Umro Kralj Lir...
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Umro Kralj Lir...

Poznat
    Učlanjen
    01.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Unhappy Umro Kralj Lir...

...Ljuba Tadic.

Aktivan član Kiss_me (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2005.
    Reputaciona moć
    61

Podrazumevano Re: Umro Kralj Lir...

Neka mu je vecna slava, i hvala...

Cula sam ovu tuznu vest juce.
    U niskom letu,
    ptico moja dodirni me.
    I sve na svetu
    nek me podseca na tebe...

Poznat
    Učlanjen
    01.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Rodjen 31. maja 1929. godine u Urosevcu, Tadic je glumio u vise od 60 filmova i u mnogim radio i televizijskim dramama, kao i u pozoristu.

Zavrsio je Akademiju za pozorisnu umetnost u Beogradu, a debitovao je u Kragujevackom pozoristu 1944. godine, odakle je potom presao u Beograd. U Beogradskom dramskom zaigrao je kao student, u klasi Joze Laurencica.

Bio je stalni clan Beogradskog dramskog pozorista, Narodnog pozorista, Ateljea 212 i Jugoslovenskog dramskog pozorista, u kojima je ostvario veliki broj zapazenih uloga, medju kojima su upamcene njegove kreacije Otela, Kralja Lira, Edipa, Raskoljnikova, Sokrata u predstavi Sokratova odbrana i smrt.

Jedna od poslednjih pozorisnih uloga Tadica bila je u "Kralju Liru" Viljema Sekspira, u reziji Tomija Janezica, koja je premijerno izvedena u martu ove godine na sceni Ateljea 212.

Igrao je, izmedju ostalog, i u prvoj predstavi izvedenoj na sceni Ateljea 212 pre vise od 45 godina - kao Vladimir u drami "Cekajuci Godoa" Semjuela Beketa.

Kao jedan od glumaca koji je ostavio najdublji trag u srpskom teatru, Tadic je u Beogradskom dramskom pozoristu igrao u predstavama koje su najavile nove, moderne tendencije na domacoj sceni - Staklena menazerija (Sin), Smrt trgovackog putnika (Bif).

Istaknuti clan Jugoslovenskog dramskog pozorista bio je od 1961. godine. Publika JDP-a zauvek ce ga pamtiti kao Oderera u "Prljavim rukama", Pukovnika Perisica u "Kad su cvetale tikve", Medelja Krika u "Sumraku", Sokrata u "Odbrani Sokrata i smrti".

Ljuba Tadic rekao je o glumi: "Glumac sam i mislim da sam drustveno bice. Mislim da smo svi mi profesionalni glumci - drustvena bica. Volim ovaj posao i volim sve glumce - zato sto se mi igramo. Mi se u igri praznimo".

Kako je navedeno u knjizi Milosava Buce Mirkovica, "Ljuba Tadic Po Srbiji Sokrat", u izdanju Armona iz Beograda, Tadic je rekao i da nije sreo ni jednog glumca, pa ni umetnika, da je "prestupnik one vrste koja bi nesto mogla da pokvari".

"Glumci u rukama imaju igru. Oni se igraju, a igra je jedno praznjenje. Oni kroz igru izbace ono sto im dodje, pa ostane ono cisto. Ako mi neko kaze da se ja krijem iza glume, gresi: ja se krijem iza igre. Ja se ne krijem iza glume. Ne mogu da glumim u zivotu. To ne bi bio moralni cin", rekao je svojevremeno Tadic.

Tadic je za svoj rad nagradjen Oktobarskom nagradom Beograda 1969. godine. Sedmojulsku nagradu Srbije dobio je 1970, a prvi je dobitnik glumacke nagrade “Dobricin prsten”.

Izmedju ostalog, za vreme bivse Jugoslavije cetiri puta nagradjen je zlatnom Arenom filmskog festivala u Puli.

Bas mi nesto tuzno.

Zainteresovan član Nikoll (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Reputaciona moć
    46

Soja Jovanovic...Bata Stojkovic...Bata Paskaljevic...Muci Draskic...sad i Ljuba Tadic
    tuzno i bolno...
    Zamislite koja bi tišina nastala kada bi ljudi govorili samo o onome što znaju.
    Karel Čapek

Iskusan Giovanna (avatar)
    Učlanjen
    14.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    405

Svi veliki glumci odose sa scene.U legendu.A skoro je davao intervju za Gloriu.Kazu da je (pise u novostima) bio u Maderi i da mu je pozlilo.Odveli su ga kuci i kraj....Tuzno...

Početnik
    Učlanjen
    24.07.2005.
    Reputaciona moć
    0

Izgubili smo jos jednog legendarnog glumca,ali sa druge strane moramo biti ponosni sto smo ga imali.

Neka mu je vecna slava!!!
    ....za jedan oziljak bogatija...

Primećen član
    Učlanjen
    18.09.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

Citat Original postavio Nikoll
    Soja Jovanovic...Bata Stojkovic...Bata Paskaljevic...Muci Draskic...sad i Ljuba Tadic
    tuzno i bolno...
    Ja bih otisla jos malo unazad, pa krenula od Zokija Radmilovica... Taska Nacica... Milutina Butkovica...

Tuzno. Slava im.

Domaćin Dont_Break_The_Oath (avatar)
    Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Bio na sahrani, sasvim sam, onako kako i treba da se oda pocast jednom ovakvom glumcu.
    E ovo je tragedija, da ovakvi ljudi odlaze, ma koliko imali godina.
    Lokk dine øya å tænk, sommeren fall så fort, det virka så laingt oinna, eller va det i går, da tida itt betydd nokka.
    Og da du møtt din vinter, dansandes me hænnes døtra, te du trøitt og kaild vi e mytti smartar einn modi, du vente te imorra me å ring.

Poznat
    Učlanjen
    01.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Iz predstave "Poslednja traka", u kojoj Ljuba Tadić govorio o smrti

"Smrt može biti samo jedno od ovoga dvoga: neko jedno ništa ili opet neka promena i seoba duše odatle na drugo mesto. U prvom slučaju, ako nema nikakvih osećanja, ako je sve kao dubok san kada se spava i ništa ne sanja. Ako je smrt, dakle, takva, onda je ona čudo od blagodeti i celo vreme života nije ništa drugo nego jedna neprospavana noć. U drugom slučaju. Ako je smrt neka promena i seoba duše odavde na drugo mesto... I ako je istina ono što se govori - da borave tamo oni koji su preminuli... Zar nema veće sreće od ovoga... Sresti se tamo sa Orfejom, sa Homerom, što se mene tiče, ako je to istina, želeo bih i više puta da umrem. Šta bi ko dao da ispita onoga što je protiv Troje podigao mnogu vojsku, pa Odiseja, Sizifa i hiljade i hiljade drugih. Sa njima se tamo razgovarati...
    Oni tamo, po svojoj prilici, za ovakve razgovore ne osuđuju na život. No, vreme je da krenemo, ja u smrt - vi u život. Ko od nas ide bolje to niko ne zna...".

Slične teme

1. Filatelija NDH Kralj SHS,Kralj C Gora itd....
    Autor popimperia u forumu Numizmatika i filatelija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 01.09.2007., 15:37
  2. DA LI JE KRALJ ZIV?
    Autor Aleksandar Stricevic u forumu Muzika
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 22.12.2005., 11:29

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku