EMP da li je moguce napraviti

mukia6

Početnik
Poruka
32
Da li je moguce napraviti elektro magnetni puls od foto aparata?
vidjao sam ne netu kako izvade blic ubace prekidac naprave namotaje i zatim recimo onesposobe digitron,dva foto aparata sam unistio i nisam uspeo nista da uradim :( . Sad razmisljam dali je to moguce ili postoji redosled kako namotati bakarnu zicu,koliko krugova i koi precnik da bi bilo uspesno?
 
То о чему причаш није електромагнетни него магнетни пулс. Пушташ струјне импулсе кроз соленоид.
Да би магнетним импулсом могао да спалиш дигитрон, потребна је велика снага, довољна да ти повади пломбе.
 
Poslednja izmena:
MP.
Za emp ti treba antena koja ce da izraci snagu u prostor.

Brza promena fluksa (kratak impuls kroz kalem) trazi induktivnosti u uredjaju koji pokusavas da spalis.
Indukovana elektromotorna sila na tim induktivnostima je direktno srazmerna brzini promene fluksa.

Mozda u tvom digitronu nema vecih induktivnosti pa zato nije crko.

Za zabavu mozes namotati jos jedan kalem i na njegove krajeve zakaciti led diodu. Kada taj kalem priblizis tvom, i aktiviras prekidac, upalice se led dioda.
To se zove prenos energije kroz prostor.

Samo nemoj da zasvetlis.
 
Poslednja izmena:
Da li je moguce napraviti elektro magnetni puls od foto aparata?
vidjao sam ne netu kako izvade blic ubace prekidac naprave namotaje i zatim recimo onesposobe digitron,dva foto aparata sam unistio i nisam uspeo nista da uradim :( . Sad razmisljam dali je to moguce ili postoji redosled kako namotati bakarnu zicu,koliko krugova i koi precnik da bi bilo uspesno?

Bolje pitanje je, zašto ti je to uopšte potrebno, odnosno gde (i protiv koga) misliš to da upotrebljavaš? :think:
 
prvo na digitron dok uspe,pa posle na stedljivu sijalucu da bi zasvetlela i tu stajem,nemam nameru da kvarim neke uredjaje vec je stvar opklade,da sam se kladio sa prijateljem posle odgledanog videa da je to moguce,i da bi dokazao i dobio opkladu moram da napravim pa makar ga i kupio...

- - - - - - - - - -

do sada sam stigao samo da ugasim digitrnon koi zatim opet radi kada upalis,i to spojeci dva kondezatora,ali sijalica ni da trepne!
 
imas neku sliku kako izgleda,imam neke transformatore kuci od napajanja raznih punjaca itd,ako nemam koja je cena?
drugo sad sam nesto skroz zbunjen,uspeo sam da ugasim digitron i da ga upalim jedino ako opet izvadim bateriju sto da sada nije moglo praznjenjem kondezatora preko namotaja.
Kao sto sam reko povezao sam dva kondezatora svaki kondezator je imao sopstveno napajanje,povezao sam tako sto sam minus sa jednog kondezatora prespojio na plus drugog kondezatora,kao kada vezujes akumulatore na 24v,stim sto sam izmedju stavio prekidac za svaki slucaj! Plus sa jednog kondezatora sam prespojio na namotaje i munus na drugi izmedju jednog kondezatora do namotaja sam takodje ubacio prekidac da bih mogao bezbedno da napravim puls.E sada ono bitno napunio sam oba kondezatora a zaboravio sam da ukljucim prekidac izmedju kondezatora da bi na krajevima jednog i drugog dobio nekih 650v i kada sam aktivarao drugi prekidac dok je digitron bio prislonjen na namotaje on se momentalno ugasio i nije hteo da upali dok nisam izvadio bateriju,a kondezatori ostali i dalje napunjeni! sad me interesuje kako kada na krajevima kondezatora dok je most prekinut voltaza jednaka 0 znaci nema struje , uspeo da ugasi digitron bolje nego kada propustis 650v?
 
imas neku sliku kako izgleda,imam neke transformatore kuci od napajanja raznih punjaca itd,ako nemam koja je cena?
drugo sad sam nesto skroz zbunjen,uspeo sam da ugasim digitron i da ga upalim jedino ako opet izvadim bateriju sto da sada nije moglo praznjenjem kondezatora preko namotaja.
Kao sto sam reko povezao sam dva kondezatora svaki kondezator je imao sopstveno napajanje,povezao sam tako sto sam minus sa jednog kondezatora prespojio na plus drugog kondezatora,kao kada vezujes akumulatore na 24v,stim sto sam izmedju stavio prekidac za svaki slucaj! Plus sa jednog kondezatora sam prespojio na namotaje i munus na drugi izmedju jednog kondezatora do namotaja sam takodje ubacio prekidac da bih mogao bezbedno da napravim puls.E sada ono bitno napunio sam oba kondezatora a zaboravio sam da ukljucim prekidac izmedju kondezatora da bi na krajevima jednog i drugog dobio nekih 650v i kada sam aktivarao drugi prekidac dok je digitron bio prislonjen na namotaje on se momentalno ugasio i nije hteo da upali dok nisam izvadio bateriju,a kondezatori ostali i dalje napunjeni! sad me interesuje kako kada na krajevima kondezatora dok je most prekinut voltaza jednaka 0 znaci nema struje , uspeo da ugasi digitron bolje nego kada propustis 650v?

Verovatno je zbog visokog napona kondezatora doslo do varnicenja izmedju kontakata u prekidacu koji si zaboravio da ukljucis, znaci ipak je bilo protoka struje, a ta varnica je elektro magnetnim zracenjem ugasila digitron.
 
То о чему причаш није електромагнетни него магнетни пулс. Пушташ струјне импулсе кроз соленоид.
Да би магнетним импулсом могао да спалиш дигитрон, потребна је велика снага, довољна да ти повади пломбе.
Jako je važno rastojanje izvora od objekta gde želiš da izazoveš efeket.

Aa, nije mi jasno zašto bi trebao biti magnetni a ne elektromagnetni impuls ( ne bih ja nazvao PULS-om)
seti se kolike vrednosti magnetnih polja ( stalnog magneta) a kolike od elektromagneta ?
,.. a ovde je najbitnija promena fluksa
 
Kada kažem elektromagnetni impuls, mislim na izračenu elektromagnetnu energiju.
Kada kažem magnetni impuls, mislim na izračenu magnetnu energiju.

Magnetna energija je ono što privlači gvozdene opiljke.
Elektromagnetna energija je izračen radio talas.
 

Back
Top