адвентисти седмог дана

Kad smo vec kod "istine" neko je ono bese vec postavio to pitanje :
- Sta je istina?


"... Na kraju ovog kratkog naučnog razmatranja ”šta je istina”, da spomenemo reči jednog, takođe, umnog čoveka devetnaestog veka koji je rekao: “ Nema apsolutne istine bez priziva”. Ovim iskazom je isti naučnik priznao da postoji aspolutna istina, koja je relatizovana. Možda će neko reći: ako je nešto relativno, tada ne može biti aspolutno. I sigurno će biti u pravu. Od mnogih rasprava srž rasprave se toliko rasplinio da na kraju sami umovi ulaze u apsurde. Zar ovaj iskaz to ne dokazuje?
Autor ovog iskaza je hteo reći sledeće: ako danas smatramo da je nešto apsolutno istina, napredak tehnike, tehologije i znanja može da obori postojeću istinu, odnosno novo saznanje negiraće postojeće koje odlazi u zaborav kao jedna zabluda. Spomenuti naučnik kao i njegovi predhodnici i sledbenici zanemarili su da je o Istini pre osamnaest vekova rekao Isus Hrist sledeće:””Dakle, ti si kralj? upita ga Pilat: <Dobro veliš, odgovori mu Isus, ja sam kralj. Ja sam se zato rodio i zato došao na svet da svedočim za Istinu. Svako ko je prijatelj Istine sluša moj glas>. Šta je istina?- upita ga Pilat……”(Jv.18:37,38). Pilat nije čekao odgovor na postavljeno pitanje, već je izišao pred masu da kaže da na Isusu ne vidi krivice. Nije hteo čuti odgovor na svoje pitanje jer se plašio da bi odgovor potpuno promenio smer njegovog života. To je razlog da i danas mnogi ljudi ne žele otkriti niti priznati Istinu.
Istina o kojoj je Isus govorio Pilatu nije istina sa malim slovom “i”. Grčka reč, koju su prevodioci preveli kao Istina je aletheia, a odnosi se na osnovnu Istinu- na stvarnost, drugačiju od spoljašnjeg izgleda. Aletheia označava Istinu, a ne senku stvarnosti. Ta reč istovremeno označava Istinu koja je suprotna lažnom svedočanstvu.
Isus nam u navedenom stihu govori kako je svrha Njgeovog rođenja i i utelovljenja bila - svedočanstvo za istinu.
Šta je Istina o kojoj nam Isus svedoči?
U evanđelju po Jovanu u 17. glavi u 17. stihu čitamo:”Posveti ih istinom, Tvoja je Reč istina”. Prema Isusovom svedočanstvu Božja Reč je istina i Istina je Božja Reč, i to apsolutna Istina, Istina koja je neoboriva, koja se ne može prizvati. Isus je rekao:”Nebo i zemlja će proći, ali moje reći neće proći” (Lk. 21:33). Dakle Reč Božja je apsolutna istina i neoboriva i večna.
Još u starozavetno vreme Jevreji su verovali da je Božja Reč Istina. Psalmista kaže: “Savršeni su puti Gospodnji, i Reč je Božja ognjem kušana” (Ps. 18:31). S obzirom da su znali da je Božja Reč Istina i da nije tek tako objavljena nastojali su sačuvati izvornost. S toga su opominjali ljude i zapovedali im da Božjoj Reči ništa ne dodaju niti oduzimaju, jer je i Bog rekao Mojsiju: “ Niti što dodajte onome što vam zapovedam niti što od toga oduzimajte; vršite zapovedi Jahve, Boga svoga, što vam ih dajem” (4. Moj. 4:2).
Dodati ili što oduzeti od Reči Božje znači smatrati sebe spoznajnijim i mudrijim od Boga, to dalje znači da se sebi pridaje veća važnost nego Bogu. A oni koji drže svedočanstvo takvih osoba, smatraju te osobe vrednijim od Boga.
U Knjizi otkrivenja u 22. glavi u 18. i 19. stihu čitamo o dodavanju ili oduzimanju od Reči Bože, sledeću Božju opomenu: “..ako neko dometne ovome, Bog će dometnuti zla napisana u ovoj knjizi. A ako oduzme neko od reči proroštva ove knjige Bog će oduzeti njegov deo od drveta života i od svetoga grada, što je napisano u ovoj knjizi”.
Nažalost ima ih koji dodaju ili oduzimaju od Reči Božje i na taj način stvaraju učenja i prakse koje nisu u skladu sa celokupnim učenjem Svetg Pisma.
Bog nas poziva da svoj život živimo po Bibliji i doktrine zasnivano na Bibliji, a ne da Biblijski tekst prilagođavamo i oblikujemo prema svojim doktrinama i “modernom načinu življenja”.
Podestio bi na reči koje nam je Isus uputio:” Stoga, ko god prekrši jednu od ovih i najmanjih zapovedi i nauči druge da tako rade, biće najmanji u kraljevstvu nebeskom; dok će onaj koji ih bude vršio i naučavao biti veliki u kraljevstvu nebeskom”(Mt. 5:19). Neka nas ove reči vode u život koji donosi nagradu, a ne kaznu.
I na kraju da zaključimo sledećim stihom, koji će nam dati odgovor: “Šta je Istina”: “Ja sam Put, Istina i Život…” rekao je Isus Hrist.
Amen.'.

Sa:
http://propovedi.in.rs/content/šta-je-istina
 
ништа кад нема ко други, мораћу ја :D

- Da su oni ti koji organizuju seminar. Uvek je to “seminar o Hristu”.

- Subotari sebe smatraju “jedinom istinskom crkvom ostatka”. Svi drugi ce da budu prokleti…

- Spasenje zavisi o tome da li se svetkuje subota ili ne, i to iskljucivo kroz sektu.

- Ukoliko “primite” Hrista kroz sektu subotara, oprastaju se gresi samo do tog momenta. Svi gresi posle ulaska u sektu nece biti oprosteni.

- Subotari su trenutno u periodu "istraznog suda" (o kome nema ni reci u Bibliji), i sve sto urade ili ne urade se zapisuje i ostavlja za strasni sud.

- Bice sudjeni cak i za "dangubljenje", jer su mogli biti korisniji (za sektu naravno).

- Bicete podsticani da postanete vegetarijanac.

- Ignorisace deo Biblije u kome pise "…onaj ko je slab u veri jede zelje" (Rim. 14,2)

- Ocekivace da se postuje guru Helen Vajt, za koju smatraju da je bila prorok.

- Nikada nece reci da je isti guru dokazani plagijator i lazni prorok. Rane sramotne izjave gurua su prepravljene u svrhu prikrivanja.

- Nece reci da u pocetku nisu verovali u Sveto Trojstvo. U to vreme su verovali da je Isus Hrist zapravo – Arhandjel Mihajlo.

- Planirali su da ovu jeres da je Hrist zapravo Arh. Mihajlo pokriju manipulisuci sa Biblijom, tako da izjave gurua Helen Vajt da je Arh. Mihajlo Starozavetno ime Isusa Hrista ima biblijsku podrsku. Senka jehica…

- Sakrice da su rani subotari bili braca sa jehicima, imajuci izvore u laznim prorocima. Pogresni proracun vremena Hristovog dolaska je uzrokovao razlaz.

- Sakrice da su rani subotari ocekivali Hrista da ce da se vrati 1843. i 1844. godine. Razocaranje je bilo katastrofalno.

- Sakrice da su jeresi "nebeske svetinje", "istraznog suda" proizvedene kako bi se objasnio razlog Hristovog ne-dolaska. Umesto da se javno pokaju zbog greha u koji su upali, izmislise tu jeres.

- Sakrice da je lazni prorok i guru Helen Vajt u periodu izmedju 1843. i 1844. tvrdila kako su vrata spasenja bila zatvorena (jeres “zatvorenih vrata”). Posle 1844. i Hristovog ne-dolaska, objasnjenja su izmenjena kako bi se sve pokrilo i zabasurilo.

- Sakrice da je bivsi subotarski pastor Walter Rea, objavio knjigu na temu plagijata gurua Helen Vajt ukljucujuci i skice i crteze njenih "vizija" koje je precrtala od drugih autora.

- Sakrice da je preko 80% tekstova gurua Helen Vajt zapravo plagijat.

- Obajsnjenje za plagijate ce naci u cinjenici da u to vreme nije postojao copyright, pa je to sasvim legalno. Da li to opravdava plagijat ?

- Sakrice da seldeca izjava nikada nije povucena: "Verujemo da su otkrovenje i inspirisanost Biblije i napisanija Helen Vajt na jednakom nivou. Inspirisanost i nadahnuce Svetim Duhom je jednako i identicno u oba slucaja." Toliko o Soli Skripturi.

- Sakrice das u izbacili pastora koji je odabrao Bibliju umesto napisanija gurua Helen Vajt.

- Sakrice da je naglasak gurua Helen Vajt bio na jelu, i da je ona izjavila : "ukoliko jedemo meso zivotinja, pocinjemo da poprimamo njihovu prirodu".

- Ignorisace Bibliju gde pise: “Jedite sve sto je u mesnici…”

- Sakrice da je vecina tekstova na temu hrane pisala zbog "preteranog interesa za seks kod muskaraca".

- Sakrice da je posvetila stranice i stranice u svojim delima na temu masturbacije, koju je krivila za mnoge bolesti.

- Dr. Kelog i njegov brat su a osnovu tih upustava proizveli "cuvene" hladne pahuljice, koje su navodno potpuno nestimulativne.

- Sakrice da je guru Helen Vajt isla kod frenologa (okultna nauka) da joj "procita" kvrge na njenoj glavi.

- Sakrice da zajedno sa jehicima propovedaju jeres "uspavanih dusa" i da negiraju postojanje pakla.

- Sakrice da je njihova biblija pod imenom " Clear Word Bible" zapravo prepravljena Biblija tako da su ucenja gurua Helen Vajt ubacena u sam tekst. Onaj ko cita tu njihovu bibliju ne moze da razlikuje Bozje reci od ucenja njihovog gurua.

- Sakrice da se zahteva vodjenje zivota koji u sebi inkorporise sve restrikcije Starog Zaveta, koji je vazio samo do Hristovog dolaska i to za Jevreje.

- Sakrice da se oslanjaju na Stari Zavet iako nam je Hrist doneo blagodat.

- Uce da svojom smrcu na krstu Hrist nas nije iskupio za grehe, nazivajuci Ga time lazovom kada je rekao: “Svrsi se”.

- Uce da cemo biti sudjeni od Boga direktno bez medijatora.

- Ignorisace ciat Biblije koji kaze: “…ako ko sagriješi, imamo zastupnika kod oca, Isusa Hrista pravednika “ (1 John 2,1)

- Sakrice da sebe smatraju duhovno superiornim u poredjenju sa ne-subotarima.
 
значи толико су интересантни адвентисти да нема ко шта да напише, зато се удара по православљу. Истина увек боде и боли и много је јача од јадних удараца.:D
 
Poslednja izmena:
onda mu reče Pilat. daklem si ti car ? Isus odgovori-" ti "govoriš da sam ja car .Ja sam zato rođen,i zato dođoh na svijet da svjedočim istinu , i svaki koji je od istine sluša glas moj...po Jovanu 18..-37 po Mateju..pitaga sudija govoreći:ti li si car Judejski ?, a Isus rečemu: " ti "kažeš...... prema tome podvukla ti se greška , Isus nije rekao da je on car ili kralj..pročitaj ponovo podvukla ti se greška ..................
 
Gospod. Sine moj, u mene ćeš ući upravo za onoliko za koliko iziđeš iz sebe samoga ne želeti ništa od sveta, daje potpun mir ; odreći se sebe sjedinjava s Bogom. Hoću da naučiš pregoreti sebe tako potpuno, da se mojoj volji potčinjavaš bez protivljenja i bez roptanja ..Hajde za mnom : JA SAM PUT I ISTINA I ŽIVOT- bez puta se ne napreduje, bez istine se ne poznaje ,bez života se ne živi .Ja sam put kojim moraš ići, istina u koju moraš verovati ,život kojem se moraš nadati Ja sam put koji ne zavodi ,istina koja ne vara život koji nikad neće prestati....Bog nikad ne vara ,vara se onaj koji suviše sebi verujeJer sotona ne kuša nevernike i grešnike koji su već njegovi ,nego napada verne pobožne duše Kad bidela Božija bilatakva da bi razum ljudski mogao lako da ih razume, ona bi prestala biti čudesna, i ne bi se mogla neiskazanima nazvati .....
 
8. Еда ли ће човек закидати Бога? А ви мене закидате; и говорите: У чем Те закидамо? У десетку и у приносу.
9. Проклети сте, јер ме закидате, ви, сав народ.


10. Донесите све десетке у спреме да буде хране у мојој кући, и окушајте ме у том, вели Господ над војскама, хоћу ли вам отворити уставе небеске и излити благослов на вас да вам буде доста.Нем. 13:10
1 Мој. 7:11, 1 Дн. 26:20, Приче 3:9


Шта значи овај десетак у адвентистичкој вери?
 
Да ли смо пропустили долазак судњег дана 1843. године??

To je zanimljivo.
To su ocekivali pripadnici raznih denominacija zajedno okupljeni.
Metodisti, B tisti, l rani i mnogi drugi.
Tada jos nije bilo adventista i svedoka.
Medju njima su bili i takozvani biblijski studenti.
Tako nekako se zvali.

Od njih su iz te grupe koja je tada ocekivala Hristov dolazak posle nastali J svedoci.
Samo sto vise niko od ovih denominacija nije proricao neki datum H dolaska.
Dok su svedoci dalje nastavili.
Tako imamo mnostvo tih datuma koji su svedoci kasnije proricali.
Zadnji je bio ovaj sa 1914.
Koji je vazio dok generacija 1914 nije izumrela.
Posle su preinacili da je ipak dosso ali na nebu kao kralj.
Diskutovali smo na onoj temi koju nisi zatvorio, la.
 
Poslednja izmena:
To je zanimljivo.
To su ocekivali pripadnici raznih denominacija zajedno okupljeni.
Metodisti, B tisti, l rani i mnogi drugi.
Tada jos nije bilo adventista i svedoka.
Medju njima su bili i takozvani biblijski studenti.
Tako nekako se zvali.

Od njih su iz te grupe koja je tada ocekivala Hristov dolazak posle nastali J svedoci.
Samo sto vise niko od ovih denominacija nije proricao neki datum H dolaska.
Dok su svedoci dalje nastavili.
Tako imamo mnostvo tih datuma koji su svedoci kasnije proricali.
Zadnji je bio ovaj sa 1914.
Koji je vazio dok generacija 1914 nije izumrela.
Posle su preinacili da je ipak dosso ali na nebu kao kralj.
Diskutovali smo na onoj temi koju nisi zatvorio, la.

Dakle ti si adventist? Veruj mi da iz nekih tvojih postova nisam to mogao primetiti. Doduse, nismo nesto ni diskutovali o dogmatici, vec sve nesto generalno, pa ako zelis mozemo u ovoj temi.

Kako ispovedas Isusa Hrista? Ko ili sta je za tebe Isus Hristos?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Poslednja izmena:
Dakle ti si adventist? Veruj mi da iz nekih tvojih postova nisam to mogao primetiti. Doduse, nismo nesto ni diskutovali o dogmatici, vec sve nesto generalno, pa ako zelis mozemo u ovoj temi.

Kako ispovedas Isusa Hrista? Ko ili sta je za tebe Isus Hristos?

Ispovedaju Mesiju kao i ti, ali bez idolopoklonstva, koje je itekako zastupljeno u pravoslavlju, :)
 
Ако желиш да дискутујеш о наводном идолопоклонству у Православљу, отвори тему. Овде ћемо мало о адвентистима, новој, младој вери.

Aha, od pre par vekova,a inace je hriscanska veroispovest, sa svojim losim proracunima dolaska Mesije, i za takozvanom prorocicom americkom, jer to je obicaj u USA da svaka verska zajednica ima svoga proroka, :)

Eto recimo, ako je tacna ona zapoved: Ne Ubij, zasto adventisti vrse abortuse u svojim bolnicama, ima li ikakvog razumnog objasnjenja, :?:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Aha, od pre par vekova,a inace je hriscanska veroispovest, sa svojim losim proracunima dolaska Mesije, i za takozvanom prorocicom americkom, jer to je obicaj u USA da svaka verska zajednica ima svoga proroka, :)

Stvar je u tome da je bilo ko, ko sada sledi americke proroke, makar 10% poznavao svoju veru, veru u kojoj je rodjen, nikada ne bi ni pomislio da je menja. Ni jedan adventista ili J. Svedok ili evolucionista ili Velikopraskas...ne bi sada postojao u Srbiji. Samo je tih 10% trebalo poznavati Pravoslavlje i Bibliju. Ni procent vise.
 
Stvar je u tome da je bilo ko, ko sada sledi americke proroke, makar 10% poznavao svoju veru, veru u kojoj je rodjen, nikada ne bi ni pomislio da je menja. Ni jedan adventista ili J. Svedok ili evolucionista ili Velikopraskas...ne bi sada postojao u Srbiji. Samo je tih 10% trebalo poznavati Pravoslavlje i Bibliju. Ni procent vise.

ISTRAZIVAC9 nije pravoslavac i on zivi u USA :D
 
Sad ne razumem, oni su adventisti sedmog dana, a sta su ostalih 6? :confused:

Postoje i adventisti prvog dana tj. oni koji slave nedelju i oni su u manjini ali adventisti sedmog dana slave subotu kao sedmi dan pa se zato zovu "adventisti sedmog dana" ili subotari zbog subote. No, postoje verske zajednice koje takođe slave subotu poput Crkve Božije, Baptista sedmog dana(ostali baptisti slave nedelju kao dan počinka) i još mnogo manjih denominacija. Među Pravoslavnim subotu svetkuje Etiopska Pravoslavna Crkva.
 

Back
Top