Raketni pogon u Svemiru i treni Njutnov zakon

Da nisi malo u kontradiktornosti sa sobom?
sada idi redosledom 1. 3. 2. i vidjeces da i gravitacija utice na silu reakcije
Pa ne možeš proizvoljnim redosledom da mešaš uzroke i posledice.
Reakcija je jednaka akciji bez obzira da li je akcija suviše slaba da pokrene telo ili je toliko jaka da ga ispali brzinom svetlosti.
Gravitacija i trenje samo odredjuju koja je to minimalna sila potrebna da se telo uopšte pokrene.
 
Pa ne možeš proizvoljnim redosledom da mešaš uzroke i posledice.
Reakcija je jednaka akciji bez obzira da li je akcija suviše slaba da pokrene telo ili je toliko jaka da ga ispali brzinom svetlosti.
Gravitacija i trenje samo odredjuju koja je to minimalna sila potrebna da se telo uopšte pokrene.

Dobro, evo da te ja redosledom pitam nesto.
Guramo neko tijelo po povrsini Zemlje, mase 50kg. Po 3. Njutnovom zakonu, sila kojom guramo tijelo, tom istom silom i tijelo djeluje na nasim rukama, samo suprotnog smjera.
Sada zamislimo da je Zemljina gravitaciona sila duplo slabija. Mi cemo moci gurati to tijelo dosta manjom silom, pa ce i tijelo na nasim rukama djelovati manjom silom.
Nije li to dokaz da gravitacija utice na silu reakcije?
 
Dobro, evo da te ja redosledom pitam nesto.
Guramo neko tijelo po povrsini Zemlje, mase 50kg. Po 3. Njutnovom zakonu, sila kojom guramo tijelo, tom istom silom i tijelo djeluje na nasim rukama, samo suprotnog smjera.
Sada zamislimo da je Zemljina gravitaciona sila duplo slabija. Mi cemo moci gurati to tijelo dosta manjom silom, pa ce i tijelo na nasim rukama djelovati manjom silom.
Nije li to dokaz da gravitacija utice na silu reakcije?
Ne, to je dokaz da je u različitim uslovim potrebna različita akcija za postizanje istog efekta. Reakcija je jednaka akciji, a kolika je akcija to, u ovom primeru, zavisi samo od onoga ko gura - može da gura malom silom pa se telo ne pomera ili se sporo pomera, ili velikom silom pa se telo brzo pomera. U oba slučaja će sila reakcije biti baš onolika kolika je bila i akcija.
 
Ne, to je dokaz da je u različitim uslovim potrebna različita akcija za postizanje istog efekta. Reakcija je jednaka akciji, a kolika je akcija to, u ovom primeru, zavisi samo od onoga ko gura - može da gura malom silom pa se telo ne pomera ili se sporo pomera, ili velikom silom pa se telo brzo pomera. U oba slučaja će sila reakcije biti baš onolika kolika je bila i akcija.

Ne tvrdim ni ja da utice direktno, vec indirektno, preko sile akcije... ?
 
Ne utiče ni na silu akcije. Evo primer:
Zamisli da su gravitacija i trenje takvi da je potrebna minimalna sila od 100N da se pokrene neko telo. Deluj na to telo silom od 90N. Ono se neće pomeriti ali će reakcija od 90N delovati na tebe.
Sada isto to telo stavi u uslove gde je minimalna potrebna sila duplo manja (50N). Deluj na njega opet potpuno istom silom od 90N i ono će se pomeriti. Reakcija će i tu biti 90N ka tebi.
Kao što vidiš gravitacija i trenje nemaju nikakvog efekta na akciju i reakciju. Imaju uticaj samo na krajnji efekat akcije i reakcije, koje su potpuno iste u oba slučaja, ali je rezultat njihovog delovanja drugačiji (mirovanje u prvom slučaju a kretanje u drugom).
 
Ne utiče ni na silu akcije. Evo primer:
Zamisli da su gravitacija i trenje takvi da je potrebna minimalna sila od 100N da se pokrene neko telo. Deluj na to telo silom od 90N. Ono se neće pomeriti ali će reakcija od 90N delovati na tebe.
Sada isto to telo stavi u uslove gde je minimalna potrebna sila duplo manja (50N). Deluj na njega opet potpuno istom silom od 90N i ono će se pomeriti. Reakcija će i tu biti 90N ka tebi.
Kao što vidiš gravitacija i trenje nemaju nikakvog efekta na akciju i reakciju. Imaju uticaj samo na krajnji efekat akcije i reakcije, koje su potpuno iste u oba slučaja, ali je rezultat njihovog delovanja drugačiji (mirovanje u prvom slučaju a kretanje u drugom).

Dobto. A sada mi odgovori na ovo:
U Svemiru, bestezinskom stanju, nalazi se tijelo A mase Ma koje miruje. Na tijelo A djeluje tijelo B mase Mb silom F. Koja sila se suprotstavlja sili F ?
 
Suprotstavlja joj se sila -F. Ne znam da li sila u tom konkretnom slučaju ima neko posebno ime. Akcija i reakcija postoje istovremeno i neodvojive su jedna od druge (toliko su povezane da je nebitno koju zoves akcija a koju reakcija).

Lightm, sve je ovo dobro, ali mislim da si se razbaco na nebitnoj temi! Dečka ako stvarno zanimaju ovakve stvari rakete i čuda, to jednostavno Poznavalac stvari da ga uputi koji razred osnovne škole treba da ponovi da bi stekao bolji uviđaj u principe zakona fizike.

A konkretno ovde na p.d.f-u smo došli do diskusije o tome na osnovu kojih otpora zakoni fizike uopšte rade i na čemu su ti otpori zasnovsni. Pa i koliko slaba i jaka nuklearna sila imaju veze sa tim i kako su zasnovane i uzrokovane te dve sile i kakve čestice grade jednu, odnosno, drugu silu, pa i kako i zbog čega funkcionišu naelektrisanje i gravitacija.
I sve to u percepciji Opšte teorije relativnosti, odnosno njenog usavršavanja.
I naravno, oko svega ovoga mi je pomogao Rašo koji dosta zna, a veze nema. Jeste malo čudno, ali:confused:

Znam da te dugo nije bilo, pa čisto da ti javnem dokle je se stiglo sa gradivom.

E sad, živ ne znam kako ćeš ti to da nadoknadiš, pošto ima i onih koji nisu izostajali, a opet nisu upratili sve što treba. A nekima se zavrćava u glavi pa prolupaju:(

Tako da, man' se ovi' gluposti za osnovce;)
 
Nece. Sila akcije i sila reakcije se uzajamno ne ponistavaju jer deluju na razlicita tela.

Tijelo A djeluje silom F na tijelo B. Po zakonu znaci da tijelo B djeluje na tijelo A silom -F. Drugim tijecima, sili F se suprotstavila sila -F i ponistila je. Ja drugi zakljucak ne vidim.

Sad meni nije jasno ni kako sila NATO nije ponistila samu sebe zakonom akcije i reakcije. Oni su na nas djelovali silom F sto znaci da je neka sila -F djelovala na njih i unistila ih.
Al nesto se ne sjecam da se to desilo.

Ne govorim ja ovdje da je 3. Njutnov zakon netacan, nego mozda pogresno protumacen?
 
Још једна од ултраглупих мегатронцових тема.
Ено ти маса сателита у свемиру и сви шљакају.

Pa dobro bre poznavaoče, za koji klinac si ti ovde zadužen za ove osnovce?! Evo šta nam se desilo lightm-u, da mora da objašnjava gluposti:(
Imaj malo obzira prema članivima koji dugo nisu bili prisutni, čisto da ne ispadne da su k'o 'Alisa u zemlji čuda' kad se ovako ponovo pridruže:o

Trebo si ovom na vreme da kažeš koji razred da ponavlja!
 
Pa dobro bre poznavaoče, za koji klinac si ti ovde zadužen za ove osnovce?! Evo šta nam se desilo lightm-u, da mora da objašnjava gluposti:(
Imaj malo obzira prema članivima koji dugo nisu bili prisutni, čisto da ne ispadne da su k'o 'Alisa u zemlji čuda' kad se ovako ponovo pridruže:o

Trebo si ovom na vreme da kažeš koji razred da ponavlja!

Lightm razume Njutnove zakone (za tebe nisam sigurna) i hteo je da pomogne nekome ko,ocigledno, ne razume.
A ti samo spamujes i zagadjujes ovaj potforum.
Ako mislis da si ingeniozan idi na neki forum gde pisu ljudi koji se bave naukom, pa tamo prosipaj svoju pamet. I javi kako si prosao. :)
 
Tijelo A djeluje silom F na tijelo B. Po zakonu znaci da tijelo B djeluje na tijelo A silom -F. Drugim tijecima, sili F se suprotstavila sila -F i ponistila je. Ja drugi zakljucak ne vidim.

Sad meni nije jasno ni kako sila NATO nije ponistila samu sebe zakonom akcije i reakcije. Oni su na nas djelovali silom F sto znaci da je neka sila -F djelovala na njih i unistila ih.
Al nesto se ne sjecam da se to desilo.

Ne govorim ja ovdje da je 3. Njutnov zakon netacan, nego mozda pogresno protumacen?

Ti si pogresno protumacio.
Mozda ti pomogne ovaj primer (s neta):

Zamisli plivača koji se nogama odguruje od zida bazena i na taj način se ubrzava u suprotnom smeru od smera sile
kojom deluje na zid. U ovom slučaju zid bazena deluje silom jednakog intenziteta, a suprotnog smera, na plivača. To što su ove sile
istog pravca i intenziteta, a suprotnog smera moglo bi da nas navede na pogrešan zaključak da se one poništavaju.
Međutim, to se ne dešava, jer ove dve sile deluju na dva različita sistema. Sila kojom zid deluje na plivača, Fzid dovodi do promena u njegovom kretanju,
međutim, sila kojom plivačeve noge deluju na zid, Fnoge, ne utiče na plivača i na njegovo kretanje.
 
Ti si pogresno protumacio.
Mozda ti pomogne ovaj primer (s neta):

Zamisli plivača koji se nogama odguruje od zida bazena i na taj način se ubrzava u suprotnom smeru od smera sile
kojom deluje na zid. U ovom slučaju zid bazena deluje silom jednakog intenziteta, a suprotnog smera, na plivača. To što su ove sile
istog pravca i intenziteta, a suprotnog smera moglo bi da nas navede na pogrešan zaključak da se one poništavaju.
Međutim, to se ne dešava, jer ove dve sile deluju na dva različita sistema. Sila kojom zid deluje na plivača, Fzid dovodi do promena u njegovom kretanju,
međutim, sila kojom plivačeve noge deluju na zid, Fnoge, ne utiče na plivača i na njegovo kretanje.

Ne znam zasto mi svi navode primjer sa zidom koji se ne moze gurnuti nego stoji u mjestu. Tamo gdje je jedno tijelo nepomican zid ili bilo sta drugo nepomicno, ja savrseno razumijem Zakon akcije i reakcije.
Mene zanima sistem od dva tijela koji se krece gdje jedno tijelo pokrece drugo.
Automobil vuce prikolicu silom F a prikolica vuce automobil silom -F. Sta pokrece citav sistem?
Na jedan PMF-ov podsajt kazu pokrece ih sila trenja. Lol.
Nije li logicno da prikolica vuce automobil samo silom koja je dovoljna da se prikolica krece tom brzinom (kojom je automobil vuce).
Tada bi reaktivna sila bila jednaka aktivnoj, onoj koja je, kako da kazem, "utrosena" za vucu.
A sve ono "resto" sistem koristi za kretanje.
Na taj nacin bi i primjer sa vucom zida bio logican jer bi citava sila kojom vucemo zid bila aktivna, "utrosena", ali sistem se ne krece pa je reaktivna sila jednaka ukupnoj aktivnoj.

Da mozda akcija i reakcija ne djeluju u razlicitim sistemima referencije?
 
Poslednja izmena:
Druga stvar ako guram neko tijelo nekom silom pri cemu ga pokrecem, pa onda guram isto to tijelo istom silom u bestezinksom stanju ja cu na rukama u prvom slucaju osjetiti jacu silu nego u drugom slucaju.
A to sto osjecam je sila reakcije i kako sada ispada da je razlicita kada je sila akcije ista u oba slucaja?

U krajnjem slucaju, gurajuci istom silom tijela razlicite tezine (pri cemu ih pokrecem) ja osjecam razlicite reakcije na rukama.
 
Poslednja izmena:
Druga stvar ako guram neko tijelo nekom silom pri cemu ga pokrecem, pa onda guram isto to tijelo istom silom u bestezinksom stanju ja cu na rukama u prvom slucaju osjetiti jacu silu nego u drugom slucaju.
Ako guraš istom silom osetićeš istu silu.
Ono što te zbunjuje je što ista sila neće imati isti efekat u oba slučaja. U prvom ćeš ga samo malo pomeriti (daćeš mu ubrzanje) i da bi nastavilo da se kreće moraš konstantno da primenjuješ dovoljnu silu kako bi savladao trenje koje mu daje negativno ubrzanje u usporava ga, a u drugom nema trenja pa kad telo postigne neku brzinu nema šta da ga usporava i ako bi nastavio da primenjuješ konstantnu silu kao u prvom slučaju telo bi sve više i više ubrzavalo i postiglo mnogo veću brzinu sa istom silom.
 
Видим да желиш себи да објасниш акцију и реакцју у бестежинском стању.

Нико није споменуо инерцију. То је особина сваког тела да се супротставља свакој промени кретања. То супротстављање се манифестује силом тела које мења стање кретања на силу која изазива ту промену у кретању.

Када покрећеш ауто, мораш дати већи гас док га не убрзаш, а када га возиш истом брзино онда је гас најмањи, само онолико колико је потребно да се савлада трење и отпор ваздуха.

Предпостављам да си видео космонауте како се крећу унутар свемирске станице. Углавном се одбијају ногама од зидова станице.При томе иста сила делује на космонаута (што му даје жељено кретање) и на свемирску станицу. Како је станица 1000 пута масивнија од космонаута, она ће се покренути у супротном смеру од космонаута, али 1000 пута мањом брзином. То ти је закон о одржању количине кретања (количина кретања је производ масе и брзине)

Постоје такозвана тешка и инертна маса. У бестежинском стању имаш само инертну масу. У општој теорији релативности су ове масе апсолутно изједначене. У класичној механици оне су одувек биле изједначене.

Док ракета не упали своје моторе количина кретања је нула. Када се упале мотори маса горива великом брзином (много већом од циљане брзине ракете) излази у слободан простор. Тако се јавља количина кретања горива које истиче у једном смеру. Како укупна количина кретања мора остати иста, односно нула, ракета се покреће у супротном смеру брзином која даје исту количину кретања која посматрано као вектор поништава количину кретања избаченог горива.

Константност количине кретања је директној вези са законом о акцији и реакцији. Комора за сагоревање горива има отвор за истицање горива. Зато исти притисак на зидове коморе на постоји тамо где је поменути отвор, што ствара вишак силе на супротној страни од отвора.
 
Odgovorio sam ti na temu ali ti ne razumeš, da bi razumeo moraš ponovo da prođeš osnove. Umesto da uzmeš i naučiš ti izmišljaš svoje teorije i vređaš svakog ko ti ukaže na to da si neuk.
Ja nemam nameru da se upuštam u takvu vrstu debate i raspravljam o dokazanim fundamentalnim stvarima.

treba da kazes ime sila koja gura u svemiru tijelo nazad (> zakon r e a k c i j e <), samo da kazes ime za nju/njih, i to je to. On ti to trazi, i to ti ne umijes da uradis, o, ali otvoreno se blamira...s..jer umjesto da priznas da ne znas, ti izbjegavas da priznas da si shvatio sto te pita, i da das odgovor (JER GA NEMAS)...

To je valjda ovo gore sto je pricao covjek o suprotstavljanju onome sto mijenja kretanje
 
treba da kazes ime sila koja gura u svemiru tijelo nazad (> zakon r e a k c i j e <), samo da kazes ime za nju/njih, i to je to. On ti to trazi, i to ti ne umijes da uradis, o, ali otvoreno se blamira...s..jer umjesto da priznas da ne znas, ti izbjegavas da priznas da si shvatio sto te pita, i da das odgovor (JER GA NEMAS)...

To je valjda ovo gore sto je pricao covjek o suprotstavljanju onome sto mijenja kretanje
:hahaha:
 
treba da kazes ime sila koja gura u svemiru tijelo nazad (> zakon r e a k c i j e <), samo da kazes ime za nju/njih, i to je to. On ti to trazi, i to ti ne umijes da uradis, o, ali otvoreno se blamira...s..jer umjesto da priznas da ne znas, ti izbjegavas da priznas da si shvatio sto te pita, i da das odgovor (JER GA NEMAS)...

To je valjda ovo gore sto je pricao covjek o suprotstavljanju onome sto mijenja kretanje

Odakle samo izlazite...
 
alfalogo virus inficira, ne bira.... joše jedan (ako nije i isti) željan pažnje.

A nisam ti ja video ovu glupu poruku. Jednostavno, slabo pregledam glupe teme.
A el znaš ti uopšte o čemu ja stvaram teme? Ili još bolje, el znaš ti uopšte o čemu u fizici treba da se raspravlja?!

A ko je čega željan, i ko šta može, ti to još dugo nećeš moći da razvrtaš.
 

Back
Top