podsvesno sredili
odvoje se možda od tela suviše na neki način, ko je nekad proveo mnogo vremena na netu eto to je... ili ne mora net bilo kakva zanimljivost ali net je interaktivan
 

Back
Top