Kocenje brzinom motorom

Ако сте некада видели да камион под теретом иде 10 на сат то не значи да он нема кочнице слабе, већ да користи моторно кочење и повремено кочницу да би успорио возозило, јер при већим брзинама низбрдо неће му помоћи ни кочнице.
 
Разумем шта причаш, само хоћу да ти кажем да точкови не блокирају. Ако ми не верујеш стисни коћницу и убаци у прву и видећеш да се мотор угаси у року од одмах а не 2-3 секунде. Нема логике да блокира, већ да сила мотора смањи број обртаја точкова него што реално иде. То ти је зато код бембаре и ладе јер су задња вуча и не трпе велики отпор, зато су на кочницама већи предњи дискови него задњи. Нисмо се разумели.

Uletim u krivinu sa recimo 40,ubacim u prvu i pustim kvacilo,auto se otkaci kao rucnu da sam podigao...inace,na mom BMW-u su veci zadnji diskovi od prednjih :D
 
Uletim u krivinu sa recimo 40,ubacim u prvu i pustim kvacilo,auto se otkaci kao rucnu da sam podigao...inace,na mom BMW-u su veci zadnji diskovi od prednjih :D

На свим колима су већи предњи дискови него задњи, или ако нису већи, већа је површина на коју належу пакнови. То је зато јер је за предње точкове предвиђена већа кочиона сила, то, и пети цилиндар (који узрокује да задњи точкови крећу да коће трен касније него предњи) се ради да би возило било стабилније при кочењу.

Овакво кочење мотором какво ти радиш је мучење за возило, страдавају елементи квачила, али и мотора, нема разлога за тако нечим, осим ако ниси садиста.
 
- - - - - - - - - -



Физички је немогуће убацити на 150 у другу, јер се зупчаници окрећу превише брзо да би могао да уклопиш у брзину. Чак и да успеш, мењач би пукао а ламела пролиза ако не може да поднесе оптерећење

- - - - - - - - - -

Кад кажем немогуће, мислим на обичне аутомобиле а не на спортске и моторе.
Da se ispravim, dovoljno je i da pokusas, pa da se raspadne obloga na lameli.
 
Uletim u krivinu sa recimo 40,ubacim u prvu i pustim kvacilo,auto se otkaci kao rucnu da sam podigao...inace,na mom BMW-u su veci zadnji diskovi od prednjih :D

То се дешава зато што ти задњи точкови успоре и проклизају али никако не блокирају. Изгледа да сте ти и твој бемве вансеријски. :lol:
 
Druze,nemoj da me ucis sad,nisam pao sa marsa.Sedni u nekog BMW-a i uradi to pa javi sta se desava.Tockovi se uspore ili sta se vec desi,a auto se ponasa kao da se digne rucna na sekundu,sto je dovoljno da se autu otkaci zadnji deo.

На свим колима су већи предњи дискови него задњи, или ако нису већи, већа је површина на коју належу пакнови. То је зато јер је за предње точкове предвиђена већа кочиона сила, то, и пети цилиндар (који узрокује да задњи точкови крећу да коће трен касније него предњи) се ради да би возило било стабилније при кочењу.

Овакво кочење мотором какво ти радиш је мучење за возило, страдавају елементи квачила, али и мотора, нема разлога за тако нечим, осим ако ниси садиста.

Znam ja sve to,i ja sam to uradio par puta samo,a drugar vise to radi posto driftuje,i evo posle 2 godine sve radi normalno.A i ako se sjebe menjac,drugi je 40e kao sto sam rekao.A jos nisam cuo da je nekom crkao menjac na tom modelu,zato je i ta mala cena.Sve dok se ne prelazi crveno na obrtomeru,nece mu biti nista,barem na BMW-u,izdrzljiv je motor i menjac.To je zajebancija samo.Inace,kad kocim motorom,uvek dajem medju gas,tako da nema akanja ni motora,ni menjaca.
 
Poslednja izmena:
pričate o istoj stvari različitim rečima zato mislite da pričate o različitim stvarima

- - - - - - - - - -

То је проста ствар. Бензинци имају више обртаја и могу мањом брзином да извуку више али им је и манја компресија односно моторно кочење, док дизели не могу. Ја сам возио Вектру бензинца исто другом 120 за опкладу, док дизел не може једва пола од тога.
Аутобуси и камиони, немају шансе да зауставе возило при тим брзинама моторним кочењем. Овај лик је зато и питао, а амерички филмови и то немају везе, јер они већином возе аутоматик и нема моторног кочења ни секунде док и код мануелних ти неће помоћи да се зауставиш већ само да помогнеш ножној кочниици. То знам да знаш.



nema to veze benzinac ili dizel, stvar je u dužini prenosa menjača, kod tog dizela su brzine verovatno stisnute
 
Gledam filmove gde otkazuju kocnice i izginuse silni ljudi...
A secam se onog vozaca autobusa sto se niz Nemanjinu pozrtvovano sjurio i zakucao u zgradu zeljeznicke stanice i poginuo...
Pa da pitam sta je najbolja taktika i koliko pomaze kocenje motorom, tj u brzini i malom gasu, u oba slucaja i nizbrdici.
Ukljucujuci da radi rucna i da ne radi rucna.

Sme li se uopste u velikoj brzini prebacivati na mali prenos, prvu?



što da ne (ako menjač dozvoli). ili će znatno uasporiti ili izlomiti menjač i kvačilo i time valjda usporiti
 
pričate o istoj stvari različitim rečima zato mislite da pričate o različitim stvarima

- - - - - - - - - -

nema to veze benzinac ili dizel, stvar je u dužini prenosa menjača, kod tog dizela su brzine verovatno stisnute

Naravno. Samo što benzinci rade na više obrtaja pa im se i menjač razlikuje od dizela..
Citroen saxo benzinac prvom izvlači 60 a drugom 110, dok dizel prvom 40 a drugom 80. Razlika je 2000 obrtaja u korist benzinca
 
Mislis dizela?
Na maksimalnoj brzini dizelas vrti 2000 obrtaja manje pa se samim tim i manje haba.
Logicno zar ne?
A ima i dizelasa koji idu drugom 95 ako nisi znao a retko koji benzinac moze da predje tih 95 km/h jer imaju blokadu.
Meni je npr. KAdet GSI sa 150ks jedva izvlacio drugom 90 tako da je to stvar do menjaca i samog auta.
 
Da, mislim u korist benzinca više 2000 obrtaja. Naravno da ima i dizela koju mogu ići više i od nekih benzinaca. Ali ako porediš kadeta benzinca onda ga poredi sa Kadetom dizelom, pa ćeš videti razliku.
Naravno da je stvar u menjaču, ali taj menjač se pravi po performansama motora.

Obrati pažnju koliko dizel izvlači u kojoj brzini a koliko benzinac.
 
Gledam filmove gde otkazuju kocnice i izginuse silni ljudi...
A secam se onog vozaca autobusa sto se niz Nemanjinu pozrtvovano sjurio i zakucao u zgradu zeljeznicke stanice i poginuo...
Pa da pitam sta je najbolja taktika i koliko pomaze kocenje motorom, tj u brzini i malom gasu, u oba slucaja i nizbrdici.
Ukljucujuci da radi rucna i da ne radi rucna.

Sme li se uopste u velikoj brzini prebacivati na mali prenos, prvu?

Ako nemas dovoljno iskustva u voznji batali se koristi kocnice.Manje gledaj filmove to sto prikazuju nema mozga.Kocenje motorom je jako dobro u zimskim uslovima sve zavisi od auta puta guma tvog iskustva itd.
 

Back
Top