3

...creatrix...

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.503
ID -------> Sin
Ego -------> Otac
Super Ego -------> Sveti Duh...


meni sumnjiva Frojdova postavka!

zasto se ljudi vezuju toliko za broj 3!

zasto je svakoj tezi i antitezi nuzno potrebna sinteza....

da li je svet crno-beo ili je samo siv?

koji svet (od gore navedena) vise iskljucuje drugi!?

da li sinteza realno postoji?!

da li je ako postoji kao takva u potenciji ili je vec ovaplocena!?
 
Sad ozbiljno(kao).
Ono sto se skriva u ovom "svetom trojstvu" i u ovom tvom pitanju se skriva i ako je pitanje hrabro i dosta duboko,njegova dubina se ne moze videti bez pomoci Frojda.
Sta se to skriva.
Pa majka.
Trojstvo-dete(sin)-majka-otac.Sin-majka-Edipov kompleks,ali sin mora da se zrtvuje ocu sto je tako nesto pomislio da bi mu otac oprostio.Dati zivot da bi otac bio zadovoljan,shvatate!
Tako se na moje cudenje i iznenadjenje sve svodi na psiholosko-antropoloski nivo coveka,pri cemu se ono sto je bozansko skuplja na njega,na coveka kao rod(kao bivstvovanju bivstvujuceg),a izostaje ono opste bozansko sto bi trebalo da je u bivstovanju.
Eto o takvoj vrsti bozanskog pricaju svi ti ljudi na ovom svetu.
 
vidis....

iako je bilo potrebno citavih nedelju dana da bi neko zaista ostavio post (ne znam da li to zbog razmisljanja ili ne razmisljanja) ovo je vrlo zanimljivo...

samo nisam bas najbolje shvatila sta si time hteo-la da kazes... de ti to meni pojasni malo... ako bi moglo, ne vidim gde se kasnije gubi ili ponovo dolazi majka u pitanje...
 
Ne postoji pisani podatak da je Freud sa svojom psihoanalizom uopšte nekom pomogao da reši neki svoj psihološki problem.
Inače je bio gay pedofil :shock:

Freud psiho?analitičar
 
Forest Huntress:
vidis....

iako je bilo potrebno citavih nedelju dana da bi neko zaista ostavio post (ne znam da li to zbog razmisljanja ili ne razmisljanja) ovo je vrlo zanimljivo...

samo nisam bas najbolje shvatila sta si time hteo-la da kazes... de ti to meni pojasni malo... ako bi moglo, ne vidim gde se kasnije gubi ili ponovo dolazi majka u pitanje...

Promisljas dobro,stvarno dobro,da ne kazem metafizicki.
Iako znam odgovor ne mogu da ti kazem,ali na dobrom si putu.
Onda,promisljaj dalje sta bi sve majka predstavljala simbolicki u poznatom svetu i polako ces doci do odgovora?
 
Navar:
Ne postoji pisani podatak da je Freud sa svojom psihoanalizom uopšte nekom pomogao da reši neki svoj psihološki problem.
Inače je bio gay pedofil :shock:

Freud psiho?analitičar
:D
Da,ali ovi tvoji potonji odgovori oko "svetog trojstva" nisu pravi odgovori,vec teoloski simptomi!
 
hm... da li to znaci da pored teze, antiteze i sinteze postoji i cetvrta sta god to bilo...

ne razumem...

ako je Bog-Otac, Sin je sin a sveti duh je ono sto dolazi iza... gde je tu...aaaaaaaaaaaa... :cry: pogubila sam se... cekaj!

NE ZNAM!!!!!!!!! nemogu... :cry: buaaa... daj mi jos malo... :sad:
 
Ne,ne na taj nacin.
Zamislis da imas 2 stola na kome se razresavaju(kao) te stvari.
Na jednom stolu(teza!?) se religija psiholoski razresava pomocu Frojda,ono sto postojeca religija Evrope mislim na hriscanstvo skriveno u sebi nosi.To se isporucuje posle 2000 godina ne kao bozansko,vec kao biolosko-psiholosko sto je i oduvek bilo takvo.
Na drugom stolu teolozi(antiteza!?) razresavaju Edipov kompleks na svoj nacin,zavijajuci ga u svoju simtomatologiju i u svoje podele.
I kad to gledas sa strane vidis sta je to u stvari-oni se samo sobom bave.
Bivstvovanje su pustili svom zaboravu.
E sad tebi je neprihvatljivo da mislis nesto drugo-kako svi ti silni ljudi-teolozi kojima su usta puna svetih stvari bave tako prozaicnim stvarima,odbijajuci da ih vidis kao ljude i to kao genealoge i to lose genealoge,koji se svo vreme samoobezbedjuju sa svojom terminologijom od Edipovog kompleksa.
U ime oca i sina-sta je to,psihologija i antropologija!
Porodica u malom,shvatate!!!
Pri tom sin najgore sto moze uraditi za sebe je da lici na svog oca!Da se ponasa rusilacki i da to uzima tako nesrecno kao primer pocetne recenice koju citira Tegularijus Leseka Kolakovskog(kao cistog edipovca).
Onda cuveni pojam krivice ili lose savesti-to je psihologija,bozanska of kors!
Pri tome se covek postulira kao bice de novo,bez da ima u sebi karakter i oca i majke.
Ima raznih koncepcija licnosti na svetu,nije jedina hriscanska koncepcija licnosti/spiritualnih koncepcija.
Sto se tice teze,antiteze i sinteze ta cela metodologija(filozofiranje) potice cini mi se od Hegela koji je imao izvestan uticaj i na teologiju.
Kao finale,posto se covek cvrsto postulirao u svojoj samoizvesnosti koju je samo glasno prokomentarisao Dekart sa "Mislim,dakle postojim",onda covek ima sva prava!? na svoju sintezu!?!
Molim Vas,sve na Forumu,cuvajte se od nakaradne sinteze!
 

Back
Top