Dobijanje radne/boravišne vize u Nemačkoj

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
MidHealer hvala ti puno na odgovoru. Her svasta sam citao na forumima. Recimo pre dve godine rodjak se ozenio sa nasom devojkom u Nemackoj. Morao da polozi A1 u BG. Tamo kada je stigao Nemci ga terali da ide jos u skolu jezika mislim na B1.Godinu dana. Pola su Nemci platili. E sad ne znam da li on nije isao da radi odma zato sto mu Nemci nisu dali radnu dozvolu dok ne polozi tamo kurs ili on nije imao vremena da ide na posao i ide na kurs.

U pitanju je takozvani Integrationskurs - obiman (660+ sati!) kurs jezika i generalne integracije. Taj kurs može biti posećivan dobrovoljno, ako onaj ko želi da ga posećuje ispunjava određene uslove (jedan od mogućih uslova je upravo viza po osnovu spajanja porodice).

Takođe, stranac sa vizom po osnovu spajanja porodice može biti i obavezan da posećuje ovaj Integrationskurs, posebno ako ispunjava sledeće uslove:
- loše (A1) ili nikakvo znanje nemačkog jezika
- nezaposlen i dobija pomoć za nezaposlene

Ako takav "primorani" stranac nađe posao, i dokaže lokalnom Ausländeramt-u da posećivanje kursa zajedno sa punim radnim vremenom teško, odnosno nemoguće (dugo putovanje do i sa posla, itd.), onda može da bude oslobođen ove obaveze.

Biće da je tvoj rođak spadao u ovu kategoriju "primoranih" :mrgreen:

Međutim, ja nalazim da je posećivanje tako obimnog i intenzivnog kursa vrlo korisno, pogotovu što je pola plaćeno od strane države (a nezaposleni mogu i drugu polovinu posle da potražuju nazad od Biroa za zapošljavanje) - cilj valjda i jeste da se što pre i što bolje nauči jezik i da se integriše u nemačko društvo, jel'da...




More drugo pitanje je u vezi tvog odgovora. Da li to znaci da moja supruga ima pravo da dodje u Nemacku odma posle mog probnog rada od 6 meseci ako obezbedim kvadraturu stana i odgovarajuca primanja. Da li moze odma i ona da trazi posao ili da ceka da ja dobijem stalnu boravisnu posle 2 godine?

Ona može odmah da traži posao. Dobijanje boravišne vize za tebe i nju je čista tehnikalija, i znači, po pravilu, par poseta lokalnom Ausländeramt-u i to je onda završeno.

Jer mi malo to nejasno sta ako ona dodje i dobije posao pocne da radi. Ali je dosla preko moje privremene vize. Sta ako ja dobijem otkaz ne daj boze u prve dve godine a time nemam pravo boravka i moram sve ispocetka. Sta sa njom? Jel ona ostaje ako tamo radi. Bez obzira sto je dosla preko moje privremene vize ili bi i ona morala nazad sa mnom za Srbiju.

Po pravilu, ako tvoja boravišna dozvola izgubi važnost iz bilo kog razloga, ni njena neće, teoretski, biti više produžena. A ovo i jeste ključni momenat - ako ti izgubiš posao, a supruga ima posao (i ako ima primanja da može da vas sve izdržava), skoro je sigurno da će vam lokalni Ausländeramt "progledati kroz prste", pogotovo ako se ti pobrineš da brzo nađeš novi posao. Nisu ni oni neljudi :) Naravno, ovo treba uzeti sa određenom dozom rezerve, jer uvek može da se naiđe na nekog službenika koji reši da se zainati, ali ne treba sad tu praviti babarogu od nečega što je (relativno) malo verovatno. Sve dok neko od vas ima posao i dovoljna primanja i deca idu redovno u školu, nema potrebe za brigu, niko ne mora nazad za Srbiju :)

Dakle, treba gledati da supružnik takođe što pre nauči jezik i nađe solidan posao, jer nikad se ne zna. A i sa dve plate u kući je život daleko prijatniji i opušteniji :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Zdravo svima, procitala sam ceo forum i iz svega sam zakljucila je da smo svi u poprilicno istom stanju, da ne kazem sa r. Mene zanima, ako nije problem da svi koji cekaju kazu za koju vizu od kada cekaju. ja sam sa izdatom dozvolom ono clan 26,2 i cekam od 15.08.
Isto me zanima, ako neko upucen moze da mi kaze da li sam uopste u dobroj kategoriji zakazala. nasla sam posao negovateljice i dobila radnu dozvolu iz Essena. da li sam trebala negde drugo da se prijavim?
bila bih zahvalna ako biste mi odgovorili. lo



Na zustimmungu vam pise po kom clanu je izdat, koliko sam upucena negovateljice jedino mogu da idu prema clanu 26.2
 
Poslednja izmena:
Od 01.01-2018 vise nece biti potrebne vize za Nemacku.To je danas preno najcitaniji BiH list Dnevni Avaz.Ceo tekst glasi ovako;

Zbog promjene zakona o zapošljavanju u Njemačkoj do daljnjeg je obustavljeno zapošljavanje građana s teritorije bivše EX – YU.

U ovom momentu građani bez pasoša EU neće moći da se zaposle,ovo važi za građane sa srpskim, bosanskim i makedonskim pasošima bez obzira za koji posao žele aplicirati. Ovo se odnosi na sve poslove bez obzira da li želite aplicirati kao medicinar, građevinac, spremačica ili nešto drugo.

Od 1.1.2018 startuje novi zakon o zapošljavanju po kom će svi EU građani moći da se zaposle pod istim uslovima kao i građani EU.

Što znači svi koji pronađu poslodavca moći će da se zaposle kao i EU građani odlazak u ambasadu više neće biti neophodan uslov za dobivanje radne vize.

A pronalaženje sigurnih poslova će i dalje biti preko agencija kao i do sada. Trenutno se mogu zaposliti samo građani sa EU pasošima.


amb.jpg
 
Citam ove poruke i hvata me strah od svega ovog. Nasao sam poslodavca u Nemackoj i treba da mi uradi ugovor i potvrdu, pa da onda predajem u ambasadu. Vidim da ce to potrajati ali se nadam da ce cve proci kako treba.
Idem prvo do nemacke da se licno upoznam sa poslodavcem i da vidim sta se radi i kako. Nakon toga sve zavrsavamo. Imam par pitanja na koji nacin i sta mi je potrebno od papira,
 
Citam ove poruke i hvata me strah od svega ovog. Nasao sam poslodavca u Nemackoj i treba da mi uradi ugovor i potvrdu, pa da onda predajem u ambasadu. Vidim da ce to potrajati ali se nadam da ce cve proci kako treba.
Idem prvo do nemacke da se licno upoznam sa poslodavcem i da vidim sta se radi i kako. Nakon toga sve zavrsavamo. Imam par pitanja na koji nacin i sta mi je potrebno od papira,

Mišo, kako stvari stoje prijavi se ti odmah za termin jer se čeka po par meseci. Lako ćeš da klikneš "storno" kasnije ako ti se ne svidi poslodavac ili slično...
Pozdrav
 
Znanje nemačkog jezika, u principu, nije potrebno. Međutim, Ambasada
ukazuje na činjenicu d
a se za određene delatnosti i profesije čije je
obavljanje
regulisano posebnim propisima (lekari, medicinsko osoblje itd.)
uvek traži znanje nemačkog jezika na nivou B1, te će se i naknadno
zatražiti povrda o znanju jezika. Potvrde moraju obavezno biti iz
date od
strane Geteovog instituta, Austrijskog kulturnog instituta u skladu sa ÖSD
ili škole za učenje stranih jezika koja je certificirana
u skladu sa TestDaF ili
Telc.

Ovo sam procitao u: Informacija o postupku izdavanja viza radi zasnivanja radnog odnosa u Nemačkoj shodno članu 26. stav 2.
Zakona o zapošljavanju
(za državljane Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Bivše jugoslovenske Republike Makedonije, Crne Gore i Srbije)
Sa stranice Ambasada SR Nemacke - Beograd.

Da li je to stvarno tako? I da li se znanje nemackog jedino zahteva prilikom zahteva za spajanje porodice?
Unapred zahvalan,
Stefan Nastasic
 
Da li je to stvarno tako? I da li se znanje nemackog jedino zahteva prilikom zahteva za spajanje porodice?
Unapred zahvalan,
Stefan Nastasic

koliko ja znam, lekarima je potreban polozen C1, a sestrama/negovateljicama min. B1, za ostala zanimanja nisam cuo da je zakonom predvidjeno dokazivanje znanja jezika sertifikatima, ali u praksi, prilikom trazenja posla, znanje nemackog je vrlo bitna stavka, tako da mislim da je nebitbo da li je to zvanicni uslov ili ne, nemacki je nepohodan za bilo kakav ozbiljniji posao i zivot u Nemackoj!
 
Mišo, kako stvari stoje prijavi se ti odmah za termin jer se čeka po par meseci. Lvako ćeš da klikneš "storno" kasnije ako ti se ne svidi poslodavac ili slično...
Pozdrav

Procitao sam ovde i na sajtu ambasade da mi treba ugovor i potvrda iz njihove sluzbe za strance da bih mogao da se prijavim za vizu. Poslodavac nece da mi to zavrsi dok ne odem do njega i licno se upoznamo i pokazem svoje znanje. Radi se o stolaskom poslu, montaza kuhinja, posedujem veliko iskustvo u tom poslu ali nemam skolu.
Dogovorili smo se za pocetak novembra da odem do njih i kao probni rad od 7 dana.
 
Poštovane kolege forumaši,

Dugo pratim ovaj forum i želeo bih da se prvi put upišem sa pitanjima vezanim za spajanje porodice. Dosta sam pročitao ovde, ali neke informacije do sada nigde nisam uspeo da pronađem a nadam se da će mi uskoro zatrebati.

Naime, ja i moje dvoje dece bi u nekom narednom periodu trebalo da se pridružimo mojoj supruzi koja je u Nemačkoj. Zanima me sledeće pa bih bio zahvalan ako bi mi neko sa iskustvo spajanja poridice mogao pomoći.

Da li prilikom aplikacije za termin ja moram da podnesem tri odvojene ( za mene + za dvoje dece), pošto koliko vidim na sajtu ambasade aplikacije za supružnika i dete stoje odvojeno?
Ako prilažem odvojeno, da li te papire oni spajaju i dobijamo (kad dobijemo..) termin zajedno? Logično je da idemo na termin zajedno, ali nisam siguran...

Da li išta znači ambasadi ako ja isto nađem posao u Nemačkoj tj. poslodavca koji bi poslao papire da bih ja po dolasku počeo da radim (ugovor ilii šta god treba od poslodvca) ?

i ono najvažnije, koliko se sada čeka na termin za spajanje porodice....predpostavljam da je nekoliko meseci ali eto ako je neko skoro to završio ili zna nešto više od mene bio bi od pomoći..

Hvala unapred i živi bili
 
Dobar dan,

interesuje me da li moram da overim dokumente (kopije) u ambasadi pre podnosenja zahteva, i da li moram da overim i kopije prevoda? I da li moram prvo da overim kopije pa tek onda da prevodim ili to nije bitno. Hvala unapred, uskoro imam termin a ne razumem se bas najbolje, pa ako moze pomoc hvala.

Mene interesuje, jel neko u poslednjih 20-tak dana imao termin u BG ambasadi, ako je imao, da li je i za koliko dana dobio vizu u pasoš?
 
!

- - - - - - - - - -

Od 21.7 cekam termin za radnu vizu tacno punih 3 meseca kome se obratiti jer se nezna koliko je masimalna mogucnost cekanja ako neko zna gde uputiti zalbu neka pise bio bi zahvlan

Ja cekam od 30.06 i jos ne odustajem
Tako da se nadam da ce ti laknuti da nisi ti jedini koji cekas puno.
Ja sam im pisao i rekli su mi da cekam i da cu doci na red ako sam dobio povratni mail sa potvrdom da sam se registrovao i sa registarskim brojem,i da ne daju vise nikakve informacije.
Tako da cekam jos malo,sta drugo..

- - - - - - - - - -

This appointment cannot be cancelled by you. Please refer to the issuing authority.
To mi je izbacilo kada sam kliknuo na mailu da storniram registraciju za termin.
Nisam hteo naravno samo sam bio radoznao.
Jel to znaci da ne mozes uopste da ponistis tu registraciju ili sta vec ?!
 
Dobar dan svima. Imam jedno pitanje koje me mnogo muci.Imam ponudu za posao za rad na autoplacu u Nemackoj. Poslodavac ce mi poslati ugovor o radu koji mi je naravno potreban za apliciranje radne vize.Ono sto me muci je da li mi je potreban diploma A1 ili A2 ili nije u opste za apliciranje za radnu vizu pored ostale dokumentacije ili nije. Na nasem sajtu ambasade stoji da je potrebno i da se priznaje diploma Gete univerziteta i jos par ali ne pise za koja zanimanja. Koliko sam razumeo sa ovim novim zakonom na snazi od 2016 godine do 2020 olaksano nam je dobijanje boravisne dozvolje i to je super. Da li neko zna da li mi je potrebna diploma sada kada budem aplicirao za radnu vizu ili nije,i ako jeste da li moze da "ugovor o radu" koji ce mi poslati poslodavac da napomene eventualno da necu imati dodirne tacke sa klijentima pa mi samim tim ne treba diploma ili treba, Hvala na svakom vidu odgovora.
 
Dobar dan svima. Imam jedno pitanje koje me mnogo muci.Imam ponudu za posao za rad na autoplacu u Nemackoj. Poslodavac ce mi poslati ugovor o radu koji mi je naravno potreban za apliciranje radne vize.Ono sto me muci je da li mi je potreban diploma A1 ili A2 ili nije u opste za apliciranje za radnu vizu pored ostale dokumentacije ili nije. Na nasem sajtu ambasade stoji da je potrebno i da se priznaje diploma Gete univerziteta i jos par ali ne pise za koja zanimanja. Koliko sam razumeo sa ovim novim zakonom na snazi od 2016 godine do 2020 olaksano nam je dobijanje boravisne dozvolje i to je super. Da li neko zna da li mi je potrebna diploma sada kada budem aplicirao za radnu vizu ili nije,i ako jeste da li moze da "ugovor o radu" koji ce mi poslati poslodavac da napomene eventualno da necu imati dodirne tacke sa klijentima pa mi samim tim ne treba diploma ili treba,
 
Dobar dan,

interesuje me da li moram da overim dokumente (kopije) u ambasadi pre podnosenja zahteva, i da li moram da overim i kopije prevoda? I da li moram prvo da overim kopije pa tek onda da prevodim ili to nije bitno. Hvala unapred, uskoro imam termin a ne razumem se bas najbolje, pa ako moze pomoc hvala.
Ukolilo nije naznaceno da kopije moraju biti overene, ona nije potrebno da ih overavas, dovoljno je jednostavna kopija jer originale donosis na uvid.

U slučaju prevoda, svakako kopiras dokument pa onda kopiju prevodis i dobijes pečat od sudskog tumača preko kopije i prevoda tako da tu nema sta da se dodatno overava, jedino mozes to sve da iskoporas ako je potrebno.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top