Stomatolozi odgovorni za propast zuba

Najbolje su ove izjave tipa "Оно што је проблематично код њих јесте ткз. "Sodium Lauryl Sulphat". И њега треба избећи."...

SLS svi izbegavaju i to više nije nikakva misterija, i u kozmetici, a kamoli u pastama za zube. Jer su ljudi sve više svesniji štetnosti nekih sastojaka u svojoj higijeni i nezi. Ako devojke toliko rejvuju zbog SLS - a u šamponima, ne vidim što se ne bi pričalo i o istom sastojku u pastama, s obzirom na to koliko je oralna higijena delikatnija. SLS je ono što je odgovorno za penjenje paste. Dodala bih da je potrebno da pasta bude i bez fluora, to je još preče i od SLS - a. Naravno, ko je osvestio činjenicu toksičnosti fluora, i udaljio se od onoga što nas ubeđuju da je dobro za nas.

Većina 'prirodnih' pasti za zube je bez oba ta sastojka. Moj favorit je ova, domaće proizvodnje:

http://www.hiper.rs/imgProizvodi/1375/zdrava pasta menta kutijica (gore).jpg

'Ukus', ako je to uopšte kriterijum za pastu, postiže prirodnim zaslađivačima - stevijom i ksilitolom. Vidite, prirodne paste ne moraju da budu primitivne, već naprotiv - superiornije i naprednije.

Dobre su i ESI, npr Aloe Fresh, zatim SPLAT Blackwood sa aktivnim ugljem, Himalaya ima dobre paste, zatim paste na bazi koloidnog srebra, zeolita... postoje paste sa glinom koja, isto kao aktivni ugalj i zeolit, za sebe vezuje toksine i nečistoće.. Možemo i sami praviti domaće paste sa glinom, kokosovim uljem, eteričnim/volatilnim uljima, sodom bikarbonom. Toliko divnih alternativa SLS + fluor pastama, da iskreno ne znam zašto bi ih iko ko brine za svoje zdravlje više koristio.
 
daj neki link da vidim o štetnosti tog SLS-a ako može, ali pravi, na neki ugledni medicinski žurnal... znam da je sad moda ovih Himalaji-Tibet-gušterov ekstrakt-stevija-pun mesec-ubrala ga devica-*urac-palac al ja nešto slabo imam poverenja bez neke proverene double blind study.
 
Zato je moj savet ako vec mora dete da ide kod zubara preko skole u sklopu sistematskog pregleda obavezno da roditelji podju sa decicom i da budu prisutni kad se udje kod zubara i da lepo naprave jaaako veliku scenu ako treba ako vide u rukama zubara metalni siljak za razbijanje zuba i da ne dozvole da im deci razbijaju zube. Lepo neka kazu gledaj uperi svetiljku ali NE PIPAJ!!!

ne znam kakve tebe muke more (sem problema sa lošim, vrv genetski, zubima)... deca školskog uzrasta ni na jedan pregled, sistematski ili bilo koji drugi ne mogu otići bez pratnje roditelja.
sistematki = nastavnik + roditelj + dete.
za taj šiljak koji razbija zube prvi put čujem.
 
ne znam kakve tebe muke more (sem problema sa lošim, vrv genetski, zubima)... deca školskog uzrasta ni na jedan pregled, sistematski ili bilo koji drugi ne mogu otići bez pratnje roditelja.
sistematki = nastavnik + roditelj + dete.
za taj šiljak koji razbija zube prvi put čujem.

Jel bi dala da ti neko lupa po zdravim zubima sledecim siljcima metalnim:

medicinski-i-stomatoloski-instrumenti.jpg


Ili ovim:

20150427111841.jpg.768x0px.jpg
 
Jel bi dala da ti neko lupa po zdravim zubima sledecim siljcima metalnim:

То служи за откривање каријеса . Зубар не лупа тиме по здравим зубима него проверава да ли је нека сумњива промена на зубу каријес или не. Није то узрок пропадања зуба код становништва.

Главни узрок каријеса је пре свега шећер. Тај највећи отров, буквално дрога која ствара зависност и која трује човечанство последњих стотинак година.
Бели рафинисани шећер није узрок само каријеса, него узрок већини болести модерног друштва.

Други узрок пропадању зуба је парадонтопатија а њен основни узрочник је нехигијена која за последицу има гомилање бактеријсих наслага на деснима и тиме покретање аутоимуне реакције организма.

Parodontopatija je bolest koja nastaje zbog autoimunog odgovora organizma na prisusutvo bakterija. Bela krvna zrnca (polimorfonuklearni leukociti) koncentrišu se u mekom tkivu oko zuba i ispuštaju enzime koji putem procesa oksidacije stvaraju slobodne radikale koji uništavaju ćelije mekog tkiva oko zuba i vlakna koja drže zub u kosti.

И на прво и на друго је могуће колико толико превентивно деловати.

Пре свега потпуно одбацити опојну дрогу звану "бели шећер". Престати бити наркоман завистан од исте.

За друго, као што већ рекох, превентива је комбинација електричне четкице и оралног иригатора.
 
Ne!!!!! To sluzi za pravljenje karijesa. Ajde iskreno jel bi ti dao da ti zubar tim siljcima cacka po zdravim zubima kao fol trazi karijes a svaki nacne i osteti? Ali iskreno!!

Па како другачије да открије каријес него тиме? Здрав зуб се не може оштетити на тај начин.

Дијамантска бушилица се користи за пробијање зубне глеђи. То није тако лако оштетити.
 
Главни узрок каријеса је пре свега шећер. Тај највећи отров, буквално дрога која ствара зависност и која трује човечанство последњих стотинак година.
Бели рафинисани шећер није узрок само каријеса, него узрок већини болести модерног друштва.

Naravno. I posle im je stevija, najbezbedniji prirodni zaslađivač, neka egzota poput izmišljenog 'gušterovog ekstrakta', nešto u domenu fantastike.
 
То служи за откривање каријеса . Зубар не лупа тиме по здравим зубима него проверава да ли је нека сумњива промена на зубу каријес или не.
To ti misliš, i većina naivnih pacijenata. TCZB je na putu da raskrinka prljave stomatološke namere.
 
To ti misliš, i većina naivnih pacijenata. TCZB je na putu da raskrinka prljave stomatološke namere.

Ako misliš na zelenu steviju koja je zapravo čista mlevena biljka - da, ukus može da bude neatraktivan ko nije navikao, ali ona se retko koristi u tom obliku, može da prođe za čajeve, kolače, itd. Ali se mnogo češće koristi beli ekstrakt i sasvim je normalnog ukusa, samo što ne daju onu nadrogiranost i 'high' koji daje šećer. Naravno, i tu treba odabrati što kvalitetniji ekstrakt, sa min 95% stevije, a ako je u tečnom obliku, kvalitetnije znači bez gorkog 'aftertaste' - a koji dolazi od alkohola. I tu imamo sa ukusom vanile, čokolade, bobičasto voća, ma da biraš! Sve je bolje od šećera, a 21. vek pruža pregršt mogućnosti.

Ponuda belog praha stevije na našem tržištu je očajna, ali zašto bi neko, pored iHerb.com i njihove ponude i odličnih cena, uopšte davao novac domaćim proizvođačima/uvoznicima.
 
Ako misliš na zelenu steviju koja je zapravo čista mlevena biljka - da, ukus može da bude neatraktivan ko nije navikao, ali ona se retko koristi u tom obliku, može da prođe za čajeve, kolače, itd. Ali se mnogo češće koristi beli ekstrakt i sasvim je normalnog ukusa, samo što ne daju onu nadrogiranost i 'high' koji daje šećer. Naravno, i tu treba odabrati što kvalitetniji ekstrakt, sa min 95% stevije, a ako je u tečnom obliku, kvalitetnije znači bez gorkog 'aftertaste' - a koji dolazi od alkohola. I tu imamo sa ukusom vanile, čokolade, bobičasto voća, ma da biraš! Sve je bolje od šećera, a 21. vek pruža pregršt mogućnosti.

Ponuda belog praha stevije na našem tržištu je očajna, ali zašto bi neko, pored iHerb.com i njihove ponude i odličnih cena, uopšte davao novac domaćim proizvođačima/uvoznicima.

Шећерни лоби не дозвољава да се стевиа шири у народ. Шећеране су исувише уносан бизнис за капиталисте да би они тек тако дозволили ширење неке супстанце која је 300 пута слађа од шећера и прети да угрози профит.
Стевиа је до недавно била забрањена у ЕУ, наравно и у Србији. Не знам како је данас, али мислим да постоје ту и даље мноштво забрана и ограничења.

Али невезано за то. Не знам да ли ће икада Стевиа потиснути употребу шећера и ако постане општедоступна. Јер није укус оно што зависници траже у шећеру, већ ендорфин , хормон задовољства који се лучи приликом његове употребе.
Стевиа има сладак укус али ако уз њега не следи лучење ендорфина ти заслађивачи проћи ће као базалкохолно пиво и слично.
Као да је гомила толико префињена па жуди за уживањем у укусима, а не за алкохолом, никотином и другим опијатима.
 
Главни узрок каријеса је пре свега шећер. Тај највећи отров, буквално дрога која ствара зависност и која трује човечанство последњих стотинак година.

Danas secer sutra ce biti proteini i voda. Secer je gorivo za mozak, on je neophodan za funkcionisanje organizma, priroda nije uredila da coveku bude neophodan secer a da mu sa druge strane rusi zube tim istim secerom.

Celije raka se hrane secerom ali nije secer kriv sto se celije hrane sa njim vec covek koji je dozvolio da se te celije u njemu razvijaju. Zbog toga sto se celije raka hrane secerom i bujaju od istog proglasen je krivim.
 
Danas secer sutra ce biti proteini i voda. Secer je gorivo za mozak, on je neophodan za funkcionisanje organizma, priroda nije uredila da coveku bude neophodan secer a da mu sa druge strane rusi zube tim istim secerom.

Celije raka se hrane secerom ali nije secer kriv sto se celije hrane sa njim vec covek koji je dozvolio da se te celije u njemu razvijaju. Zbog toga sto se celije raka hrane secerom i bujaju od istog proglasen je krivim.

Шећер је дрога, молекул шећера је одговарајућег профила за рецепторе у мозгу који по пријему истог активирају лучење ендорфина који нам даје осећај задовољства. Занимљиво је да исти рецептори реагују и на кокаин. Зависност од шећера је болест као и свака друга зависност, што би пук реко-шећераши су наркомани.
И да, шећер не уништава само зубе, он уништава скоро цео организам. Најподмуклија легална дрога на тржишту која узима више живота од алкохола и дувана заједно. У Србији имамо више од 400 000 људи који пате од шећерне болести и којима та супстанца значајно скраћује животну доб, а процењује се да је стварни број око 700 000 људи који су осуђени на грозну смрт и умањене способности пре ње.
 
Imam problema sa zubima a moj rodjak sa sela nikad u zivotu nije seo na zubarsku stolicu i nema ni jedan jedini pokvaren zub niti ga je ikad zub boleo a ima oko 50 godina. I ja sam dugo analizirao kako je to moguce znaci covek nikad nije seo na zubarsku stolicu a ja sam prvi put seo jos kad sam bio u osnovnu. Razmisljo razmisljao i sinulo mi je resenje da je upravo to sto sam kao klinac u osnovnoj seo na tu fatalnu stolicu iako nisam tad imao nikakvih problema sa zubima.

Naime stvar je u tome sto skola odvede decicu na sistematski i u sklopu sistematskog pregleda odu i kod zubara. E sad kad dete sedne i kad doktor kao pregleda zube on uzme u ruke onaj metalni siljak i pocne da udara po zubima i da zabija izmedju zube i da pravi polugu mi da OSTECUJE ZUBE SILJKOM. Dakle zubari lepo ostete decici zube i onda kroz tu rupicu koju su napravili kroz 5, 10, 30 godina jedan po jedan se zubi kvare i zubari LEPO IMAJU PUNE RUKE POSLA I ZARADJUJU.

Da niko nije iso od nas kod stomatologa kao dete zubari jednostavno ne bi imali posla kao sto nisu imali posla kod mog rodjaka iz sela koji je imao tu srecu da ga njegova seoska skola nije vodila na sistematski kao dete.

Zato je moj savet ako vec mora dete da ide kod zubara preko skole u sklopu sistematskog pregleda obavezno da roditelji podju sa decicom i da budu prisutni kad se udje kod zubara i da lepo naprave jaaako veliku scenu ako treba ako vide u rukama zubara metalni siljak za razbijanje zuba i da ne dozvole da im deci razbijaju zube. Lepo neka kazu gledaj uperi svetiljku ali NE PIPAJ!!!

Jasno ko dan, odsada pa na dalje, sve treba da se obavlja priborom od tvrde plastike, tako da ne dodje do maltretiranja zubala :D
 
Nisam neko ko je podlozan teorijama zavere i slicnim stvarima, ali sam misljenja da je danasnja medicina dobrim delom u korporativnim rukama, gde nije toliko bitno zdravlje coveka, koliko zaraditi na prodaji nekog leka ili preparata. Konkretno, na pitanju stomatologije, samo jednom kratkom analizom, videcete neke nelogicnosti.

Danas se reklamiraju paste od kojih maltene rastu novi zubi. Paste mahom reklamiraju stomatolozi, ili ti proizvodi imaju preporuku Udruzenja stomatologa. Zamislite da te paste zaista imaju mnoga cudotvorna dejstva koje im reklame pripisuju. Svi ljudi bi imali zdrave zube, sami stomatolozi bi ostajali bez posla. Slicno je kao jedna od reklama za neku hemikaliju za uklanjanje kamenca na ves masini, kada je preporucuje, niko drugi nego majstor koji popravlja ves masine. Kao, ako koristite to, masina se nece kvariti (makar neki duzi period). Jeste prijatelju, tebi koji zivis od popravki ves masina, bas ide u prilog da se nadje sredstvo da se masina ne pokvari nikada. Da svi imaju zdrave zube koje je moguce odrzavati samo pranjem i da se takvi nikada ne kvare, stomatoloska profesija bi izumrla.

Naravno, ne kazem da stomatolozi namerno nekome ostecuju zube i slicno i oni su samo pijuni u tom medicinskom marketingu, gde je sve borba za trziste. Pa samo na pitanju aspirina smo svedoci koliiko su istrazivanja nepouzdana. Jednog dana cete citati da se konzumiranjem aspirina smanjuje rizik od mozdanog i srcanog udara, drugog dana da lose utice na bubrege, treceg dana da je kancerogen, pa onda da poboljsava vid, da od njega raste pisa kod muskaraca odnosno grudi kod zena (ovo sam sve nalupao, ali shvatate poentu, da se svaki dan svojstvo jednog proizvoda menja). Da ne pricam o stetnosti suhomesnatih proizvoda, agresivnim promovisanjem makrobiotickih i organskih proizvoda, dok ne dodju neki rezultati koji govore da u stvari nije sve tako sjajno.

Sustina je da je sve teze prosecnom coveku da razluci sta je marketing a sta je dobar zdravstveni savet.
 
Imam problema sa zubima a moj rodjak sa sela nikad u zivotu nije seo na zubarsku stolicu i nema ni jedan jedini pokvaren zub niti ga je ikad zub boleo a ima oko 50 godina. I ja sam dugo analizirao kako je to moguce znaci covek nikad nije seo na zubarsku stolicu a ja sam prvi put seo jos kad sam bio u osnovnu. Razmisljo razmisljao i sinulo mi je resenje da je upravo to sto sam kao klinac u osnovnoj seo na tu fatalnu stolicu iako nisam tad imao nikakvih problema sa zubima.

Naime stvar je u tome sto skola odvede decicu na sistematski i u sklopu sistematskog pregleda odu i kod zubara. E sad kad dete sedne i kad doktor kao pregleda zube on uzme u ruke onaj metalni siljak i pocne da udara po zubima i da zabija izmedju zube i da pravi polugu mi da OSTECUJE ZUBE SILJKOM. Dakle zubari lepo ostete decici zube i onda kroz tu rupicu koju su napravili kroz 5, 10, 30 godina jedan po jedan se zubi kvare i zubari LEPO IMAJU PUNE RUKE POSLA I ZARADJUJU.

Da niko nije iso od nas kod stomatologa kao dete zubari jednostavno ne bi imali posla kao sto nisu imali posla kod mog rodjaka iz sela koji je imao tu srecu da ga njegova seoska skola nije vodila na sistematski kao dete.

Zato je moj savet ako vec mora dete da ide kod zubara preko skole u sklopu sistematskog pregleda obavezno da roditelji podju sa decicom i da budu prisutni kad se udje kod zubara i da lepo naprave jaaako veliku scenu ako treba ako vide u rukama zubara metalni siljak za razbijanje zuba i da ne dozvole da im deci razbijaju zube. Lepo neka kazu gledaj uperi svetiljku ali NE PIPAJ!!!

dete-zubar-zubi1-715x400.jpg
 

Back
Top