Шта читају српски националисти?

vinodol

Zainteresovan član
Poruka
272
Поводом честих прозивања просрпских форумаша за нечитање, неписменост, непристојност и којекакве друге "не-", пало ми је на памет што је оно чему они кажу "да". Што је то што читају српски националисти? Да ли су то само Андрић и Црњански? Да ли су то и Добрица Ћосић, Милован Данојлић, Милован Витезовић, Добрица Ерић. Да ли читају записе Дејана Медаковића? Парик Бесон и Хандке? Дела Јована Цвијића, Дворниковићеву "Карактерологију Југословена"?
Требају ли читати и дела Светислава Басаре, Марка Видојковића, Арсенијевића? Да ли је Крлежа архетип српског непријатеља?
Које су идеје око којих би се требао кристалисати нови српски национализам? Да ли је потребан нови романтизам у српској кнјижевности?

Пошто даме имају част, претпостављам да ће прва да одговори Рајела.
 
Поводом честих прозивања просрпских форумаша за нечитање, неписменост, непристојност и којекакве друге "не-", пало ми је на памет што је оно чему они кажу "да". Што је то што читају српски националисти? Да ли су то само Андрић и Црњански? Да ли су то и Добрица Ћосић, Милован Данојлић, Милован Витезовић, Добрица Ерић. Да ли читају записе Дејана Медаковића? Парик Бесон и Хандке? Дела Јована Цвијића, Дворниковићеву "Карактерологију Југословена"?
Требају ли читати и дела Светислава Басаре, Марка Видојковића, Арсенијевића? Да ли је Крлежа архетип српског непријатеља?
Које су идеје око којих би се требао кристалисати нови српски национализам? Да ли је потребан нови романтизам у српској кнјижевности?

Пошто даме имају част, претпостављам да ће прва да одговори Рајела.
Evo, cu ti odgovorim posto sam na vezi:D
A javljam se zaista samo zbog mog najomiljenijeg i najdrazeg i najgenijalijaneg
autora koga danas Basara kopira pa ne zna za dosta
( ali jalovo kao sto su sve kopije jalove), a to je Bernhardt.
Dejana Medakovica nameravam nekada da citam, ali ima nekoliko knjiga,
( mislim na Efemiris) tesko mi je da ih nosim, a verovatno mi bi bilo jos teze da ih uopste i citam.
Ali sam ja neumorna, citacu ga.

Handkea ziv covek ne samo da ne moze da cita, nego i ne razume o cemu pise.
Ipak je tu Krleza, barem za nas sa Balkana jednostavniji.
Trebalo je da umesto imena Handke stavis ime Bernhard, taj je razbijac, Handke je obican konformista.
Ali mozda i ti ne znas za Bernharda, savetujem ti da ga citas, zaboravi ovu zamlatu od Handkea.
 
Poslednja izmena:
[/h]Светог Николаја Жичког

Господе Исусе Христе, Боже наш, прими од мене недостојног слуге Твога молитву за непријатеље моје и наше, и опрости нам све грехе наше , буди милостив свим непријатељима нашим који нас мрзе, или вређају, или прогањају, или муче, и немој им судити како заслужују, него по великој милости Твојој обрати их све: неверне правоверју и побожности, а верне да се уклоне од зла и чине добро - како не би нико од њих погинуо, због нас, недостојних слугу Твојих.
Господе Милостиви, молим Ти се особито за оне који су ме било чиме увредили или ожалостили, или ми било какво зло учинили: не кажњавај их ради мене грешнога, него излиј на њих богату благост Твоју.
Молим ти се, Господе, и за оне које сам ја грешни изазвао или навео на грех непријатељства, и опрости и њима и мени. Сети се Господе, да смо сви ми људи, и да као људи грешимо према Теби и једни према другима; но Ти, Боже наш, као Творац и Отац наш, милостиво нам опрости и помилуј.
Господе Човекољубиви, Боже Спаситељу наш, опрости нам грехе наше и међусобна непријатељства; ишчупај, Господе, из срдаца наших свако међусобно незадовољство, самољубиву злобу и злопамтљивост, и све што може спречавати љубав и умањити братољубље. Јер си Ти Бог милости и човекољубља, и заповедио си да праштамо и непријатељима својим, и да Ти се молимо за оне који нас мрзе и гоне. Теби, Једини Човекољупче, слава и хвала за све и сва у све векове. Амин.
 
Највише читају Нож Драшковића Вука то им је свето писмо

Dok sam čitao Nož pitao sam se koliko je to delo plod pišćeve inspiracije, a koliko planski napisano delo. U njemu je Drašković složio sve temeljne srpske strahove, masovna ubistva, silovanja, istrebljenja celih porodica, otimanja i poturčivanja dece, i na kraju ritualna ubistva nožem, klanje. Što je najgore, sve ti opisi imaju svoje pokriće u dešavanjima na ovom prostoru.
Ne verujem da je Drašković ikad bio bilo nacionalista bilo monarhista. I jednu i drugu ideologiju je koristio za razbijanje srpskog nacionalnog korpusa u korist svojih pravih gazdi iz stranih obaveštajnih službi.

- - - - - - - - - -

Evo, cu ti odgovorim posto sam na vezi:D
A javljam se zaista samo zbog mog najomiljenijeg i najdrazeg i najgenijalijaneg
autora koga danas Basara kopira pa ne zna za dosta
( ali jalovo kao sto su sve kopije jalove), a to je Bernhardt.
Dejana Medakovica nameravam nekada da citam, ali ima nekoliko knjiga,
( mislim na Efemiris) tesko mi je da ih nosim, a verovatno mi bi bilo jos teze da ih uopste i citam.
Ali sam ja neumorna, citacu ga.

Handkea ziv covek ne samo da ne moze da cita, nego i ne razume o cemu pise.
Ipak je tu Krleza, barem za nas sa Balkana jednostavniji.
Trebalo je da umesto imena Handke stavis ime Bernhard, taj je razbijac, Handke je obican konformista.
Ali mozda i ti ne znas za Bernharda, savetujem ti da ga citas, zaboravi ovu zamlatu od Handkea.

Ne zvuči obečavajuće ali prihvatamo predlog

- - - - - - - - - -

"Alisu u zemlji čuda" !
A, u pripremi je "Prohujalo sa vihorom" .....

I na kraju "Odavde do večnosti"...

- - - - - - - - - -

Istorija cetnickog pokreta, Milan Nedic,Sabrana dela Mita Ljotic, Milan Stojadinovic Ni rat ni pakt, Jovan Pejin ponistenje srpskog obelezja vojvodine...

Interesantan izbor. Zanimljiv za analizu razvoja srpske političke misli između dva rata. Ne znam koliko bi mogao biti koristan za sadašnju situaciju u kojoj se nalazi Srbija između Istoka i Zapada i na putu Bliski istok- Zapadna Evropa, no u svakom slučaju vredelo bi pogledati.

- - - - - - - - - -

Uglavnom dela koja se bave psihologijom,filozofijom i istorijom....Tako da trenutno citam Tacitove ``Anale``i Frumovu ``Anatomiju ljudske destruktivnosti``

:ok::ok:
 
Поводом честих прозивања просрпских форумаша за нечитање, неписменост, непристојност и којекакве друге "не-", пало ми је на памет што је оно чему они кажу "да". Што је то што читају српски националисти? Да ли су то само Андрић и Црњански? Да ли су то и Добрица Ћосић, Милован Данојлић, Милован Витезовић, Добрица Ерић. Да ли читају записе Дејана Медаковића? Парик Бесон и Хандке? Дела Јована Цвијића, Дворниковићеву "Карактерологију Југословена"?
Требају ли читати и дела Светислава Басаре, Марка Видојковића, Арсенијевића? Да ли је Крлежа архетип српског непријатеља?
Које су идеје око којих би се требао кристалисати нови српски национализам? Да ли је потребан нови романтизам у српској кнјижевности?

Пошто даме имају част, претпостављам да ће прва да одговори Рајела.

Пре свега, даћу свој пример. Рецимо да прочитам 30-70 страница дневно, радним даном, што се тиче књига. Тад се возим на посао, викендом читам више новине и имам неке друге занимације, па рецимо да нешто мање прочитам.
Па лако се може закључити да је за мању књигу потребно мање од недеље, за већу можда више од одве недеље. Стога свака листа му дође под оно "укључује што се не ограничава на".
Е сад, не улазећи у појединости уочавам две групе. Једна је, што оно кажу врхови. Ту онда дође питање, оних који критикују, да ли су то "патриЈоте" читале, посебно кад се међу истима уочавају... сировине. Узгред, Хандкеа баш не сматрам врхом, него биће да су неки пристрасни јер је стао на нашу страну :)
Друго су непријатељи, чак је тако нешто речено. Осим Басаре, нико ту није вредан читања (као што нису ни многи вељи Срби). А Видојковић тренутно и није на тој страни. Не кажем да непријатеља не треба пратити, али доста су "e-novine", ко баш има времена Пешчаник, и сл... (узгред, наведене "новине" које то нису су одличан филтер и за "патриотску" штампу - мени су они смор, читам онога ко Луковића изнервира).
Оно што недостаје то је сагледавање геополитике и трендова садашњег тренутка. Дугин рецимо...
Па нешто да и сам препоручим :cool:
 
Видим да су се на овој теми опет јавили пре свега анти-националист, па затим титоисти и комунисти. Има ли овде неко ко ће за себе да каже да је српски националиста и да каже шта српски националисти читају? Ја ћу, као српски родољуб, ( националиста) дати свој допринос теми свакако, јер је постављач теме уредно и љубазно поставио питање.
 
Poslednja izmena:
Пре свега, хтео би да кажем да и међу националстима, као и међу србофобима избор читања зависи од тога ко је особа која чита. На пример, српски националиста Мило Ломпар, као и сви професори са Књижевности који су националсисти, ( а има их), чита, сасвим извесно огроман број књига, док српски националст који је ауто-лакирер не чита вероватно ништа. Владимир Димитријевић и Драгослав Бокан, Антоније Ђурић, Медаковић, Небојша Пајкић, Раован Калабић, Јован Пејин, Др. Драгољуб Живоиновић, Ђуретић, ( Академици), Коста Николић су прочитали, нај вероватније тоне књига на више језика, а сви су родољуби. Професор Милан Брдар исто тако. ДР. Драган Петровић исто. Наравно да пинтери, сарачи и пољопривредни техничари, родољуби, ( националисти), читају мање. У сваком случају сва ова простачка денунцирања нису ништа друго до плебејска доскочица и говдарско саплитање, злобних и суштински празноглавих помодара , псеудо-еуропејаца и пресвучених титоиста. Неки су такви из опортунизма. Неки опет из породичних обавеза, неки јер су погрешно васпитани а неки јер се не осећају Србима из ко зна којих разлога. Но, та теза, да српски родољуби не читају, крајње је бахата , пригупа и накрадна. Заправо, чисто да се зна. Само пре сто година, није било готово ни једноог интелектуалца који није био националиста. осим Димитрија Туцовића, заиста ни једног.
 
Poslednja izmena:
Заправо, чисто да се зна. Само пре сто година, није било готово ни једноог интелектуалца који није био националиста. осим Димитрија Туцовића, заиста ни једног.
Pre sto, da, jer je, setimo se, devetnaesti vek taj u kojem nastaje i razvija se nacionalizam. Pre sto godina možda nismo imali ni jednog.

Ali su, recimo, najlepše pesme naše narodne epike antinacionalističke (Banović Strahinja i Marko Kraljević i Musa Kesedžija, recimo)
One su malo starije od sto godina :)
 
Pre sto, da, jer je, setimo se, devetnaesti vek taj u kojem nastaje i razvija se nacionalizam. Pre sto godina možda nismo imali ni jednog.

Ali su, recimo, najlepše pesme naše narodne epike antinacionalističke (Banović Strahinja i Marko Kraljević i Musa Kesedžija, recimo)
One su malo starije od sto godina :)

Не, Народна епика је нешто сассвим друго. Народна епика је корак не мањее него више. не видим ништа антисрпски у Бановић Страхињи ни у песмама о Краљвевићу Марку. Епика и митологија заиста немају потребу да корелирају са историјским догађајима. њихова улога је сасвим друга. Неко Беше Бановић Страхиња.
Ово " Неко" има дубок смисао и упућује да је био човек. Човек у оном најпозитивнијем смислу. АА остатак песме и те како упућује на то из стиха у стих. Васпитање генерација. шта ћеш. Тада нације нису постојале. Само народи. А погрешно је и претпоставити да није било родољубља, јер да га није било, после нестанка и укидања српске средњовековне књижевности услед тешке окупације и преласка наше Цркве под Грчку управу, сасвим јамачно не би било ни српске народне поезије. Само истрајно, дубоко, постојано родољубље, подржано истинском духовном културом, која се кроз Цркву силила у породицу, могло је да створи српску народну поезију. Родољубље заиста нема време и моду. Оно је константа и природна ствар. Исто ко и љубав према мајци. Супротно од тога, рекао бих, чисто је помодарство. А то помодарство, почели смо да баштинимо кад смо пали у југословенско лудило, да би кулминирало у другој титовој југославији.
 
Не, Народна епика је нешто сассвим друго. Народна епика је корак не мањее него више. не видим ништа антисрпски у Бановић Страхињи ни у песмама о Краљвевићу Марку. Епика и митологија заиста немају потребу да корелирају са историјским догађајима. њихова улога је сасвим друга. Неко Беше Бановић Страхиња.
Ово " Неко" има дубок смисао и упућује да је био човек. Човек у оном најпозитивнијем смислу. АА остатак песме и те како упућује на то из стиха у стих. Васпитање генерација. шта ћеш. Тада нације нису постојале. Само народи. А погрешно је и претпоставити да није било родољубља, јер да га није било, после нестанка и укидања српске средњовековне књижевности услед тешке окупације и преласка наше Цркве под Грчку управу, сасвим јамачно не би било ни српске народне поезије. Само истрајно, дубоко, постојано родољубље, подржано истинском духовном културом, која се кроз Цркву силила у породицу, могло је да створи српску народну поезију. Родољубље заиста нема време и моду. Оно је константа и природна ствар. Исто ко и љубав према мајци. Супротно од тога, рекао бих, чисто је помодарство. А то помодарство, почели смо да баштинимо кад смо пали у југословенско лудило, да би кулминирало у другој титовој југославији.


Istina. A što je najstrašnije najveći zagovornici tog kičerajskog nacionalizma su bili ljudi sa lobotomijom mozga po pitanju nacionalne svesnosti.

- - - - - - - - - -

Čak i izraz "nacionalisti" je pogrešan. Nacionalizam je jedno, rodoljublje drugo.
 
ДР. Милан Младеновић ( од Лужица), одлично је предвидео да ће један део титоиста и комуниста, да навиче маску српског родољубља и тако грдно искривити, навући Србе, а затим издати. Ено га Вук као живи доказ.
Но, у Речнику пише да је национализам исто што и Родољубље, само да је модернији термин. И ја заиста не видим разлику. Чим се створи разлика, то више нике национализам и родољубље, него нешто сасвим друго и супротно. На пример шовинизам или ксенофобија. А српски родољуби не болују ни од једне од тих болести. На нашим али и на другим меридијанима, прави се терминолошка забуна толиких размера да је тешко помислити да је случајна. Склон сам да верујем да је национализам прокужен, као последица американизације. Француску примера ради створили Французи, па се она тако и зове. Америку су створили досељеници многих нација и на се не зове по њима, него по Америгу Веспучију који је открио. Концепт нације није баш превише прихваћен и познат на целом америчком континту. Ни у Северној ни у Јунжној Америци. Немачка је нација је састављена од неколико германских народа. Италија је састављена од неколико сасвим различчитих народа. Једино смо ми Срби, да простиш, од једног народа стврили више нација, низом катастрофалних одлука и несрећном игром случаја. Ем читав реденик накрадних одлука, ем стицај злехудих околности, ем снага и организованост наших напријтеља. Но, мислим да је ово ван теме и да није ни место ни време. Тема су књиге, које читају српски националисти. А у самој поставци теме, јасно се види да постављач овде мисли на српске родољубе.
 
Poslednja izmena:

Back
Top