PLC - projekat

njuh

Početnik
Poruka
2
Da li neko ima kod kuce neki PLC koji mu ne treba? Uopste mi nije vazno koliko je model star. Planiram sad za leto kada budem imao vremena da realizujem ideju koja mi se vec duze vremena vrzma po glavi. Inace zavrsio sam elektrotehnicku skolu i savladao sam osnove programiranja PLC-ova,i za maturski radio jedan mini projekat sa njima, a sada na fakultetu ne mogu ni da dodjem do njih (fakultet nam je ocajno opremljen). Gledao sam malo cene novih PLC-ova i zaprepastio se koliko su skupi. Tako da ako nekome vise ne treba... :)
 
Da li neko ima kod kuce neki PLC koji mu ne treba? Uopste mi nije vazno koliko je model star. Planiram sad za leto kada budem imao vremena da realizujem ideju koja mi se vec duze vremena vrzma po glavi. Inace zavrsio sam elektrotehnicku skolu i savladao sam osnove programiranja PLC-ova,i za maturski radio jedan mini projekat sa njima, a sada na fakultetu ne mogu ni da dodjem do njih (fakultet nam je ocajno opremljen). Gledao sam malo cene novih PLC-ova i zaprepastio se koliko su skupi. Tako da ako nekome vise ne treba... :)


Evo par više-manje pristupačnih rešenja:


Automation Direct Click PLC Units, cena od 69$, softver je besplatan:

click_ethernet_cpu_300.jpg




Velocio nudi Ace PLC modul, sa 6 izlaza i 6 ulaza, besplatan softver, cena od 49$:

Introducing-Ace3.png




Phoenix PLC Logic starter kit za 155 evra:

PHOE_2905504_01.jpg




Schneider Electric TWD Base module (6 inputs, 4 ouputs) i drugi iz ove familije, jednostavno proširiv, za oko 130 GBP:

R444441-01.jpg
 
Takođe, dodao bih i Beckhoff EtherCAT, softver (TwinCAT) je besplatan za privatnu upotrebu i testiranje, sadrži PLC (i još ihaha drugih stvari), radi na običnom Windows PC-u, a sami EtherCAT I/O i drugi moduli mogu da se nađu relativno jeftino (i ne moraju biti direktno od Beckhoff-a, svaki EtherCAT compliant modul je ok, recimo Wago).


EL67xx.jpg



Dodatni bonus je što je poznavanje programiranja Beckhoff sistema sigurna ulaznica za (dobre) poslove :)
 
Poslednja izmena:
Hvala MidHealer na odgovoru :D Ovaj Beckhoff EtherCAT je zaista interesantan, pogotovu sto moduli za prosirenje ne moraju da se uzimaju direktno od proizvodjaca (znaci postoji verovatno mogucnost da te manje oderu :) ), jedino sto me brine je da ovoga veorvatno nema kod nas pa mora da se narucuje, sto verovatno podize cenu, pa onda sta znam, da ne ispadne skuplja dara nego mera. :/
 
Hvala MidHealer na odgovoru :D Ovaj Beckhoff EtherCAT je zaista interesantan, pogotovu sto moduli za prosirenje ne moraju da se uzimaju direktno od proizvodjaca (znaci postoji verovatno mogucnost da te manje oderu :) ), jedino sto me brine je da ovoga veorvatno nema kod nas pa mora da se narucuje, sto verovatno podize cenu, pa onda sta znam, da ne ispadne skuplja dara nego mera. :/

Na žalost, ne znam kako stoje stvari sa EtherCAT-om u Srbiji. Ipak, verovatno se isplati potrošiti nešto truda i vremena za nabavku par probnih modula, makar naručivao iz inostranstva. Bez obzira na module, kao što rekoh - TwinCAT možeš da skineš besplatno sa Beckhoff strane, i da kreneš u vežbanje i istraživanje, za to ti ne trebaju fizički moduli.

Postoji i TwinCAT Simulation Manager (dodatni softver za TwinCAT 2), odnosno TC3 EtherCAT Simulation (za TwinCAT 3), koji ti omogućavaju da simuliraš bilo šta, od I/O modula, motora pa sve do celih mašina i postrojenja :mrgreen:

TwinCAT-Simulation-Manager__web.jpg


Beckhoffov EtherCAT je de facto jedan od bitnijih industrijskih standarda, sa ogromnom bazom korisnika. Postoje moduli za praktično bilo šta, od ADC/DAC, digitalni ili analogni I/O, sve do EtherCAT motora, robota, upravljačkih i interfejs jedinica, network bridges, i još mnogo toga. Zato i kažem da se isplati investirati vreme u učenje TwinCAT okruženja koje omogućuje sve ovo odjednom: programiranje u PLC i generalno IEC 61131, ali i dodatno programiranje u C/C++ u istom okruženju, automatizacija od mini aplikacija do kompletnih distribuiranih industrijskih procesa na nivou multinacionalnih koncerna, real-time aplikacije, i još mnogo toga.

Poznavanje PLC-a, EtherCAT-a i ostalog na ovom polju (a samim tim praktično i CAN Bus-a i ostalih srodnih protokola, ASi, Profibus, Profinet, itd.) je apsolutno sigurna ulaznica za vrlo zanimljive, primamljive, a bogami i vrlo dobro plaćene poslove, bilo gde u Evropi ili ostatku sveta.
 
Poslednja izmena:

Back
Top