Da li je vernik ili ne

Vernik može da veruje i u bubamaru (ovo je stilska figura, za sve one koji bi pitali za kult bubamare, ne nisam čula da postoji), a ne isključivo u Boga. Po tvojoj logici, pagani nisu vernici, jer ne veruju u jednog Boga.
Moje mišljenje je da svako ima pravo da veruje u šta hoće, ali da nije neophodno da drugima ispira mozak kako su na pogrešnom putu, niti da vređa i omalovažava tuđu veru u bilo šta. Vera je sloboda izbora i poštovanje svih koji ne misle kao ti, a ne samo istomišljenika.
Shodno tome, pravi vernik-u šta god da veruje, biće kultivisan.

Gde si ti u mom postu uočila da sam ja pagane izdvojila da nisu vernici?
Problem je što nisam napisala bogovi, nego bog?

Kažeš vera je sloboda izbora, slažem se kao što je i ateizam.
I svi bi trebali da se medjusobno uvažavaju i poštuju i to nema nikakve veze sa verom ili ateiszmom već sa samom osobom kakva je po karakteru.

- - - - - - - - - -

Pravi onaj koji živi u šta veruje.Krivi oni drugi,spolja grobovi lepi a unutra puni svakojakih gadosti.
Pravi Patrijarh Pavle,krivi bi bio Kačavenda i Pahomije.

Ne pričam o ekstremnim stvarima. Mislim da sam u jednom od prethodnih postova dala svoje mišljenje i o tome.

Da li za sebe možeš reći da poštuješ baš sve što ti tvoja vera nalaže ili ipak nekada i grešiš?
Da li te to čini krivim vernikom?
 
[QUOTE="Gogilli";32574003]Gde si ti u mom postu uočila da sam ja pagane izdvojila da nisu vernici?
Problem je što nisam napisala bogovi, nego bog?

Kažeš vera je sloboda izbora, slažem se kao što je i ateizam.
I svi bi trebali da se medjusobno uvažavaju i poštuju i to nema nikakve veze sa verom ili ateiszmom već sa samom osobom kakva je po karakteru.[/QUOTE]
1. Da, napisala si Bog, zato sam se fokusirala na paganizam-da si ga izostavila.
2.Tema je ,,dobar vernik" a ne ,,dobar čovek" što bi uključilo i ateiste tj proširilo opseg teme. Nemam ništa protiv ateista, naravno.
3. Samo sam odgovarala na pitanje teme, kao i tvoje rečenice u toku teme.
 
1. Da, napisala si Bog, zato sam se fokusirala na paganizam-da si ga izostavila.
2.Tema je ,,dobar vernik" a ne ,,dobar čovek" što bi uključilo i ateiste tj proširilo opseg teme. Nemam ništa protiv ateista, naravno.
3. Samo sam odgovarala na pitanje teme, kao i tvoje rečenice u toku teme.

Nigde nisam napisala ni dobar vernik većprav i kriv vernik.
To ti je kao ono da li je nedovoljan i odličan učenik djak?
Naravno da su i jedan i drugi djaci e sad jedan manje a drugi više uspešan.
Zato i ne postoji prav i kriv vernik. Svi koji veruju su vernici.
Posto ji samo dobar i loš čovek a to ko je kakav vernik ne treba da , ponavljam prosudjujemo mi.

Inače ja čak i one koji veruju u horoskop smatram na neki način vernicima ali ih nisam spomenula tako da ne istrčavaš sa zaključcima na osnovu toga da li je pisano u množini ili jednini.
 
1. Da, napisala si Bog, zato sam se fokusirala na paganizam-da si ga izostavila.
2.Tema je ,,dobar vernik" a ne ,,dobar čovek" što bi uključilo i ateiste tj proširilo opseg teme. Nemam ništa protiv ateista, naravno.
3. Samo sam odgovarala na pitanje teme, kao i tvoje rečenice u toku teme.
Dobro opserviraš I u tom I u prethodnom postu,ali...

Ali,brate mili,sestro mila tema nije to!
Tena je "Da li je vernik ili ne"!
Moj odgovor je da je vernik onaj koji veruje da je nešto istina bez racionalnih dokaza I da takvo verovanje njegovo u nešto
traje duže vreme koje ga I opredeljuje kao vernika u to nešto!

Hm...tu se lakše dolazi I do konkluzije da je I ateizam jedna od vera...
Agnosticizam pogotovu!
Samo je gnostičko verovanje pogrešno!
(Ne može se nešto znati u šta veruješ,jer verovanje sadrži neznanje koje se kompenzira verovanjem!)
 
[QUOTE="Gogilli";32574054]Nigde nisam napisala ni dobar vernik većprav i kriv vernik.
To ti je kao ono da li je nedovoljan i odličan učenik djak?
Naravno da su i jedan i drugi djaci e sad jedan manje a drugi više uspešan.
Zato i ne postoji prav i kriv vernik. Svi koji veruju su vernici.
Posto ji samo dobar i loš čovek a to ko je kakav vernik ne treba da , ponavljam prosudjujemo mi.

Inače ja čak i one koji veruju u horoskop smatram na neki način vernicima ali ih nisam spomenula tako da ne istrčavaš sa zaključcima na osnovu toga da li je pisano u množini ili jednini.[/QUOTE]
Ništa se ja ne istrčavam,samo sam odgovarala na postavku tvoje teme. Drugi put sroči temu tako da ne moraš naknadno da pojašnjavaš šta si mislila.
 
O da...Ljudi su, prema tome,verujuća bića koja se delom oslanjaju na uverenja I veru ,a delom na verifikovana znanja
kojih je mnogo manje...Ovde ne razlažem veru,praznoverje I uverenja-previse je to za ovaj pdf...

- - - - - - - - - -

Ništa se ja ne istrčavam,samo sam odgovarala na postavku tvoje teme. Drugi put sroči temu tako da ne moraš naknadno da pojašnjavaš šta si mislila.
Čuti,znam ja šta je mislila...:manikir:
 
vernik je pripadnik neke religije koji postuje nacela te religije i postupa u skladu sa tim.

licemer je pripadnik neke religije koji ne radi ono sto vera propoveda iako se deklarise kao vernik.cak cesto prica sasvim suprotno verskim ucenjima ali se i dalje deklarise kao vernik.
 
Зависи од религије сматрам да прави верник мора живети у потпуном складу са својом религијом.
Slažem se sa Bankarom. Kakav je to vernik ako ne živi u skladu sa svojom religijom?

Upravo to i jeste definicija pravog vernika: živi u skladu sa svojom religijom!

Ako ne živi u skladu sa svojom religijom - ne može biti pravi vernik. Može biti samo neko ko se izdaje za vernika.
 
Onda je krivi vernik. Postavlja se pitanje od čega se iskrivio? Da li je kriv kao gudalo za violinu recimo i zato što boravak na forumu uračunava u časove propovedanja, iako su mu propovedi najstrašnije ismejane, i što nikoga nije uspeo da preobrati?
 
Imaju vernici i nevernici, a imaju i lažni vernici. Pravi vernik pokazuje svoju vjeru kroz djela, dok lažni vjernik nema djela ili su mu djela loša, svačaš :)

Vjeruju ljudi u svašta vjeruju. ali je pravih vjernika malo. Mase ljudi koji glume vjernike ili iskreno vjeruju da jesu vjernici u svojim religijama ustvari nisu vjernici
nego loše upučeni ljudi koji ne znaju šta i koga obožavaju jer su im vjerski vođe ili slagali ili zatajili mnogo toga i ubacili ih u mašinu dogmi i zabluda pa im strižu vunu svake godine :super::rotf:
Eto tako, ukratko :whistling:
 
Zalosno je kad prihvatis jednu religiju misleci da je prava jer to svaka za sebe govori ceo zivot se ponasas po pravilima i odes u pakao jer si u pogresno verovao i jer ta pravila nisu prava pravila

To jeste žalosno. Zato što nijeda religija nije ispravna u Božijim očima. Ali Biblija je ispravna. Uzmeš Bibliju i čitaš i polako razumiš mnoge stvari. (kad kažem religije, da pojasnim, mislim na na velike svjecke poznate vodeče) Plus, da i ovo pojasnim. U pakao se ne ide. To ne postoji, osim na zemlji sad :sad2: A riječ pakao su pogrešno preveli namjerno, a prevodi se na naš jezik, grob, a ne pakao.
 
To jeste žalosno. Zato što nijeda religija nije ispravna u Božijim očima. Ali Biblija je ispravna. Uzmeš Bibliju i čitaš i polako razumiš mnoge stvari. (kad kažem religije, da pojasnim, mislim na na velike svjecke poznate vodeče) Plus, da i ovo pojasnim. U pakao se ne ide. To ne postoji, osim na zemlji sad :sad2: A riječ pakao su pogrešno preveli namjerno, a prevodi se na naš jezik, grob, a ne pakao.
Da ti to stvarno tako misliš ,ne bi imao potrebe da o tom javno pišeš! ! !:mrgreen:

- - - - - - - - - -

Zalosno je kad prihvatis jednu religiju misleci da je prava jer to svaka za sebe govori ceo zivot se ponasas po pravilima i odes u pakao jer si u pogresno verovao i jer ta pravila nisu prava pravila
Kad sam bio mladac znao sam sveštenicima da postavljam pitanje kako to da su svi sveštenici raznih religija ubeđeni da su u pravu kad je sasvim izvesno
da devet od deset nisu! ! !
Kasnije im to vise pitanje nisam postavljao kad sam shvatio da su odreda svi foliranti! ! !
 
Ma idi zivis ko asketa i on te kazni paklom jer si samo trebao da se krstis sa cetri prsta umesto tri.
A svecenici,gledao kako jedan protestanski iz Svedske odlucio da postane pravoslavac i odmah dobio poso pri SPC.Pa znas kad bi ka mogo da postanem svecenik pri SPC - nikad,ne zato sto necu il ne znam nego zato sto bi me iskulirali.
i sutra ce taj svestenik svatiti da ni pravoslavlje nije ok pa ce se zaposliti ko odza u Iranu...I takvi treba da te uce
 
Ne "treba od takvih" , vec od Ucitelja i samo i iskjlucivo po sopstvenoj slobodnoj volji i opredeljenju i niko nam na pocetku izucavanja ne garantuje da cemo "poloziti na Sudu Bozijem" , vec "da se Carstvo Bozije sa naporom , podvigom i mnogobrojnim odricanjima , ali od poglavarstva zla i od lukavoga - osvaja" ...
 
[QUOTE="Gogilli";32570734]Vernik je onaj ko veruje u Boga ( to je moje skromno mišljenje)
E sad kako vodi svoj život i koliko poštuje veru, mislim da nije naše da prosudjujemo i osudjujemo.[/QUOTE]Prvi put da se ti i ja u potpunosti slazemo o nekom pitanju, ovom prilikom o pojmu vernika. Svako ono ljudsko bici koje veruje u postojanje bozanstva je vernik. Pri tome, nije bitno da li zivi zivotom siromaha, ili umno bolesnog, ili zivotom bogatasa i veleumng naucnika, filozofom, solciologom ili, ili..... svi oni su vernici. Gradacija vernika podseca na sektasenje, a to nije korisno ni za drustovo (klan, rodovska zajednica, pleme, drzava) u kome se vernici radjaju zive i umiru, a jos manje za pojedinca ili mini zajednice unutar vece).
 
Šta bi uopšte značilo kada neko kaže: ja sam vernik ali ne poštujem pravila vere!

Da li je onda vernik ili licemer?

Nije ni vjernik ni licemjer, nego više zbunjen, ili se šali. Možda želi reči da vjeruje u Boga ali ne po pravilima koja su crkve smislile i izvrtale, nego po pravilima same Biblije.
A ako nikako ne poštuje pravila tad je vjernik bez vjere a time i djela, dakle nevjernik koji vjeruje da je vjernik.
 
U nekom sveopštem smislu vernik je svako ko veruje u nešto bez dokaza i iskustva.

- - - - - - - - - -

Nije ni vjernik ni licemjer, nego više zbunjen, ili se šali. Možda želi reči da vjeruje u Boga ali ne po pravilima koja su crkve smislile i izvrtale, nego po pravilima same Biblije.
A ako nikako ne poštuje pravila tad je vjernik bez vjere a time i djela, dakle nevjernik koji vjeruje da je vjernik.

A koja su to pravila same Biblije?
 
[QUOTE="Gogilli";32570734]Vernik je onaj ko veruje u Boga ( to je moje skromno mišljenje)
E sad kako vodi svoj život i koliko poštuje veru, mislim da nije naše da prosudjujemo i osudjujemo.[/QUOTE]

Nebitno je sta drugi misle Bitno je sta Bog misli.
Takodje to sto kazes svako vodi svoj zivot... deluje da opravdavas nepridrzavanje Bozjeg zakona.

Pravi vernik je onaj koji ne samo da veruje da Bog postoji.
To veruju skoro svi.
Vec onaj koji se u svom zivotu stalno Bozjeg zakona.
Koji je dat u Bibliji.
Dakle ko zna Bibliju zna sta je ispravan nacin zivota.
To nije sudjenje.

Sudjenje je kada dajem odijagnozu za nesto sto se ne vidi.

Nije sudjenje ako ti nekoga vidis da krsi Bozji zakon pa to konstatujes.

Na primer vidim nekoga stalno koristi duvan ili drugu drogu.
Ili ne krijuci zivi nemoralno.

Interesnatno mi je da se neki hvale time da menjaju partnere itd... da imaju poroke...

A ne mozemo prosuditi neciju veru jer nemamo uvid u necije srce.

Takodje ne mozemo suditi koliko se neko drzi necega sto se ne vidi...

Ali ako neka religija nalaze da se svi vernici drze Bozjeg zakonam to je prava vera.

Kriva je kada ima kriva ucenja - nebiblijska i kada se vernici ne pridrzavaju zakona...

Prava vera donosi dobre plodove.... ljubav, mir, dobrotu, milosrdje itd...

A kriva vera odobrava ubijanje - ratovanje, krsi Bozje zapovesti, tolerise nemoral, idolopoklonstvo, nasilje, pedofiluju ili bilo koje poroke...

Isus je u Bibliji osudio religiozne vodje prvog veka i nazvao ih je licemerima jer su samo na relicima obozavali Boga

a delima su ga se odricali...

Dakle ko ne zivi hriscanski je licemer, ako se deklarise kao hruscanin.

Pravi hriscanin je onaj ko zivi hriscanski moralno.
 
Poslednja izmena:
Slažem se sa Bankarom. Kakav je to vernik ako ne živi u skladu sa svojom religijom?

Upravo to i jeste definicija pravog vernika: živi u skladu sa svojom religijom!

Ako ne živi u skladu sa svojom religijom - ne može biti pravi vernik. Može biti samo neko ko se izdaje za vernika.

ако не живи у складу са својом религијом не може бити ПРАВИ верник догме (учења) те религије, а то не значи да није верник у бога.
човек који негира постојање божанства а верује у правичност и доброту, па да, и он је верник. а ако не верује у доброту онда верује у злобу тако да је и он верник и сви су прави верници они који верују у нешто. ти као титов омладинац верујеш у комунистичку идеју да бога нема, дакле ти си верник и то прави и не би нико требао да те куди због тога док се примерено понашаш у својој вери,
али
ако претераш у наметању своје вере и омаловажавању туђе вере и даље си верник али безобразан или досадан верник али никако криви верник :)
 
Nebitno je sta drugi misle Bitno je sta Bog misli.
Takodje to sto kazes svako vodi svoj zivot... deluje da opravdavas nepridrzavanje Bozjeg zakona.

Pravi vernik je onaj koji ne samo da veruje da Bog postoji.
To veruju skoro svi.
Vec onaj koji se u svom zivotu stalno Bozjeg zakona.
Koji je dat u Bibliji.
Dakle ko zna Bibliju zna sta je ispravan nacin zivota.
To nije sudjenje.

Sudjenje je kada dajem odijagnozu za nesto sto se ne vidi.

Nije sudjenje ako ti nekoga vidis da krsi Bozji zakon pa to konstatujes.

Na primer vidim nekoga stalno koristi duvan ili drugu drogu.
Ili ne krijuci zivi nemoralno.

Interesnatno mi je da se neki hvale time da menjaju partnere itd... da imaju poroke...

A ne mozemo prosuditi neciju veru jer nemamo uvid u necije srce.

Takodje ne mozemo suditi koliko se neko drzi necega sto se ne vidi...

Ali ako neka religija nalaze da se svi vernici drze Bozjeg zakonam to je prava vera.

Kriva je kada ima kriva ucenja - nebiblijska i kada se vernici ne pridrzavaju zakona...

Prava vera donosi dobre plodove.... ljubav, mir, dobrotu, milosrdje itd...

A kriva vera odobrava ubijanje - ratovanje, krsi Bozje zapovesti, tolerise nemoral, idolopoklonstvo, nasilje, pedofiluju ili bilo koje poroke...

Isus je u Bibliji osudio religiozne vodje prvog veka i nazvao ih je licemerima jer su samo na relicima obozavali Boga

a delima su ga se odricali...

Dakle ko ne zivi hriscanski je licemer, ako se deklarise kao hruscanin.

Pravi hriscanin je onaj ko zivi hriscanski moralno.

ти си доказала да си прави верник и то овде на форуму, ти верујеш да су сви сатанисти који нису у организацији јеховиних сведока.
 

Back
Top