NEUROMISTICNA TRANSMISIJA i MIASTENIJA GRAVIS

Myasthenia gravis je bolest kod koje u drugoj polovini dana dolazi do prolazne oduzetosti misica.Smatra se da je uzrok bolesti autoimuni proces koji dovodi do smanjivanja acetilholinskih receptora u poprecno-prugastoj muskulaturi.Prevedeno sa medicinskog jezika na uobicajeni to ide otprilike ovako.Mozak posalje impuls(naredbu da telo uradi izvesni pokret)i taj impuls se putem nerva nosi do neuromisicne spojnice(mesta gde se impuls predaje misicu).
I sad posto je smanjen broj tih receptora smanjena je i mogucnost prenosenja impulsa i onda dolazi do patoloske zamorljivosti misica,najcesce su zahvaceni misici oka pa kod pacijenta dolazi do pada kapaka,misici ramenog pojasa,otezanog gutanja,u zavisnosti koji je tip MG...kod zena je cesce.
Cesto lecenje MG zahteva i operaciju timusa,zlezde koja se nalazi iza grudne kosti jer se smatra da timus ima neku ulogu nastanku MG,u vezi sa antitelima okrenutim protiv ach.Uglavnom ne zna se uzrok bolesti,genetski faktor ima svoju ulogu ali ne preveliku.
Lecenje se sprovodi inhibitorima holinesteraze(enzima koji razlaze acetilholin) prostigmin,neostigmin...cesto uz primenu kortikosteroida.Sto se tice prognoze bolest ima svoje periode poboljsanja i pogorsanja ali zahteva stalnu primenu terapije.
 
Zahvaljujem Dr.,interesuje me imali veze neuromisicna transmisija i miastenija gravis sa alopecijom (opadanjem kose na pecate).Verovatno su obe pojave posledica autoimunog oboljenja.Ali, kako se moze izleciti ta alopecija, i kako, na koji nacin i cime moze organizam da se dovede u red (u harmonicno stanje) da eliminiše to autoimuno oboljenje koje je uzročnik takvim i drugim pojavama.Postoji li način?????
Kako se može ispitati rad grudne žlezde , osim snimanjem, koje zbog zracenja pri snimanju ne bi bilo poželjnjo zbog štitne žlezde (koja nije u sasvim dobrom stanju - za sad je OK)i reakcije njenih hormona? Da li može preko krvi?Ako je grudna zlezda aktivna(pacijent ima 25 god.)da li mora da se izvrši hiruška intervencija ili se može njena aktivnost eliminisati nekim lekovima i kojim?
Veoma sam zahvalna na odgovorima koji slede!
 
U principu svako opadanje kose na pecete je povezano sa stresom,a MG definitivno jeste veliki stres za organizam.Medjutim tu treba konsultovati i neurologa i dermatologa.
I nazalost nista se ne moze uciniti jer vec sam rekla ovde na forumu da autoimuni procesi se mogu shvatiti kao alergija na sopstveni organizam.Timus je aktivan kod dece i kod odraslih je to zakrzljala zlezda ali kao sto sam vam vec rekla u teoriji postoji povezanost izmadju timusa i MG.
Antitela se odredjuju iz krvi,znaci tu se ne radi nikakvo snimanje a da li ce se pristupiti operaciji to zavisi od toka bolesti,rezultata ispitivanja...to vec morate videti sa neurologom koji sprovodi lecenje.
 
Ma ne,pazite ne radi se tu o necem podsvesnom sto treba izvuci iz osobe.Ipak je u pitanju defekt na nekom molekularnom nivou.Ja zastupam zapadnu medicinu ali volim da cujem i sta se moze postici i tom alternativnom medicinom.Ipak smatram da ne treba preterivati ,lecenje MG na taj nacin bi bilo u domenu naucne fantastike.Eventualno mozete porazgovarati sa nekim o akupunkturi,u smislu olaksanja tegoba...cula sam da se radi i to ali gde i kako to ne znam.
Pozdrav!
 
LI:
Zahvaljujem Dr.,interesuje me imali veze neuromisicna transmisija i miastenija gravis sa alopecijom (opadanjem kose na pecate).Verovatno su obe pojave posledica autoimunog oboljenja.Ali, kako se moze izleciti ta alopecija, i kako, na koji nacin i cime moze organizam da se dovede u red (u harmonicno stanje) da eliminiše to autoimuno oboljenje koje je uzročnik takvim i drugim pojavama.Postoji li način?????
Kako se može ispitati rad grudne žlezde , osim snimanjem, koje zbog zracenja pri snimanju ne bi bilo poželjnjo zbog štitne žlezde (koja nije u sasvim dobrom stanju - za sad je OK)i reakcije njenih hormona? Da li može preko krvi?Ako je grudna zlezda aktivna(pacijent ima 25 god.)da li mora da se izvrši hiruška intervencija ili se može njena aktivnost eliminisati nekim lekovima i kojim?
Veoma sam zahvalna na odgovorima koji slede!
LI:
Zahvaljujem Dr.,interesuje me imali veze neuromisicna transmisija i miastenija gravis sa alopecijom (opadanjem kose na pecate).Verovatno su obe pojave posledica autoimunog oboljenja.Ali, kako se moze izleciti ta alopecija, i kako, na koji nacin i cime moze organizam da se dovede u red (u harmonicno stanje) da eliminiše to autoimuno oboljenje koje je uzročnik takvim i drugim pojavama.Postoji li način?????
Kako se može ispitati rad grudne žlezde , osim snimanjem, koje zbog zracenja pri snimanju ne bi bilo poželjnjo zbog štitne žlezde (koja nije u sasvim dobrom stanju - za sad je OK)i reakcije njenih hormona? Da li može preko krvi?Ako je grudna zlezda aktivna(pacijent ima 25 god.)da li mora da se izvrši hiruška intervencija ili se može njena aktivnost eliminisati nekim lekovima i kojim?
Veoma sam zahvalna na odgovorima koji slede!
Interesuje me da li kod oboenja mediastinum gravis moze kao simtom da se javi samo tesko disanje? Imam 37god i na skeneru pluc viđen je perzistentan timus sa atrofijom od debljine 10mm. Interesuje me da li on moze praviti probleme kod disanja. Unapred zahvalna na svim odgovorima.
 

Back
Top