Hermann Hesse
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Hermann Hesse

Zainteresovan član scharfschuetze (avatar)
    Učlanjen
    14.10.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Hermann Hesse

Da li posmatrate Hessea kao filozofa ili je on za vas samo pisac? Da li vam se dobata uticaj budizma i istocnjacke filozofije u Heseovim delima?

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Podrazumevano Re: Hermann Hesse

Vec imas dosta tema o Heseu na knjizevnosti. Inace, posmatram ga pre svega kao pisca izuzetnog obrazovanja i misaonosti zbog cega ga povezuju sa filozofijom

p.s. zasto li mi se cine da su poruke pod nickom postavljaca ove teme pisane od strane razlicite osobe danas i prethodnih dana? Ili ti samo lose radi tastatura...
    "Ne postoji stvaranje ni razaranje Ni sudbina ni slobodna volja; Ni staza ni postignuće; Ovo je konačna istina."
    Šri Ramana Maharši

Učlanjen
    14.10.2005.
    Reputaciona moć
    0

Koje Hesseovo delo ti se najvise dopalo?

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Citat Original postavio scharfschuetze
    Koje Hesseovo delo ti se najvise dopalo?
    Hese mi je omiljeni pisac pa mi je tesko da se odlucim. Prvo sam davno procitao Demijana i odusevio me je, ali tada sam bio tinejdzer pa planiram jos jednom da procitam da vidim kakav ce utisak ostaviti sada na mene. Stepski vuk je na mene ostavio izuzetan utisak, a po misaonosti mu se izdvajaju Sidarta i Igra staklenih perli koju pri prvom citanju nisam mogao da razumem ( dakle jos jedno "obnavljanje gradiva"). Pored tih dela, procitao sa i Gertrudu, Pod tockom, i Knulpa. Od ova tri dela najvise mi se dopao Knulp. Imam i neke njegove pesme ali nisu mi nesto mnogo zadrzale paznju. Koje je tvoje omiljeno Heseovo delo?
    "Ne postoji stvaranje ni razaranje Ni sudbina ni slobodna volja; Ni staza ni postignuće; Ovo je konačna istina."
    Šri Ramana Maharši

Učlanjen
    14.10.2005.
    Reputaciona moć
    0

Da, samo da znas, za razumevanje Hesea kao pisca veoma je vazno da znas dosta o njegovom zivotu, odnosno njegovoj biografiji. Ja sam heseovu biografiju proucavao dosta dugo i to mi je mnogo pomoglo da razumem neka njegova dela kao sto su Pod Tockom, Petar Kamencind, Stepski Vuk...
    Pokusaj na

www.hermann-hesse.de/eng/mitte.htm

Tu imas i jedan kratak video zapis Hesea i njegov glas zabelezen u nekoj radio emisiji.
    Srecno.

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Citat Original postavio Truman
    Hese mi je omiljeni pisac pa mi je tesko da se odlucim. Prvo sam davno procitao Demijana i odusevio me je, ali tada sam bio tinejdzer pa planiram jos jednom da procitam da vidim kakav ce utisak ostaviti sada na mene. Stepski vuk je na mene ostavio izuzetan utisak, a po misaonosti mu se izdvajaju Sidarta i Igra staklenih perli koju pri prvom citanju nisam mogao da razumem ( dakle jos jedno "obnavljanje gradiva"). Pored tih dela, procitao sa i Gertrudu, Pod tockom, i Knulpa. Od ova tri dela najvise mi se dopao Knulp. Imam i neke njegove pesme ali nisu mi nesto mnogo zadrzale paznju. Koje je tvoje omiljeno Heseovo delo?
    Zaboravih da spomenem roman Narcis i Zlatousti. Delo u kome se Hese najvise bavi temom culnosti i kontemplativnosti.
    Šri Ramana Maharši

Učlanjen
    14.10.2005.
    Reputaciona moć
    0

Da, to mi jednja od njegovih omiljenih knjiga.

Slične teme

1. Hermann Hesse (1877-1962)
    Autor Hesse u forumu Književnost
    Odgovora: 209
    Poslednja poruka: 06.07.2016., 21:13
  2. HERMANN HESSE: ROSSHALDE
    Autor gost 129003 u forumu Književnost
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 27.10.2009., 08:08

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor