Kako li (uopste) svemir funkcionise?

  • Začetnik teme GORANxxxxx
  • Datum pokretanja
Meni se najvise svidja teorija koju je dao Blaise Pascal a koja govori o tome da svemir postoji beskonacno u dve velicinie ..... postoji mikrokosmos i makrokosmos.... tako da recimo sa naseg stanovistva svemir je nesto veliko i ogromno.... ali mi u stvari zivimo na planeti koja ujedno predstavlja neki elektron nekog atoma i tako dalje pa svi suncevi sistemi i ceo nas svemi zajedno cine recimo neku prostu biolosku celiju.... tako isto u nama samima postoji neograniceno mnogo malih svemira .....
Nije li to divno ... :)
 
@GORANxxxxx

Pa brzine jesu sigurno, za sve u svemiru. Centrifugalne sile opet uticu na gravitaciju i sva kruzna kretanja.
A neka mi neko objasni ovo.
Da bi se satelit lansirao u orbitu i ostavio da se krece u Zemljinoj orbiti potrebna je prva kosmicka brzina. Tada satelit radi isto sto i Mesec sto se vrti oko nje, isto sto i sve planete naseg sistema oko Sunca.
E sad, sva ta tela se krecu po inerciji na idealnoj putanji, idealnom brzinom. Najmanje pomeranje napred bi gravitacija privukla, a najmanje odstupanje bi uzrokovalo da to telo pobegne u svemir negde tamo.
Da bi se tela kretala po inerciji kako se krecu potrebna je neka pocetna brzina i mesto u prostoru. Odakle takva skladnost?
 
Кулиража:
E sad, sva ta tela se krecu po inerciji na idealnoj putanji, idealnom brzinom. Najmanje pomeranje napred bi gravitacija privukla, a najmanje odstupanje bi uzrokovalo da to telo pobegne u svemir negde tamo.

Prva kosmicka brzina zavisi od visine na koju se lansira satelit. Ako satelit malo ubrza, ali ostane ispod druge kosmicke brzine, samo ce preci u visu orbitu. Slicno je i sa usporavanjem. Zato imamo satelite na razlicitim orbitama.
 
ra-ta-tat:
Odakle sklad?
Svaki sistem teži ravnoteži, to i nije neka avangardna teorija :smile:
ipak, mnogo je zanimljivije pitanje... odakle početna brzina i mesto :-D

Mozda nisam najbolje formulisao to pitanje, ali se odnosilo bas na to sto ti pitas (sklad je znacilo, kako je sve to pocelo da se krece i ko je zadao pocetnu brzinu).
Ja se ovde uvek setim profe fizike kad nam je u prvoj godini objasnjavao to kretanje.
A odgovor mu je bio: Tvorac neba i Zemlje i svega vidljivog i nevidljivog (ili kako vec ide ona molitva).
 

Back
Top