Upis na fakultet u Ljubljani

tiva

Početnik
Poruka
4
Da li ima neko ko je upisivao fakultet u Ljubljani i tamo bio od prve godine? Jer planiram da se upisem tamo ali mi dosta toga oko prijave nije jasno.. Da li mi iz drzava koje nisu clanice EU imamo duzi rok prijave i do kad taj rok traje?Uz sve to, prvi rok je prije mature sto znaci da ne mogu da saljem ocjene sa maturskog ispita kao ni sa kraja 4.razreda. Da li to naknadno saljem i sta sve treba da sadrzi prijava, sta mi treba od dokumenata itd. Pominju na njihovom sajtu i neki poseban program za slanje prijave, pa ako znate o cemu se radi.. Da li to naknadno saljem? I kada se javlja ko je primljen.. Hvala unaprijed :):)
 
Pozdrav iz Ljubljane :)) ugl, prati sajt univerze, sve rokove itd provjeravaj, i ne mozes da pogrijesis. Prva vazna stvar ti je prijava koja je za nas koji smo van EU do 5.maja i to radis preko interneta, papire tek saljes kasnije, rok je meni bio 1.avgust. Vazno je da saznas da li za tvoj fakultet traze polozenu diplomu iz slov, na vecini fakulteta ne traze, meni jesu. Polagala sam u Beogradu i priznali su mi je :) Sto se jezika tice, brzo se naviknes, mada je sistem za nas sa Balkana dosta tezak :)) ali fakulteti su im super.. za razliku od mentaliteta, nikad se necu navici :( ako ti treba jos nesto, imam sve info..
 
Tiva, šta si upisala? ovaj fakultet koji sam gledala ima pripremnu godinu za učenje slovenačkog. Koliko teško ga je naučiti? Da li može da se dobije dom, stipendija? Koliki su ti troškovi na mesečnom nivou? ma sve
 
Poslednja izmena:
Psihologiju.. ja sam ucila preko skype-a sa jednom zenom, placala sam 8 eura po satu (bas jeftino) i na kraju polozila. Nije tezak, za nivo koji ti treba da bi ucila bas nije, samo nemoj da polazes u Ljubljani, meni su u Beogradu bili bas korektni, a polaganje sam platila 150 eura. Ima ljudi koji dodju da ne znaju nista da progovore na slov i snadju se, ali su meni trazili kao uslov za upis. Za dom nemamo pravo, postoji samo jedan koji je 150 eura mjesecno za koji mozes da se prijavis, zove se Dijaski dom Vic, i ima dio za studente. Ja sam u sobi sa curom iz CG u privatnom smjestaju, i placamo ukupno 340 eura sa troskovima, sto je za Ljubljanu bas okej, s tim sto npr u Beogradu za te pare mozes naci stan, ovdje tesko. Skupa je Ljubljana za nase prilike mnogo, ali se mozes snaci, neka prosjecna cijena bi bila mozda ukupno, racunajuci sve troskove 400/500 eura mjesecno, znam ljude koji prolaze i sa 300 ali ako hoces nekad barem kafu da popijes itd.onda oko 400 :) Sto se stipendija tice, od Slovenije nemas sanse za to, imas od njih samo bonove koji ti daju popust na hranu, npr ja jedem u menzi za 2,3 e. :)))) Salji ako ti sta jos treba, sjecam se sebe iz tog perioda kad nisam znala dje cu :D
 

Back
Top