Umberto Eko - Tajanstveni plamen

vladalacsveta

Početnik
Poruka
9
Novi roman italijanskog pisca Umberta Eka, "Tajanstveni plamen kraljice Loane" sigurno je do sada njegovo najličnije delo, ali on tvrdi da nije reč o autobiografiji, već o delu u kome je obnovljen samo deo sećanja jedne generacije Italijana.

"Pišući knjigu prvobitno sam mislio da je namenjena samo čitaocima moje generacije. Smatrao sam da uopšte neće interesovati mlade i da neće biti prevedena. Zašto bi Francuze ili Amerikance privlačile sve te priče o italijanskim stripovima. Međutim, mnoge izdavačke kuće u svetu želele su prevod te knjige", objasnio je Eko.

On je takođe naveo da jeprvi put dobio na desetine pisama ljudi svoje generacije u kojima su isticali da je napisao "njihovu" knjigu i "njihovu" priču. "Tajanstveni plamen kraljice Loane" može se smatrati nekom vrstom piščeve ostavštine, ali i pamćenja jer, kako sam Eko kaže, ta knjiga zahteva pamćenje.

"Iako insistiram na činjenici da se ne radi o autobiografiji, već o generacijskoj biografiji, moj junak ipak ima neka svoja lična sećanja, a veliki broj detalja iz njegovog života pripada drugim ljudima".

Pišući ovakvo delo, Eko kaže da je i sam imao utisak da je napisao testament, da je rasčistio sve račune i da se pomirio sa svojim postojanjem. On ističe da je želeo da pokaže da se neki istorijski period može rekonstruisati ne samo kroz velike događaje, već i kroz stvaralačka dela koja se smatraju manje vrednim, kao što su pesme, stripovi ili male ilustrovane knjige.

Ovo delo daje presek dvadesetogodišnjeg perioda italijanske istorije ispričane kroz reklamu, sliku i pesmu.
 
Jedna od (naj)boljih Ekovih knjiga, ali je previse smorio u delu kada rekonstruise svoje detinjstvo kroz stripove koje je tada citao. Zaista postujem Eka, ali mi ponekad smetaju njegove preopsirne digresije, koje cesto nisu opravdane "unutrasnjom logikom" same price ili likova. Doduse, ova knjiga se najvise i obraca ratnoj i posleratnoj generaciji Italijana, te ipak postoji opravdanje za tolike digresije, aluzije i osvrte koji su samo njima razumljivi i bliski.
 
Bas mi se dopala knjiga.
Eko je jedan od najobrazovanijih ljudi naseg vremena pa se ovo od njega i moglo ocekivati. Istorija lepote, Knjiga o moralu i jos sijaset njegovih dela spada pripada nekom drugom svetu, ako uporedimo sa Imenom ruza, Baudailjom i sl. U svakom slucaju, Umberto nonšalantno šeta ovim svetom i prepoznaje ga u svemu. Istorija, religija, etika i estetika, pa onda skok u "triler" koji je smestio u manastirsku biblioteku. A Plamen je sve to zajedno. Ima radnju, zaplet, a ima i sijaset informacija-analiza , od stripa o Belki pa do najeminentnijih svevremenih romana . Očaravajuće je kako je na isti nacin prisao Flasu Gordonu i Tomasu Manu, laganim italijanskim kanconama i Betovenu a da pritom nije skliznuo u kic ili visokoumno filozofiranje.A sve zato, da bi se glavni lik opsetio onoga sto je amnezijom izbrisano.
Plamen je , sve u svemu, izvanredna knjiga.
 

Back
Top