Najbolji načini da ubrzate svoj računar

acabg

Elita
Poruka
20.624
Svima nam se ponekad dogodi da poželimo da laptop ili PC bacimo kroz prozor kada uspore.

199736311956d40901dca92743774181_wide.jpg

Foto: Thinkstock​

Evo šta možete da uradite kako biste ubrzali svoj računar.

Ugasite ga i upalite

Ako kompjuter ugasite, tim postupkom možete da uradite čišćenje svih procesa koji su "zapeli" i usporavaju rad.

Proverite da li je sve ažurirano

Vaš operativni sistem, aplikacije i sve drugo može da radi usporeno ako nije ažurirano. Ne samo da će update ukloniti viruse i druge stvari koje ga mogu usporiti, nego ćete imati i najbolji softver za vaš računar.

Background programi

Tokom vremena vaš kompjuter može da pokupi brojne programe koji vam ne trebaju. Ti beznačajni programi će trošiti značajno vreme vašeg procesora, pa uđite u Task Manager i proverite koji programi trenutno rade, pa ako primetite bilo šta što vam ne treba, ugasite to.

Takođe, proverite procese kako biste videli postoji li išta nepotrebno ili sumnjivo, pa uz pomoć Googlea proverite sve za šta niste sigurni čemu služi. Uđite u Start, pa Programs i zatim Startups. Tu ćete naći sve što se otvara kad upalite kompjuter.

Prostor za skladištenje

Prostor na hardu ne znači da ćete imati dovoljno mesta za svoje datoteke, nego vaš računar često koristi slobodan prostor na hardu kako bi tu privremeno ostavio stvari koje kasnije mogu da mu zatrebaju. Zapamtite da bi barem 10 odsto vašeg harda trebalo da bude slobodno, da uvek imate dovoljno prostora za sve što može da vam zatreba.

Najbolji način da dođete do novog slobodnog prostora jeste da premestite stvari koje zauzimaju mnogo prostora na drugi hard, recimo fotografije, filmove ili muziku koje ne koristite često možete prebaciti na spoljašnji hard. Uz to, proverite imate li na računaru mnogo stvari koje ne koristite, u čemu vam mogu pomoći aplikacije poput PC Decrapifiera koji će ‘pokupiti’ sve stvari koje niste dugo koristili.

Poluispravan hardver i tvrdi diskovi

Hardver stari i usporava rad. To pogotovo važi za tvrde diskove, od kojih većina ima pokretne delove koji se mogu "izlizati" tokom upotrebe. Zato je dobro proveriti zdravlje vašeg tvrdog diska uz pomoć programa poput ScanDiska. Ako se pokaže da je sve u redu, proverite da slučajno vaš kompjuter ne slaže podatke na pogrešan način, uz pomoć Defraga.

Pretraživači

Priznajte da većinu vremena na kompjuteru provedete koristeći internet, a bez obzira treba li vam on za posao ili zabavu, ako je vaš pretraživač usporen može vam se činiti da je smak sveta blizu.

Prva stvar koju morate da uradite jeste da vidite da li je sve ažurirano, što Firefox, Chrome i Safari čine automatski. Ali ako se situacija i dalje ne menja, vreme je za čistku. Izbrišite sve iz istorije što možete, zajedno s kolačićima i svim drugim ponuđenim, što bi trebalo malo ubrzati stvari. Zatim proverite dodatke koje ste instalirali, jer i oni mogu usporiti rad računara, pa izbrišite sve što vam nije preko potrebno.

Na kraju, znajte da je ponekad sasvim dovoljno da umesto jednog pretraživača počnete da koristite drugi. Proverite koji najbrže radi i ne brinite, brzo ćete se navići na drugi. A sve potrebne informacije i tako možete bez problema sačuvati, piše Independent.

http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2016&mm=02&nav_id=1102005


*****************************************

Evo sta kaze jedan strucnjak zvani Grandofil

:dash:
Vidim ovde se dosta raspravlja o CCleaneru. To je zaista teško đubre, nekada je bilo OK, ali sada, ko ima Win10, postoji realna opasnost da će mu očistiti ili izmeniti neki od vitalnih sistemskih fajlova, tako da reset (ko ne zna, od W8 pa nadalje ne mora da se reinstalira sistem, već se resetuje pri čemu se izbrišu svi korisnikovi programi i fajlovi, a efekat je kao da ste 5 min pre toga instalirali svež sistem) računara nije više moguć! Što se tiče HD-a, većina je u pravu, ali čišćenje registra nije potrebno ukoliko bar 1 u 6 meseci uradite reset (ionako 1 godišnje dolazi veliki upgrade). Brzina se dobija tako što se poisključuju live tiles, one drive (ili slični sync servisi), dezinstaliraju nepotrebni app-ovi... Npr, win10 može da bude brži, i da zauzima manje RAM-a od sedmice. Za savete koji govore o čišćenju keširanih fajlova - da li se ikada zapitate čemu oni služe? Ako ne znate - služe da program koji ih je kreirao radi brže (a ne da sva podešavanja ili podatke ponovo fetch-uje, što ga usporava). Koliko vidim, na savete domaćih sveznalaca ne treba mnogo obraćati pažnju. BTW. internet cache se može očistiti iz browsera, ostali programi koji slično rade u sebi već imaju opcije za brisanje, tako da... Ko zna njemu dva... A ko ne zna, njemu....


Brale nalupetao si za medalju
 
FF ima memory leak....
win 7 vrlo lose handluje memoriju

puno tacaka gde ne treba a javljaju se kiksevi u softwareu...
Doduse meni kazu da sam lud i stoka sto imam otvoreno preko 500 tab prozora, a nekada sam mogao i preko 2000 komada...novi ff losije podnosi mnogo tabova...

Nista od ovoga osim prvog meni ne pomaze....prvo pomaze zbog hendlovanja memorijom od strane win...
Ostalo je reseno virtualizacijama.
 
Mega otkriće: Utrostručite brzinu interneta uz pomoć obične kozerve piva (VIDEO)

Možda zvuči neverovatno, ali pomoću konzerve se može pojačati prijem Wi-Fi interneta!
Prvo uzmite konzervu pića, ispraznite je i isecite dno i vrh.
Zatim tu napravu nalik na traku postavite iza antene svog rutera i gledajte kako se brzina interneta penje nebu pod oblake.
Čak i ako ruter nema antenu, pozicija rutera može da ima uticaj na brzinu interneta.
Ne držite ga blizu zida ili ispod televizora. Dobro bi bilo da ga nekada i isključite i uključite.
Link
http://www.vestinet.rs/zanimljivost...-interneta-uz-pomoc-obicne-kozerve-piva-video
 
ma kakvi, Linux je momentalno jednostavniji od Windowsa, ja se smem kladiti ko nikada nije koristio pc da može,
Linux osnocne stvari da savlada sa nekoliko sati...jbn Windows koriste čitavog života i nikada ga neće savladati...kada samo čitam Tune-up i ostala govna smuči mi se...
 
radi se u igri, konzola je napravljena za igru, pc može za igrice (ovi od € 1500 mogu i za igru), € 400 jedna dobra grafčka karta....
daj ne lupetaj ko maxim po diviziji

- - - - - - - - - -

Da je stabilan svaki linux uverio sam se, jos sam cuo pricu da cern koristi na kompjuterima linux bas zbog stabilnosti.
CERN kao i mnoge druge svetske organizacije koriste linux-e na svojiim mašinama na superkompjuterima se po pravilu stavljaju linuxi , čak i NASA koristi linuxe na mnogim svojim računarima , ali nemojte brkati stvari oni ne koriste ubuntu već linuxe koji su specijalno pisani zarad njihovih potreba
 
I Iskljucivanje servisa U Computer Managment >Services ? :)

Auto Start Programi koji se pokrecu sa Windows-om ?

Povecanje Page File koj vam daje vise Memorije ?

Iskljucivanje Sheduler programa koji vrse automatski update ? :whistling:

Defragment HD-a i Ciscenje HD-a od izbrisanih fajlova koji se i dalje nalaze na HD-u ?
 
Poslednja izmena:
"daj ne lupetaj ko maxim po diviziji"

i ja sada da kažem "daj kretenu odjebi ***** ti materina" jer možeš to malo konkretno...
i onda ja tebi kažem "a da mi se malo nap.... dj..." oće li ti to biti dovoljno konkretno?
ne lupetaj dalje posebno o grafičkama koje koštaju 400 e ili pc-ovima koji koštaju 1500e posebno ne o njihovim namenama

- - - - - - - - - -

Mega otkriće: Utrostručite brzinu interneta uz pomoć obične kozerve piva (VIDEO)

Možda zvuči neverovatno, ali pomoću konzerve se može pojačati prijem Wi-Fi interneta!
Prvo uzmite konzervu pića, ispraznite je i isecite dno i vrh.
Zatim tu napravu nalik na traku postavite iza antene svog rutera i gledajte kako se brzina interneta penje nebu pod oblake.
Čak i ako ruter nema antenu, pozicija rutera može da ima uticaj na brzinu interneta.
Ne držite ga blizu zida ili ispod televizora. Dobro bi bilo da ga nekada i isključite i uključite.
Link
http://www.vestinet.rs/zanimljivost...-interneta-uz-pomoc-obicne-kozerve-piva-video
to je samo majmun mogao da napiše koji ne razlikuje brzinu interneta i jačinu signala wifi-ja
a i ti bi mogao ponekada da uključiš mozak pre postavljanja postova ovde ...
 

Back
Top