Nobelovca nece ucutkati

JAZZER®:


Na sta ja aludiram od prvog moga posta je da intervju o kom ti toliko pricas nije bio jedini koji je Pinter dao, a inace ovaj intervju o kome pricas je iz 2001. godine i koliko vidim ovdje gdje sam nije toliko promjenio sliku o Srbima u svijetu. To je bila poenta i moga prvog i drugog posta.
Vec sam rekao da Pinter uprkos svojskom trudu na blacenju Blera oko rata u Iraku, nije uspio da natjera vecinu Britanaca da glasaju za nekoga drugog.


Бићу брутално искрен у одговору.
Још негде 2001 (те исте) на радију сам чуо тезу поменуту у једном невезаном разговору: Милошевић је пројектовао дуалистичку, манихејску слику света. Та слика добија на значењу навођењем људи који изворно припадају тој поквареној страни, али су се "покајали", односно признали су грешке у име тог мрског Запада.
Манихејство у суштини не волим и та теза ми је одлично дошла за одломак у једној причи коју сам тада писао... Али шта се од онда променило.
Да ли се променила слика о Србима. Јесте, без даљњег, али не захваљујући Пинтару него паду тог манихејског Милошевића. А имају сад и друге приоритете. Али зашто је то битно?!? Ја бих могао да разумем то твоје инсистирање ако рецимо живиш на том Западу, па ти је непријатно. Мене не занима "слика" мене занима оно што раде.
И дан данас сведоци смо да једно важи за Космет друго за Републику Српску. Док ово куцам тимови "експерата" раде на томе како да Српској одузму још неку ингеренцију и како да "Косова" постане више држава. Занимљиво је да то није само овде.
Кажеш да Пинтар није спречио инвазију на Ирак. Знаш ли да је милион Британаца демонстрирао против те кампање. Да, то није ништа изменило. А знаш ли да је дупломање људи било на улицама Кијева и то онда зову "наранџаста револуција", то је онда борба за демократију. Знаш ли да је Буш 2000-те изабран захваљујући крађи гласова, а да је Јануковичева "крађа" у Украјини била пропагандни трик који је само послужио да се макне власт која није била довољно проамеричка. По тој логици је и Кери могао да се позива на анкете по изласку са биралишта, на последњим изборима...
Знаш ли да би-би-си за терористички напад у Беслану каже да су га "извели побуњеници који су хтели крај рата у Чеченији". Па што не бих ја нешто слично рекао за нападе на Њујорк, Лондон или Мадрид. Онај у Мадриду је чак уродио плодом...
Из свега тога закључујем да је Запад и даље манихејски (и не само према нама). Због тога немам друге него да се против њиховог манихејства поставим својим манихејством које користи све што дискредитује или слаби тај Запад. У нади да ће превладати један други, исотчни, модел свести, који на свет гледа као на комплементарну целину. Постоје индиције које на то указују и о томе сам отварао друге теме. Пинтар ми је само добро дошао.
 
Pa drago mi je da si sve ovo napisao, jer si upravo potvrdio ono sto sam ja rekao, a to je koliki je uticaj propagande na ljude sa zapada.
Sjecam se jedne anegdote(koja moze, a i ne mora biti tacna) u kojoj Slobica, prije ratova u 90-tim, dolazi na univerzitet u Americi i dobija pitanje od studenta:
Da li je vasa zemlja komunisticka?
Slobin odgovor krece: " Pa znate komunizam i nije toliko los sistem,..."
Borba dobra i zla na zapadu nikad ne prestaje, "manihejstvo" je postalo kao religija za neke sisteme.

Mislim da si pretjerao sa svojom recenicom: "Мене не занима "слика" мене занима оно што раде." - kao da zelis da kazes "ja slusam ton, ali ne zelim da gledam sliku".
A onda dalje redjas "slike" koje su tacne i sa kojima se slazem.
Izdvojio bih jednu koja je velika zabluda, a to je pobjeda Dzordza Busa 2000 na izborima. Da se razumijemo, Bus je dobio te izbore zbog elektorskih glasova. Tacno je i to da je manje ljudi glasalo za njega nego za Kerija, ali takav je izborni sistem u Americi( da ne petljamo ovdje gluposti oko probusenih i neprobusenih listica na Floridi).

O suprostavljanju manihejstvu, o kome pricas prije svoga zakljucka, bih dodao da ovo tvoje "subjektivno poimanje dobra i zla" ce imati uticaja na sacicu ljudi koje ces da sretnes ovdje ili u realnom zivotu, za razliku od "objektivnog manihejstva",tj rijeci sa TV stanica koje sam naveo, koje se cuje mnogo dalje.U pravu si da je to nacin kako da se pojedinac suprostavi "objektivnom manihejstvu", ali mislim da ne treba pretjerivati.
Mislim da je bolje pokusavati na neki nacin da uticemo da se promjeni slika "dobra i zla" u nasu korist, ali isto mislimda bi to trebalo da krece od nas samih.
(ti bi sad mogao reci da je to ono o cemu ti pricas i da si zato izabrao Pintera).
Ne sporim da ce biti uticaja Pintera na javno mjenje, i sa te strane mi je drago da postoji neko takav, ali mislim da bi trebao da shvatis da taj uticaja nece biti toliko velik.

Duh Sekire:
У нади да ће превладати модел свести који на свет гледа као на комплементарну целину.

I ja se nadam ;)


 
Prethodno smo čuli kakve stavove zastupa Nobelovac,
dramski pisac i scenarista HAROLD PINTER, međutim ovih
dana oglasio se u "Sandej telegrafu" još jedan Nobelovac,
takođe dramski pisac DARO FO, koji je rešio da se uključi
u politiku i to napadom na britanskog premjera Tonija Blera:
- Toni Bler je grozan čovek, kompletan lažov koji bi savršeno
pristajao da se nađe u kabinetu premjera Berluskonija. Obojica
su vrlo slični, užasni lažovi koji su prevarili birače. Dok je Bler
uvukao Britaniju u rat u Iraku, iz koga sad ne može da se povuče,
Berluskoni je upropastio Italiju. On je ništa drugo nego varalica,
običan trgovački putnik.
Nasuprot dvojici Nobelovaca, imamo "zanimljivu" izjavu "domaćeg"
dramaturgčića NENADA PROKIĆA, inače pulena Jovana Ćirilova, koji
na osnivanju LSD partije kaže: SRBIJA ĆE BITI MODERNA ZEMLJA,
SA SRBIMA ILI BEZ NJIH!!!???
Mislim da ova Prokićeva izjava zaslužuje ozbiljnu pažnju i posmatranje
nadležnih ponajpre psihijatara, a zatim i sudstva i policije!
 

Back
Top