Filmske adaptacije knjizevnih dela

paaa ovaaaj, koliko si matora?

Odgovor na to pitanje se nalazi na drugoj temi : ) Inače, pihtije ne jedem, još nisam uspela da ih zavolim.

The Age of Innocence
Skorcezeov film po romanu Idit Vorton. Koliko se sećam prilično verna adaptacija nebitnog (kažem ja), ali veoma elegantno napisanog romana.
I film je takav - nebitan, a lep za gledanje. U suštini, isto istorija NY, samo dijametralno različito od Bandi Njujorka. Ovde je sve srebro i čipka : )
the-age-of-innocence-banquet.jpg




75.jpeg
 

Prilozi

  • 73077220eca0c4a437a28010.L.jpg
    73077220eca0c4a437a28010.L.jpg
    9 KB · Pregleda: 4
  • 75.jpeg
    75.jpeg
    76,5 KB · Pregleda: 4
Mislim da je film bio veoma gledljiv i u svoje vreme hit. Ja se i iz filma i iz knjige sećam samo Sabine, lika koji u filmu tumači Lena Olin, to jedina normalna žena (u smislu da nije ni 'krhka', ni 'iracionalna', ni glupa, ni zavisna od mušakaraca) koju je Kundera napisao :) Postoji još jedna adaptacija Kundere, češki film Šala. Nisam gledala, samo sam negde čitala da se ovaj češki film svideo Kunderi, a američki ne...

 
Poslednja izmena:
Odgovor na to pitanje se nalazi na drugoj temi : ) Inače, pihtije ne jedem, još nisam uspela da ih zavolim.

The Age of Innocence
Skorcezeov film po romanu Idit Vorton. Koliko se sećam prilično verna adaptacija nebitnog (kažem ja), ali veoma elegantno napisanog romana.
I film je takav - nebitan, a lep za gledanje. U suštini, isto istorija NY, samo dijametralno različito od Bandi Njujorka. Ovde je sve srebro i čipka : )
the-age-of-innocence-banquet.jpg




75.jpeg

Ahaaa, bacih pogled na temu...
ma nisi ti baš bakica, ćuti, dobro je, plašio sam da će da iskoči "Prohujalo sa vihorom"...:)))
 

Nisam znala da postoje adaptacije! Kakve su? Meni je on toliko tripozan pisac da nisam sigurna da u stvari i želim da vidim filmove... a moram priznati da sam radoznala.
Šta znam, možda mogu da zamislim Plodove zemlje kao film, ali Pan... hm.

Hej, pa i ovo je adaptacija:

Hamsun

Zanimljiv film, teška drama.

MV5BMTgxMzg0NzAyN15BMl5BanBnXkFtZTcwMzcyODAyMQ@@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg
 
Poslednja izmena:
Nisam znala da postoje adaptacije! Kakve su? Meni je on toliko tripozan pisac da nisam sigurna da u stvari i želim da vidim filmove... a moram priznati da sam radoznala.
Šta znam, možda mogu da zamislim Plodove zemlje kao film, ali Pan... hm.

Hej, pa i ovo je adaptacija:

Hamsun

Zanimljiv film, teška drama.

MV5BMTgxMzg0NzAyN15BMl5BanBnXkFtZTcwMzcyODAyMQ@@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg

Nisam gledala sve, ono sto jesam i nije Bog zna cemu.
Mozda bi ti se mogla dopasti ova verzija Hunger iz '66 (if/when) ... : )
 
2 x Vajda

Sibirska Ledi Magbet , jugoslavensko-poljski crno-bijeli igrani film, adaptacija pripovjetke Lady Macbeth Mcenskog okruga ruskog pisca Nikolaja Ljeskova. Radnja je smještena u provincijsko selo u carskoj Rusiji, i prikazuje kako supruga lokalnog plemića (čiji lik tumači Olivera Marković) počinje zabranjenu ljubavnu vezu sa kmetom (čiji lik tumači Ljuba Tadić), a zbog čega će prouzročiti krvoproliće.
Da li je neko gledao ovaj film? Ja sam čitala priču koja je fenomenalna, a kad vidim režisera, i ko glumi - mora biti dobar!

siber7.jpg





Pepeo i dijamanti

Odlično i za čitanje i za gledanje. Jedan od najpoznatijih poljskih filmova svih vremena, stvarno treba pogledati.
Poslednji dan drugog svetskog rata, i poslednji okršaji komunista i nekomunista. Ima i ljubavnu priču.

mfoqense.jpg
 

Prilozi

  • 2d91ad72c40acbda93d1f2246cdf374d.jpg
    2d91ad72c40acbda93d1f2246cdf374d.jpg
    62,6 KB · Pregleda: 5
  • ashesanddiamonds-cover.jpg
    ashesanddiamonds-cover.jpg
    41,3 KB · Pregleda: 5
  • 1fce3e33976d61fc5f4cbb8f910f381b.jpg
    1fce3e33976d61fc5f4cbb8f910f381b.jpg
    61,1 KB · Pregleda: 5
Poslednja izmena:
Twilight je vec spomenut

Ali nema fotke, mogla si da ubaciš : )


Ovo bi u stvari bilo i za onu tvoju temu o indijskim filmovima:
Indijski ep Mahabharata, jedna od najvećih epskih pesama svih vremena (u smislu da je deset puta duža od Odiseje i Ilijade zajedno, a za sve nas ljude važna kao Šekspir ili Biblija).
Ja sam htela da spomenem samo saradnju Pitera Bruka i
2013

250px-Mahabharat_2013_title.jpg
 

Prilozi

  • the-mahabharata-reg2.jpg
    the-mahabharata-reg2.jpg
    54,2 KB · Pregleda: 108
  • 51TC89ZFF3L._SY445_.jpg
    51TC89ZFF3L._SY445_.jpg
    49,5 KB · Pregleda: 108
  • 1998-mahabharat.jpg
    1998-mahabharat.jpg
    36,8 KB · Pregleda: 108
Poslednja izmena:
2 x Ištvan Sabo

Dva portreta umetnika (glumaca), sasvim drugačiji filmovi, jedno zajedničko su režiser i njegova genijalnost.

Mefisto
Po romanu Klausa Mana. Odličan film, ako neko nije video treba odmah da ispravi tu grešku.
Nemačka pred početak drugog svetskog rata, uspon nacista i uspon jedne glumačke karijere.

mephisto-uk.jpg


Being Julia

Po romanu Somerseta Moma. Divan film. London tridesetih godina prošlog veka.
Portret velike glumice.
being-julia-movie-poster-2004-1020240500.jpg
 
Blade Runner
(Filip K. Dik, Sanjaju li androidi električne ovce)
MPW-39919

[/URL]
Blade Runner je remek delo, ali nije dobra adaptacija, čak teško da je uopšte adaptacija. Tačnije bi bilo reći da je inspirisan romanom. I roman i film su odlični, ali na različite načine - potpuno su različiti. Meni se film više dopada, roman je malo previše hladan i ciničan za moj ukus.


Vi biste da me smirite i sputate administrativnim radom :)
Ali ima previše posla na terenu:

The House of Spirits
Film sa čuvenim holivudskim glumcima, po besteleru čileanke Izabel Aljende. Kad je knjiga izašla (1982), odmah je postala besteler, to je valjda vreme kada je i Markes žario i palio po Evropi i Severnoj Americi, tj. kad je magični realizam doživljavao bum u ovom delu sveta... Film je dobar, ali bolje je čitati knjigu.

http://www.imdb.com/title/tt0107151/
V_nSKllhpAH8qZlSXhw6rOX2o0H0jlIbuYIrqzTvQ7hdbwB7f0durVCnCa9pwHPfLMLA=w300
Ovaj film najviše pamtim po tome što je podela uloga neviđen fail. Ajd' što su dali uloge Čileanaca (španskog porekla) Džeremiju Ajronsu, Meril Strip i Glen Klouz, što je već tupavo, ali onda angažuju, za promenu, španskog glumca - Antonija Banderasa... i daju mu ulogu Indijanca! :zcepanje::dash:

Ne znam da li se uklapa u temu, ali dacu par primera trenutno popularnih TV serija, nastalih nakon knjiga. Naravno ovde ni ne racunam na Game of Thrones, koja je opstepoznata.
Game of Thrones definitivno treba pomenuti ako je tema "Najgore adaptacije književnih dela". U poslednjih par sezona kao da se trude da upropaste priču i likove što više. Kao da su napravili neku opkladu u stilu Reversal of Fortune koliko mogu da zaseru seriju a da se raja (i Emmy glasači) i dalje oduševljava.


Twilight je vec spomenut

wuthering_heights-672240558-large.jpg
Emily-Bronte-Wuthering-Heights.jpg
Taj film je vrlo loša adaptacija Orkanskih visova, kao uostalom i svaka adaptacija tog romana koju sam ikad videla. Jedan plus je to što nisu isekli drugu polovinu romana, kao što većina filmova to uradi. Ali zato nisu pogodili duh romana uopšte, likovi su opet promašeni, odluka da Juliette Binoche igra i Cathy i njenu ćerku je potpuno idiotska (taj kliše gde je ćerka klon majke je generalno glupa, a njih dve čak ni ne liče naročito, to se u romanu naglašava), a i ja se stvarno pitam zašto skoro svaka adaptacija Orkanskih visova (osim one iz 2011) da ulogu Hitklifa nekom najbeljem, najbritanskijem glumcu koga u tom trenutku mogu da nađu. Jesu ti ljudi uopšte čitali knjigu?
 
Poslednja izmena:
Blade Runner je remek delo, ali nije dobra adaptacija, čak teško da je uopšte adaptacija. Tačnije bi bilo reći da je inspirisan romanom. I roman i film su odlični, ali na različite načine - potpuno su različiti. Meni se film više dopada, roman je malo previše hladan i ciničan za moj ukus.

Da, stvarno su različiti. Knjiga je još paranoidnija i ciničnija od filma... A možda baš to jeste dobra adaptacija? Kada od dobre knjige napraviš dobar film, ne odlutaš mnogo od originala, a stvoriš nešto što je i samo po sebi dobra stvar...

Ovaj film najviše pamtim po tome što je podela uloga neviđen fail. Ajd' što su dali uloge Čileanaca (španskog porekla) Džeremiju Ajronsu, Meril Strip i Glen Klouz, što je već tupavo, ali onda angažuju, za promenu, španskog glumca - Antonija Banderasa... i daju mu ulogu Indijanca! :zcepanje::dash:

Aha, katastrofa : ) Da se čovek pita zašto gleda film o Čileu kad su opet Amerikanci (i poneki Englez) u njemu.


i ja se stvarno pitam zašto skoro svaka adaptacija Orkanskih visova (osim one iz 2011) da ulogu Hitklifa nekom najbeljem, najbritanskijem glumcu koga u tom trenutku mogu da nađu. Jesu ti ljudi uopšte čitali knjigu?

:)

A da li si gledala taj iz 2011? Ja još nisam, ali ako je Andrea Arnold mora biti ok... ili nije?
 
Iz prošle godine - sjajna adaptacija moje omiljene Šekspirove tragedije, sa odličnim Michaelom Fassbenderom i Marion Cotillard u glavnim ulogama (Sean Harris isto odličan kao Macduff):

w97791.jpg


I nešto starija - od pre dve decenije - isto sjajna adaptacija jedne druge popularne Šekspirove drame, sa fantastičnim McKellenom:

2nbezk0.jpg


Odluka da prebace radnju u imaginarnu, alternate history Britaniju 1930tih godina je savršena - posebno s obzirom na činjenicu da Šekspirov komad praktično sam po sebi predstavlja imaginarnu alternativnu istoriju, pošto do te mere nema blage veze sa stvarnom engleskom istorijom XV veka (kao što, uostalom, ni "Macbeth" nema blage veze sa stvarnom škotskom istorijom iz X veka).

Stvarno treba da konačno pogledam onaj film Koriolan Ralph Fiennesa (sniman u Beogradu), nameravam već godinama i nikako da nađem vremena.
 

Back
Top