Велики Прасак и добро питање

Агарта

Poznat
Poruka
8.355
"Када нас људи питају шта је било пре Великог Праска, ми одговарамо да то није добро питање."
Лоренц Краус

Е сад, можда време, какво познајемо, није тад постојало, оно што знам о научној космологији је конзистентно и сл...
Међутим! Наука се бави узрочно-последичним везама. У том смислу јесте нешто постојало пре Великог Праска, и јесте добро питање, макар и то "пре" било другачије од свега познатог нам. Јер нешто је узроковало Велики Прасак, или?!
И од кад то научник може рећи да нешто није добро питање!? Да је тако било раније, па рецимо да много шта не би било откривено...
Или је можда проблем што нема одговора за сада, а можда никада неће бити, преко сингуларитета, преко "сламања закона физике", посебно не одговора који се могу проверити, па у том смислу дају научну теорију како нам је Попер објаснио...
У том случају, ако нема "природних" (читај: научних) објашњења, нису ли "натприродна" легитимна... И зато Лоренц Краус каже да то није добро питање.
 
Не, питање није добро јер немамо никаквих референци за одговор за термин између самог великог праска и планковог времена(врло приближно 10 на -44 секунди).
Након планковог времена математички модел и резултати осматрања се поклапају.
 
Не, питање није добро јер немамо никаквих референци за одговор за термин између самог великог праска и планковог времена(врло приближно 10 на -44 секунди).
Након планковог времена математички модел и резултати осматрања се поклапају.

On pita za vreme pre velikog praska a ne između VP i plankovog vremena.Pitanje nije dobro jer se tvrdi da pre praska ništa nije postojalo osim singulariteta i četiri osnovne sile uključujuići i vremensko-prostornu dimenziju.
 
Poslednja izmena:
On pita za vreme pre velikog praska a ne između VP i plankovog vremena.Pitanje nije dobro jer se tvrdi da pre praska ništa nije postojalo osim singulariteta i četiri osnovne sile uključujuići i vremensko-prostornu dimenziju.
У сингуларитету простор је недефинисан, а о времену се мишљења разилазе.
Сматра се да је постојала само једна сила, суперсила из које се великим праском прво издвојила гравитација, па јака нуклеарна сила, док су електромагнетна и слаба сила остале заједно познате као електрослаба сила и тек доцније су се раздвојиле.
Нешто од тога има у књизи нобеловца Стивена Вајберга ,,Прва три минута", заправо прва три минута и 40 секунди.
 
Не, питање није добро јер немамо никаквих референци за одговор за термин између самог великог праска и планковог времена(врло приближно 10 на -44 секунди).
Након планковог времена математички модел и резултати осматрања се поклапају.

Онда ни квантна теорија није постављала добра питања, ни Ајнштајнова...
 
Не, питање није добро јер немамо никаквих референци за одговор за термин између самог великог праска и планковог времена(врло приближно 10 на -44 секунди).

Nemate vi odgovor ni na sta, jos verujete da je Zemlja lopta i da je Svemir eksplodirao pa nastale ribe, od riba majmuni a od majmuna covek.
 
Nemate vi odgovor ni na sta, jos verujete da je Zemlja lopta i da je Svemir eksplodirao pa nastale ribe, od riba majmuni a od majmuna covek.

Naprotiv, ravnozemljaši, antivakcinaši, autohtonisti, sletanje-na-Mesec-Holivud i gravitacija-ne-postoji pržači i slična intelektualna sirotinja (*) očigledno nije napredovala, na intelektualnom planu, dalje od naših primatske sabraće. :per:

Mada, opet, nije to fer. Prema primatskoj sabraći, razume se :mrgreen:




(*) (c) Poznavalac Stvari, i dalje smatram za jedan od najboljih izraza koji sam video na Krstarici :D
 
Poslednja izmena:
Nemate vi odgovor ni na sta, jos verujete da je Zemlja lopta i da je Svemir eksplodirao pa nastale ribe, od riba majmuni a od majmuna covek.
Најпаметнији си био кад си признао да си везер за природне науке, од математике имаш два велика одмора, идол и учитељ астрологије Златко Златковић ти је кмекнуо па си дрекао на његовом укопу, овако се само мајмунишеш глупостима по форуму.

- - - - - - - - - -

Онда ни квантна теорија није постављала добра питања, ни Ајнштајнова...
Да те две теорије не функционишу ти не би комуницирао компјутером и интернетом, а питање шта је било пре великог праска није још увек добро питање не зато што је штетно, већ што немамо неких референци којима би смо одговорили на њега.
 
.............................

Да те две теорије не функционишу ти не би комуницирао компјутером и интернетом, а питање шта је било пре великог праска није још увек добро питање не зато што је штетно, већ што немамо неких референци којима би смо одговорили на њега.

Glavna referenca za to su Ajnaštajnova gravitacija i kvantna fizika, ali samo kad se to lepo poslaže i kad se odrede prioriteti. I onda da se kaže šta je Veliki prasak uopšte bio.
Ja mislim da ja tu liniju dobro pratim i da se tu sve uklapa, a što je vama to mrsko, to je druga stvar:rolleyes:
 
Да те две теорије не функционишу ти не би комуницирао компјутером и интернетом

Управо тако, зато што су људи хтели да сазнају, произашла је и нека техника
('ел видиш како "твоји" "аргументи" могу да се окрену против тебе - нису твоји јер сам их већ икс пута видео, а нису ни аргументи јер су поштапалице).

већ што немамо неких референци којима би смо одговорили на њега.

Па потруди се да их набавиш. Зато се и поставља питање да би се кад-тад решило ;)
 
"Када нас људи питају шта је било пре Великог Праска, ми одговарамо да то није добро питање."
Лоренц Краус

.

Slažem se da nije dobro pitanje jer je Kosmos oduvek postojao, uvek će postojati i beskonačan je!
A tzv Veliki Prasak je lokalni česti događaj, ustvari svaka eksplozija SuperNove iz koje opet ponovo nastaje
'novi lokalni' kosmos......:hvala:

Usput možemo da razmatramo i trajnost Crnih Rupa!
Naime, ako se samo debljaju, jednog dana bi sve moglo da završi u njoj?
Možda ipak, jednog dana, i one eksplodiraju?:whistling:
 
"Када нас људи питају шта је било пре Великог Праска, ми одговарамо да то није добро питање."
Лоренц Краус

Е сад, можда време, какво познајемо, није тад постојало, оно што знам о научној космологији је конзистентно и сл...
Међутим! Наука се бави узрочно-последичним везама. У том смислу јесте нешто постојало пре Великог Праска, и јесте добро питање, макар и то "пре" било другачије од свега познатог нам. Јер нешто је узроковало Велики Прасак, или?!
И од кад то научник може рећи да нешто није добро питање!? Да је тако било раније, па рецимо да много шта не би било откривено...
Или је можда проблем што нема одговора за сада, а можда никада неће бити, преко сингуларитета, преко "сламања закона физике", посебно не одговора који се могу проверити, па у том смислу дају научну теорију како нам је Попер објаснио...
У том случају, ако нема "природних" (читај: научних) објашњења, нису ли "натприродна" легитимна... И зато Лоренц Краус каже да то није добро питање.

U ljudskoj prirodi je da barata sa konačnim pojmovima, jer se ,intuitivno, samo sa takvim pojmovima susrećemo. Dakle, ako nešto ima početak, šta je pre početka? Ako nešto ima kraj, šta je "iza"? Sa tim pitanjima se srećemo još kao deca (još se sećam kad su mi pričali da je Australija na "kraju sveta", naravno da je moje pitanje bilo šta je "iza"? Odgovor da "nema ništa" - meni jednostavno nije bilo prihvatljivo). Slično pitanje si i ti postavio, samo po pitanju vremena. Ako bi vreme počelo s Velikim praskom, logično (kao dete kad pita) postavlja se pitanje a šta je bilo pre toga?

Priča o singularitetu kao tački beskonačne gustine, i beskonačne zakrivljenosti , odavno je napuštena. Singularitet, kao jedno od rešenja Ajnštajnovih rešenja dovelo je do odbacivanja teorije kao takve na "tako maloj skali" prostor-vremena. Razlog - beskonačnosti su jednostavno fizički neprihvatljive, niti im se može pripisati bilo kakvo, ali bilo kakvo fizičko značenje. Primenom Kvantne mehanike na teoriju Supergravitacije (modifikovana OTR) dolazi se do povećanja dimenzija prostor-vremena. Prostor vreme se ne ispoljava na način na koji smo mi intuitivno navikli, već se proširuje. Dakle, nije pitanje "šta je bilo pre" već, "u kom obliku je postojalo"? Materija je neuništiva, pa kao takva je - večna . Svemir nije nastao (ni iz čega) niti će ikad nestati (preći u ništa), već samo može menjati svoj oblik (baš kao i materija). Ovo nije slučajnost, jer jednostavno Svemir je sastavljen od materije. (Antimaterija je takođe materija,samo je stvar dogovora).

E sad glavno pitanje, U kom obliku je postojao prostor-vreme, pre Velikog praska (ako se Veliki prasak zaista dogodio)? Na takvoj skali neophodna je primena kvantne mehanike koja u tom slučaju, zbog relacija neodređenosti kaže, da se prostor definiše preko "verovatnoće pojavljivanja određenih oblika" a vreme (u klasičnom smislu) gubi smisao. Dakle, ma koliko to čudno izgledalo, prostor i vreme gube relativnost i ponovo postaju apsolutni, međusobno nezavisni. To što se prostor definiše preko verovatnoće, znači da pojmovi gore-dole, levo -desno gube smisao. Prostor gubi kontinuum, pa i vreme je onda u "tačkama" prekida nedefinisano. Takvo stanje, naučnike podseća na penu, pa odatle i dolazi naziv kvantne pene. Ovo deluje malo konfuzno, posebno što se narušava kontinuitet (ali to kvantnoj mehanici nije strano, i nije ništa novo).Veruje se da je ovo samo prelazno rešenje. Do ovog zaključka se dolazi primenom kvantne mehanike na materiju kao čestice. Međutim, dosta elegantnije rešenje nudi teorija struna, tj teorija superstruna, koja materiju ne tretira preko čestica, već na jedan, potpuno drugi način. Tada nema mesta za singularnosti, ali se postavlja pitanje: Da li se Veliki prasak zaista dogodio? :)
 
Управо тако, зато што су људи хтели да сазнају, произашла је и нека техника
Уствари не, већ тек када су се појавили случајеви где је уочено да дотадашња знања не дају довољно тачна објашњења, иначе релативистичке масе, брзине, микросвет и слично уопште се нису постављали као општа питања онако како то сада неки чине у смислу: Шта је било пре великог праска, или бар пре планковог времена.
('ел видиш како "твоји" "аргументи" могу да се окрену против тебе - нису твоји јер сам их већ икс пута видео, а нису ни аргументи јер су поштапалице).



Па потруди се да их набавиш. Зато се и поставља питање да би се кад-тад решило ;)
:hahaha:
Па јес' одеш на пијацу и набавиш их.
 
"Када нас људи питају шта је било пре Великог Праска, ми одговарамо да то није добро питање."
Лоренц Краус

Е сад, можда време, какво познајемо, није тад постојало, оно што знам о научној космологији је конзистентно и сл...
Међутим! Наука се бави узрочно-последичним везама. У том смислу јесте нешто постојало пре Великог Праска, и јесте добро питање, макар и то "пре" било другачије од свега познатог нам. Јер нешто је узроковало Велики Прасак, или?!
И од кад то научник може рећи да нешто није добро питање!? Да је тако било раније, па рецимо да много шта не би било откривено...
Или је можда проблем што нема одговора за сада, а можда никада неће бити, преко сингуларитета, преко "сламања закона физике", посебно не одговора који се могу проверити, па у том смислу дају научну теорију како нам је Попер објаснио...
У том случају, ако нема "природних" (читај: научних) објашњења, нису ли "натприродна" легитимна... И зато Лоренц Краус каже да то није добро питање.



Nije bilo nikakvog Velikog Praska, jer je to činjenična i logička besmislica.
Pre ovog Svemira - bio je isti ovakav.
Sve se ciklično ponavlja.
 
"Када нас људи питају шта је било пре Великог Праска, ми одговарамо да то није добро питање."
Лоренц Краус

Питање је одлично.

Не постоје лоша и добра питања, већ само лоши и добри одговори.

Пре великог праска је био велики прасак. То је одговор.

До тога можеш доћи ако се упознаш са ОТР и чињеницом да сат у јаком гравитационом пољу за посматраче ван тог поља откуцава спорије.

Ако узмеш у обзир да смо ми у простору нашег великог праска, онда ми нисмо добри посматрачи тренутка великог праска.

Сада пусти филм уназад, и када будеш на неколико секунди од великог праска, када је густина енергије и масе огромна, када је гравитациона сила толико велика да је реда јаке нуклеарне силе, онда би посматрач ван простора великог праска видео да за један његов сат времена теби прође пико од пико секунде (чак и много, много мање). Али ОТР каже да су сви инерцијални и убрзани системи еквивалентни, па ће теби време тећи нормално. То значи да за један сат спољашњег посматрача за тебе могу проћи милијарде година.

Закључујем да се што више враћаш у прошлост и сам тренутак великог праска ти бежи у прошлост. Никада се не можеш вратити у тај тренутак.
 
Питање је одлично.

Не постоје лоша и добра питања, већ само лоши и добри одговори.

Пре великог праска је био велики прасак. То је одговор.

До тога можеш доћи ако се упознаш са ОТР и чињеницом да сат у јаком гравитационом пољу за посматраче ван тог поља откуцава спорије.

Ако узмеш у обзир да смо ми у простору нашег великог праска, онда ми нисмо добри посматрачи тренутка великог праска.

Сада пусти филм уназад, и када будеш на неколико секунди од великог праска, када је густина енергије и масе огромна, када је гравитациона сила толико велика да је реда јаке нуклеарне силе, онда би посматрач ван простора великог праска видео да за један његов сат времена теби прође пико од пико секунде (чак и много, много мање). Али ОТР каже да су сви инерцијални и убрзани системи еквивалентни, па ће теби време тећи нормално. То значи да за један сат спољашњег посматрача за тебе могу проћи милијарде година.

Закључујем да се што више враћаш у прошлост и сам тренутак великог праска ти бежи у прошлост. Никада се не можеш вратити у тај тренутак.



Beskonačno i nula ne postoje u ovom Svemiru.
Zato se i govori o načinima njegovog početka postojanja.

Sasvim je logično - da je ova količina energije morala postojati "oduvek".
Ali Svemir, ovakav kakav je - nije morao.
I zato se govori o njegovom nastanku.
Sa tog stanovišta - teorija VP je potpuno besmislena, jer ne omogućava nastanak materijalnih objekata.
Kao što reče jedan fizičar:
"Da se Svemir sastoji od protona i elektrona, koji jure njegovim prostorom u svim pravcima - onda bismo mogli govoriti o Velikom Prasku."
 
Beskonačno i nula ne postoje u ovom Svemiru.
Zato se i govori o načinima njegovog početka postojanja.

Sasvim je logično - da je ova količina energije morala postojati "oduvek".
Ali Svemir, ovakav kakav je - nije morao.
I zato se govori o njegovom nastanku.
Sa tog stanovišta - teorija VP je potpuno besmislena, jer ne omogućava nastanak materijalnih objekata.
Kao što reče jedan fizičar:
"Da se Svemir sastoji od protona i elektrona, koji jure njegovim prostorom u svim pravcima - onda bismo mogli govoriti o Velikom Prasku."

Postoji samo JEDAN Svemir, i on je BESKONAČAN!:hvala:
 
Питање је одлично.

Не постоје лоша и добра питања, већ само лоши и добри одговори.

Пре великог праска је био велики прасак. То је одговор.

До тога можеш доћи ако се упознаш са ОТР и чињеницом да сат у јаком гравитационом пољу за посматраче ван тог поља откуцава спорије.

Ако узмеш у обзир да смо ми у простору нашег великог праска, онда ми нисмо добри посматрачи тренутка великог праска.

Сада пусти филм уназад, и када будеш на неколико секунди од великог праска, када је густина енергије и масе огромна, када је гравитациона сила толико велика да је реда јаке нуклеарне силе, онда би посматрач ван простора великог праска видео да за један његов сат времена теби прође пико од пико секунде (чак и много, много мање). Али ОТР каже да су сви инерцијални и убрзани системи еквивалентни, па ће теби време тећи нормално. То значи да за један сат спољашњег посматрача за тебе могу проћи милијарде година.

Закључујем да се што више враћаш у прошлост и сам тренутак великог праска ти бежи у прошлост. Никада се не можеш вратити у тај тренутак.

Ima tu u celoj priči jedan mali priblem koji iskljućuje ovaj tip Velikog praska i to sam i naveo u temi "Model integralnog prostora".

A to je da, prostor ako ima težinu, da je slabo verovatan Veliki prasak po pitanju ekspanzije prostora. A najavljena Z'-čestica koja se uskoro očakuje, ona će baš na to da ukaže. Prostor je ogromna težina, a samim tim i beskonačan. Veliki praskovi jednostavno moraju da imaju drugi princip, a i moja tehnologija preobraženih čestica koje se pojavljuju prilikom kolapsa crne rupe ima jednu od bitnih uloga pri materijalizaciji...

Uglavnom, princip funkcionisanja kvantne isprepletenosti ne dozvoljava tip Velikog praska koji ti navodiš, ako kvantna isprepletenoat radi na osnovu težine prostora.
To je jednostavno slabo verovatno.
 

Back
Top