Anime filmovi

dakyorlando

A picker, a grinner, a lover, and a sinner
Moderator
Poruka
39.841
Čini mi se da na ovom pdf nema zasebne teme predviđene za celovečernje filmove koji su animirani i poreklom iz Japana, pa možda ne bi bilo loše da i ona postoji. Dakle, diskusija o anime filmovima, nastavcima, spin-ofovima ili filmovima koji pripadaju nekoj franšizi. Utisci, preporuke, šta valja gledati a šta ne, itd.

Kako ja generalno nisam neki veliki ljubitelj filmova uopšte, nisam pogledao ni previše japanskih. U stvari, pogledao sam samo dva, i to u dva uzastopna dana, oba od Satoši Kona.


Perfect Blue (1997)

3-perfect-blue-578x562.jpg


Zvanično prvi anime film koga sam pogledao. Mima, pop zvezda, odlučuje da napusti muzičku grupu u kojoj se proslavila i da se bavi glumom. Među prvim angažmanima, osim malih uloga sa jednom ili dve rečenica, dobija i ponudu da snimi scenu sa silovanjem u striptiz baru. Mada nisu svi oko nje oduševljeni tom idejom, Mima pristaje. I tu se njen život okreće naglavačke.

U filmu se dosta prepliću java, san, Mimina magnovenja i filmske scene, i malo je teško pokačiti šta je šta od onog što se odvija na ekranu. Samim tim film nije baš lak za praćenje, ali moram priznati da mi se u celini dopao.


Tokyo Godfathers (2003)

poster-2.jpg


Božić u Tokiju. Troje beskućnika, potpuno različitih naravi i profila, pronalaze na smetlištu bebu. Kreću u akciju pronalaženja roditelja te bebe i vraćanja iste porodici. Na tom putu saznajemo dosta o njihovim životnim pričama, ali i oni sami saznaju štošta o sebi i drugima.

Lakši za praćenje od "Plavog", ali mi se manje dopao. Pre svega zato što je, barem kod mene, zakazao kao komedija; jednostavno, nije mi bio smešan (a žanrovski jeste komedija). Takođe ima i malo razvučenih delova, ali ništa strašno, posebno ako se uzme u obzir da u finišu postaje prilično uzbudljivo i napeto. A ni dramatičnosti ne manjka, za onog ko to voli.


Naravno, ne nameravam da ostanem samo na ova dva filma, ali oni su, eto, moji prvenci. Pogledaću svakako još u budućnosti.
 
Tokyo Godfathers sam pogledao i odličan je, perfect blue još nisam.

Što se tiče preporuka:

Ghost in the Shell (1995)

GITS1.jpg


Jedan od najpoznatiji ako ne i najpoznatiji anime film ikada, pogotvo će se svideti ljubiteljima cyber-punk/dystopia žanra.
Radi se o tome da je radnja smeštena u budućnosti, gde su cybernetske nadogradnje uobičajna pojava, i gotovo nema osabe koja nema barem neku malu modifikaciju na sebi, ali to ih takođe čini ranjivim na hakerske napade, gde haker može da ti uhakuje u mozak i učini da uradiš ono šta on hoće. Glavni lik je Major Motoko Kusanagi i ona je zadužena za hvatanje takvih hakera.
Ovaj film je inspirisao da se napravi više anime serija sa istim imenom i sa alternativnom radnjom, tako da ako ti se svidi film imaćeš još dosta materijala za gledanje, takođe Hollywood pravi live action adaptaciju za 2017-u godinu.

Studio Ghibli

653170c61c08c4401177eb051ce251d7.jpg


Druga preporuka bi bio neki od Ghiblijevih filmova, pošto ih ima mnogo a ni sam nisam pogledao sve, neću pisati o svakom posebno, samo ću reći da su moji favoriti Totoro i Spirited away, ovaj drugi je osvojio oskara inače.

Paprika (2006)

v4FXcJPIs8zjuQ8pu8b8fkKrNRX.jpg


Ovaj film nisam pogledao, ali bukvalno ga svako preporučuje ko ga je pogledao, bilo da je anime fan ili ne, tako da verovatno ima nečega u tome.
 
Poslednja izmena:
Paprika (2006)

v4FXcJPIs8zjuQ8pu8b8fkKrNRX.jpg


Ovaj film nisam pogledao, ali bukvalno ga svako preporučuje ko ga je pogledao, bilo da je anime fan ili ne, tako da verovatno ima nečega u tome.

Pogledao sam, ali nisam baš oduševljen. Previše mi je konfuzan, ali ne samo to nego mi je prosto bio i dosadan većinu vremena. Više mi se svideo "Savršeno plavo". I taj film je konfuzan i težak za praćenje, ali ipak ima nekako konkretniju i (po meni) bolju priču. Paprika mi baš nekako nije legla.
 
http://www.imdb.com/title/tt0094625/?ref_=tt_rec_tt - Akira - iako mnogi filmovi ne stoje sami odnosno teško je povezati priču ako prethodno nisi pročitao Mangu, Akira to radi odlično, pošto je to jedan od prvih Anime filmova koji sam gledao od mene čista desetka. Stil crtanja, muzika, efekti sve je vrhunski urađeno. Akira se smatra najpoznatijim Anime filmom svih vremena. Priča je o bajkerima Kanedi i Tetsuo-u i naravno sporednim likovima koje uključuju Armija, revolucionare, naučnike i decu koja imaju ektremne moći telekineze koje su prethodno jednom uništile Tokio tako da se sada priča odvija u NeoToki-u. Uzbudljiva akciona avantura-drama koja se mora pogledati.

http://www.imdb.com/title/tt0119698/?ref_=nv_sr_1 - Princeza Mononoke - jedan isto legendarni Anime film, delo je Gibli studija, priča je odlično urađenja kao i efekti i stil crtanja i naravno muzika. Princ Ašitaka biva zaražen određenom "bolešću" od strane jednog mitskog bića, koje u Anime-u naravno nije mitsko, polazi na put kako bi otkrio lek. Na svom putovanju otkriva razlog napada onog mitskog bića i nađe se u sukobu između šumskih bogova i jednog rudarskog grada i tu upoznaje princezu Mononoke. Desetka opet od mene.

http://www.imdb.com/title/tt0087544/?ref_=tt_rec_tt - Nausicaä of the Valley of the Wind - ovaj film je zvanično nastao pre nego što je osnovan Gibli studio ali ga svejedno ubrajaju u ostvarenja studija jer navode da je uspeh tog filma i jedan od razloga osnivanja samog studija. Ukratko, Nausika živi u postapokaliptičnom svetu, koji je takav postao nakon velikog rata u kojem je uništena prethodna ljudska civilizacija (naravno mi). Nausika živi u mirnoj dolini vetrova, i obilazi ogromne džungle u kojima žive isključivo insekti jer ljudima tamo život nemoguć. U njenu mirnu dolinu se jednog "lepog dana" ruši leteći brod (Anime je u steampunk fazonu)
jedne od armija zemalja koje su u ratu (i pored apokalipse) i naravno nalazi se između sukobljenih strana iako ona sama samo želi mir. Stil crtanja mi se nije nešto preterano dopao, vidi se da je to bio početak Gibli studija, isto tako priča nije baš najbolje razjašnjena o sukobima koji se odigravaju između zaraćenih strana. Film je rađen po Mangi koju je radio sam Mijazaki. Muzika je dobra kao i efekti za svoje vreme. Sve u svemu 8.5 od mene.

http://www.imdb.com/title/tt0092067/?ref_=nv_sr_1 - Laputa - Castle in the Sky - desetka od mene pošto mi je to omiljeni Mijazakijev film, malom dečaku Pazu-u jednog dana Šita bukvalno pada u ruke, ispostavlja se da je devojčica u begu što od vojske što od gusara koji je žele zbog njenog dragulja koji otkriva lokaciju drevnog letećeg grada Lapute. Nekadašnji ljudi su živeli u takvim gradovima ali je civilizacija učinila svoje (uništenje i sve ostalo) tako da je samo Laputa ostao. Stil crtanja je vrlo dobar, muzika je odlična, priča je odlična, efekti isto tako, sam Anime je rađen u steampunk-u. Avanturistička fantazija iz Gibli studija koja se mora pogledati.

http://www.imdb.com/title/tt0097814/?ref_=nv_sr_1 - Kiki's Delivery Service - Kiki je veštica koja se osamostaljuje tako što radi posao dostavljača, naravno leteći na metli. U takvoj situaciji upoznaje dosta ljudi i dolazi do procesa njenog sazrevanja i prevazilaženja određenih životnih prepreka. Crtanje je odlično, muzika je dobra, likovi su dobro opisani kao i priča generalno. Ovo je jedan od onih filmova koji se gledaju u opuštenoj atmosferi tipa nedeljom posle ručka kada je jedini cilj opustiti se u dobro ispričanoj priči, u ovom slučaju, animaciji. Stil crtanja, muzika, efekti sve je na visokom nivou, devetka od mene.

http://www.imdb.com/title/tt0096283/?ref_=tt_rec_tt - My Neighbor Totoro - Priča o sve devojčice koje odlaze da žive na selo kako bi bile bliže svojoj majci koja se nalazi na lečenju nedaleko od njih. Jedna lepa porodična priča o tome kako dve devojčice provode svoje vreme sa šumskim stvorenjima koja ima pružaju radosti koje su im trenutno uskraćene. Stil crtanja je izvanreda, muzika je dobra, efekti su odlični a i sama priča ima jedan divan ton. Sve u svemu devetka od mene.

http://www.imdb.com/title/tt0293416/?ref_=nv_sr_2 - Keniči i njegov ujak Šunsaku dolaze u grad Metropolis, ne sećam se tačno zašto i pokušavaju da otkriju tajnu iza devojčice Time koju juri Duke Red (gospodar grada)i njegova vojska. U tome im otežava Redov sin Rok. Istovremeno se događa i sukob žitelja u samom gradu, onih koji žive u donjem delu grada, "potlačeni" i gradskih vlasti koje teže da zadrže svoje pozicije u zaustave revoluciju. Film je trebao da bude urađen po mangi ali je zapravo vrlo malo baziran na njoj tako da je priča komfuzna u pojedinim segmentima. Sam Anime je vizuelno fantastičan, pogotovo u 1080p. Muzika je njuorleanski džez i uz sam izgled Anime-a prestavlja najbolji aspekat filma. Stil crtanja mi se ne dopada kao i priča koja je dosta nepovezana i komfuzna. Sve u svemu osmica.

http://www.imdb.com/title/tt0113799/?ref_=tt_rec_tt - Memories - je Anime film rađen iz tri priče. Prva priča se zove "Magnetic Rose" o tome kako svemirski sakupljači otpada pronalaze davno napušteni svemirski brod u ulaze misleće kako će otkriti neko skriveno blago ili nešto slično. Ispostavlja se da brod ima mogućnost da oživi sećanja i trenutna osećanja. Po mišljenjima mnogih "Magnetic Rose" predstavlja remek delo Anime filmova i trebao je da dobije svoju samostalnu verziju. Priča, efekti, stil crtanja i posebno muzika čine ovu priču zaista posebnom, i neverovatnom, naučnofantastična drama i ocena 10. "Stink Bomb" - je naučnofantastična komedija i kojoj jedan laborant pretvara sebe u smrdljivu bombu koja uništava sve na svom putu, on naravno nije svestan toga, i kreće na dalek put direktno u glavni grad Tokio :D . Devetka za ovu kratku priču. Treća priča se zove "Cannon Fodder" - radi se o tome da se celokupna aktivnost žitelja jednog grada odvija oko stroge discipline u pucanju iz džinovskih topova na neprijatelja kojeg ne mogu da vide. Film ima političku priču. Generalno nisam ljubitelj takvih animacija ali za svoju ideju je verovatno dobro urađena od mene neka 7.5.

http://www.imdb.com/title/tt0113568/?ref_=fn_al_tt_2 - Ghost in the Shell - Wolf ga je dobro opisao gore, sve u svemu odličan Anime ali mi je priča bila previše konfuzna u nekim delovima. Stil crtanja, muzika, efekti sve za desetku ali zbog konfuzije u priči od mene devetka.

http://www.imdb.com/title/tt0094995/?ref_=tt_rec_tt - Demon City Shinjuku - stil crtanja je dobar ali je kvalitet mogao biti bolji, sama priča isto tako ima manjkavosti. Iako je rađena kao OVA ima dosta različitosti sa mangom kao i neke stvari koje su ubačene u OVA-u ali nisu u mangi. Priča počinje pre deset godina kada se otac našeg glavnog junaka sukobio sa čovekom-demonom i izgubio je svoj život u bici. Usled toga deo Tokija, poznat kao Shinjuku, pogađa zemljotres i postaje mesto na kome se demoni slobodno kreću. Naš glavni junak je pozvan da ode u Shinjuku kako bi spasio jednu osobu koju su oteli demoni, znajući šta se dogodilo sa njegovim ocem on prihvata poziv. Sve u svemu solidan film sa solidnom pričom, kvalitet doduše nije na preterano visokom nivou ali to nadoknađuje odličnom atmosferom. Osmica od mene.

http://www.imdb.com/title/tt0090248/?ref_=nv_sr_1 - Vampire Hunter D - radnja se dešava u postapokaliptičnoj budućnosti 12090. godina u kojoj svetom dominiraju vampiri. Jedna devojka, rančerka, unajmljuje dampira (mešavina vampira i ljudskog bića), poznatog samo pod nazivom D (di), da ubije velikog vampira gospodara koji je ujeo kako ona ne bi postala njegova vampirska žena. Film je OVA novele koja traje do danas. Stil crtanja je odličan i kvalitet su odlični za svoje vreme, muzika je solidna, priča je pomalo manjkava obzirom da se ne objašnjava Dijevo poreklo niti išta u vezi njega osim par insinuacija, muzika je isto u skladu sa filmom. Generalno animacija i muzika upotpunjuju mračnu distopijsku atmosferu filma. Mračna naučnofantastična drama, od mene devetka.

http://www.imdb.com/title/tt0216651/?ref_=tt_rec_tt - Vampire Hunter D: Bloodlust - film je neka vrsta nastavka avantura Dija. Ovog puta je kidnapovana jedna devojka i D je unajmljen da je vrati. Animacija je ovde fantastična, efekti i muzika isto tako ne zaostaju, Dalje ne znam šta više da ispričam jer bih spojlovao. Sve u svemu devetka od mene.

http://www.imdb.com/title/tt0275230/?ref_=tt_rec_tt - Blood: The Last Vampire - Devojka po imenu Saja ubija leteća čudovišta koja podsećaju na šišmiše. Dobra animacija i solidna muzika, efekti su isto tako na visokom nivou ali realno priča je nepostojeća osim što devojka kolje čudovišta i ima verovatno neke veze sa njima, sedmica.
 
Kako sam mogao da zaboravim Akiru (iako je još nisam pogledao)

Inače omiljeni anime Kanye Westa XD

c737f8d9c4461ef781ca7c56f136b3b6.jpg

:hahaha:

Dobro si me nasmejao. :ok:

Od dugometražnih, šta znam, ima dosta dobrih ostvarenja. možda bi bilo pomalo i glupo da se napominju jer svaki crni i beli sajt ih odmah nabije ljudima u facu da je gotovo nemoguće propustiti.

Meni lično se izuzetno dopao Wonderful Days. Obožavam futuristički setting.


Takođe sve što ima veze sa kreatorima Melty Blood,odnosno nešto tipa Kara no Kyōkai. To mi je omiljeni anime stil.

230px-Kyoukai01.jpg


Ne znam šta bih još mogao da stavim. Nađite deco, doba informacija je tu. :mrgreen: :mrgreen: :super:
 
Poslednja izmena:
Paprika (2006)

v4FXcJPIs8zjuQ8pu8b8fkKrNRX.jpg


Ovaj film nisam pogledao, ali bukvalno ga svako preporučuje ko ga je pogledao, bilo da je anime fan ili ne, tako da verovatno ima nečega u tome.

Pogledao sam, ali nisam baš oduševljen. Previše mi je konfuzan, ali ne samo to nego mi je prosto bio i dosadan većinu vremena. Više mi se svideo "Savršeno plavo". I taj film je konfuzan i težak za praćenje, ali ipak ima nekako konkretniju i (po meni) bolju priču. Paprika mi baš nekako nije legla.

Napokon pogledao Papriku, kao što reče Daky, čitava poenta anime-a je da je jako konfuzan (otprilike anime verzija Inceptiona), mada nije bilo loše, jako lepa animacija, i ost mi se svideo.

 

Back
Top