Dobijanje radne/boravišne vize u Nemačkoj

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Potvrde o strucnoj kvalifikaciji ? Da li to
znac da treba da prilozime diplomu iz srednje skole ili ? Ja sam zavrsio hemijsku skolu,i ona nema nikakve veze sa poslom koji cu raditi u nemackoj a on je vozac kamiona do 3.5 t. !? Molim vas odgovor.

Naravno da ne. Proverite sta Vam pise u Vorabzustimmung-u i u Arbeitsvertrag-u. Treba Vam vozacka, ugovor, predsaglasnost i Handelsregister firme za koju cete raditi. A da li imate i kod 95?
 
MidHealer Hvala puno. Stvarno si od velike pomoci. Upravo sam dobio ponudu za posao kao Software und Hardware Konstructor (SPS Programmer). Konkretno nigde u deficitarnim zanimanjima ne pise Software und Hardware Konstructor ili SPS Programmer sto je bukvalni opis posla ali ipak mislim da pripada Programmierung ili Softwareentwicklung sektoru. Ipak koliko sam skontao moje zanimanje bi moralo da bude mozda bas taj programer da bih prosao u konzulatu, mada realno ja i sa mojim zanimanjem bih mogao da radim taj posao ( fachlicher Maschinenbauingenieur, H+/- na anabinu pise za moju diplomu a skola je Technische Hochschule fur Fachstudien).

E sad ne znam da li da samo potpisem ugovor i da ne idem u Arbeitsamt po zullasung? U nedoumici sam zbog diplome da li ce proci u konzulatu za tu poziciju. Svaki predlog je dobrodosao.

koliko ja znam SPS je na nasem PLC programiranje, i to ti ne spada u struku , nego jedna od obaveznih duznosti od nekih zanimanja , nekoliko vrsta .elektricara moraju to da znaju, mehatronicar ,automaticari sl jer kad nesto montiras moras i da ga pustis u rad tj izprogramiras ili parametrizujes u leder dijagramu.

Da skratim pricu neke stvari su ti objasnjene na sajtu ove firme https://www.knapp.com/en/career/jobs/
 
Zdravo drugovi,ja sam vec dobio radnu dozvolu i evo vec mesec dana radim jest da su odbici veliki ali opet nesto ostane :) nego hteo sam da pitam nesto jedno veoma interesantno i korisno pitanje,naprimer ako je firma koja nam je sredila radnu dozvolu,ako je ta firma kasnike Pleiten odnosno propala i zatvara se sta se tada dogadja sa nasim dozvolama,dali mi mozemo da idemo u fruge firme da radimo,ili kako i sta vec???? Unapred zahvalan za odgovor

Tvoja boravišna dozvola (ako je u pitanju "bilo ko" dozvola a ne ona za deficitarna zanimanja) je vezana za tvoje radno mesto i tvog poslodavca. Tek posle 2 godine neprekidnog rada za tog poslodavca stičeš pravo na boravišnu dozvolu opšteg tipa, koja nije vezana za to radno mesto i poslodavca.

Ako radni odnos prestane ili se promeni pre isteka ove 2 godine, bez obzira iz kog razloga (izmena ugovora, izmena radnog mesta, otpuštanje od strane firme, otkaz od strane radnika, firma propala, itd.), boravišna dozvola prestaje da važi. Za novu boravišnu dozvolu ovog tipa moraš da prođeš kroz istu proceduru kao i za prvu, odnosno da nađeš novog poslodavca, potpišeš novi ugovor, pošalješ i dobiješ dozvolu Arbeitsamt-a, na osnovu ove dozvole zatražiš novu boravišnu dozvolu...
 
Sve te papire imam samo ne znam sta je taj kod 95,moze objasnjenje? Hvala.

To se polaze(vecinom se polaze u zeljama clanice EU), i neophodan je za sofere u Eu firmama.

Prvi link koji sam nasao na google( ima ih mnogo ne budi lenj, jer ako sebi neugodis nece ti niko ) , kontaktiraj ih i informisi se
http://www.formulabg.rs/?gclid=CN6h9a2t3dQCFXAo0wod2qAOHQ

I naravno podeli informacije o ovom na forumu , verovatno ima jos sofera kojih to interesuje.
 
Poslednja izmena:
Sve te papire imam samo ne znam sta je taj kod 95,moze objasnjenje? Hvala.
Kod 95 ili Schlüsselcode 95 je strucna kvalifikacija za vozace profesionalce koja vazi vazi na teritoriji Sengenskog prostora. E sada moze biti da cete tamo morati na obuku ( koja kosta oko 2500 € i traje 4 nedelje). Moze i u Sloveniji, kosta oko 500 € i nije priznat u Nemackoj jer Vam daju samo sertifikat a ne karticu koju Nemci traze.
Moze biti da ta firma nije obavestena ili da misle da Vam vec stoji upisan kod u dozvoli (sto je slucaj sa nemackim vozackim dozvolama).
Pisem iz iskustva, jer je suprug prolazio kroz sve to, samo za vozaca autobusa.
 
Pozdrav svima,nteresuje me sta se desava u situaciji kada dobijete odobrenje u nemackoj sa jednim pasosem, pa onda se taj isti izgubi i izvuce se novi ? Da li moze sa tim novim da se zakaze termim za vizu ili ne, ja sam taj stari pasos nasao u medjuvremenu,ali je on ponistem i imam njegove fotokopije, ne znam da li mogu da zakazem teemin i da odem sa novim pasosem a da ponesem fotokopiju starog kao dokaz, ako neko zna? Termin jos nisam rezervisao ,jer sam takodje u nedoumici da li da upisem broj starog ili novog pasosa. Ja sam pogledao malo onaj zustimmung i ugovor o radu, i tamo nigde nrma broj pasosa, samo ime i prezime i datum rodjenja, jedino da oni to imaju u sistemu. Odgovor bi mi puno znacio ako neko zna.
Hvala unapred.
 
Pozdrav svima,nteresuje me sta se desava u situaciji kada dobijete odobrenje u
nemackoj sa jednim pasosem, pa onda se taj isti izgubi i izvuce se novi ? Da li moze sa tim novim da se zakaze termim za vizu ili ne, ja sam taj stari pasos nasao u medjuvremenu,ali je on ponistem i imam njegove fotokopije, ne znam da li mogu da zakazem teemin i da odem sa novim pasosem a da ponesem fotokopiju starog kao dokaz, ako neko zna? Termin jos nisam rezervisao ,jer sam takodje u nedoumici da li da upisem broj starog ili novog pasosa. Ja sam pogledao malo onaj zustimmung i ugovor o radu, i tamo nigde nrma broj pasosa, samo ime i prezime i datum rodjenja, jedino da oni to imaju u sistemu. Odgovor bi mi puno znacio ako neko zna.
Hvala unapred.

U Vorabzustimmung-u nigde ne stoji broj pasosa, vec samo ime, prezime, datum rodjenja i drzavljanstvo. Tako da, slobodno zakazite termin i pozurite jer se dugo ceka.
 
Tacno tako, to je i moje misljenje. Ali vecina koja je predala kazu da mora isti pasos sa kojim si dobio zustimmumg,jer kazu koja je onda svrha sto si im predao fotokopiju tog pasosa. Takodje sam doso do inform.da ako se vadi novi pasos mora ponovo da se preda za zustimmumg sa njim. Ali to je sve rekla kazala. U ponedeljak sam poslao e-mail ambasadi i ocekujem odgovor, ali ako je neko imao isti slucaj neka iznnese svoje resenje.
 
Tacno tako, to je i moje misljenje. Ali vecina koja je predala kazu da mora isti pasos sa kojim si dobio zustimmumg,jer kazu koja je onda svrha sto si im predao fotokopiju tog pasosa. Takodje sam doso do inform.da ako se vadi novi pasos mora ponovo da se preda za zustimmumg sa njim. Ali to je sve rekla kazala. U ponedeljak sam poslao e-mail ambasadi i ocekujem odgovor, ali ako je neko imao isti slucaj neka iznnese svoje resenje.

Pozdrav ,

Ja dok jos nisam dobio vizu (dobio sam je), za sve bitne stvari stvari sam kontaktirao putem emaila ambasadu i oni su odgovorili uvek veoma brzo.
Na forumima sam nalazio polovicne odgovore , moze biti , a i ne mora da bude..... Ako zelis takve odgovore i da se vrtis u krugu gubljenja vremena slusaj onda ljude na forumima. Kao i ono kad su neki rekli ne treba nostrifikacija diplome , pa da ne treba Nemci bi zatvorili takve institucije kod njih( daju ti ulaznu vizu , i mozda jedan produzetak, ali za drugi traze) ...


Srecno svima
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,
muz je dobio posao u Njemackoj :), potpisao ugovor i vec sljedece sedmice pocinje raditi.
Obzirom da imam BiH pasos (djeca imaju dvojno drzavljanstvo, a muz HR) zanaima me sad da li mogu traziti vizu za spajanje porodice u njemackoj ambasadi u Hr, ili moram ipak u Sarajevu?
Muz se raspitao kod prijatelja u vezi toga, pa su mu rekli da mozemo odmah doci i mi i da mi ne treba viza, da nas samo treba prijaviti. Ostali se papiri gore rijese. Ne znam ni sta mi od papira treba da bi mogla prevesti, kopirati, niti mogu to naci na sajtu ambasade u Sa. Nesto mi to djeluje jednostavno samo da gore dodjemo i da ce se to rijesiti " u hodu" :). Nisam nasla podatke za moj slucaj ni u ovoj temi.
Molim vas za savjete ako neko zna i hvala vam velika!
 
Molim za pomoc ako neko ima validne informacije.

Treba da predam papire za spajanje porodice krajem Avgusta.

Supruga ima dovoljna primanja kada se odbije warm kirija, ima potvrdu od poslodavca da nije pred otkazom i da je zaposlena kod njih za stalno.
Ona ceka jos nostrifikaciju diplome koja je u toku, predmet je kompletiran ali je dobila odgovor da je sve u redu, oni imaju zakonski rok do 16.09. da joj izdaju Urkunde.
To je bitan detalj jer da ih je dobila , promenila bi Ugovor za stalno i vizu na tri godine i ne bih ni pisao ovaj post :)
Stan imamo od 32m2 koji kvadraturom zadovoljava moj dolazak.

Dakle potencijalni problem:

Njen sadasnji Ugovor koji se vodi kao Negovateljica jos uvek ne Medicinska sestra
Viza koja joj istice 08.11. 2017 i koju ce produziti ali tek kada dobije Urkunde.

Ima li ko iskustva koja bi pomogla, jer nisam pametan da li da potvrdim termin, odem pa radim dopunu predmeta kada dobije novu vizu i Ugovor ili da komplet otkazem termin pa opet cekam xy meseci novi.....


Hvala,
Vlada
 
Na zahtevu za izdavanje vize me pitaju da li sam vec ranije boravio u Nemackoj i da nabrojim zadnjih 5 puta kada tacno,zanima me samo jel to vazi za onog ko je ziveo tamo ili za mene koji sam bio bezbroj puta u nemackoj kao turista na 3 meseca?Hvala puno.

Boravak je boravak, tako da nije bitno sa kojom vizom ili dozvolom (to i ne pitaju). Jednostavno napiši podatke za poslednjih x boravaka (koliko stane), i to je to.
 
Da, imao je i to iz Slovenije. S tim sto bih htela da napomenem da, dok je trazio posao, nisu bas sve nemacke firme htele da ga angazuju upravo zbog tog koda iz Slovenije. A sto se tice ambasade, njih to ne zanima i to se u ambasadi ni ne predaje.[
Da li je dobio vizu i sta mu je sve bilo potrebno od papira iz Srbije.A hvala ti mnogo bas mi je trebala ova informacija jer Agencije kazu da treba prilikom predaje da ima Kod 95.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top