RAZVALJENI - da li je pozorište mrtvo ?!!!!!!

  • Začetnik teme sestre u akciji
  • Datum pokretanja

Da li je pozorište mrtvo?

  • da

  • ne

  • ne idem u pozorište


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Sto proizilazi od njihove objektivnosti (nepristrasnog opserviranja).

Ne opserviramo svi na isti način.
Nemamo svi podjednako razvijena čula (a neki i nemaju sva čula). Da li od rođenja slep čovek ima "objektivno" mišljenje o, npr, crvenoj boji? Da li ćeš njegov opis boje prihvatiti kao nepristrasan?
Nemaju svi isti koeficijent inteligencije. Čak i kada imaju, i čak ako su rođena braća, pa ih postaviš ispred umetničke slike, verovatno će je doživeti na različite načine. Zbog iskustava, faktora koeficijenta emocionalne inteligencije, mašte ... Ukratko: zbog svoje LIČNOSTI.
Zato i rekoh da je jedina moguća definicija obektivnog - "objektivno" je ono što vidi i način na koji to (nešto) shvata većina.

- - - - - - - - - -

E, izvinjavam se, ali sad moram da idem.
I rest my case.
 
Usled toga da ne postoji objektivna kritika,književna kritika je sedamdesetih prošlog veka doživela teške udarce,
naročito od postmodernista kad su bili ismejani mnogi književni kritičari...Od tog se nisu oporavili I samo na ovim
(ksenofobnim I primitivnim)prostorima postoje pokušaji oživljavanja tog odvratnog zanata...
Naime,dekonstrukcija svakog teksta I svake izgovorene replike ih može obesmisliti,jer I inače je ljudska reč samo deo igre
koja se zove pisani I glasovni govor-jezik,a koja nema dobru I konzistentnu strukturu koja bi imala verifikaciju u praksi
na nedvosmislen I tačan način...Verujem da ovo razumeš,mada se to ,u skraćenom izrazu oslanja na zaključke I opservacije
L.Witgensteina I J Deride...
Analogno,još I vise važi za pozorišnu kritiku!
Uz to,kakva dekonstrukcija dela uništava ono lucidno I kreativno u delu I ćini ga sterilnim,tako da svaki pokušaj kritike umetničkog
dela je delimićan zločin eutanazije samog tog dela.
Da ne pričam dalje...
 
Ne opserviramo svi na isti način.
Nemamo svi podjednako razvijena čula (a neki i nemaju sva čula). Da li od rođenja slep čovek ima "objektivno" mišljenje o, npr, crvenoj boji? Da li ćeš njegov opis boje prihvatiti kao nepristrasan?
Nemaju svi isti koeficijent inteligencije. Čak i kada imaju, i čak ako su rođena braća, pa ih postaviš ispred umetničke slike, verovatno će je doživeti na različite načine. Zbog iskustava, faktora koeficijenta emocionalne inteligencije, mašte ... Ukratko: zbog svoje LIČNOSTI.
Zato i rekoh da je jedina moguća definicija obektivnog - "objektivno" je ono što vidi i način na koji to (nešto) shvata većina.

- - - - - - - - - -

E, izvinjavam se, ali sad moram da idem.
I rest my case.

Nisi me razumela. Pod objektivno kritikom sam ovde mislio na nepristrasnu kritiku.Na realnu kritiku.

Ljudi su na to sposobni kada se radi o brojenju svojih para. Onda nepogresivo znaju da izbroje tacnu sumu,iako zele da imaju vise.
To dokazuje da nisu bas toliko nevesti, kakvim se predstavljaju...kao da i subjektivne razlike nisu bas toliko izrazene , da bi bile dijametralno razlicite.

Dzep najbolje pokaze coveka i njegovu subjektivnost. Interesantno da tada svi vide da su pare -pare a ne klebezable.
 
Što znači da religijski fanatici i na***ti nisu sposobni za objektivnu kritiku.

Објективност је карактеристика неке чињенице, исказа или теорије, која подразумева да су они утемељени на стварном стању, да су реални, исправни, истинити и да нису подложни субјективним чиниоцима.

Dakle subjektivan stav je utoliko ispravniji,nepristrasniji ukoliko je blizi objektivnom -cinjenicnom.



Vidim da je problem za vas biti nepristrasan. Zaista veliki problem.
To bi mogla biti jedna od vasih kljucnih karakteristika.
 
Usled toga da ne postoji objektivna kritika,književna kritika je sedamdesetih prošlog veka doživela teške udarce,
naročito od postmodernista kad su bili ismejani mnogi književni kritičari...Od tog se nisu oporavili I samo na ovim
(ksenofobnim I primitivnim)prostorima postoje pokušaji oživljavanja tog odvratnog zanata...
Naime,dekonstrukcija svakog teksta I svake izgovorene replike ih može obesmisliti,jer I inače je ljudska reč samo deo igre
koja se zove pisani I glasovni govor-jezik,a koja nema dobru I konzistentnu strukturu koja bi imala verifikaciju u praksi
na nedvosmislen I tačan način...Verujem da ovo razumeš,mada se to ,u skraćenom izrazu oslanja na zaključke I opservacije
L.Witgensteina I J Deride...
Analogno,još I vise važi za pozorišnu kritiku!
Uz to,kakva dekonstrukcija dela uništava ono lucidno I kreativno u delu I ćini ga sterilnim,tako da svaki pokušaj kritike umetničkog
dela je delimićan zločin eutanazije samog tog dela.
Da ne pričam dalje...

To sve zavisi sa koje tacke posmatras. Sa kog aspekta.

Taj aspekt npr nije merodavan da o tome daje sud.Prosto jer je njegova tendencija nesvrsishodna, cak i samom sebi.Apsurdna.
 
Da,postoji taj neverovatan osečaj za kvalitet,ali nisu pare u igri!
Kad su Kinezi prvi put (posle smrti Maoa) slušali IX Betovenovu bilo je suza u potocima!
I ne samo taj primer govore da ne možeš prodati narodu rog za sveću!
Ali,treba pustiti narod da sam prosudi!
Ne brini,imaće predstava izvođenja koliko zaista vredi!
Koliko je imala "Buba u uhu"? Koliko "Radovan 3." itd...
Cenzura I zabrana autokrata I nadobudnih političara kojima se ne veruje ni kad se zakunu
u sopstvenu majku?
Prosudi I sam Milanče...

- - - - - - - - - -

To sve zavisi sa koje tacke posmatras. Sa kog aspekta.

Taj aspekt npr nije merodavan da o tome daje sud.Prosto jer je njegova tendencija nesvrsishodna, cak i samom sebi.Apsurdna.
Misliš...?
Ja sam za slobodu javne reči ,a naročito umetničkog izražavanja!
Tu politika ne sme ni da prismrdi!
Inače je I u Ustavu tako!
 
Da,postoji taj neverovatan osečaj za kvalitet,ali nisu pare u igri!
Kad su Kinezi prvi put (posle smrti Maoa) slušali IX Betovenovu bilo je suza u potocima!
I ne samo taj primer govore da ne možeš prodati narodu rog za sveću!
Ali,treba pustiti narod da sam prosudi!
Ne brini,imaće predstava izvođenja koliko zaista vredi!
Koliko je imala "Buba u uhu"? Koliko "Radovan 3." itd...
Cenzura I zabrana autokrata I nadobudnih političara kojima se ne veruje ni kad se zakunu
u sopstvenu majku?
Prosudi I sam Milanče...

- - - - - - - - - -


Misliš...?
Ja sam za slobodu javne reči ,a naročito umetničkog izražavanja!
Tu politika ne sme ni da prismrdi!
Inače je I u Ustavu tako!


Primer za 9 sinfoniju je smesan. parodija.

Kakve suze , kakvi bakraci???
Jesi li ti uopste cuo 9. Betovenovu sinfoniju?
Kakve to veze ima sa kineskom patetikom????

Sto se tice cenzure , pa upravo govorim protiv nje, narocito kad je strucna kritika (dijagnoza) u pitanju.

To bi bilo isto kao kad bi ti seo u Ferari, nagazio papucicu do daske i pustio volan.
Kakvi bi bili rezultati?

A narod nek odluci sam , naravno. Samo mu treba pruziti postene uslove izbora. Bez sibicarenja.

Sto se tice politike; pa politika upravo vas podupire , kao i vi nju.
 
Poslednja izmena:
Primer za 9 sinfoniju je smesan. parodija.

Kakve suze , kakvi bakraci???
Jesi li ti uopste cuo 9. Betovenovu sinfoniju?
Kakve to veze ima sa kineskom patetikom????

Sto se tice cenzure , pa upravo govorim protiv nje, narocito kad je strucna kritika (dijagnoza) u pitanju.

To bi bilo isto kao kad bi ti seo u Ferari, nagazio papucicu do daske i pustio volan.
Kakvi bi bili rezultati?

A narod nek odluci sam , naravno. Samo mu treba pruziti postene uslove izbora. Bez sibicarenja.

Sto se tice politike; pa politika upravo vas podupire , kao i vi nju.
Kineze ne razumeš jer ne znaš kineski...:mrgreen:
A evo ti 9 simfonija:
 
Usled toga da ne postoji objektivna kritika,književna kritika je sedamdesetih prošlog veka doživela teške udarce,
naročito od postmodernista kad su bili ismejani mnogi književni kritičari...Od tog se nisu oporavili I samo na ovim
(ksenofobnim I primitivnim)prostorima postoje pokušaji oživljavanja tog odvratnog zanata...
Naime,dekonstrukcija svakog teksta I svake izgovorene replike ih može obesmisliti,jer I inače je ljudska reč samo deo igre
koja se zove pisani I glasovni govor-jezik,a koja nema dobru I konzistentnu strukturu koja bi imala verifikaciju u praksi
na nedvosmislen I tačan način...Verujem da ovo razumeš,mada se to ,u skraćenom izrazu oslanja na zaključke I opservacije
L.Witgensteina I J Deride...
Analogno,još I vise važi za pozorišnu kritiku!
Uz to,kakva dekonstrukcija dela uništava ono lucidno I kreativno u delu I ćini ga sterilnim,tako da svaki pokušaj kritike umetničkog
dela je delimićan zločin eutanazije samog tog dela.
Da ne pričam dalje...

Sta bre Gruzaninu pricas o Vitgenstajnu, on covek ne zna ni gde je ostavio daljinski od TV-a od kolicine sljive koju je sasuo u grlo :hahaha:
 
Ja nikad.
Mada sumnjam da je i bilo ko drugi.

Boli te glava? Uplasio te neko?

- - - - - - - - - -

Sta bre Gruzaninu pricas o Vitgenstajnu, on covek ne zna ni gde je ostavio daljinski od TV-a od kolicine sljive koju je sasuo u grlo :hahaha:

Iskreno, nisam bas spreman svakog da slusam da mi trtlja o Vitgejnstajnu.Narocito ne tebe,
 
Boli te glava? Uplasio te neko?

- - - - - - - - - -



Iskreno, nisam bas spreman svakog da slusam da mi trtlja o Vitgejnstajnu.Narocito ne tebe,
9.Betovenova simfonija je ostala nezavršena-na to je Sanja mislila,a ja nisam vise "visio" na forumu
kad je to napisala inače bih I sinoć rekao...No,manje važno,tu je bitno kakve je emocije izazvala Kinezima
koji su je prvi put slušali,a posle ">kulturne revolucije"...Naravno da su to bila jaka pomešana osećanja uz
ono najsnažnije-osećaj da su ponovo s ostalim svetom...

Što se tiče Witgensteina,taj mudrac,a moj zemo nije ,zaista lak za razumevanje,ali ima nas nekoliko,Borka pre svih,
koji I znaju I primenjuju čistoću uma mudrog Ludviga...Ne fali ništa da se I Kami I Milanče pridruže "klubu"...;)
 
Sta vi mislite o ovakvim predstavama i desavanjima?

Predstavu još nisam gledala, verovatno da hoću.
Što se tiče "dešavanja", ne mislim da je šira Srbija idealna publika tzv. avangardnog pozorišta. Bitefu je ipak mesto u Beogradu.
Vidim da su dobili i priznanje za feminističko stvaralaštvo, sreća pa ne znamo šta bi uvažena naučnica, a nadasve gospođa, Anđelka Milić, imala da kaže o uvodnim psovkama deranžirane Bogavčeve, inače poznate po rečniku besnog tinejdžera. Za mene je pozoriše ipak mesto gde se malo rafiniranije psuje, a da se pri tom psovke gotovo ni ne izgovaraju. Potpuni degute, dakle, kome je možda i bio cilj da poljulja malograđanstvo, a zapravo je samo produkt istog.
 
Predstavu još nisam gledala, verovatno da hoću.
Što se tiče "dešavanja", ne mislim da je šira Srbija idealna publika tzv. avangardnog pozorišta. Bitefu je ipak mesto u Beogradu.
Vidim da su dobili i priznanje za feminističko stvaralaštvo, sreća pa ne znamo šta bi uvažena naučnica, a nadasve gospođa, Anđelka Milić, imala da kaže o uvodnim psovkama deranžirane Bogavčeve, inače poznate po rečniku besnog tinejdžera. Za mene je pozoriše ipak mesto gde se malo rafiniranije psuje, a da se pri tom psovke gotovo ni ne izgovaraju. Potpuni degute, dakle, kome je možda i bio cilj da poljulja malograđanstvo, a zapravo je samo produkt istog.
Mene reakcije van BG I NS donekle podsećaju na reakcije na Konstatinovićev Palanački moral...
Ali zaista,posebna je umetnost odmereno psovati! Zoran Radmilović je znao opsovati sočno,a da to ne bude vulgarno,tj da
vulgarnost upregne u karuce umetnosti...
Ja dosta psujem po Krsti I nikad nisam kažnjen za psovku I sad ili:ovo je Srbija ili ja znam da psujem.
Od Vuka smo naučili da su I psovke bogatstvo jezika,a od ovog drugog malog vuka da je I lepogovor nekad
ruženje jezika gore od psovki...
 
Upravo tako. Apsolutno objektivna kritika ne postoji.Sve zavisi odakle se posmatra!

Postoji . Iz Bozanskog aspekta.

- - - - - - - - - -

Upada u oci da su jedino Srbi privilegovan narod za ovaj vid avangardne umetnosti.
Indikativno je da se teska nepravda nanosi Amerima ili Jevrejima, koji se mogu osetiti popuno zapostavljenim pred ovako kuraznom umetnickom elitom.
 
Poslednja izmena:
Па само читај. Ако хоћеш стручну терминологију онда проучавај ту нарочиту струку или ако мислиш да будеш реторичар/демагог онда ту само иди на политичке виталне теме или филозофију. Романи и свакаква поезија те науче да прецизно и потпуно искажеш емоције и спознаш их у потпуности.
 
Poslednja izmena:

Back
Top