Pomoc oko zadataka iz statistike

Wizzzz

Aktivan član
Poruka
1.057
Poz, treba mi pomoc oko zadatka za statistiku, pa ako neko zna da ih resi bio bih mu zahvalan.

1) Vreme koje protekne od trenutka kada sednete za sto do dolaska konobara u
kafani "Ona naša" je slučajna promenljiva sa eksponencijalnom raspodelom, a u proseku je
to 5 minuta. Kolika je verovatnoća da će konobar doći za manje od jednog minuta od
trenutka kada sednete za sto?

Evo i formule: Funkcija raspodele za eksponencijalnu raspodelu je F( x)=1−e−λ x , a očekivanje je EX =1λ

Ne znam kako da uvrstim, tj kako da izracunam sa tom formulom.
Imam ispit sutra, pa ako moze pomoc.
 
jaooo statistika,,ta boljka me mucila :D nekada ,,dobro ne puno kao npr, neki uzasni modeli :D
usla sam da pogledam pitanje i da vidim mogu li pomoci,,ali ja sam to ucila ima vec 5.6 godina... zaboravila sam,,, rado bih pomogla,,, idi na konsultacije i zamoli d ati profa pomogne i objasni ,,ili nekog kolegu kolegnicu koja je polozila nek ti pojasni zadatke koje su potrebne da dobijes 6.
EEE :D samo kad se setim tih mojih dana ma ne bi s evise vratila :D nema sanse :D diploma je stecena i gotovo je.. :D ajd pa mozda se neko javi ko je ucio to taze i sveze,,,
 
Vidiš, raspodele verovatnoće imaju otprilike ovakav oblik

667px-Gauss_reduite.svg.png


dok raspodela koju si ti dao ima oblik

Untitled.png


Drugim rečima, raspodela mora da bude normirana, ili da je bar moguće normirati je. A ovde to nije slučaj.

Zato, da bi dobio raspodelu verovatnoće diferenciraj ovu funkciju po vremenu, nađi λ iz uslova da je očekivana vrednost 5 minuta i onda izvrši integraciju raspodele po x od 0 do 1 minuta.
Verovatnoća je oko 18,1%.
 
Poslednja izmena:

Back
Top