Koju graficku tablu kupiti? :)

Da, radi se o grafickim tablama, ne o grafickim karticama :D

Wacom-ove intuos sve od 3-ojke su dobre i mogu profesionalno da ti obave posao. Ako si spreman da se isprsis juri wacom cintiq - u tom slucaju sto veci ekran...
Generalno wacom brend je najzastupljeniji i najdokazaniji profesionalno. Kvalitet tehnologije. Svaka ce mozda zezati malo sa drajverima - win 7. Ne znam zasto, ali izgleda da ta tehnologija i windows nesto bas ne idu, ali obicno su to manje sitnice.
Na pr meni veoma cesto pri startapu-ne prepozna wacomov service, pa onda moram da ga restartujem (wacom service), minut posla i sve ok...

Juri minimum 1024 pritisaka nivoa.

Table se obicno krecu po velicini:

small (preskoci to- kao da crtas po podlozi za kafu),
medium, ok je, obavlja posao, pogotovu ljudima koji su naucili da crtaju na papirima iz sveski ili manjih blokova - sketch i sl ili za foto obrade
large - velika povrsina, super ako si naucio da radis poteze rukom iz lakta vise nego iz sake. Mada svakako mislim da je large uvek najbolja solucija.
i extra large - veoma dobro za velike poteze rukom, na pr arhitektura, industrijski dizajn i td....

Naravno to i jesu nijanse i ne odredjuju pravilo, dakle sam pogledaj dimenzije table, uzmi neku povrsinu slicnih dimenzija i tako odredi koja ti najvise pase.

Wacom 3 serije table imaju gladju povrsinu- korisnici su prijavljivali da im malo smeta pa neki cesto i prelepe papir preko.
4 serije imaju malo hrapaviju povrsinu - pa onda nekim korisnicima smeta ta hrapavija povrsina pa opet lepe glatke papire.
5-ica cini mi se da ima malo bolju odrajdenu povrisnu.
Sto se povrsine tice, ne bih nesto preterano obracao paznju na to.

Cak mnogi kazu da i ne osecaju preterano razliku izmedju 1024 i 2048 nivoa pritiska. Tu su nijanse u pitanju tipa pocetni pritisak i osetljivost i isto tako cistoca linije.

Nadam se da je pomoglo, poz.
 
Pošto vidim da već postoji tema o grafičkim tablama imam i ja pitanje...

Ne razumem se u grafičke table, p aće moje pitanje možda delovati glupo :rumenko:

Koja od ovih grafičkih tabli ima mogućnost crtanja po njoj kada se koristi običan papir i da li olovka koja dolazi uz njih ima mogućnost da ostavlja trag prilikom crtanja po običnom papiru?

Znači, treba mi tabla na koju mogu da stavim običan beli papir i da crtam po njemu, a da mi se otisak vidi i na papiru i na računaru? Da li je to uopšte moguće?
 
Nedavno sam kupio Huion GT 191 kamvas - 500 dolara na Amazonu.
Uzeo sam je jer mi je wacomvom driver riknuo nakon win updejta. Uobicajena stvar za wacomove drajvere, osim sto ovog puta ni jedan od uobicajenih trikova nije radio.Kada sam zvao njihovu sluzbu podrske rekli su mi da na zalost vise ne podrzavaju tu verziju (wacom 3 intuos), i da moram kupiti neku noviju verziju.
Rekao sam im: Naravno da cu kupiti novu, ali ne vasu.
I tako se u mojoj ruci nasao Huion. Moram priznati da sam bio skeptican. Za 500 dolara ips monitor - ne graficka tabla. Ko ne zna: To je monitor po kome crtas. Dosta je prirodnije sa 8 k nivoa pritisaka. Ima svoje prednosti i mane, ali u poredjenju sa wacom-ovim proizvodima iz tog ranga: oko 2000 evra.....sta reci.
Toplo preporucujem ovo. Wacom je brend koji je monopolizovao trziste. Skoro su se pojavili proizvodi koji i te kako mogu da im budu konkurencija.

- - - - - - - - - -

Pogotovu ovde gde preprodavci klempaju po usima.
 
Pa i meni je uvek trebala veca radna povrsina. Neki kazu da im je medium ok, meni nije bila. Valjda je to individualno. Za crtanje, mislim da treba veca. Ako je neko pipkanje burn i dodge toolom po fotografiji, onda verovatno drugo i moze proci. U ostalom, jedno vreme sam samo na tabli radio i ta praksa mi je pokvarila slobodu ruke. Kao da crtkas na malom blokchetu sve vreme.
Sto se Huion-a tice i dalje sam zadovoljan.
Posto sam ga nahvalio, evo i mana koje sam do sada pronasao:
- Najveca, vrh olovke i kursor offset. Nekih milimetar mozda... To je dodatno i zbog zastitne folije koju necu da sklanjam. Mislim da imaju da se kupe dodatne, kvalitetije i tanje.
-Kablovi. Planiram da za neko vreme uzmem i ergo ruku.

Sto se ovih tice, video sam da su to sl problemi kod gotovo vecine IPS monitora. Samo neke najnovije cintiq su resile taj problem sa offsetom. To je valjda zbog debljine kristala po kojem se crta.

Za sada mi to sve ne smeta, navikao sam se veoma brzo. Offset se malo primeti kada si kursorom na ivicama ekrana. Kada si ucentralnom delu, ne.

Pozdrav.
 

Back
Top