“Ti, care, vide a to lik velik; velik bejaše lik i svetlost mu silna, i stajaše prema tebi, i strašan bejaše na očima. Glava tome liku bejaše od čistoga zlata, prsa i mišice od srebra, trbuh i bedra od medi. Goleni mu od gvožđa, a stopala koje od gvožđa koje od zemlje. Ti gledaše dokle se odvali kamen bez ruku, i udari lik u stopala gvozdena i zemljana, i satr ih. Tada se satr i gvožđe i zemlja i med i srebro i zlato, i posta kao pleva na gumnu u leto, te odnese vetar, i ne nađe mu se mesto; a kamen, koji udari lik, posta gora velika i ispuni svu Zemlju.” (Danilo 2,31-35)
- - - - - - - - - -
“To je san; a sada ćemo kazati caru šta znači.” (Danilo 2,36)
Zlatna glava
Koju je svetsku silu, prema Danilovim rečima, predstavljala zlatna glava?
“Ti si, care, car nad carevima, jer ti Bog nebeski dade carstvo, silu i krepost i slavu; i gde god žive sinovi ljudski, zveri poljske i ptice nebeske, dao ti je u ruke, i postavio te gospodarom nad svim time. Ti si ona glava zlatna.” (Danilo 2,37.38)
- - - - - - - - - -
Danilo je u stvari govorio o najvećem tadašnjem svetskom carstvu: »Navuhodonosore, u tvom snu nalazi se Božja poruka. On je tvoje carstvo predstavio zlatnom glavom na kipu.« Zlatna glava verno odslikava drevni Vavilon; istoričari ga spominju kao »zlatno carstvo zlatnoga doba«. Bogatije i moćnije od svih drugih carstava koja su mu prethodila, Vavilon je ponosno vladao svetom sve do 539. godine pre Hrista.
- - - - - - - - - -
Trbuh i bedra od bronze
Šta prikazuje ovaj deo ogromnog kipa sastavljenog od različitih metala?
“… a potom treće carstvo, medeno, koje će vladati po svoj zemlji.” (stih 39)
Trbuh i bedra od bronze (medi) prikazuju Grčko carstvo, koje je pobedilo Persijance u bici kod Arbele 331. godine pre Hrista. Aleksandar Veliki pokorio je Miđane i Persijance stvorivši tako od Grčke treće po redu svetsko carstvo, koje je vladalo svetom od 331. do 168. godine pre Hrista.
- - - - - - - - - -
Noge od gvožđa
Koje će carstvo nastati nakon Grčke?
“A četvrto će carstvo biti tvrdo kao gvožđe, jer gvožđe satire i troši sve, i kao gvožđe što sve lomi, tako će satrti i polomiti.” (stih 40)
Posle Aleksandrove smrti Grčko carstvo oslabilo je zbog podele i borbe za vlast, dok konačno, 168. godine pre Hrista, u bici kod Pidne “gvozdeno” Rimsko carstvo je savladalo Grčku. Bog je upotrebio sliku gvozdenih nogu velikog kipa da prikaže četvrto svetsko carstvo.
Cezar Avgust vladao je Rimskim carstvom u vremenu kada je isus bio rođen, pre 2000 godina (Luka 2,1). Hristos i Njegovi učenici živeli su u vreme koje je u proročanstvu prikazano gvozdenim nogama. Gibon, istoričar iz 18. veka, verovatno je imao Danilovo proročanstvo na umu kada je ovako napisao: “Ruke Rimske republike, koja je izgubila poneku bitku, ali uvek dobila rat, širile su se zastrašujućom brzinom prema Eufratu, Dunavu, Rajni, Atlantskom okeanu. Kipove od zlata, srebra ili medi, koji su predstavljali narode i njihove careve, gvozdeno Rimsko carstvo lomilo je jednog za drugim.” (E. Gibbon: The History of the Decline and the Fall of the Roman Empire, vol. 4, 89)
Razmotrimo za trenutak ovo proročanstvo s ljudskog gledišta. Kako je Danilo, koji je živeo u vreme Vavilonskog carstva, mogao da zna kojim će se redosledom smenjivati svetska carstva u događajima, koji će se odigrati stotinama godina u budućnosti? Danas je teško predvideti kako će se sledeće sedmice kretati tržište vrednosnih papira. Pa ipak, Vavilon, Medo-Persija, Grčka i Rim dolazili su jedno za drugim, tačno kao što je prorečeno. Nadgleda li Bog budućnost? Možemo li svoju nadu utemeljiti na Njegovom velikom planu? Danilo u drugoj glavi odgovara potvrdno! Međutim, to nije sve.
Stopala od gvožđa i gline
Koja će sila uslediti posle Rima?
“A što si video stopala i prste koje od kala lončarskoga koje od gvožđa, biće carstvo razdeljeno, ali će biti u njemu nešto od snage gvožđa, jer si video gvožđe pomešano s kalom lončarskim. i što prsti u nogu bejahu koje od gvožđa koje od kala, carstvo će biti nešto jako a nešto trošno.” (stihovi 41 i 42)
Prorok nije najavio peto svetsko carstvo, već podelu gvozdenog Rimskog carstva. Rim je podeljen na deset carstava, kao što prikazuju stopala i prsti velikoga kipa.
Da li se ovo zaista dogodilo? Naravno da jeste. Tokom četvrtog i petog stoleća hrišćanske ere varvarski narodi sa severa napali su oslabljeno Rimsko carstvo zadajući mu udarac za udarcem. Na kraju se deset plemena, koja su osvojila najveći deo Zapadnog rimskog carstva, deset različitih, nezavisnih naroda, utvrdilo unutar granica Zapadnog rimskog carstva. Tako prsti i stopala prikazuju narode moderne Evrope. Proročanstvo je doslovno ispunjeno, a istorija se pokorava onome što je Bog prorekao. Sedam od deset naroda koji su srušili i razdelili Rimsko carstvo postoji i danas na karti Evrope i neposredno su povezani s Danilovim proročanstvom.
- - - - - - - - - -
Da li se u Danilovom proročanstvu govori o naporima za ujedinjenje naroda pod jednim vladarem nastalih posle raspada Rimskog carstva?
“A što si video gvožđe pomešano s kalom lončarskim to će se oni pomešati semenom čovečjim, ali neće prionuti jedan za drugoga kao što se gvožđe ne može smešati s kalom.” (Danilo 2,43)
Uticajni političari uvek su pokušavali da ujedine Evropu, ali su svaki put posustali nadomak cilju. “Oni će se pomešati semenom čovečjim, ali neće prionuti jedan za drugoga”, predvidelo je proročanstvo. Proročanstvo kaže da Evropa nikada neće ponovo postati jedna velika sila niti će se ujediniti.
Nakon mnogih vekova u kojima su dominirala velika svetska carstva, teško je shvatiti kako je Danilovo proročanstvo prepoznalo odlučujući obrt u istoriji sveta. Sve do pada Rimskog carstva, počevši od Egipta i Asirije, svetom su vladala velika carstva. Ali posle propasti Rima svet se podelio na nacionalne države, i podela je ostala. Samo Božji um mogao je tako tačno da predvidi tok istorije.
Stopala lika i nase vreme