Filmske adaptacije knjizevnih dela

A da li si gledala taj iz 2011? Ja još nisam, ali ako je Andrea Arnold mora biti ok... ili nije?
Jesam... Ima svoje dobre i loše strane... Nisam bila sigurna šta da mislim. U svakom slučaju je drugačiji film od većine adaptacija Orkanskih visova. Stil je specifičan, ogoljen, naglašene su neke stvari koje obično nisu u adaptacijama - rasizam prema Hitklifu, Jorkširska priroda, brutalnost te sredine, nekrofilski aspekat njegove opsesije mrtvom Keti... ali je opet isečena cela druga polovina priče, tako da se opet ne vidi ni pola užasnih stvari koje Hitklif radi kad se sveti Lintonovima i Ernšoovima.
Osim toga, smeta to što Hitklifa i Keti igraju dva para različitih glumaca (prvi u fazi kad imaju do oko 15-16 godina, kad on ode, a drugi par glumaca kad se on vrati a ona je udata za Edgara). To sa godištima glavnih likova u raznim fazama priče je nešto što predstavlja problem u svim adaptacijama. Ovde mi je posebno smetalo to što glumci ne samo da nisu previše ličili jedni na druge, nego su i glumili različito. I meni su ovi mlađi glumci bili mnogo uverljiviji od Kaye Scodelario i ovog glumca što je igrao odraslijeg Hitklifa.

Čisto po pitanju glume, jedini glumac koji mi je zaista dobar u ulozi Hitklifa (od onih koje sam videla - nisam videla meksičku verziju Luisa Bunuela, ni verziju sa mladim Ian McShaneom) je Tom Hardy, iako on, kao i većina glumaca u toj ulozi uostalom, uopšte ne odgovara fizički liku iz romana, i iako je taj TV film iz 2007. inače očajan u svakom drugom pogledu.
 
evo par istih koji se oslanjaju na biblijske teme ili je imaju makar kao referencu -
...
Sedam Isusovih Čuda / The Visual Bible: The Gospel of John (2003) - http://www.imdb.com/title/tt0377992/?ref_=nm_flmg_act_36
Samson and Delilah (1996) - http://www.imdb.com/title/tt0117547/
Last Temptation of Christ (1988) http://www.imdb.com/title/tt0095497/?ref_=nv_sr_1
Salomé (2002) - http://www.imdb.com/title/tt0332743/
...

:)

Baš je dobra muzika :) Hvala! Videla samo Skorsezea.


Evo jedan 'mitološki'

Crni Orfej (1959)

Tekst o filmu sam preuzela iz Vikipedije, jer se u njemu pojavljuje moja omiljena hrvatska reč: lijenčina :)
Orfeu Negro
je poznat kao jedno od najuspješnijih ostvarenja brazilske kinematografije. Predstavlja adaptaciju drame Orfeu da Conceição brazilskog pisca Viniciusa de Moraesa, koja je, pak, bila inspirirana starogrčkim mitom o Orfeju. Po žanru predstavlja kombinaciju mjuzikla, komedije i drame i fantastike. Radnja je smještena u suvremeni Rio de Janeiro u milje domaćeg crnačkog stanovništva, odnosno vrijeme karnevala.
Camus je Orfeu Negro snimio u stilu italijanskog neorealizma, inzistirajući na snimanju na autentičnim lokacijama umjesto studija, te angažmanom naturščika umjesto profesionalnih glumaca.
Sa druge strane, izuzetna pažnja je posvećena muzici za film, koja je kasnije postala veliki hit, te u svijetu popularizirala brazilski muzički stil poznat kao bossa nova.

Orfeu Negro je prikazan na Kanskom festivalu gdje je osvojio Zlatnu palmu, a sljedeće godine je osvojio i Oscar za najbolji strani film.
Njegov međunarodni uspjeh se, međutim, nije odrazio na sam Brazil, gdje je film dan-danas predmet kritika zbog navodnog stvaranja negativnih stereotipa o Brazilcima kao neodgovornim lijenčinama koje misle i žive jedino za zabavu.
ea774532a331c6b18e3e3816325ad32b.jpg


EAH_BlackOrpheus_original.jpg
 
Vidjeh sada, u mojim lutanjima Netom, da su i Louis-Ferdinand Célineovi tekstovi mmm :) koristeni (nisam sigurna da li termin "adaptirani" u potpunosti odgovara onome sto pronadjoh) za nekoliko dokumentaraca, ukljucujuci shorty Todda Haynesa. Hm...

"Louis-Ferdinand Céline was born on May 27, 1894 in Courbevoie, Hauts-de-Seine, France as Louis-Ferdinand Destouches.
He was a writer, known for Die Nacht (1985), Assassins: A Film Concerning Rimbaud (1985) and Siegmaringen! (2004)."

Ovo i nije pretjerano korisna informacija but hey ho, nadam se da ce mi biti oprosteno.
Ovdje, na ovoj temi i ovom pdfu, obitava miroljubiv svijet... : )))
Btw, volila bih pogledati Haynesov kratki film - Remboa mnogo ljubim. :)
 
Vidjeh sada, u mojim lutanjima Netom, da su i Louis-Ferdinand Célineovi tekstovi mmm :) koristeni (nisam sigurna da li termin "adaptirani" u potpunosti odgovara onome sto pronadjoh) za nekoliko dokumentaraca, ukljucujuci shorty Todda Haynesa. Hm...

"Louis-Ferdinand Céline was born on May 27, 1894 in Courbevoie, Hauts-de-Seine, France as Louis-Ferdinand Destouches.
He was a writer, known for Die Nacht (1985), Assassins: A Film Concerning Rimbaud (1985) and Siegmaringen! (2004)."

Ovo i nije pretjerano korisna informacija but hey ho, nadam se da ce mi biti oprosteno.
Ovdje, na ovoj temi i ovom pdfu, obitava miroljubiv svijet... : )))
Btw, volila bih pogledati Haynesov kratki film - Remboa mnogo ljubim. :)

Vidi ovo :eek:
Film o Selinu http://www.imdb.com/title/tt4625536/

I još adaptacija :)
 
Vidjela vec i iskreno se nadam da cu ga uspjeti naci/pogledati. : )

I ja ću ga gledati...

Nego, kad smo već kod Francuza, iskoristiću priliku da spomenem Žana Gabena:


Inspector Maigret

Adaptacije Simenonovih (odličnih) krimi romana.
Detektiva Megrea, čoveka koji radi, ne priča mnogo, ne pravi se važan, i uvek završi posao, su igrali i drugi glumci, ali ipak je Gaben najbolji.
Inače jedan od omiljenih glumaca, veoma harizmatična pojava, neverovatno 'prisustvo' na ekranu, stvarno moćan glumac.

maigretscreen3.jpg




Les miserables (1958)

82cc478d9b3d6911d878954b1a5a7dff.jpg



I jedan prekrasan film, poetsko-realistički, koji treba videti, ako već niste:
Obala u magli (scenario Žak Prever). Divna crno-bela fotografija. Pravo umetničko delo :)
Le quai des brumes

0030643.jpg
 
Poslednja izmena:
Baš je dobra muzika :) Hvala! Videla samo Skorsezea.


Evo jedan 'mitološki'

Crni Orfej (1959)

Tekst o filmu sam preuzela iz Vikipedije, jer se u njemu pojavljuje moja omiljena hrvatska reč: lijenčina :)
Orfeu Negro
je poznat kao jedno od najuspješnijih ostvarenja brazilske kinematografije. Predstavlja adaptaciju drame Orfeu da Conceição brazilskog pisca Viniciusa de Moraesa, koja je, pak, bila inspirirana starogrčkim mitom o Orfeju. Po žanru predstavlja kombinaciju mjuzikla, komedije i drame i fantastike. Radnja je smještena u suvremeni Rio de Janeiro u milje domaćeg crnačkog stanovništva, odnosno vrijeme karnevala.
Camus je Orfeu Negro snimio u stilu italijanskog neorealizma, inzistirajući na snimanju na autentičnim lokacijama umjesto studija, te angažmanom naturščika umjesto profesionalnih glumaca.
Sa druge strane, izuzetna pažnja je posvećena muzici za film, koja je kasnije postala veliki hit, te u svijetu popularizirala brazilski muzički stil poznat kao bossa nova.

Orfeu Negro je prikazan na Kanskom festivalu gdje je osvojio Zlatnu palmu, a sljedeće godine je osvojio i Oscar za najbolji strani film.
Njegov međunarodni uspjeh se, međutim, nije odrazio na sam Brazil, gdje je film dan-danas predmet kritika zbog navodnog stvaranja negativnih stereotipa o Brazilcima kao neodgovornim lijenčinama koje misle i žive jedino za zabavu.
Pogledajte prilog 392498

Pogledajte prilog 392499

ne može u repki, pa ovako..
lijenčina nije hrv. riječ, taj izraz koriste i Srbi, ijekavskog izgovora...

- - - - - - - - - -

samo to mi je bolo oči, aj vozdra, pozdravi sve u Hondurasu....:)
 
Ovaj film je kod nas preveden Čaj u Sahari, jedno vreme je stalno bio na TV-u

The Sheltering Sky

Jedan od onih čudnih filmova koji postoje ne zna se za koga : )Muž i žena umetnici putuju po Africi,
i svako za sebe, i zajedno, imaju neke avanture. Knjiga o 'postkolonijalnom otuđenju i egzistencijalnom očajanju'
a ja bih sad već rekla 'ima se, može se' :) Lepi prizori iz pustinje, lepi kostimi i boje...

The_Sheltering_Sky-823534882-large.jpg




Under The Volcano

Film po knjizi Malkoma Laurija. Koliko se sećam priča o ličnom raspadu. Čovek koji je konzul negde u Meksiku,
ostavi posao i pije (loče!), na Dan Mrtvih, u blizini Popokatepetla.
570full-under-the-volcano----criterion-collection-cover.jpg
 
Poslednja izmena:
Opasne veze su zanimljive za ovu temu. Roman iz 18. veka, pretvoren u pozorišnu predstavu (Kristofer Hempton), kao i u nekoliko filmova.
Čudi me da ne postoji neki rimejk: roman je epistolarni, tj. ceo u pismima koje likovi pišu jedni drugima, a sad smo u vremenu FB, mejlova itd.
bilo bi zanimljivo da se neko poigra sa tim. A možda i ne : )
U svakom slučaju, u svim adapacijama su učestvovali sve sami majstori svog zanata

Stiven Frirs režirao, scenatrio Kristofer Hempton
Dangerous Liaisons

attachment.php


Miloš Forman Režirao, scenraio Žan Klod Karijer
Valmont

attachment.php



Dobar film, odličan kasting, jako duhovit, ali nije dostigao kultni status Frirsovog filma.
Ovde Markiza de Mertej prosto i jednostavno seksi. U Frirsovoj verziji je moćna, ali fizički deo odnosa
između glavnih likova totalno nedostaje, sve je samo moć (bar sam ja to tako doživela).
Frirsova verzija je verovatno jedno od onih čuda koja se dese kad se pravi film, kada se
sve poklopi i film odmah postane klasika... iako u stvari postoji taj nedostatak.

vIlatMd.jpg


Od ljudi koji su nam dali Barbarelu:

Les liaisons dangereuses (1959)
Dekadentan film sa kojim možemo da se identifikujemo jer je ipak 20. vek u pitanju.
Fenomenalni glumci.
003-merteuil-and-valmont-theredlist.jpg
 
Poslednja izmena:
Opasne veze su zanimljive za ovu temu. Roman iz 18. veka, pretvoren u pozorišnu predstavu (Kristofer Hempton), kao i u nekoliko filmova.
Čudi me da ne postoji neki rimejk: roman je epistolarni, tj. ceo u pismima koje likovi pišu jedni drugima, a sad smo u vremenu FB, mejlova itd.
bilo bi zanimljivo da se neko poigra sa tim. A možda i ne : )
U svakom slučaju, u svim adapacijama su učestvovali sve sami majstori svog zanata
Šta misliš o savremenoj teen verziji Opasnih veza, Cruel Intentions?

Nisam čitala roman, ali na osnovu poznavanja priče iz Vadimovog i Frirsovog filma (Formanov nisam gledala), iznenađujuće dobro su uspeli da prebace priču i likove u sasvim drugačiji milje.

cruel-intentions.jpg
 
Šta misliš o savremenoj teen verziji Opasnih veza, Cruel Intentions?

Nisam čitala roman, ali na osnovu poznavanja priče iz Vadimovog i Frirsovog filma (Formanov nisam gledala), iznenađujuće dobro su uspeli da prebace priču i likove u sasvim drugačiji milje.

Aha, baš je dobar! Duhovit je, super tempo, glumci su odlični... Tu je sve kako treba.

Imam samo estetski problem sa tim filmom, ali nisam sigurna da ću umeti da objasnim; ružan mi je način na koji je prikazano njihovo bogatstvo.
Ružne su mi one kuće i stanovi, ona kola, i kako su obučeni : ) To jest ne sviđa mi se kostim i scenografija, koji su verovatno sasvim realni za tu
vrstu američkog bogatstva (videla sam isto i u drugim filmovima o prebogatim ljudima sa Menhetna), ali prosto mi nije lepo za gledanje, pogotovo
zato što prethodne verzije imaju bolji dizajn. Samo da je malo svedenije... ali to je realno moj problem, a ne problem filma : )

Edit: malo sam razmislila, i ipak mislim da to jeste problem filma, ali verovatno manje bitan :) Ako su sve prebacili u sadašnjost, i oni su učenici, nije mi logično
da mladi miljarder spava u maloj sobi sa brokatnom posteljinom (samo primer). Nema šanse, to čak nisu ni trendovi u stvarnom životu, a ovo je film... Prosto je odrađeno,
ni stanovi ni kostimi ništa ne govore o likovima/karakterima, ne prave ni atmosferu, samo je odrađeno po šablonu. Možda su mislili da time prave neki most sa onom starom
pričom, ali bolje da su to uradli nekim koncertom, ili slikom ili tako nečim duhovitim u pozadini... ako je ikakav most uopšte neophodan.

* to se u stvari zove art direction ili production design
 
Poslednja izmena:
meni je omiljena " ljenčuga", uglavnom nju koristim...
inače, nisam nikad čitao Alana Forda...samo Blek Stenu, Zagora, i slično, kao klinjo..:rumenko:
a dobio sam nedavno neki broj iz sedamdeset i neke, možda se i natjeram da ga prelistam..

I ja sam čitala Zagora i Bleka i Mikija lol Na forumu je negde i stara tema o filmovima koji su adaptacije stripova, Turci su snimili Zagora više puta, ali nisam gledala :)

- - - - - - - - - -

Kad ste kod spijuna i Kejna, obozavam The Ipcress File. Nisam citao roman, ali mi je film odlican. Retko cinematic za ovaj zanr.

Da, ostao mi je u sećanju kao baš dobar, ali mogla bih da obnovim, nisam ga dugo videla.
 
Poslednja izmena:
Ritam zločina
http://www.imdb.com/title/tt0082998/

Scenario Pavao Pavličić, po priči "Dobri duh Zagreba". Pavličića sam čitala (odličan je), ali toliko davno da uopšte ne znam da li sam čitala i tu priču.
Svejedno sam morala da spomenem film na ovoj temi, zato što je odličan, a ima tako malo ovakvih filmova iz Jugoslavije/regiona/Srbije...
(Zašto ih je tako malo?)

6899_Ritam%20zlo%C4%8Dina%20-%20Dobri%20duh%20Zagreba%20%281981%29.jpg


evo filma: http://mojtv.hr/film/14229/ritam-zlocina.aspx
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:

Back
Top