Problem sa jezikom

Sasa Zuber

Početnik
Poruka
23
Pre nekih 2 meseca se pojavio problem sa jezikom tj nekako cudno ustvari imam osecaj da mi izumire gornji sloj jezika.Povrsina jezika je kao prekrivena kao sa nekim dlacicama odnoisno celijama jezika koje se skidaju sa cetkicom za zube(ne bas lako,ako se malo zapne i istrlja a ne previse grubo deo se skine i to vecinom posredini jezika) kad redovno perem zube i jezik svaki dan po par puta on se kao iscisti ali ne skroz i ako ga zapostavim samo dva dana on ocajno izgleda,kao i pre svega ovoga.Povrsina jezika je braon-zuckaste boje i kad probam nekim cvrscim predmetom da ih uklonim one se skidaju ali ne bas lako i kao da se pojavi neka sluz.Nemam zadah iz usta iako genetski imam problema sa zubima.Nemam para da odem kod nekog privatnog otorinolaringologa a bio sam kod doktora opste prakse koji nije znao nista i rekao mi je da ga redovno perem i da ce proci,ali od toga nista od ozdravljenja ni traga.Ne znam sta da radim a to me tako izludjuje. :twisted: :twisted: :twisted: :evil: :evil: :evil: :evil:
 
Sto nisi trazio uput za otorinolaringologa?
Pre par godina sam i ja imala problem s jezikom. Ne povlacim paralelu, samo cu ti reci sta je bilo u mom slucaju.
Jednog dana sam skontala da mi je jezik braonkast i bas sam se uspanicila.
Kad je otorinolaringolog to video, poslao da me da uradim analizu krvi i u pitanju je bio zeci manjak vitamina. Rekao mi je da koristim Oligovit 6 meseci i sve se sredilo.
Moj savet, trazi uput za otorinolaringologa, on ce znati...
 
lako je moguce da opisujete stanje koje se naziva lingua villosa ("hairy tongue"), koje karakterise "pogresna", "usporena" deskvamacija sluznice jezika, preciznije - filiformnih papila; dakle - radi se o "usporavanju" (inace normalnog) procesa kojim se stare celije ljuste i zamenjuju novima (slicno kao sto se i na kozi odbacuju stare celije i zamenjuju novim, vise ili manje primetno).

moguci uzroci mogu biti zaista mnogobrojni - od lose (ili neodgovarajuce) higijene, uticaja razlicitih lekova i paramedicinskih preparata (pogotovo antibiotika sirokog spektra), radioterapije, do pusenja, HIV-pozitivnih, trosenja mnogo kafe/caja, itd.itd.
stanje nije tako retko, i mnogo je cesce kod muskog sveta i u poznijem dobu; moguca komplikacija je superinfekcija kandidom.

lecenje je uzrocno (uklanjanje moguceg uzroka - losih navika, lekova, itd.), a osim toga redovna kontrola i obuka pravilnoj higijeni, vise nista; hirursko uklanjanje (elektrokoagulacijom, npr.) je zaista poslednja mera, koja ima brojne moguce lose posledice i komplikacije, te se zaista samo izuzetno preduzima.

moje misljenje je da je najbolje da potrazite specijalistu bolesti usta, ako ste u bg - pogledajte na stomatoloskom fakultetu; vama je potrebno dugorocno pracenje te promene, i to od strane iskusnog strucnjaka (da mi kolege ne zamere, ORL to nije :) ).

mnogo srece.
 
izvinjenje, sad sam videla da ste u novom sadu; na novosadskom stomatoloskom fakultetu najbolje bi bilo da trazite da se zakazete dr mariji bokor - ona je vrlo iskusan specijalista bolesti usta, i sigurno ce vam pomoci.

jos jednom sve najbolje.
 
Hvala vam puno na savetima,ma trazio sam uput ali mi je doktor opste prakse rekao da nije potrebno.Znam da svi grese.Pogotovo doktori u mom slucaju,ne mislim na trenutno stanje sa jezikom,vec uopste.Izvinjavam se svim doktorima na ovome verovatno ima i onih koji rade svoj posao kako treba,ali ja jednostavno nisam imao srece da naletim na njih do sad.Ali u svakom slucaju cu potraziti dr.Mariju Bokor pa sta bude neka bude.Mozda mi i pomogne :-D :-D :-D
 
koliko se secam, uput specijalisti bolesti usta daje - stomatolog, a ne lekar opste prakse, mada mislim da u novije vreme na fakultet moze da se dodje i bez uputa, da se plati usluga. pitajte :).

svako dobro.
 

Back
Top