Kako se racuna potrosnja interneta?

Gledas 2GB filma na netu ili ga skines, potrosio si 2GB protoka. Ne znam koliko su ovi YouTube klipovi, ali svako gledanje klipa, pustanje muzike na netu, tipa internet radio, svaki tekst, slika, sve trosi onoliko tvog protoka koliko zauzima. Slika 10MB = 10MB tvog protoka potroseno.

5GB ja jako malo. Ja potrosim mesecno 35GB ako ne lazu podaci, mada to jer jer mi ceo dan radi YouTube, tj. muzika, a i vecinski deo oko 25GB odlazi na surf netom. Mada ja koristim po ceo dan, tako da, neko ko je umereniji jedno 7 puta, mozda mu stigne. :)
 
Imam telenorov mobilni wi-fi sa 5gb interneta. zanima me kako se racuna potrosnja? na primer ako on line odgledam film koji kada se skine na disk ima 1gb da li ce mi prilikom gledanja on line istog filma sljustiti 1gb sa racuna od 5gb?

kad skines 1gb,da li ces potrositi saobracaja upravo isto toliko,zavisi od operatera. kod svakog drugacije se obracunava. kod telekoma se saobracaj trosi najvise,ide kao lud. da otvoris fejsbuk,ode 2mb. telenor i vip dosta manje trose,znam jer sam imao sva tri. da udjem na fejs na telenoru,skine do 500kb max. jednom sam gledao dok sam nesto skidao i pratio desavanja. kad sam skinuo Dotu 2,koja je bila oko 10gb tad,nisam potrosio i 10gb saobracaja sa racuna. vec oko 7-8gb. dok bi na telekomu otislo mozda i cak 15gb saobracaja sa racuna.
 
Poslednja izmena:
kad skines 1gb,da li ces potrositi saobracaja upravo isto toliko,zavisi od operatera. kod svakog drugacije se obracunava. kod telekoma se saobracaj trosi najvise,ide kao lud. da otvoris fejsbuk,ode 2mb. telenor i vip dosta manje trose,znam jer sam imao sva tri. da udjem na fejs na telenoru,skine do 500kb max. jednom sam gledao dok sam nesto skidao i pratio desavanja. kad sam skinuo Dotu 2,koja je bila oko 10gb tad,nisam potrosio i 10gb saobracaja sa racuna. vec oko 7-8gb. dok bi na telekomu otislo mozda i cak 15gb saobracaja sa racuna.
Ja sam imao Telenorov net.Imao sam srece te mi je drugar rekao za DuMeter,koji meri i skidanje i upload.Uvek sam ostavljao 0,5GB ne potroseno i nisam imao problema.kada sam tek uzeo taj USB net,frugi ili treci mesec sam bez ovog programa skidao isti tako da ostane neki GB,ali dodje mi racun,kad se nisam slogirao.Mogao sam 5 meseci da koristim net.isao da se zalim,ali oni imaju neku svoju semu i nije vrede;o nista.kada sam postavio ovaj program,nisam vise imao problem.Ali sam opet za svaki slucaj ostavljao neki GB ne potrosen.Opasni su i u MTS-u i Telenoru,onda VIP jos nije bio.
 
Ja sam imao Telenorov net.Imao sam srece te mi je drugar rekao za DuMeter,koji meri i skidanje i upload.Uvek sam ostavljao 0,5GB ne potroseno i nisam imao problema.kada sam tek uzeo taj USB net,frugi ili treci mesec sam bez ovog programa skidao isti tako da ostane neki GB,ali dodje mi racun,kad se nisam slogirao.Mogao sam 5 meseci da koristim net.isao da se zalim,ali oni imaju neku svoju semu i nije vrede;o nista.kada sam postavio ovaj program,nisam vise imao problem.Ali sam opet za svaki slucaj ostavljao neki GB ne potrosen.Opasni su i u MTS-u i Telenoru,onda VIP jos nije bio.

eto,sad telenor ima net,koji kad ga potrosis,stane i ne moze se prekoraciti. dobra stvar. a tu je i u svako doba provera preko USSD menija ili preko stranice telenorogov portala...lakse je nego pre,jbg. :)
 
eto,sad telenor ima net,koji kad ga potrosis,stane i ne moze se prekoraciti. dobra stvar. a tu je i u svako doba provera preko USSD menija ili preko stranice telenorogov portala...lakse je nego pre,jbg. :)
Pa ko moze da uzme neogranicen net dobro je.Ali ima jos mesta u srbiji gde nisu pokriveni sa neki boljim netom,nego moraju koristiti taj USB.gde najvise otimaju narodu pare,a net retko kad dobar.Jos ako se skida neki film,nekada sam ostavljao komp i po celu noc i opet ujutro kad ustanem,nije skinuo sve.Doduse tada su i programi za download bili losiji.
 
Kao prvo proveri na koliko provajder "zaokružuje" protok - 100, 10 ili 1Kb
Na primer - avatar na Krsti ti ne prelazi ni u kom slučaju 100Kb ali ga provajder tako tarifira

Dalje, GLEDANJE filmova je ono što buni korisnike
Čim server sa filmom "zaključi" da si na "brzoj vezi" odmah ti šalje "višekanalno" a merač od provadera meri samo 1 kanal
Tačnu štetu možeš da vidiš samo na korisničkom nalogu kod provajdera, nikako na instairanoj aplikaciji.

Jedino rešenje, donekle, ti je skidanje filma sa video graberima ili download managerima

Sav ostali surf se slažu i korisnička aplikacija i stanje na provajderskom meraču
Jedino su filmovi problem zbog tenologije slanja.

- - - - - - - - - -

Da uprostim:

ako skidaš fajl od 256Mb otprilike ćeš toliko i potrošiti
ali ako gledaš uživo film od 256Mb potrošnja će biti mnogostruko veća

- - - - - - - - - -

eto,sad telenor ima net,koji kad ga potrosis,stane i ne moze se prekoraciti. dobra stvar. a tu je i u svako doba provera preko USSD menija ili preko stranice telenorogov portala...lakse je nego pre,jbg. :)

Sada je nova moda...

Kada potrošiš "punu brzinu" imaš neograničeno "sporiju brzinu"
Primera radi meni je surf u "punoj brzini" prosečno 400Kb u sekundi
a kada se to potroši 5-8Kb u sekundi
Dakle odem na spavanje i pustim downloader da skida šta treba pa će do ujutru da zavšri

Odustali su od varanja korisnika kao na početku a što je bio kamen spoticanja za nove korisnike kad pročitaju šta može da se desi

- - - - - - - - - -

Sta li se tek desava sa onim "Googlovim mobilnim telefonima" ...?
Oni kazu , svaki tren nesto rade i trose resurse , a MB i GB samo teku iz novcanika ...:)

Uzmeš USB uredjaj za 1 dinar uz mobilni paket i nakačiš na komp tj netbook
a šta će da radi Google baš me briga...
 
Pa ko moze da uzme neogranicen net dobro je.Ali ima jos mesta u srbiji gde nisu pokriveni sa neki boljim netom,nego moraju koristiti taj USB.gde najvise otimaju narodu pare,a net retko kad dobar.Jos ako se skida neki film,nekada sam ostavljao komp i po celu noc i opet ujutro kad ustanem,nije skinuo sve.Doduse tada su i programi za download bili losiji.

Za sad važi dogovor da obični smrtnici ne mogu da imaju neograničen bežični internet
Time bi se narušila konkurentnost sa davaocima kablovskog interneta koji bi automatski ispušili za svoju infratstrukturu
Znači ima duše u kapitalizmu mada meni svejedno, niko ga nije lupao po ušima da ulaže u kablovski

- - - - - - - - - -

Ja sam imao Telenorov net.Imao sam srece te mi je drugar rekao za DuMeter,koji meri i skidanje i upload.Uvek sam ostavljao 0,5GB ne potroseno i nisam imao problema.kada sam tek uzeo taj USB net,frugi ili treci mesec sam bez ovog programa skidao isti tako da ostane neki GB,ali dodje mi racun,kad se nisam slogirao.Mogao sam 5 meseci da koristim net.isao da se zalim,ali oni imaju neku svoju semu i nije vrede;o nista.kada sam postavio ovaj program,nisam vise imao problem.Ali sam opet za svaki slucaj ostavljao neki GB ne potrosen.Opasni su i u MTS-u i Telenoru,onda VIP jos nije bio.

DuMeter ne meri na svim kompovima wireless net dok ADSL ili kablovsi hoće
To su zezalica programi i nisu merodavni
Čisto za tebe da znaš koliko visiš po net-u

Ponavljam, posiključuj automatske dopune i automatske servise programa i aplikacija kad odeš na net
 
Za sad važi dogovor da obični smrtnici ne mogu da imaju neograničen bežični internet
Time bi se narušila konkurentnost sa davaocima kablovskog interneta koji bi automatski ispušili za svoju infratstrukturu
Znači ima duše u kapitalizmu mada meni svejedno, niko ga nije lupao po ušima da ulaže u kablovski

- - - - - - - - - -



DuMeter ne meri na svim kompovima wireless net dok ADSL ili kablovsi hoće
To su zezalica programi i nisu merodavni
Čisto za tebe da znaš koliko visiš po net-u

Ponavljam, posiključuj automatske dopune i automatske servise programa i aplikacija kad odeš na net
DuMeter vazi za Telenorov USB net,ja na Kopernikusu mogu da visim 15 dana,ako mogu da izdrzim.Tu si u pravu za MTS i Telenor,gledaju da ojde ljude,a nece da im kazu kako mogu da provere koliko su potrosili,pa posle naplate,usi otpadaju.Kretenski,a ne bezobrazno.Ali neki ljudi su prinudjeni na te stvari.Strasno.
 
Meni je takođe potrebna pomoc. Naime, zelim da uzmem internet od 100GB brzog a ostatak sporog. Ne znam da li bi tih 100GB brzog interneta trajalo mesec dana sa troje ukucanan koji bi uglavnom skoro ceo dan surfovali, tacnije dva korisnika telefona i ja koji koristim racunar (igrice preko interneta, skidanje programa...), ako neko zna, moze li da mi da savet. HITNO JE!
 
Meni je takođe potrebna pomoc. Naime, zelim da uzmem internet od 100GB brzog a ostatak sporog. Ne znam da li bi tih 100GB brzog interneta trajalo mesec dana sa troje ukucanan koji bi uglavnom skoro ceo dan surfovali, tacnije dva korisnika telefona i ja koji koristim racunar (igrice preko interneta, skidanje programa...), ako neko zna, moze li da mi da savet. HITNO JE!

pa 100GB je dosta neta,sem ako svi troje ne bi svaki dan skidali neke filmove.ako se koristi normalno za surfovanje i ponesto skine.Obicno muzika ide najvise,ali ona ne oduzima toliko GB da bi bio neki problem.Evo ti skini ovaj program "DU Meter".On ti obracunava i download i Upload,znaci potpunu potrosnju,a nije velik niti zahtevan:http://www.softpedia.com/get/Network-Tools/Bandwidth-Tools/DU-Meter.shtml
 
Pošto kažeš da igraš online igrice nisam siguran da će te to pokriti, naročito ako to radiš svakodnevno više sati... ako tome dodamo i barem nekoliko filmova/serija mesečno to ti svakako neće biti dovoljno. Za te stvari je uvek bolja opcija flat interneta, pa i po cenu manje brzine.
 
A koliko iznosi brzina sporog interneta kod vecine paketa. Da znam koliko bi taj internet bio brz kada potrosim tih 100GB

To bi trebalo da ti pise na ugovoru,gde si uzeo paket,ali ti je najsigurnije da zoves provajdera i da ti ponovo objasni kolike su brzine ta dva neta.Predpostavljam da si uzeo taj 4G net,a on je veoma brz,ali i veoma brzo se trosi.
 

Back
Top