GAJITE LI PREDRASUDE?

Sily

Primećen član
Poruka
926
Koliko puta cujete sebe kako kazete, jao pa ja nemam predrasuda!

I onda vam se pored doseli porodica Roma sa sve cergom ili vam cerka dovede druga crnca sa fakulteta, i shvatite da ste bas dobro slagali sebe...

Imate li predrasude? Prema kome?

Cime ih opravdavate?

Ja sam se u zivotu jako puno puta susrela sa njima jer poticem iz mesovitog braka, a vidim ih puno i ovde na forumu, reci mrznje uperene protiv onih koji su razlicite nacionalnosti, ili samo razliciti....

Objasnite cemu one sluze?
 
Imam predrasude prema ljudima koji misle da se sve moze kupiti novcem,
prema onima koji su uvlakace i laktasi i koji bi ti zabili noz u ledja da im to donosi neku korist,
prema alkosima i narkosima,ne mogu da ih smislim,
prema matorim biznismenima koji privode piletinu za kintu...
 
pa ovo gore i nisu bash predrasude, kad vec znas nesto lose... posebno prema laktasima i uvlakacima...

recimo, onaj primer za druga crnca... totalno mi je ok.. nista mi ne smeta.. ali, bicu iskrena, ako bi taj lik bio vise od druga, sigurna sam da mi ne bi bilo bas drago... al, opet meni to nije predrasuda, ne mislim ja da je on los covek, jednostavno je druge boje koze... kad su drugi ljudi u pitanju, nemam nista protiv, a ovako za sebe... ne znam..ako do toga ikad dodje, nadam se da cu biti srecna izbrorom svog deteta... u bre zvucim ko neka baba :)
imam predrasude prema nekim ljudima, zbog nekih totalnih gluposti..sta znam, nekad se pokaze tacnim nekad ne... pa gresi covek :) ja sam onaj tip koji misli da odelo cini coveka, jes da je to totalna glupost, al sta cu... ne volim kad neko ne vodi racuna o tome kako izgleda... ali, mislim da to kod mene i nije toliko izrazeno... recimo da sam otvorena prema ljudima, bez obzira na rasne karakteristike...
 
imam
prema nacioanlistima , shovinistima i verskim fanaticima

ja bi njih po kratkom postupku ili bar sve u jedan isti kavez , pa da se medjusobno prosvetljuju i otvaraju jedni drugima ochi :mrgreen:

a to me u principu i ne razlikuje mnogo od njih :?
 
raindog:
imam
prema nacioanlistima , shovinistima i verskim fanaticima

ja bi njih po kratkom postupku ili bar sve u jedan isti kavez , pa da se medjusobno prosvetljuju i otvaraju jedni drugima ochi :mrgreen:

a to me u principu i ne razlikuje mnogo od njih :?
zar nisu predrasude onda kada ne znamo mnogo o osobi o kojoj sudimo... mislim, ja i dalje tvrdim da su shovinisti i ostali navedeni, ljudi o kojima mozes reci nesto, a da to ne zvuci kao predrasuda... ako neko kroz svoju pricu okarakterise sebe kao nacionalistu, sta je tu lose ako ga ja nazovem tako...
gore je misliti lose npr. o detetu razvedenih roditelja, jer ti mislis (a ne znas) da ono nece biti dobro vaspitano jer nije imalo normalnu porodicu... to je predrasuda i to gadna...
 
Sily:
Imam predrasude prema ljudima koji misle da se sve moze kupiti novcem,
prema onima koji su uvlakace i laktasi i koji bi ti zabili noz u ledja da im to donosi neku korist,
prema alkosima i narkosima,ne mogu da ih smislim,
prema matorim biznismenima koji privode piletinu za kintu...

ајмо сада, само полако и без журбе молим, речник српског језика у руке (надам се да имаш један у кући, ако немаш - не губи главу, постоји решење, а то је "Градска библиотека"), нађеш страницу где се налазе објашњења за речи које почињу словом "Р", присетиш се азбуке и нађеш реч "ПРЕДРАСУДЕ", прочиташ објашњење и одједном си свестан/на да си научио/ла значење једне, за тебе потпуно нове речи!!! какав невероватан подвиг, зар не? ;)
 
Sily:
Imam predrasude prema ljudima koji misle da se sve moze kupiti novcem,
prema onima koji su uvlakace i laktasi i koji bi ti zabili noz u ledja da im to donosi neku korist,
prema alkosima i narkosima,ne mogu da ih smislim,
prema matorim biznismenima koji privode piletinu za kintu...

ајмо сада, само полако и без журбе молим, речник српског језика у руке (надам се да имаш један у кући, ако немаш - не губи главу, постоји решење, а то је "Градска библиотека"), нађеш страницу где се налазе објашњења за речи које почињу словом "Р", присетиш се азбуке и нађеш реч "ПРЕДРАСУДЕ", прочиташ објашњење и одједном си свестан/на да си научио/ла значење једне, за тебе потпуно нове речи!!! какав невероватан подвиг, зар не? ;)
 
Jel ti to imas govornu manu pa pises dvaput?

Ja tacno znam sta je predrasuda, a nadam se da ti znas engleski pa procitaj,

"Prejudice is an antipathy based on faulty and inflexible generalization. It may be felt or expressed. It may be directed toward a group or an individual of that group".

Definition of prejudice (verb forms: predjudiced; prejudiced; prejudicing)
to express a preconceived opinion; to express one's biases; to infringe on someone's rights; to injure the rights of another
• prejudice, preconception (a partiality that prevents objective consideration of an issue or situation)
Verb

1. An inclination for or against that inhibits impartial judgment: bias, one-sidedness, partiality, partisanship, prepossession, tendentiousness. See affect/ineffectiveness, like/dislike, straight/bent.
2. Irrational suspicion or hatred of a particular group, race, or religion: bigotry, intolerance. See like/dislike.
verb
1. To cause to have a prejudiced view: bias, jaundice, prepossess, warp. See affect/ineffectiveness, straight/bent.
2. To spoil the soundness or perfection of: blemish, damage, detract from, disserve, flaw, harm, hurt, impair, injure, mar, tarnish, vitiate. See better/worse, help/harm/harmless.
 
@HROMI

Za neuke,

Predrasude su unapred formirani negativni stavovi ili misljenja o nekim situacijama ili ljudima koji nisu zasnovani na dokazanim cinjenicama vec su cisto subjektivne prirode!


Za razliku od stavova koji se mogu menjati vrlo vrlo tesko jer se stvaraju vaspitanjem i deo su licnosti,
predrasude se mogu otkloniti obrazovanjem i informisanjem!

Ima i ovde http://dictionary.cambridge.org/define.asp?key=62407&dict=CALD

Da rezimiram na primeru,

ja sam slusala o tome kako su direktori krmci, a vlada opste lose misljenje o njima,cak i u filmovima,
hranjena tim pricama i tudjim iskustvima ja gajim predrasude prema pripadnicima na tom polozaju
verujuci da su svi odvratni kreteni, ali to ne mogu da dokazem,
svejedno mi se gade!
I kada upoznam takvog nekog moje predrasude bivaju pothranjene primerima iz mog zivota i opstaju,
ili redje ispostavi se da nemaju osnova!

Nadam se da si razumeo o cemu govorim!
 
Naravno da nije lepo imati hiljadu predrasuda ali one su potrebne
da covek shvati sta hoce a sta nece.

Ono sto se kod nas radi nije predrasuda nego generalizacija koja vodi do diskriminacije

npr Svi Srbi su odabrani i posebni
Skoti su skrtice
Crnci su prljavi
Madjari su ne znam kakvi itd.

Ogradjujem se od nacionalnih predrasuda, ali ih imam prema ljudima koje karakterisu odredjene negativne osobine!
 
Sily:
Koliko puta cujete sebe kako kazete, jao pa ja nemam predrasuda!

I onda vam se pored doseli porodica Roma sa sve cergom ili vam cerka dovede druga crnca sa fakulteta, i shvatite da ste bas dobro slagali sebe...

Imate li predrasude? Prema kome?

Cime ih opravdavate?

Ja sam se u zivotu jako puno puta susrela sa njima jer poticem iz mesovitog braka, a vidim ih puno i ovde na forumu, reci mrznje uperene protiv onih koji su razlicite nacionalnosti, ili samo razliciti....

Objasnite cemu one sluze?
Šta znam, trudim se da izbacim iz glave neke unaprijed stvorene slike tj. predrasude i nekad uspijem u tome, a nekada ne.
Nekada je u pitanju neko čiji mi se fizički izgled ne svidi u prvi mah. Kada bolje tu osobu upoznam shvatim da je super osoba, čak sušta suprotnost onoj mojoj, u glavi stvorenoj "slici". I bude mi krivo na sebe što sam tako mislila.
Poslije rata bilo je i gađenja prema drugoj vjeroispovjesti (mada sam odrasla u mješovitoj sredini), ali prisiljena na poslu da komuniciram i kada te, neko "druge vjere", totalno ispoštuje opet se ljutim na samu sebe i opet me stid.
Mislim da svak ima predrasude, ali je druga stvar koliko se trudimo da one nestanu ili ih gojimo i dalje svojim uobraziljama.
 
raindog:
imam
prema nacioanlistima , shovinistima i verskim fanaticima

ja bi njih po kratkom postupku ili bar sve u jedan isti kavez , pa da se medjusobno prosvetljuju i otvaraju jedni drugima ochi :mrgreen:

a to me u principu i ne razlikuje mnogo od njih :?
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ja imam prema onima koji traže veća prava nego što ih imaju srbi ovde u Vojvodini, Srbiji!

Dušo, ja bih se sa tobom seksao po kratkom postupku... u kavezu...
... da ne možeš da mi pobegneš kad zapenim. :lol: :wink:
 
raindog:
imam
prema nacioanlistima , shovinistima i verskim fanaticima

Ako je reč o grupacijama koje DOKAZANO predstavljaju realno i praktično zlo po druge, onda to nije predrasuda.
Predrasude se odnose na nešto što prihvatamo kao zdravo za gotovo, bez ikakvog kritičkog stava i preispitivanja, pa se onda to generalizuje potpuno neosnovano u realnosti.
Predrasude su zgodne samo ako se koriste u svrhe humora. Inače predstavljaju obruče koji nam ne daju da izadjemo iz bureta u kojem ostajemo zarobljeni.
Ne verujem da postoji živi pojedinac koji je bez ikakve predrasude, ali je dobro što postoje pojedinci koji su spremni da svoju predrasudu osveste i problematizuju, da je sa nivoa predrasude prebace na nivo jasno argumentovanog stava.
 
raindog:
imam
prema nacioanlistima , shovinistima i verskim fanaticima

ja bi njih po kratkom postupku ili bar sve u jedan isti kavez , pa da se medjusobno prosvetljuju i otvaraju jedni drugima ochi :mrgreen:

a to me u principu i ne razlikuje mnogo od njih :?
pa ne znam...
i ja imam isti problem...
ponekad mislim, možda su to divini ljudi ali nekako možda nisu imali sreće ili nešto u životu pa su takvi ispali....
 
Sily:
@HROMI

Za neuke,

Predrasude su unapred formirani negativni stavovi ili misljenja o nekim situacijama ili ljudima koji nisu zasnovani na dokazanim cinjenicama vec su cisto subjektivne prirode!


Za razliku od stavova koji se mogu menjati vrlo vrlo tesko jer se stvaraju vaspitanjem i deo su licnosti,
predrasude se mogu otkloniti obrazovanjem i informisanjem!

Ima i ovde http://dictionary.cambridge.org/define.asp?key=62407&dict=CALD

Da rezimiram na primeru,

ja sam slusala o tome kako su direktori krmci, a vlada opste lose misljenje o njima,cak i u filmovima,
hranjena tim pricama i tudjim iskustvima ja gajim predrasude prema pripadnicima na tom polozaju
verujuci da su svi odvratni kreteni, ali to ne mogu da dokazem,
svejedno mi se gade!
I kada upoznam takvog nekog moje predrasude bivaju pothranjene primerima iz mog zivota i opstaju,
ili redje ispostavi se da nemaju osnova!

Nadam se da si razumeo o cemu govorim!
Za HromiDaba? To li ti znači "At HROMI"?
Za neuke!?
Ee, Sily, Silly...
Ko ovde ne zna tačno značenje reči PREDRASUDA, ha?
Ovo si ti rekla...
Sily:
Imam predrasude prema ljudima koji misle da se sve moze kupiti novcem,
prema onima koji su uvlakace i laktasi i koji bi ti zabili noz u ledja da im to donosi neku korist,
prema alkosima i narkosima,ne mogu da ih smislim,
prema matorim biznismenima koji privode piletinu za kintu...
Prvo, ovi "matori biznismeni koji privode piletinu za kintu" su "ljudi koji misle da se sve može kupiti novcem"...zar ne? Ili bar piletina...
U svakom slučaju, za ove kategorije izopačenih i bolesnih ti nisu potrebne bilo kakve predrasude, jer prema njima možeš da imaš sasvim istinsko gađenje (ili koju god rđavu emociju)...bez imalo strepnje da bi ti iko s čuđenjem mogao da zatraži objašnjenje, ukoliko tu svoju emociju ekspliciraš. Da bi njihovo ponašanje, životni stil i/ili sisteme vrednosti etiketirala kao nepoželjne, neprihvatljive, nakaradne.....ne moraš da tumaraš za dokazima i realnim situacijama njihovog ispoljavanja koje to potvrđuju.
Zar ne bi umela da potkrepiš svoj stav i veruješ da je čisto subjektivne prirode!?
Što se predrasuda tiče, "primeri" su ti potpuno neprimereni.
Dalje, kao da u tome ima ikakve sličnosti, pominješ "direktore krmke" koji su svi...kao po pravilu...odvratni kreteni, stavljajući ih u isti koš sa ovima iz prvog primera. C, c, c,...

Nadaš se da je HromiDaba razumeo. U redu.
Ja ne razumem.
Biću ti zahvalna na objašnjenju.
 
Sily....
није ми баш у потпуности јасно шта си хтела да покажеш.... да сам ја необразована стока која воли да вређа људе без икаквог повода? ако си то хтела, твојим постовима то баш и ниси постигла...

наиме, ја сам цитирао твој пост у коме ти наводиш о којим људима ти прерано расуђујеш са жељом да укажем да или ниси у потпуности сигурна шта је предрасуда, или да примери нису на месту... пошто видим да си "члан библиотеке", биће да је ово друго.... а можда и грешим...

на топику си већ добила пар добрих примера према којим групама људи гаје предрасуде, као и доста оних који у потпуности одговарају твојим.
Sily:
Ono sto se kod nas radi nije predrasuda nego generalizacija koja vodi do diskriminacije

npr Svi Srbi su odabrani i posebni
Skoti su skrtice
Crnci su prljavi
Madjari su ne znam kakvi itd.
?!?!?! управо то су предрасуде (које су, наиме, у основи генерализација!!!!
читај, ово си ти поставила, не ја....
Sily:
"Prejudice is an antipathy based on faulty and inflexible generalization. It may be felt or expressed. It may be directed toward a group or an individual of that group.".

Definition of prejudice (verb forms: predjudiced; prejudiced; prejudicing)
to express a preconceived opinion; to express one's biases; to infringe on someone's rights; to injure the rights of another
• prejudice, preconception (a partiality that prevents objective consideration of an issue or situation)
Verb

1. An inclination for or against that inhibits impartial judgment: bias, one-sidedness, partiality, partisanship, prepossession, tendentiousness. See affect/ineffectiveness, like/dislike, straight/bent.
2. Irrational suspicion or hatred of a particular group, race, or religion: bigotry, intolerance. See like/dislike.
verb
1. To cause to have a prejudiced view: bias, jaundice, prepossess, warp. See affect/ineffectiveness, straight/bent.
2. To spoil the soundness or perfection of: blemish, damage, detract from, disserve, flaw, harm, hurt, impair, injure, mar, tarnish, vitiate. See better/worse, help/harm/harmless.

надам се да си сад разумела шта сам хтео да кажем....
 
Ne....imam prijatelje Siptare, Crnce, Turke, Surinamce itd itd...ima losih, ima dobrih, ima nas i njih svakakvih....Plvuse i crnke, sa velikim i malim, cak silikonskim grudima, sa kilo i bez sminke, sa frckavim, manikiranim i sirovim muskarcima.
I don't see the problem!
 
Sily:
...ili samo razliciti....

Objasnite cemu one sluze?

Pa moje predrasuda je da su debeli ljudi losi ljudi.
Jednostavno ne gotivim debele osobe i onda ih gledam drugacije iako znam da su mnoge od njih dobrice.
I ne volim tu moju predrasudu i valjda cu je se jednom osloboditi.
Ima josh nekih ali ne mogu sad da ih se setim, a te rasne predrasude stvarno nemam.
 

Back
Top