Убиство у скупштини 1928. године

Да ли је оправдано убиство које је извршио Рачић?

  • Да

  • Не

  • Донекле


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

ЧичаДража

Aktivan član
Poruka
1.113
Након свакодневних свађа српских и хрватских посланика, Пуниша Рачић је извадио пиштољ тражећи од Ивана Пернара да се извини за тешке ријечи које је упутио према српским жртвама у Великом рату. Пернару су се прикључили и Павле и Стјепан Радић (стриц и синовац). Када је Рачић рекао да су само Срби крв пролили за Југославију, Радић је рекао: „Колико кошта та ваша српска крв? Колико кошта Кајмакчалан? Да платимо - па да будемо мирни!“. Након тога Рачић пуца у Пернара и тешко га рањава, затим рањава и Ђуру Басаричека, и убија Павла и Стјепана Радића, а рањен је и Иван Гранђа. Сви су били хрватски посланици.
 
Poslednja izmena:
А шта ти то говори кад дође до пуцања у "скупштини", каква је то "скупштина" и каква је то "држава"?
... бо матер своју ко је и створио..
Хрвати су знали са киме имају посла и тако су се и понашали... Срби нијесу знали ђе им је глава а ђе г. и тако су се и понашали.

Кад гледаш своја посла онда углавном нема неки велики проблема.
Али кад имаш посла са лудим, онда си ти још гори од њега. Ко је луд не буди му друг.
 
А шта ти то говори кад дође до пуцања у "скупштини", каква је то "скупштина" и каква је то "држава"?
... бо матер своју ко је и створио..

Хрвати су знали са киме имају посла и тако су се и понашали... Срби нијесу знали ђе им је глава а ђе г. и тако су се и понашали.

Кад гледаш своја посла онда углавном нема неки велики проблема.
Али кад имаш посла са лудим, онда си ти још гори од њега. Ко је луд не буди му друг.


I ja tako mislim. Kada neko u afektivnom stanju vadi pištolj i puca danas će to biti na Radića, sutra na nekog petog, možda brata Srbina ako ga iznervira.
 
Poslednja izmena:
А шта ти то говори кад дође до пуцања у "скупштини", каква је то "скупштина" и каква је то "држава"?
... бо матер своју ко је и створио..
Хрвати су знали са киме имају посла и тако су се и понашали... Срби нијесу знали ђе им је глава а ђе г. и тако су се и понашали.

Кад гледаш своја посла онда углавном нема неки велики проблема.
Али кад имаш посла са лудим, онда си ти још гори од њега. Ко је луд не буди му друг.

Bitno je zbog čega je došlo do pucnjave. Ne zbog fotelja, ne zbog šema i kalkulacija nego bog uvrede časti - što znači da se do časti držalo.
Sjajan narod i sjajna Skupština !

Ustaško govedo je taman vredelo 1 metka, samo je zbog poštovanja prema Skupštini Račić trebao da ga izvede napolje. Ali afekat je to..

- - - - - - - - - -

Uostalom, sa Hrvatima smo i ja i vi u "korespondeciji" svakodnevnoj ovde na forumu. Da li je iko od vas stekao utisak da ti ljudi razumeju išta osim biča?
Naviklo tako u Kundak monarhiji i hbg... svaki srpski seljak je za njih slobodoumni filosof / intelektualac
 
I ja tako mislim. Kada neko u afektivnom je stanju vadi pištolj i puca danas će to biti na Radića, sutra na nekog petog, možda brata Srbina ako ga iznervira.

Није то било баш афектно стање.
Та "скупштина" је више личила на циркус него на некакво државно тјело. И Хрвати су ту редовно долазили да се спрдају.... Тако да би више чудно било да није дошло до пуцњаве него што је дошло.

- - - - - - - - - -

Bitno je zbog čega je došlo do pucnjave. Ne zbog fotelja, ne zbog šema i kalkulacija nego bog uvrede časti - što znači da se do časti držalo.
Sjajan narod i sjajna Skupština !

Ustaško govedo je taman vredelo 1 metka, samo je zbog poštovanja prema Skupštini Račić trebao da ga izvede napolje. Ali afekat je to..

- - - - - - - - - -

Uostalom, sa Hrvatima smo i ja i vi u "korespondeciji" svakodnevnoj ovde na forumu. Da li je iko od vas stekao utisak da ti ljudi razumeju išta osim biča?
Naviklo tako u Kundak monarhiji i hbg... svaki srpski seljak je za njih slobodoumni filosof / intelektualac

Каква увреда части и брањење части?
Па у тој земљи се на свакоме кораку срало по српским жртвама. Станислав Краков је рекао да "нијесу се гробови још ни оладили а већ су их почели запишавати са свију страна".

Ко је Србе уопште позвао да икога "ослобађају"?
И да "хрвате доводе у ред"? :eek:

Ко да Срби нијесу имали МИЛИОН ПУТА ПРЕЧИ ствари од тога него да се брину о Хрватима?

Јеси икад читао шта Мишић рече о томе? Нека нека им је са срећом, нека се други са њима бакљају ....
 
Da su i ondašnji Hrvati bili gadovi i permanentni provokatori,
potpuno je tačno....
To je u njihovom biću i ne mogu se toga odreći.

Danima pre, na sedenicama u Skupštini, Radić, Basariček, Pernar i ostali hrvatski delegati,
krajnje netaktično, podcenjivački i bezobrazno sprdali su se sa ostalima, posebno srpskim poslanicima...
Kap je prelila čašu kada je sinovac Stjepana, Pavao Radić uzviknuo - "Recite nam koliko košta ta vaša
srpska krv, pa da platimo i konačno se razdružimo !"

Tada je Puniša Račić poludeo i započeo je krvavi pir....
Postupak Račića shvatam, ali ne odobravam....

Pištolj ne bi smeo da bude argument u skupštini !
 
a "ustasu" Radica osvetili su komunisti

Komunistkinje 1944. polazu venac na grob Stjepana Radica. Iste godine komunisti su ubili Punisu Racica.

1470107_581440475352824_1353659434890180665_n_jp.jpg


iz istog perioda

12347908_543987572431448_8084265877288985732_n_j.jpg


https://sh.wikipedia.org/wiki/Stjepan_Radić
Radić je, s druge strane, postao mučenik i jedna od najvećih ikona hrvatskog nacionalizma. Njegovo naslijeđe, odnosno politički nauk koji se naziva radićevštinom, su nastojali iskoristiti i prisvojiti ne samo članovi njegove HSS, nego i razni pokreti s lijeva i desna, uključujući ustaše, kao i partizane, koji su godine 1943. jednu svoju brigadu nazvali Braća Radić.
 
Након свакодневних свађа српских и хрватских посланика, Пуниша Рачић је извадио пиштољ тражећи од Ивана Пернара да се извини за тешке ријечи које је упутио према српским жртвама у Великом рату. Пернару су се прикључили и Павле и Стјепан Радић (стриц и синовац). Када је Рачић рекао да су само Срби крв пролили за Југославију, Радић је рекао: „Колико кошта та ваша српска крв? Колико кошта Кајмакчалан? Да платимо - па да будемо мирни!“. Након тога Рачић пуца у Пернара и тешко га рањава, затим рањава и Ђуру Басаричека, и убија Павла и Стјепана Радића, а рањен је и Иван Гранђа. Сви су били хрватски посланици.

Znao je Radić o čemu priča. 24.11.1918. izrekao je na sjednici Narodnog vijeća Slovenaca, Hrvata i Srba u Zagrebu onu svoju čuvenu :"Gospodo, ne srljajte kao guske u maglu!", ali na žalost, nitko ga nije slušao...

...
Gospodo!
Ovdje se već izredao priličan broj govornika. I, gle, svi su govorili osim zastupnika Hrvoja kao da ovo nije dvorana Hrvatskoga državnoga sabora, kao da ovo nije ono hrvatsko branilište a ja velim i svetište, iz kojega se stoljećima toliko puta čula odvažna i mudra riječ na obranu pravice i prava, za bolju budućnost hrvatskoga naroda i svih naroda slavenskih. I ne samo da se ni jedan govornik nije nimalo sjetio ni Hrvatske ni Hrvata, nego se svi govornici upravo natječu u tom da Hrvatsku izbrišu i poruše, da nas Hrvate najprije potisnu, a onda i pregaze. Ali najveća je pogreška i neoprostiv je grijeh u tom što se vidi da se svi ti govornici nisu u ratu ničemu naučili jer kao da ne vide naroda, kao da ne znaju za narod, pa zato svi govore baš protivno od onoga što naš narod hoće i treba.

Gospodo!
Vama su svima puna usta riječi: narodno jedinstvo jedna jedinstvena država, jedno kraljevstvo pod dinastijom Karađorđevića. I vi mislite da je to dosta govoriti da smo mi Hrvati, Srbi i Slovenci jedan narod zato što govorimo jedan jezik, pa da zato moramo imati i jedinstvenu centralističku državu, i to kraljevstvo, i da nas samo to, takvo jezično i državno jedinstvo pod dinastijom Karađorđevića, može spasiti i usrećiti.
Kako je površno, kako je plitko i kako neopravdano to vaše mišljenje!
Sav ovaj vaš rad u Narodnom vijeću niti je demokratski, niti je ustavan, niti je pravedan, a nije ni pametan.
...
Ali vi ćete reći: "Mi ne samo da ostajemo na tom temelju već ga mi i proširujemo u narodno i državno jedinstvo Slovenaca, Hrvata i Srba." Dobro, dobro, ali jeste li vi za to i za takovo proširenje dobili ovlast i privolu od svoga naroda? Niste. Vi ga dapače niste za to ni pitali, vi ga za to ne kanite ni pitati, nego jednostavno tvrdite da slovenski narod hoće to što vi tu sada predlažete, tj. takvo narodno i državno jedinstvo sa Srbijom, po kojem će u Beogradu biti sva vlada i uprava, da Zagreb i Ljubljana ne budu uz Beograd i s njim, nego pod njim.
...
I vi, gospodo, Srbi Vojvođani, i vi ste posve zaboravili na program i vapaj neumrloga svoga prvaka Svetozara Miletića: "Trojednica naša uzdanica", te i vi sad od ove Trojednice pravite dvojednicu i hoćete da načinite nijednicu.
...
Gospodo!
Još nije prekasno! Ne srljajte kao guske u maglu! Ne zaključujte jedinstvene vlade s Kraljevinom Srbijom već zato, jer, eto, u ime Kraljevine Srbije nema tu nikoga, ništa, osim taj jedan brzojav, a i taj predstavlja sasvim nešto drugo nego vi. Nemojte tako postupati da se bude moralo danas sutra kazati, da ste i vi Slovenci i vi Srbi Vojvođani i Bosanci, i vi naši Hrvati Dalmatinci, a nadasve vi naši domaći hrvatski Srbi, da ste se svi skupili danas ovamo samo zato da izvršite jedno urotničko djelo protiv naroda, napose protiv Hrvatske i Hrvata. Dajte uvidite barem to da je ova stvar tako važna i sudbonosna da treba sazvati čitavo Narodno vijeće, a, naravski, i Hrvatski sabor. Jer po ovom sadašnjem vašem prijedlogu vi zaključujete da u ime Središnjega odbora ide odmah u Beograd 28 članova, a budući da cijeli Središnji odbor ni nema više članova, to je očito da će svatko kazati odbor je sam sebe poslao, sam sebe ovlastio da proglasi jedinstvenu vladu s Kraljevinom Srbijom, a odbor, očito, nema te ovlasti i toga prava.

Gospodo!
Sav svijet poznaje i priznaje pravo narodnoga samoodređenja. Mi samo tomu pravu imademo zahvaliti svoje oslobođenje. To pravo samoodređenja pripada u međunarodnom smislu svim trim našim narodima Slovencima, Hrvatima i Srbima kod određivanja naših državnih granica prema tuđim narodima, ali to pravo pripada svim trim našim narodima, a napose nama Hrvatima u Hrvatskoj i s obzirom na osnivanje i na uređenje naše zajedničke države.
Mi smo tri brata, Hrvat, Slovenac, Srbin, a nismo jedan. Svakoga brata treba pitati. Srba iz Srbije tu nema nikako, a mi Hrvati iz Hrvatske, kako smo mi tu zastupani, to znate. Nitko vas i ništa vas ne goni, ako to nije vaša nečista savjest koja vas sili da što brže svršite djelo za koje znate da ga hrvatski narod neće odobriti, a koje želite što prije protiv njegove volje provesti i tobože učvrstiti.
http://www.vecernji.hr/hrvatska/sto-je-stjepan-radic-tocno-rekao-prije-96-godina-975323

Nažalost, svi događaji od 01.12.1918. pa do ljeta 1995. pokazali su koliko je Radić bio u pravu i da je to najveća greška što ju je hrvatski narod ikad napravio. S Ugarskom smo bili u Uniji 816 godina i nisam siguran da je ijedan hrvatski zastupnik ubijen u Pešti. a eto sa Srbijom 10 godina i koliko ih je nastradalo. I kakva je to skupština gdje se nosi oružje??? To dovoljno govori o tome...
 
a "ustasu" Radica osvetili su komunisti

Komunistkinje 1944. polazu venac na grob Stjepana Radica. Iste godine komunisti su ubili Punisu Racica.

1470107_581440475352824_1353659434890180665_n_jp.jpg


iz istog perioda

12347908_543987572431448_8084265877288985732_n_j.jpg


https://sh.wikipedia.org/wiki/Stjepan_Radić
Radić je, s druge strane, postao mučenik i jedna od najvećih ikona hrvatskog nacionalizma. Njegovo naslijeđe, odnosno politički nauk koji se naziva radićevštinom, su nastojali iskoristiti i prisvojiti ne samo članovi njegove HSS, nego i razni pokreti s lijeva i desna, uključujući ustaše, kao i partizane, koji su godine 1943. jednu svoju brigadu nazvali Braća Radić.

Sve su to ustaše, trenutno odeveni u partizanske iniforme, sa titovkama na glavi !
 
sto rece Licki ovde dolaze do izrazaja reci velikog Zivojina Misica o Hrvatima:

„Колико кошта та ваша српска крв? Колико кошта Кајмакчалан? Да платимо - па да будемо мирни!
prozirni kao čaša, nezajažljivi i u toliko meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi.
 
Znao je Radić o čemu priča. 24.11.1918. izrekao je na sjednici Narodnog vijeća Slovenaca, Hrvata i Srba u Zagrebu onu svoju čuvenu :"Gospodo, ne srljajte kao guske u maglu!", ali na žalost, nitko ga nije slušao...

...
Gospodo!
Ovdje se već izredao priličan broj govornika. I, gle, svi su govorili osim zastupnika Hrvoja kao da ovo nije dvorana Hrvatskoga državnoga sabora, kao da ovo nije ono hrvatsko branilište a ja velim i svetište, iz kojega se stoljećima toliko puta čula odvažna i mudra riječ na obranu pravice i prava, za bolju budućnost hrvatskoga naroda i svih naroda slavenskih. I ne samo da se ni jedan govornik nije nimalo sjetio ni Hrvatske ni Hrvata, nego se svi govornici upravo natječu u tom da Hrvatsku izbrišu i poruše, da nas Hrvate najprije potisnu, a onda i pregaze. Ali najveća je pogreška i neoprostiv je grijeh u tom što se vidi da se svi ti govornici nisu u ratu ničemu naučili jer kao da ne vide naroda, kao da ne znaju za narod, pa zato svi govore baš protivno od onoga što naš narod hoće i treba.

Gospodo!
Vama su svima puna usta riječi: narodno jedinstvo jedna jedinstvena država, jedno kraljevstvo pod dinastijom Karađorđevića. I vi mislite da je to dosta govoriti da smo mi Hrvati, Srbi i Slovenci jedan narod zato što govorimo jedan jezik, pa da zato moramo imati i jedinstvenu centralističku državu, i to kraljevstvo, i da nas samo to, takvo jezično i državno jedinstvo pod dinastijom Karađorđevića, može spasiti i usrećiti.
Kako je površno, kako je plitko i kako neopravdano to vaše mišljenje!
Sav ovaj vaš rad u Narodnom vijeću niti je demokratski, niti je ustavan, niti je pravedan, a nije ni pametan.
...
Ali vi ćete reći: "Mi ne samo da ostajemo na tom temelju već ga mi i proširujemo u narodno i državno jedinstvo Slovenaca, Hrvata i Srba." Dobro, dobro, ali jeste li vi za to i za takovo proširenje dobili ovlast i privolu od svoga naroda? Niste. Vi ga dapače niste za to ni pitali, vi ga za to ne kanite ni pitati, nego jednostavno tvrdite da slovenski narod hoće to što vi tu sada predlažete, tj. takvo narodno i državno jedinstvo sa Srbijom, po kojem će u Beogradu biti sva vlada i uprava, da Zagreb i Ljubljana ne budu uz Beograd i s njim, nego pod njim.
...
I vi, gospodo, Srbi Vojvođani, i vi ste posve zaboravili na program i vapaj neumrloga svoga prvaka Svetozara Miletića: "Trojednica naša uzdanica", te i vi sad od ove Trojednice pravite dvojednicu i hoćete da načinite nijednicu.
...
Gospodo!
Još nije prekasno! Ne srljajte kao guske u maglu! Ne zaključujte jedinstvene vlade s Kraljevinom Srbijom već zato, jer, eto, u ime Kraljevine Srbije nema tu nikoga, ništa, osim taj jedan brzojav, a i taj predstavlja sasvim nešto drugo nego vi. Nemojte tako postupati da se bude moralo danas sutra kazati, da ste i vi Slovenci i vi Srbi Vojvođani i Bosanci, i vi naši Hrvati Dalmatinci, a nadasve vi naši domaći hrvatski Srbi, da ste se svi skupili danas ovamo samo zato da izvršite jedno urotničko djelo protiv naroda, napose protiv Hrvatske i Hrvata. Dajte uvidite barem to da je ova stvar tako važna i sudbonosna da treba sazvati čitavo Narodno vijeće, a, naravski, i Hrvatski sabor. Jer po ovom sadašnjem vašem prijedlogu vi zaključujete da u ime Središnjega odbora ide odmah u Beograd 28 članova, a budući da cijeli Središnji odbor ni nema više članova, to je očito da će svatko kazati odbor je sam sebe poslao, sam sebe ovlastio da proglasi jedinstvenu vladu s Kraljevinom Srbijom, a odbor, očito, nema te ovlasti i toga prava.

Gospodo!
Sav svijet poznaje i priznaje pravo narodnoga samoodređenja. Mi samo tomu pravu imademo zahvaliti svoje oslobođenje. To pravo samoodređenja pripada u međunarodnom smislu svim trim našim narodima Slovencima, Hrvatima i Srbima kod određivanja naših državnih granica prema tuđim narodima, ali to pravo pripada svim trim našim narodima, a napose nama Hrvatima u Hrvatskoj i s obzirom na osnivanje i na uređenje naše zajedničke države.
Mi smo tri brata, Hrvat, Slovenac, Srbin, a nismo jedan. Svakoga brata treba pitati. Srba iz Srbije tu nema nikako, a mi Hrvati iz Hrvatske, kako smo mi tu zastupani, to znate. Nitko vas i ništa vas ne goni, ako to nije vaša nečista savjest koja vas sili da što brže svršite djelo za koje znate da ga hrvatski narod neće odobriti, a koje želite što prije protiv njegove volje provesti i tobože učvrstiti.
http://www.vecernji.hr/hrvatska/sto-je-stjepan-radic-tocno-rekao-prije-96-godina-975323

Nažalost, svi događaji od 01.12.1918. pa do ljeta 1995. pokazali su koliko je Radić bio u pravu i da je to najveća greška što ju je hrvatski narod ikad napravio. S Ugarskom smo bili u Uniji 816 godina i nisam siguran da je ijedan hrvatski zastupnik ubijen u Pešti. a eto sa Srbijom 10 godina i koliko ih je nastradalo. I kakva je to skupština gdje se nosi oružje??? To dovoljno govori o tome...

kamo srece i da su uslisene reci velikog Zivojina Misica...ali pitas li se ti, da je tako bilo, kako bi Hrvatska danas izgledala??? ;)


Živojin Mišić (1855 – 1921)

O Hrvatima

Izveštaj kralju Aleksandru po povratku iz Splita
(Iz beleške sekretara Živojina Mišića, g. Milorada Pavlovića)

„Iz svega sto sam čuo i video ja sam duboko zažalio sto smo se mi na silu Boga obmanjivali nekakvom idejom bratstva i zajednice… Svi oni jednako misle, to je svet za sebe, ma sa kakvim predlogom da se pojaviš….. stvar je propala…..

Ništa se ne može zajaziti, ničim što bi joj se ponudilo.

Ja sam sa tim načisto. Dvoje nam kao neminovno predstoji: potpuno se otcepiti od njih, dati im državu, nezavisnu samoupravnu, pa neka lome glavu kako znaju, a drugo je, upravo prvo, da u zemlji zavedemo vojnu upravu za dvadeset godina i da se zemlja sva baci na privredno i ekonomsko podizanje, daleko od svih politickih uticaja. Ako to ne može, onda se otcepiti, dati im njihovu državu.

Granice će biti gde ih mi povucemo, a mi ćemo ih povuci ne onde gde naše ambicije izbijaju na povrsinu, nego onde gde istorija i etnografija kažu; gde kaže jezik i običaji, tradicija i najzad gde se sam narod po slobodnoj volji opredeli, pa će biti i pravo i Bogu drago.

A Italijani? Neka im je sa srećom. Neka se oni Hrvatima usreće. Ja sam duboko uveren da se mi njima nećemo usrećiti... Ti su ljudi svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi i u toliko meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi.

Ne zaboravite Visočanstvo, moje reči. Ako ovako ne postupite siguran sam da ćete se ljuto kajati.”

Kako komentarises same Radiceve reci u skupstini i da li mislis da je moguce bilo da prodju bez reakcije??? sta je trazio, to je dobio...
 
Poslednja izmena:
Moram razočarati Koču i Ličkoga, ali na vašu žalost, taj vaš vojvoda, to nije nikad rekao.

:lol: sta je sad u pitanju??? niste valjda i u vezi ovoga nesto izmislili??? :mrgreen: a tebi je valjda najlakse da poverujes u to...Zivojin Misic bi na to rekao:

Ti su ljudi svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi i u toliko meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi.

Kako komentarises same Radiceve reci u skupstini i da li mislis da je moguce bilo da prodju bez reakcije??? sta je trazio, to je dobio...
 
Poslednja izmena:
iz istog perioda



https://sh.wikipedia.org/wiki/Stjepan_Radić
Radić je, s druge strane, postao mučenik i jedna od najvećih ikona hrvatskog nacionalizma. Njegovo naslijeđe, odnosno politički nauk koji se naziva radićevštinom, su nastojali iskoristiti i prisvojiti ne samo članovi njegove HSS, nego i razni pokreti s lijeva i desna, uključujući ustaše, kao i partizane, koji su godine 1943. jednu svoju brigadu nazvali Braća Radić.


U tome i jeste problem sa tim pucanjem. Od ništavnog dripca, koji bi možda bio i zaboravljen na deponijskom delu istorije, marginama kao puko ime, izrastao je u velikomučenika. Dučić ga je lepo objasnio. Običan hohštapler koji se koristio prizemnom retorikom i sloganima.
U pravu je Lički o toj "skupštini".
 
Иако је баш такав ток догађаја само природан след дуготрајне напетости и сукоба, ништа глупље и контрапродуктивније није могло бити за Србе него та убиства.

Што, на пример, не уби Павелића др Анту (адвоката), који је тада такође био ту?

На страну што је и само уношење оружја у скупштину било ван памети, и није то био једини случај тада...

Дакле, само површан и плитак приступ може правдати та убиства, поготово кад се још нису ни до данас разјасниле све околности.
 
Moram razočarati Koču i Ličkoga, ali na vašu žalost, taj vaš vojvoda, to nije nikad rekao.

To je bio i vaš vojvoda, jer ste bili deo te zemlje makar i nevoljno.
Šalim se, bili ste voljno, jer vam je Aca pumpao srpski novac i gradio od feudalne vukojebine nešto što u konturama liči na nešto.:lol:

- - - - - - - - - -

Doduše i danas ste feudalna vukojebina, da se ne lažemo.
 
:lol: sta je sad u pitanju??? a tebi je valjda najlakse da poverujes u to...Zivojin Misic bi rekao:

Ti su ljudi svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi i u toliko meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi.

Kako komentarises same Radiceve reci u skupstini i da li mislis da je moguce bilo da prodju bez reakcije??? sta je trazio, to je dobio...

To - koliko košta srpska krv - nije rekao Radić, nego Pernar.

A što se tiče Živojina Mišića:
Vjerodostojnost jedinog izvora anegdote (Krpa) višekratno je osporena, primjerice u knjizi Đorđa Stankovića: Istorijski stereotipi i naučno znanje, Beograd, 2004., str. 294-302, te u radu Mile Bjelajca "Vojvoda Mišić kao vojnik i strateg" (prilog uz reprint Mišićevih memoara; v. Mišić, Živojin: Moje uspomene -pomenik, Beograd, 2004., str. 278-280.).

- - - - - - - - - -

To je bio i vaš vojvoda, jer ste bili deo te zemlje makar i nevoljno.
Šalim se, bili ste voljno, jer vam je Aca pumpao srpski novac i gradio od feudalne vukojebine nešto što u konturama liči na nešto.:lol:

- - - - - - - - - -

Doduše i danas ste feudalna vukojebina, da se ne lažemo.

Da smo bili ne voljno slažem se...
Aco gradio??? Što molim te??? Koji je to grad u HR Aco izgradio?
Preciziraj na što točno misliš?
 
Moram razočarati Koču i Ličkoga, ali na vašu žalost, taj vaš vojvoda, to nije nikad rekao.

Немам се ја тиме шта разочарати, но ко је год проучавао Мишића лако му је видити да је свака ријеч у томе што је речено "МИШИЋ". Без длаке на језику, строго математичка логика, без лажни осјећаја и некакви умишљени глупости.
То се тобоже оспорава од Хрвата, а њихова теза је да је то тобоже измислило Мишићев секретар, Милорад Павловић Крпа. Он је једини извор за то? Па наравно да је једини извор, сигурно да тако нешто није могло ући у званичне анале тзв. југо-државе.
 
Da smo bili ne voljno slažem se...
Aco gradio??? Što molim te??? Koji je to grad u HR Aco izgradio?
Preciziraj na što točno misliš?

Tadašnji plebs je bio nevoljno, ali oni "viši" i upućeniji su bili i te kako voljno.
Šta je gradio? Zagreb grad npr. koji je pre te Kraljevine bio na nivou Ibarske magistrale. Vi ste bili takva gologuzija tada da nije bilo finansijskih injekcija od strane neobaveštenog ili lošeg obaveštenog srpskog vladara ostali bi ste onakvi kakvim vas je opisao vaš pisac Ante Kovačić.
Niste imali ništa vredno pomena, gradove, industriju, saobraćajnice.

- - - - - - - - - -

Ne pričaj mi gluposti molim te, koliko je Srbija ulagala je već deo zvanične istorije, šta pričaš?
 
Као што је једини извор за многе друге ствари Светозар Прибићевић. Наравно да је једини, он је учествовао у том заједно са Александром. Ко је други могао бити свједок томе? Александрова пријетња о "ампутацији" је из његовог разговора са Прибићевићем.
Или је Прибићевић све измислио? И да Прибићевић није забиљежио и објавио ми ни данас не би имали никаквог начина да сазнамо многе ствари које су се догађале.
 
To - koliko košta srpska krv - nije rekao Radić, nego Pernar.

A što se tiče Živojina Mišića:
Vjerodostojnost jedinog izvora anegdote (Krpa) višekratno je osporena, primjerice u knjizi Đorđa Stankovića: Istorijski stereotipi i naučno znanje, Beograd, 2004., str. 294-302, te u radu Mile Bjelajca "Vojvoda Mišić kao vojnik i strateg" (prilog uz reprint Mišićevih memoara; v. Mišić, Živojin: Moje uspomene -pomenik, Beograd, 2004., str. 278-280.).

- - - - - - - - - -



Da smo bili ne voljno slažem se...
Aco gradio??? Što molim te??? Koji je to grad u HR Aco izgradio?
Preciziraj na što točno misliš?

pa ovo je komedija...

cek, iskopirao si post piciginx-a i to je "dokaz" da Misic to nije izjavio :lol::dash: a kako je to osporeno, izvoli iznesi...u koliko je tek knjiga objavljeno, da li ti je to poznato?

I te kako je Misic to izjavio...nego je Misic tolika velicina da kao licnost ne mozete da ga osporiti pa pribegavate ovakvim stvarima...

Rec je o beleskama Misicevog sekretara Milorada Pavlovica i tu nema nista sporno...ali u potpunosti te razumem ;)

U svojstvu načelnika Štaba Srpske vrhovne komande vojvoda Živojin Mišić je, na predlog regenta Aleksandra, u martu mesecu 1919. godine obišao Hrvatsku kako bi se lično obavestio o političkoj situaciji. Još uvek je bilo nemirno stanje na granicama nove države sa Austrijom, Italijom i Albanijom. Na povratku, proslavljeni srpski vojvoda je imao dvočasovni razgovor sa regentom. On se tom prilikom vrlo otvoreno i krajnje nepovoljno izrazio o stvaranju zajedničke države sa Hrvatima i Slovencima. Ovaj razgovor je vojvoda Mišić prepričao svome ratnom sekretaru profesoru Miloradu Pavloviću Krpi, koji ga je zabeležio.
http://www.novosti.rs/dodatni_sadr<br />zaj/clanci.119.html:276184-Iluzija-zvana-Jugoslavija

Jel ste smislili nesto i za Ducica? :) jel i njega neko "osporio"? :lol:
 
Poslednja izmena:
Tadašnji plebs je bio nevoljno, ali oni "viši" i upućeniji su bili i te kako voljno.
Šta je gradio? Zagreb grad npr. koji je pre te Kraljevine bio na nivou Ibarske magistrale. Vi ste bili takva gologuzija tada da nije bilo finansijskih injekcija od strane neobaveštenog ili lošeg obaveštenog srpskog vladara ostali bi ste onakvi kakvim vas je opisao vaš pisac Ante Kovačić.
Niste imali ništa vredno pomena, gradove, industriju, saobraćajnice.

- - - - - - - - - -

Ne pričaj mi gluposti molim te, koliko je Srbija ulagala je već deo zvanične istorije, šta pričaš?

Имали су неке кожаре и пар млинова.:mrgreen:

Него поспрдно је о томе и причати...
Оба дијела те тзв. државе су била у к. на овај или онај начин. Људи су били осиромашени до кости у Аустро-Угарској. Држава је запљенила капитал, па све до скидања црквеног звона за ратне напоре, а за то се добијала "признаница" којом си кад је А-У изгубила рат могао обрисати дупе.
Многи Срби који су имали пара у А-У су од капиталиста на почетку рата на крају рата били пука сиротиња и нијесу се никад опоравили.

- - - - - - - - - -

cek, iskopirao si post piciginx-a i to je "dokaz" da Misic to nije izjavio :lol::dash: a kako je to osporeno, izvoli iznesi...u koliko je tek knjiga objavljeno, da li ti je to poznato?

I te kako je Misic to izjavio...nego je Misic tolika velicina da kao licnost ne mozete da ga osporiti pa pribegavate ovakvim stvarima...

Rec je o beleskama Misicevog sekretara Milorada Pavlovica i tu nema nista sporno...ali u potpunosti te razumem ;)

Jel ste smislili nesto i za Ducica? :)

Спорно је да је то Крпа измислио.
Њихова теза је да је то М. Павловић измислио, да нема другог извора о томе итд. А какав би други извор за тако нешто могао бити? Мишић је убрзо и оболио и умро. А сигурно је да званична југо штампа и историја тако нешто не би никад објавили нити прибиљежили него би све учинили да се томе избришу трагови.
 
Немам се ја тиме шта разочарати, но ко је год проучавао Мишића лако му је видити да је свака ријеч у томе што је речено "МИШИЋ". Без длаке на језику, строго математичка логика, без лажни осјећаја и некакви умишљени глупости.
То се тобоже оспорава од Хрвата, а њихова теза је да је то тобоже измислило Мишићев секретар, Милорад Павловић Крпа. Он је једини извор за то? Па наравно да је једини извор, сигурно да тако нешто није могло ући у званичне анале тзв. југо-државе.

:ok:

naravno, kao sto sam rekao, Misic je tolika velicina da ne mogu da ga diskredituju pa onda izmisljaju ovakve stvari...cirkus...al svasta ce oni da izmisle...ja ne znam vise, postoji li kod njih ista istinito...il je sve puka laz i fasifikat...

A evo i odakle potice sve

Socijalna konstrukcija pobune Srba u Hrvatskoj
1990.-1995. godine*
OZREN ŽUNEC
Jedan je od najobrazovanijih časnika OS RH u Domovinskom ratu. Priključuje se kao dragovoljac. Od 1991. do 1993. obnašao je dužnost stožernog časnika Gradskog štaba Teritorijalne obrane (kasnije: Zapovjedništvo operativne grupe Zagreb i Zapovjedništvo obrane Grada Zagreba). Bio je ranjen na pokupskom bojištu, nakon čega je demobiliziran i vratio se znanstvenom radu.[3] Od 16. veljače 2000. do 24. svibnja 2000. godine obnašao je dužnost ravnatelja HIS-a.

:lol: :mrgreen:
 
Poslednja izmena:

Back
Top