Život u Nemačkoj

A zasto ne napise neko svoje licno iskustvo o zivotu u Nemackoj, a ne da se kopiraju neki tamo tekstovi, sto je neko negde tamo rekao?
Jel ima neko ovde da licno svoje iskustvo prenese?
Ја ћу се, када будем била тамо, јавити на тему ако будем имала времена.
До тада лијепим текстове које је ''неко негде тамо рекао''. Додуше, не видим зашто би некоме кога то не занима сметали ти текстови. Само их прескочиш и не читаш.
Pa, vidi, ja zivim vec 2 godine u Nemackoj, i ne znam kako nekome uspeva da potrosi 800 evra mesecno za hranu...osim ako jede kavijar :D :D :D
Ако већ тамо живиш 2 године, што нам не би испричао нека своја искуства - на који начин си отишао (преко кога), како си се снашао, колико ти што не једеш кавијар потрошиш на храну и сл.
Хвала.
 
Ја ћу се, када будем била тамо, јавити на тему ако будем имала времена.
До тада лијепим текстове које је ''неко негде тамо рекао''. Додуше, не видим зашто би некоме кога то не занима сметали ти текстови. Само их прескочиш и не читаш.
Ако већ тамо живиш 2 године, што нам не би испричао нека своја искуства - на који начин си отишао (преко кога), како си се снашао, колико ти што не једеш кавијар потрошиш на храну и сл.
Хвала.

Evo je kompletna prica: blog u kojem je opisano sve, od prvog dana, do dan danas....sve ono sto ceka nekoga ko krene ovim putem, ukljucujuci i neke licne stvar (jer, naravno, nije sve u kesh-u).

https://home-behind-world-ahead.blogspot.de/
 
Pa, vidi, ja zivim vec 2 godine u Nemackoj, i ne znam kako nekome uspeva da potrosi 800 evra mesecno za hranu...osim ako jede kavijar :D :D :D

Ај види ако наиђеш на неку озбиљну фирму грађевинску дај препоруку, радио бих на бауштели у другој половини ове године. Имам ЕУ пасош.
 
Ај види ако наиђеш на неку озбиљну фирму грађевинску дај препоруку, радио бих на бауштели у другој половини ове године. Имам ЕУ пасош.

Ako naidjem, ali iskreno, tesko, ne krecem se u tim vodama, a i ovde na severu, gde sam ja, bas i nema puno nash ljudi.
Imam jednog drugara iz Srbije, vidim da sad nesto povremeno radi po Stutgart-u, neku gradjevinu, ali moram da vidim sta i kako.
 
MARKO SE RAZOČARAN VRATIO IZ NEMAČKE: Živiš od ponedeljka do petka, dođeš kući i opet na posao

Bosna i Hercegovina
08.11.2017.

Na autobuskoj stanici u Tomislavgradu nalazi se spomenik gastarbajterima.

Tako počinje i priča o mladom Marku Bagariću. Marko se, kao i mnogu njegovi vršnjaci, posle završene srednje škole zaputio trbuhom za malo više kruha. I završio u Nemačkoj. Ipak, svi su izgledi da Nemačka ipak nije zemlja dembelija kako neki to zamišljaju, već je potrebno da se radit. I to često više nego u Bosni i Hercegovini, ili nekoj drugoj zemlji regiona.

Posle pola godine boravka u Minhenu, Marko shvata da tamo za njega nema sreće, i vraća se u Tomislavgrad.

"Živiš radnu nedelju od ponedeljka do petka asociran samo na rad, na dolazak kući, na spavanje i na buđenje, i opet na isti posao. Petak i subotu i nedelju izlaziš. Ali živiš od plate do plate', razočarano je ispričao Marko.

Ipak, neke stvari su mu se svidele. "S 20 godina svako te smatra ozbiljnim, niko ne smara ako radiš svoj posao kako treba", kaže.

Mladi Marko je u potrazi za srećom u Minhenu za šest meseci promenio šest poslova.

"Uvek sam razmišljao o povratku, na šetnje s psom, videću svoju raju, da mogu s njima popiti kavu. Nije me zanimalo ništa čime bih sebe formirao, a bio sam prazan iznutra", shvatio je.

Nakon iskustva u Nemačkoj, Marko zaključuje: "Ovde imam dobrog oca i dedu. Imam sve 'vamo, mogu i 'vamo nešto ostvariti. Tu sam se rodio, mislim da ne trebam više da govorim zašto sam se vratio. Ostajem u BiH, formiraću se ko osoba, studiraću, radiću, šta ja znam, zadovoljan sam životom kojim vodim".

Kurir.rs/DW
 
MARKO SE RAZOČARAN VRATIO IZ NEMAČKE: Živiš od ponedeljka do petka, dođeš kući i opet na posao

Bosna i Hercegovina
08.11.2017.

Na autobuskoj stanici u Tomislavgradu nalazi se spomenik gastarbajterima.

Tako počinje i priča o mladom Marku Bagariću. Marko se, kao i mnogu njegovi vršnjaci, posle završene srednje škole zaputio trbuhom za malo više kruha. I završio u Nemačkoj. Ipak, svi su izgledi da Nemačka ipak nije zemlja dembelija kako neki to zamišljaju, već je potrebno da se radit. I to često više nego u Bosni i Hercegovini, ili nekoj drugoj zemlji regiona.

Posle pola godine boravka u Minhenu, Marko shvata da tamo za njega nema sreće, i vraća se u Tomislavgrad.

"Živiš radnu nedelju od ponedeljka do petka asociran samo na rad, na dolazak kući, na spavanje i na buđenje, i opet na isti posao. Petak i subotu i nedelju izlaziš. Ali živiš od plate do plate', razočarano je ispričao Marko.

Ipak, neke stvari su mu se svidele. "S 20 godina svako te smatra ozbiljnim, niko ne smara ako radiš svoj posao kako treba", kaže.

Mladi Marko je u potrazi za srećom u Minhenu za šest meseci promenio šest poslova.

"Uvek sam razmišljao o povratku, na šetnje s psom, videću svoju raju, da mogu s njima popiti kavu. Nije me zanimalo ništa čime bih sebe formirao, a bio sam prazan iznutra", shvatio je.

Nakon iskustva u Nemačkoj, Marko zaključuje: "Ovde imam dobrog oca i dedu. Imam sve 'vamo, mogu i 'vamo nešto ostvariti. Tu sam se rodio, mislim da ne trebam više da govorim zašto sam se vratio. Ostajem u BiH, formiraću se ko osoba, studiraću, radiću, šta ja znam, zadovoljan sam životom kojim vodim".

Kurir.rs/DW

Pa kakav je to idiot koji je za sest meseci promenio sest poslova, pobogu??? Kako je uspeo??? Nema teoretske sanse da je radio na belo, a da je promenio sest poslova za to vreme!!! Kakve su to gluposti? :D :D :D

A izvor teksta ti je Kurir...pa zaista divno :D :D :D
 
Poslednja izmena:
A izvor teksta ti je Kurir...pa zaista divno :D :D :D
Izvor je Deutsche Welle. Kurir je samo prenio članak.


O OVOM VIDEU BRUJI CEO BALKAN! GASTARBAJTER PORUČIO: U Nemačkoj nemamo ustaše, četnike ni balije, pa zato i idemo napred!

25.11.2017.

Hrvat iz Nemačke vodi relativno popularni kanal na Jutjubu "Život van granica", a njegov video o tome zašto je otišao privukao je veliki broj komentara.

Kanal "Život van granica" uglanom sadrži savete i preporuke z aone koji imaju nameru da krenu "trbuhom za kruhom" iz Hrvatske, ali i čitavog Balkana, u Nemačku - kako se snaći, kako dobiti vizu, gde odsedati...

Video "Zašto smo otišli i zašto odlazimo" izazvao je lavinu komentara u čitavom regionu pre svega zbog svoje iskrenosti, ali i činjenice da ruči neke stereotipe o tome kako izgleda "život preko".

"Vi koji sve znate o Nemačkoj, nemojte ljudima govoriti koliko se tu radi, nemoj, majke ti. Ne radi se po celi dan. Radio sam tri puta više u Hrvatskoj, samo ne znam za šta sam radio", kaže ovaj Hrvat.

"Živi se i radi normalno, niko nam ne viri preko plota da bi saznao što se to kod mene događa. Nikog ne zanimaš dok radiš i živiš pošteno. Ne priča se o policiji, mitu, korupciji. Možda najbitnije, nema ustaša, četnika ni balija, pa zato i idemo napred. Nema onih koji seju mržnju. Pa, ako je to moralo biti u tuđem dvorištu, neka je", dodao je on.

Kurir.rs/Dnevno.rs


Obavezno pogledati video!
Onaj dio za veš mašinu i pranje na potoku mi se svidio zato što je jedna meni bliska osoba preko 5 godina morala da pere veš ručno, jer nije imala novca za novu veš-mašinu nakon što je stara crkla.
 
12.08.2015.
PRIJE NJEMAČKE BILI NEZAPOSLENI

Sada su nezadovoljni zaradom od 3.000 eura

Jednoj ženi i njezinom dečku, hrvatski iseljenik Stjepan Bingula koji u Njemačkoj živi već 30 godina, pomogao je da ondje nađu posao, ali oni nakon mjesec dana, solidnih primanja i osiguranog krova nad glavom, nisu zadovoljni.

Stjepanovo iskustvo s parom koji je nedavno stigao u Njemačku prenosimo u cijelosti:

'Gospođa je uspjela otići u Njemačku sa svojim dečkom koji je dobio posao preko maila. Preko mailova na koje sam ja odgovarao, pravio termine, postavljao pitanja, i slično. Znači, ni jedno od njih ne govori njemački. Njegov poslodavac im je našao stan, 40m2, pričekao ih na stanici, odveo na stan. To je bilo početkom ovog mjeseca.

Sinoć sam opet razgovarao s dotičnom gospođom. Kao i uvijek, opet je tražila savjete i, naravno, žalila se na uvjete života. Traži drugi posao za dečka, jer ovaj posao gdje sada radi je 'mizerno plaćen'. Dobije 'samo' 1400€ netto, radi u struci, ne zna njemački, u struci nije radio zadnjih 10 godina, ne razumije ovaj način rada, poslodavac je grozan. Podsjećam, to je onaj poslodavac koji ga zaposlio preko maila, onaj poslodavac koji mu je našao stan, koji mu je pružio sve NA NEVIĐENO. Ona se isto zaposlila, i navodno kao Servicekraft dobija 1500€ mjesečno, naravno, bez znanja njemačkog jezika.

Objasnio sam joj kako se ovdje u Njemačkoj živi, kako se radi, ali gospođa nije zadovoljna jer 3000€ za dvije osobe njoj je malo. Ona nije došla u Njemačku da preživljava, nego da lijepo živi. Objasnio sam joj da četveročlana obitelj može jako lijepo živjeti sa 2300€ mjesečno (moj slučaj) da bi mi dotična gospođa odgovorila: 'Ako je tako, onda ste se po ovim cijenama koje ovdje vidim željni i obući i najesti pošteno'.

Inače, raspitivala se jako puno (u ovih 25 dana Deutschlanda) kako se kupi auto na kredit za 15000€, kako se kupi namještaj na kredit za 8000€, kako se kupuje na internetu preko kartice, jer ima veliki problem – stan. Jer 40m2 je premalo za dvoje ljudi, to je štala, a ne stan. A najveći problem je što imaju stare mobitele, i svakako hoće uzeti dva iPhone 6, naravno, na pretplatu od 130€ mjesečno.

Inače u Hrvatskoj je ona bila bez posla, on je dobio otkaz i pričala mi da ne znaju kuda, ne može frizeru jer nema novca, nemaju za život, za ono najosnovnije. A nakon 25 dana Njemačke je poletjela visoko, više nego A 380.

Citiram: 'Izvini, za mene minimalac nije ostvarenje snova. Ali je poslužilo za doći ovdje. A sad želimo bolje, ja nisam došla ovdje da postanem milijarderka, samo da imam za normalan život.'

3000€ je premalo za normalan život, za dvije osobe? Što je za vas normalan život? Kakvi su vaši zahtjevi od Njemačke? Kolika je za vas normalna plaća da bi imali normalan život, da ne preživljavate?', napisao je Stjepan Bingula.

IZVOR: Dnevnik.hr
 
Kod mene se ne vidi slika...
Ne znam kod drugih...?


AKO DOĐEŠ NA POSAO U 5.50 KASNO JE: Srbin opisao kako izgleda radni dan u NEMAČKOJ FABRICI! Da li ste sigurni da želite na ZAPAD?!

02.02.2018.

Ko na takvu i sličnu disciplinu ne želi da se navikne, neka ostane ovde

Već godinama se priča o radu u Nemačkoj, prednostima i manama, zaradi i uslovima rada. Uglavnom se o odlasku u ovu zemlju govorio kao o "begu u bolji život", a da li je to tako?

Jedan internet korisnik iz Srbije, koji je godinama u ovoj zemlji, otkrio je kako zapravo izgleda realnost i vaša satnice kada ste zaposleni u nemačkoj fabrici, prenosi Espreso.rs.

"Sa nepunih 20 otišao sam kod roditelja u Nemačku. Po tadašnjem zakonu maloletan, a služio sam vojsku. Punoletstvo je bilo sa 21 godinu. Za par meseci sredim sve papire, i nađem posao iz oglasa.

Dotle sam malo radio na crno. Teško mi je bilo da ustanem u 04.30h, pa sam se navikao. Radi se od 06h.

Ako dođes u 05.50h - već je kasno - ne stigneš ništa, presvlačenje, kafa itd.

U 06.01h mašine zuje kao da je 10.00h.

08.55 - 09.00 peru se ruke.

09.00-09.10 doručak.

Vreme za doručak pada na teret poslodavca.

11.55 peru se ruke.

12.00-12.30 - ručak (tih pola sata odrađujemo).

U toku rada nekada nema vremena ni vodu da piješ, a ako hoćeš u toalet zoveš brigadira da te zameni (nije ograničeno koliko puta).

Ko na takvu i sličnu disciplinu ne želi da se navikne, neka ostane ovde. Uslovi rada su ekstra, ista temperatura i leti i zimi. Prekovremeni se plaća i par dana pre se najavi i nije obavezan, samo ono iz ugovora, prenosi Espreso.rs.

Kad se radi - radi se, a kad odeš kući - niko te u vezi posla ne uznemirava".

I kako vam se sada čini nemačka, radnička realnost?!

(Espreso.rs)
 
Као да је писало дете неког државног крпеља. Нормално да треба да се ради. Али кад већ морам да запнем бар ћу и да зарадим. У Србији радиш а не зарадиш ништа.
 
Espreso je pouzdan koliko i kurir i informer :D :D :D
Ali, istina su dve stvar:
1. kada se radi - radi se, kada se odmara - odmara se.
2. kako pise u ugovoru, tako je i u praksi. I ne samo u ugovoru, nego je i Zakon o radu doslovno sproveden u praksi - za razliku od Srbije gde je izvitoperen, iskrivljen, i sprovodi se samo onaj deo koji odgovara poslodavcu.

Kao neko ko je radio i u Srb, i u Nemackoj, moje iskustvo je da se apsolutno isto radi, samo sto u Nemackoj moze da se zaradi vise para (meni je plata veca 50% nego u Srbiji sto mi je bila, ali lekarima, recimo, plata je veca 600%). Prost fizikalac na traci, u Srbiji zaradi u proseku 250 evra, u Nemackoj oko 1400 - dakle opet skoro 600%.
To je realnost.
 

Back
Top