Filmovi o muzicarima

Born to je blue (2015). Biografija Ceta Bejkera, iskreno nisam neki ljubitelj džeza, ali film mi se svideo i naterao da malo krenem da istražujem ovaj muzički žanr. U filmu se pominje i genijalni Miles Davis i još neki vrhunski džez majstori.
 
Low Down(2014)
197867_m1423622705.jpg

Meni se jako dopao.Priča o čuvenom jazz muzičaru Joeu Albanyu ispričana is perspektive njegove ćerke.Joe Albany je bio perfektan muzičar ali i težak zavisnik o heroinu.Veoma lep i dirljiv film.John Hawkes i Elle Fannig briljiraju kao otac i ćerka, sjajna je Glenn Close.
Low_Down_02.jpg
 
Born to je blue (2015). Biografija Ceta Bejkera, iskreno nisam neki ljubitelj džeza, ali film mi se svideo i naterao da malo krenem da istražujem ovaj muzički žanr. U filmu se pominje i genijalni Miles Davis i još neki vrhunski džez majstori.

Da, Miles Davis, i čuveni i najprodavaniiji album "Kind of Blue", na stvaranju tog albuma je učestvovao i Bill Evans, i još nekoliko vrhunskih, i najznačajnijih muzičara svih vremena, John Coltrane, Julian Cannonball Aderley, dva sjajna sakofonista, Jimmy Cobb, fenomenalni bubnjar...nije ni čudo što važi za najkvalitetniji jazz album, po mnogima...
Sve njih, jednog dana obavezno da preslušaš..
teško da možeš da se odjednom prešaltaš na ovu muziku,to ide postepeno, i uglavnom je tako moguće, ali ako počneš sa nekim acid jazz-om,soul-funk jazz-om, jednog dana ćeš ga zavoliti...i prirašće ti srcu..
inače i u jazz-u postoji mnogo sranja od muzike, to su uglavnom neki stilovi poput cool i free jazza-a, prepuni improvizacije, od početka do kraja, lišeni melodije i harmonije..prilično dosadni i teški za uvo...čisto proseravanje...to i ne liči na muziku, slično je i sa ethno jazz-om, i fusion jazz-om..
inače, Miles Davis,pred koncerte, i snimanje albuma, nije imao seks, i izbjegavao je masturbaciju (samozlostavljanje), neko duže vrijeme....dakle, donekle je bio čovjek koji je znao tajnu, ono što su i svi pradavni ljudi znali prije nas...zato je i imao to nešto, što drugi mučenici nemaju, zato i jeste jedan od najvećih, kreativnost mora da ispliva u takvim slučajevima( bez obzira čim se bavio u životu)
ovo ti spikam, i obznanjujem, jer vidim da i dalje otvaraš neke temice o anksioznosti...evo ti malo motivacije, da izađeš na pravi put dječak, i da poslušaš ove riječi...:))
 
e Momara, evo ti nešto dobro....navikavaj uši, i izađi na pravi put...:)))

gotivim bluz bas, pa kapiram da mi nece biti toliko tesko da se priviknem na dzez. Sto se tice Dejvisa slusao sam king of blue i nije mi los na prvo slusanje, mada ono nista spektakularno. Preslusavao sam Bejkera, Koltrejna verovatno cu i Evansa, to nek bude za pocetak. Hvala na preporuci svakkao.
 

Back
Top