Nemacko drzavljanstvo

emro00

Početnik
Poruka
2
Zdravo, treba mi pomoc i da li neko nesto zna o slucaju o kojem cu pisati i da li mu se desilo nesto slicno tome.
Boravili smo u Nemackoj nesto vise od 5 godina i tamo sam se rodio ja i moja sestra.
Sada vecina prijatelja mi kaze posto sam ja rodjen tamo i ziveo oko 4.5 godine a moja sestra oko 2.5 godine da mozemo od 18 pa do 23 (najkasnije) godine da podnesemo zahtev i da odaberem izmedju Srpskog i Nemackog drzavljanstva, naravno da bih odabrao Nemacko :D
 
Zdravo, treba mi pomoc i da li neko nesto zna o slucaju o kojem cu pisati i da li mu se desilo nesto slicno tome.
Boravili smo u Nemackoj nesto vise od 5 godina i tamo sam se rodio ja i moja sestra.
Sada vecina prijatelja mi kaze posto sam ja rodjen tamo i ziveo oko 4.5 godine a moja sestra oko 2.5 godine da mozemo od 18 pa do 23 (najkasnije) godine da podnesemo zahtev i da odaberem izmedju Srpskog i Nemackog drzavljanstva, naravno da bih odabrao Nemacko :D


Ovo je možda moguće od 2000. godine, možda i u tvom slučaju (odnosno slučaju tvoje sestre), ali samo ako su ispunjeni određeni preduslovi:

- Oba roditelja su stranci, tj. nijedan od roditelja nema nemačko državljanstvo, ali ti si rođen u Nemačkoj (odnosno sestra)

- Tvoji/vaši roditelji (odnosno barem jedan od roditelja) su pre tvog (njenog) rođenja najmanje osam (8) godina boravili u DE, i to "redovno i uobičajeno", dakle ne privremeno, ili sa Duldungom, ili sa zahtevom za azil i slično

- Tvoji/vaši roditelji su imali neograničeni boravišni status u DE u tom trenutku (unbefristete Aufenthaltstitel, odnosno Niederlassungserlaubnis)


Ako sam tačno razumeo to što si napisao, vas dvoje ste rođeni u Nemačkoj, a tvoji su bili tamo ukupno 5 godina - to, na žalost, nije dovoljno za automatsko dobijanje nemačkog državljanstva. Ako su tvoji pre tvog (sestrinog) rođenja bili već 8 i više godina u DE (i to sa stalnim boravkom), onda imate oboje automatski nemačko državljanstvo.




---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Geburtsortprinzip

Seit dem Jahr 2000 gilt in Deutschland das Geburtsortprinzip. Dies bedeutet, dass ein in Deutschland geborenes Kind auch dann automatisch in den Besitz der deutschen Staatsbürgerschaft kommt, wenn die Eltern in Deutschland lebende AusländerInnen sind. Das Geburtsortprinzip ist allerdings an die Voraussetzungen gebunden. So muss sich mindestens ein Elternteil beim Zeitpunkt der Geburt des Kindes seit wenigstens acht Jahren rechtmäßig und gewöhnlich in Deutschland aufhalten und entweder im Besitz einer unbefristeten Aufenthaltsgenehmigung sein oder über eine Aufenthaltsgenehmigung auf Grundlage des Freizügigkeitsabkommens zwischen der EU und der Schweiz verfügen.

Sind diese Voraussetzungen erfüllt, erhält das Kind bei der Geburt automatisch die deutsche Staatsbürgerschaft.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Poslednja izmena:
Moji roditelji su 1999 u Julu poceli boraviti u Nemackoj pre toga nikad nisu bilu u Nemackoj, ja sam rodjen u Junu 2000, a sestra u martu 2002. I nemacku su napustili 1 Novembra 2004. Procitao sam i ovaj tekst na Nemackom i razumeo sam da ako je ispunjen taj uslov dete automatski dobija drzavljanstvo a nigde nisam procitao da se ne moze dobiti, jer mi mozes poslati stranicu odakle si citao ovo? Da procitam dobro te zakone i da vidim da li vredi slati zahtev jer sam negde citao da dete ciji roditelji nisu bili u Nemackoj kao turisti, vec imali dozvolu boravka mogu od svoje 18 pa do najkasnije 23 godine da se opredele hoce li Nemacko ili u mom slucaju Sprsko drzavljanstvo. I da li je bolje direktno i Nemackoj podneti zahtev ili u ambasadi (Nemackoj) jer sam cuo da se preko ambasade dugo ceka.
I hvala ti puno na ovome
 
Moji roditelji su 1999 u Julu poceli boraviti u Nemackoj pre toga nikad nisu bilu u Nemackoj, ja sam rodjen u Junu 2000, a sestra u martu 2002. I nemacku su napustili 1 Novembra 2004. Procitao sam i ovaj tekst na Nemackom i razumeo sam da ako je ispunjen taj uslov dete automatski dobija drzavljanstvo a nigde nisam procitao da se ne moze dobiti, jer mi mozes poslati stranicu odakle si citao ovo? Da procitam dobro te zakone i da vidim da li vredi slati zahtev jer sam negde citao da dete ciji roditelji nisu bili u Nemackoj kao turisti, vec imali dozvolu boravka mogu od svoje 18 pa do najkasnije 23 godine da se opredele hoce li Nemacko ili u mom slucaju Sprsko drzavljanstvo. I da li je bolje direktno i Nemackoj podneti zahtev ili u ambasadi (Nemackoj) jer sam cuo da se preko ambasade dugo ceka.
I hvala ti puno na ovome


Ako si zaista pročitao ovo što sam napisao (i citirani deo na nemačkom) mogao si već da zaključiš da vas dvoje, na žalost, niste automatski dobili nemačko državljanstvo, jer nedostaje (barem) jedan od osnovnih preduslova - da je bar jedan od vaših roditelja boravio najmanje osam godina u DE pre tvog ili pre rođenja tvoje sestre, i to sa "neograničenim" statusom.

Ovi preduslovi nisu pod "može biti ispunjeno", već su eksplicitno navedeni pod "mora biti ispunjeno", tako da nema mesta drugačijem tumačenju, po mom mišljenju. Postoji jedan jedini paragraf u Zakonu o Državljanstvu (vidi dole) koji reguliše državljanstvo za decu stranaca rođenu u Nemačkoj, i on direktno navodi upravo ove preduslove (osam godina u DE, neograničeni boravak).


Evo ti to isto direktno od Nemačke Savezne Vlade (Die Bundesregierung), dole sam i preveo:


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Das Geburtsortsprinzip

Ergänzend zum Abstammungsprinzip gilt in Deutschland seit dem 1. Januar 2000 auch das Geburtsortsprinzip. Danach bestimmt nicht allein die Nationalität der Eltern eines Kindes seine Staatsangehörigkeit, sondern auch der Geburtsort.

Auch wenn beide Elternteile keine deutsche Staatsangehörigkeit besitzen, gilt:

Wenn ihr Kind in Deutschland geboren wird, ist es automatisch mit der Geburt Deutsche oder Deutscher, wenn bestimmte Voraussetzungen erfüllt sind.
Liegen diese Voraussetzungen bei Vater oder Mutter vor, sind keine zusätzlichen Anträge nötig. Das Kind wird automatisch bei Geburt Deutsche oder Deutscher.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Voraussetzungen

Zum Zeitpunkt der Geburt des Kindes muss mindestens ein Elternteil:

- sich seit mindestens acht Jahren gewöhnlich und rechtmäßig in Deutschland aufhalten und
- ein unbefristetes Aufenthaltsrecht oder eine Aufenthaltserlaubnis aufgrund des Freizügigkeitsabkommens zwischen der Europäischen Union und der Schweiz haben.

Ein unbefristetes Aufenthaltsrecht haben z.B.:

- Personen mit einer Niederlassungserlaubnis oder einer Erlaubnis zum Daueraufenthalt-EG,
- freizügigkeitsberechtigte Unionsbürgerinnen und Unionsbürger bzw. gleichgestellte Staatsangehörige aus Island, Liechtenstein oder Norwegen sowie deren Familienangehörige und Lebenspartner,
- türkische Arbeitnehmerinnen und Arbeitnehmer sowie deren Familienangehörige, die ein Aufenthaltsrecht aufgrund des Assoziationsrechts der Europäischen Union mit der Türkei haben.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Prevod:

Princip mesta rođenja.

Pored "principa porekla" (misli se na dobijanje državljanstva kada jedan ili oba roditelja imaju nemačko državljanstvo, prim. ja.) u Nemačkoj, od 01.01.2000 godine važi i takozvani "princip mesta rođenja". Po njemu, ne odlučuje samo nacionalitet (državljanstvo) roditelja državljanstvo deteta, već i njegovo mesto rođenja.

Čak i kada oba roditelja nisu nemački državljani, važi:

Kada je vaše dete rođeno u Nemačkoj, automatski je Nemica/Nemac, ako su ispunjeni određeni preduslovi.
Ako su ovi preduslovi ispunjeni za jednog od roditelja, nije potrebno podnositi dodatni zahtev za dobijanje državljanstva. Dete je od rođenja automatski Nemica/Nemac.


Preduslovi

U trenutku rođenja deteta mora bar jedan roditelj ispunjavati sledeće:

- da je boravio u Nemačkoj najmanje osam godina, sa "redovnim" statusom (ovde se misli na tip statusa koji omogućava neograničen boravak i rad u Nemačkoj, dakle ne na privremenu vizu, azil, Duldung ili slično prim. ja)
- da poseduje, odnosno je posedovao neograničeno pravo boravka u Nemačkoj, odnosno da ima pravo boravka po osnovu sporazuma o boravku između Švajcarske i Nemačke/EU

Neograničeno pravo boravka u Nemačkoj imaju, na primer:
- Lica koja imaju status "neograničeno pravo naseljavanja i boravka u Nemačkoj" ili taj isti status u nekoj od zemalja EU
- građani EU, odnosno građani Islanda, Lihtenštajna ili Norveške, njihove porodice i partneri
- radnici iz Turske i njihove porodice, koji imaju neograničeno pravo boravka na osnovu sporazuma o Asocijaciji između EU i Turske






***

A možeš da pogledaš i direktno tekst nemačkog Zakona o Državljanstvu (Staatsangehörigkeitsgesetz):

(Ne da mi se da i ovo prevodim, u smislu je potpuno isto kao ovo gore, podebljao sam i obojio ono najbitnije)


Staatsangehörigkeitsgesetz (StAG)

§ 4

(1) Durch die Geburt erwirbt ein Kind die deutsche Staatsangehörigkeit, wenn ein Elternteil die deutsche Staatsangehörigkeit besitzt. Ist bei der Geburt des Kindes nur der Vater deutscher Staatsangehöriger und ist zur Begründung der Abstammung nach den deutschen Gesetzen die Anerkennung oder Feststellung der Vaterschaft erforderlich, so bedarf es zur Geltendmachung des Erwerbs einer nach den deutschen Gesetzen wirksamen Anerkennung oder Feststellung der Vaterschaft; die Anerkennungserklärung muß abgegeben oder das Feststellungsverfahren muß eingeleitet sein, bevor das Kind das 23. Lebensjahr vollendet hat.

(2) Ein Kind, das im Inland aufgefunden wird (Findelkind), gilt bis zum Beweis des Gegenteils als Kind eines Deutschen. Satz 1 ist auf ein vertraulich geborenes Kind nach § 25 Absatz 1 des Schwangerschaftskonfliktgesetzes entsprechend anzuwenden.

(3) Durch die Geburt im Inland erwirbt ein Kind ausländischer Eltern die deutsche Staatsangehörigkeit, wenn ein Elternteil

1. seit acht Jahren rechtmäßig seinen gewöhnlichen Aufenthalt im Inland hat und
2. ein unbefristetes Aufenthaltsrecht oder als Staatsangehöriger der Schweiz oder dessen Familienangehöriger eine Aufenthaltserlaubnis auf Grund des Abkommens vom 21. Juni 1999 zwischen der Europäischen Gemeinschaft und ihren Mitgliedstaaten einerseits und der Schweizerischen Eidgenossenschaft andererseits über die Freizügigkeit (BGBl. 2001 II S. 810) besitzt.

Der Erwerb der deutschen Staatsangehörigkeit wird in dem Geburtenregister, in dem die Geburt des Kindes beurkundet ist, eingetragen. Das Bundesministerium des Innern wird ermächtigt, mit Zustimmung des Bundesrates durch Rechtsverordnung Vorschriften über das Verfahren zur Eintragung des Erwerbs der Staatsangehörigkeit nach Satz 1 zu erlassen.

(4) Die deutsche Staatsangehörigkeit wird nicht nach Absatz 1 erworben bei Geburt im Ausland, wenn der deutsche Elternteil nach dem 31. Dezember 1999 im Ausland geboren wurde und dort seinen gewöhnlichen Aufenthalt hat, es sei denn, das Kind würde sonst staatenlos. Die Rechtsfolge nach Satz 1 tritt nicht ein, wenn innerhalb eines Jahres nach der Geburt des Kindes ein Antrag nach § 36 des Personenstandsgesetzes auf Beurkundung der Geburt im Geburtenregister gestellt wird; zur Fristwahrung genügt es auch, wenn der Antrag in dieser Frist bei der zuständigen Auslandsvertretung eingeht. Sind beide Elternteile deutsche Staatsangehörige, so tritt die Rechtsfolge des Satzes 1 nur ein, wenn beide die dort genannten Voraussetzungen erfüllen.
 
Poslednja izmena:
dobar dan i meni je potrebna pomoc oko nemackog drzavljanstva
moja mama je ceo zivot u nemackoj i pre mene vise od 8 godine i ja sam ostao u Srbi,Rodjen sam u Nemackoj 1997 dog,mama je tamo ima tu stalnu boravnu od uvek i sestra i brat
kako ja mogu da dobijem Nemacko drzavljanstvo ili bar neku dozvolu da radim tamo,slabo poznavanje jezika.Imam 20 god sad cu 21
Odrekao bih se Srpskog Drzavljanstva odma,jer bih hteo tamo da sam i bio bih kod mame u stanu ona radi i baba mi je tamo
Hvala vam na odgovoru i molim vas za odgovor ako imam prava na bilo sta hteo bih da znam
 
@MidHealer,

Pomenuo si neki sporazum izmedju Nemacke i Svajcarske, u vezi ljudi sa stalnim boravkom.
Ja sam nedavno dobio Niederlassungserlaubnis, i znam da sada imam neogranicen boravak i mogucnost zaposljavanja u celoj Nemackoj.
Zanima me, ako si upucen, da li sa ovom vrstom dozvole imam neke benificije-olaksice prilikom zaposljavanja/naseljavanja i u nekim drugim zemljama EU, ili Svajcarskoj?
 
Ljudi moze pomoc ovako
Baba mi je ceo zivot u nemackoj mama od 16 godine a sad ima vec 42 god
Oni imaju stalni boravak ne prekidan za celo to vreme,mama radi tamo,baba u penzi njihovoj sad treba da dobije nemacko drzavljanstvo
Imam 21 godinu igrom sudbine nisam utisao tamo
Ja sam rodjen tamo u Nemackoj 97 god nemacki ucim i znam onako
Da li ja mogu da dobijem njihovo drzavljanstvo ili radnu vizu bilo sta samo da odem
 
Ljudi moze pomoc ovako
Baba mi je ceo zivot u nemackoj mama od 16 godine a sad ima vec 42 god
Oni imaju stalni boravak ne prekidan za celo to vreme,mama radi tamo,baba u penzi njihovoj sad treba da dobije nemacko drzavljanstvo
Imam 21 godinu igrom sudbine nisam utisao tamo
Ja sam rodjen tamo u Nemackoj 97 god nemacki ucim i znam onako
Da li ja mogu da dobijem njihovo drzavljanstvo ili radnu vizu bilo sta samo da odem
Bre decko pitao si ovako nesto trista puta i odgovarali su ti.
Ako imas vise od 21 godine moze baba da ti bude Angela Merkel, nista ti ne pomaze.
 
@MidHealer,

Pomenuo si neki sporazum izmedju Nemacke i Svajcarske, u vezi ljudi sa stalnim boravkom.
Ja sam nedavno dobio Niederlassungserlaubnis, i znam da sada imam neogranicen boravak i mogucnost zaposljavanja u celoj Nemackoj.
Zanima me, ako si upucen, da li sa ovom vrstom dozvole imam neke benificije-olaksice prilikom zaposljavanja/naseljavanja i u nekim drugim zemljama EU, ili Svajcarskoj?

U EU da, Svajcarska nije u EU, pa tu ne.
 
polako ali sigurno, blizi se i sesta godina boravka u Nemackoj... hteo bih da apliciram za drzavlja kada budem ispunio uslov, pa me interesuje, ako je neko upoznat, jedna stvar oko skracenja sa 8 na 7 god boravka u DE kao uslov za drzavljanstvo. dakle, skracenje je moguce u slucaju ako neko ima polozen Integrationskurs koji se sastoji od B1 i testa “Leben in Deutschland“ koji je ustvari isto sto i “Einbürgerungstest“. ja sam u Beogradu (mislim) 2011 polozio B1 i kada sam dosao u DE nije bilo svrhe da idem na Integrationskurs jer sam tada znao nemacki na tom nivou do kog se dolazi kroz taj kurs, a sve i da sam hteo nisam mogao zbog posla.
e sad, Einburgerungstest se odrzava par puta godisnje u lokalnoj VHS i moze uvek da se polaze (nema neki poseban uslov koji kandidat treba da ispuni da bi mogao da polaze), pa me interesuje da li bih imao prava na skracenje ako bi polozio Einbürgerungstest i prilozio moj Zertifikat Deutsch sa Göethe Instituta iz Beograda (njihovi certifikati ne zastarevaju nikad, proverio sam), time bih prakticno imao oba sertifikata koje imaju oni koji su stvarno pohadjali Integrationskurs.
:think:
 
Ljudi moze pomoc ovako
Baba mi je ceo zivot u nemackoj mama od 16 godine a sad ima vec 42 god
Oni imaju stalni boravak ne prekidan za celo to vreme,mama radi tamo,baba u penzi njihovoj sad treba da dobije nemacko drzavljanstvo
Imam 21 godinu igrom sudbine nisam utisao tamo
Ja sam rodjen tamo u Nemackoj 97 god nemacki ucim i znam onako
Da li ja mogu da dobijem njihovo drzavljanstvo ili radnu vizu bilo sta samo da odem

Mozes ako ti neko od roditelja uzme nemacko drzavljanstvo. Ja sam isto tamo rodjena, zivela prvih 6 godina svog zivota i onda me moja pametna majka vratila u Srbiju kada sam dobila poziv za skolu. Elem, pitali smo advokata, on je rekao upravo ovo, da majka uzme nem. drzavljanstvo i onda uradimo spajanje porodice. Moja majka je to odbila, sa obrazlozenjem da su joj nemci streljali u II Svetskom ratu dedu i da nece nemacko drzavljanstvo samo hoce njihovu penziju. Uglavnom, kada sam polagala nemacki na Geothe, upoznam zenu koja ima 43 god i radi spajanje porodice sa majkom koja je austrijski drzavljanin.
 

Back
Top