aljaska 2016

subatomic

Početnik
Poruka
4
mozda je vec bila ova tema negde, al ajde, da otvorimo novu, ipak je ponuda aljaska 2016.

imam dosta pitanja za ljude koji su bili tamo, ili su već tamo, voleo bih što pre da mi se odgovori, jer moram da reagujem u narednih par dana. pitanja se tiču fabrika lososa, radi se 3 meseca

SVAKA POMOĆ JE DOBRODOŠLA U ODGOVORIMA:

1. čitao sam da se radi po 16 sati dnevno. da li se u tih tri meseca, koliko traje program, radi SVAKI dan po 16 sati? ili nekad radiš 8, nekad 12, a ponekad se desi i 16... ili nekad i preskočiš dan. okej, kontam da svaki dan koji ne radiš da si na gubitku, jer nemaš dnevnice.

2. kakav je smeštaj? koliko ljudi ima u sobama? da li ima, fazon, jedno kupatilo na spratu, jedan tuš...? kakvi su kreveti, zavese, stolice, ima li bilo čega još u tim sobama/barakama? da li je čisto, da li se higijena održava, imaju li spremačice ili to rade sami radnici?

3. kakva je klopa? čitao sam da 10 dolara ti fabrika odbija za smeštaj i hranu i da imaš tri obroka dnevno. ali, opet, zanima je, da li je podnošljiva, da li je ok, ili su splačine...?

4. kakvi su goniči robova? kakvi su šefovi po tim fabrikama ribe? da li je fazon, ono, bič po leđima, ćuti, radi, nema priče, jak tempo, ili je ono, ok, umereno, naravno, ne mislim da zabušavaš, nego prosto, neki normalan tempo... šefovi su, pretpostavljam ameri? smeš li da uđeš u konverzaciju neku, tipa, kažeš, šefe, daj malo olabavi i to, ili odmah dobiješ bič?

5. da li, recimo, ako podje 200 radnika iz srbije, svi idu u jedno mesto, jednu fabriku, ili ih raspodele u par gradića, par fabrika? ko su nam kolege, da ih tako nazovem - bugari, kinezi, poljaci, filipinci...?

6. ima li problema, ima li incidenata u fabrikama sa drugim narodima? da li su kazne takve da te odmah izbace sa posla i pošalju te u jednom pravcu, kući, ili te udaraju po džepu..?

7. šta ako se, ne daj bože, razboliš? loše ti je, vezao si pet dana po 16 sati, pao ti imunitet, ne možeš fizički. da li u tom slučaju ti kažu: "metiljavi, za tebe više nema mesta, pali natrag odakle si došao" ili ti ipak daju fore dva, tri dana da se oporaviš?

8. šta se dešava u slučaju prekida rada? tipa, došao si na tri meseca, ali si posle mesec i 20 dana shvatio da više ne možeš da izdržiš... kako ide onda? pališ gajbi? dobijaš li platu tu koju si zaradio za tih 50 dana ili te kaširaju bez kinte? na koliko dana dobijaš lovu? sedam dana? 14 dana? jednom mesečno? plaćaš li neke penale kompaniji, agenciji...?

9. postoji li varijanta, odradio si tih tri meseca, i hoćeš da ostaneš još? postoji li varijanta da ostaneš ili MORAŠ natrag u srbiju? postoji li varijanta da legalno ostaneš još? ilegalno (pretpostavljam da nije preporučivo), znate li nekog da je izmuvao da ostane, pa naknadno sredio papire...?

10. da li mora da se kupi avionska karta preko agencije (vidim nešto svi insistiraju da se ide preko sijetla)? šta ako nađem za 600 dolara do sijetla, moju varijantu neku?

11. kakva su iskustva sa medvedima? da li su stvarno "pitomi", kao što se priča, da li ste imali neprijatne susrete sa tim životinjama? ima li komaraca?

12. ako mi se dopadne posao, skontao sam, okej, nije toliko strašno, da li imam varijantu da se ponovo vratim na aljasku, da radim opet sa ribom? ili, mogu li u drugoj turi da radim nešto drugo, tipa, na dokovima, u hotelu, gde god...? koji je zakonski vremenski rok kada mogu ponovo da radim na tlu SAD (konkretno na Aljasci)? ako mi ambasada odobri radnu dozvolu, na koliko je dobijam? Mogu li slobodno da se šetam po ostalim državama SAD?

13. da budem direktan, da li nas srbe tretiraju kao stoku (okej, skontao sam po primanjima da u neku ruku da, čim ameri neće da čiste ribu), ali na ulici, recimo? domoroci, policajci... gledaju li nas kao klošare ili imaju respekt u granicama normale? kapiram da mnogi ne znaju šta je srbija, ali opet, da li nas nipodaštavaju ili su ok prema nama, kao i prema svim strancima?

14. gde se štekuje lova koja se zaradi? može li odmah da se šalje u srbiju preko nekih banaka, western uniona, koja je najpovoljnija varijanta? jel ima lopova, tipa, nisi pazio gde ostavljaš lovu, ošurili te, pa idi da se žališ pred skupštinu...?

unapred hvala na odgovorima, stvarno bih voleo što pre da čujem vaša iskustva o aljasci. iskreno, ne bih imao ništa protiv ni da živim tamo, u tim nekim malo većim gradićima (ferbenks, enkoridž), ali bar za početak da šljajkam.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Joj pa kako niko nije odgovorio coveku,ja sam uzivala citajuci :lol: sta li je sa njim,kako je izasao na kraj sa medvedima i komarcima,jesu li mu se svidele zavese?:zcepanje:
Steta sto ne pise vise
 

Back
Top