Uhapseni maturanti

Mirjanadz:
I da li je uopste krivica roditelja za ovakva ponasanja dece ili to vise ne moze da se kontrolise?!?
deca su nevaspitana. i puštena sa lanca!
istina srboja je prekrasna, a oni ih vode u mađarsku!
koja do pre 15 godina nije imala ni pošteni asfalt na drumu :evil:
no,neću o tome.
klinci su bre, napušteni,bezobrazni,
za njih nema više autoriteta, nema više poštovanja prema bilo čemu...
ja sam tako tužna zbog cele situacije,i tako bi volela da se donese neki zakon koji kažnjava i maloletnike i roditelje
pa neka se svako zapita koga pušta na ulicu!!!
i neka se zapita kako mu dete provodi vreme i sa kim!
po pi zde la sam.
oni su bre naša sramota, umesto naš ponos.
ozbiljna sam.
sećate se onog nesrećnog dečeka koji pogibe na odmoru?
i šta bi sa ubicama? ma pojeo vuk magarca
strašno!!!
gde mi deca rastu?
 
Ja mogu da garantujem da vecina nasih gimnazijalaca nije bila ni na jednoj nasoj planini sem mozda Zlatibora i Kopaonika. Pitanje je da li su se ikada njima prosetali, tj. pesacili vise od sata i uzivali u prirodi, osvojili neki vrh, itd.U Madjarsku nek idu sa roditeljima u shoping i razgledanje a ne sa coporom vrsnjaka pa onda uglavnom ni ne znaju gde su bili ni sta su videli( a verovatno bi ih i kostalo jeftinije).
 
Eh, i ta naša deca, odrastala su u Potemkinovom selu i dalje od svog dvorišta nisu nikada ni privirili! Što oni ne znaju kako da se ponašaju, nego što i roditelji zaboraviše kako se ponaša kada se izadje iz dvorišta!
Onaj vojvodjanski funkcioner lepo reče da decu treba voditi na ekskurzije u inostranstvo da vide da postoji i svet izvan naših zidina, ali zaboravi da pouči roditelje da ne kljukaju decu lokalopsesivnošću!
 
Fantina:
Eh, i ta naša deca, odrastala su u Potemkinovom selu i dalje od svog dvorišta nisu nikada ni privirili! Što oni ne znaju kako da se ponašaju, nego što i roditelji zaboraviše kako se ponaša kada se izadje iz dvorišta!
Onaj vojvodjanski funkcioner lepo reče da decu treba voditi na ekskurzije u inostranstvo da vide da postoji i svet izvan naših zidina, ali zaboravi da pouči roditelje da ne kljukaju decu lokalopsesivnošću!
Vaistinu.
 
Ja sam prosle godine sa muzem bila na planinarenju u Austriji. Kad sam videla tu lepotu , predivan privatni smestaj za porodice sa decom , cene jeftinije nego na Kopaoniku, jedva cekam da odemo ponovo samo ovaj put zajedno sa decom. I nase planine bi mogle da pruze mnogo ali dzabe kad niko ne brine .
-------------------------------------------------------------
Prvo upoznaj i ulepsaj svoje dvoriste, pa onda idi vidi kako je kod drugih.
Pa se opet vrati da primenis ono sto ti se tamo svidelo i u svom dvoristu.
 
boze svasta...pa sta predlazes, da se deca vode iskljucivo u manastire i da nikad ne vide inostranstvo jer je tamo neka droga i diskoteke?
i cija krivica moze da bude ako je dete nevaspitano nego roditelja? mislim, ko vaspitava vasu decu osim vas?

ne vidim da je resenje dete maltretirati kad pokaze sve znake roditeljskog loseg vaspitanja...prvo dete totalno zbunite pogresnim vaspitanjem a onda ga jos terate da ispasta za vase greske tako sto cete mu zabraniti da ide na eskurziju u instranstvo, kompjuter, igrice?
 
Problem je u nevaspitanju, sto se klinci ponasaju ko pusteni s lanca. Isto tako bi se ponasali i u Lepenskom Viru, na Kopaoniku ili na Zlatiboru. Pa pamtim ja i svoje ekskurzije, isti haos je bio i tamo i u Grckoj. Mozes da izvedes coveka iz svinjca, ali obrnuto...

A u inostranstvu itekako ima sta da se vidi. Toliko ljudi iz moje generacije kuka sto nista osim Kopa i Budve ne znaju jer su zbog poznatih okolnosti bili ograniceni na dragu nam domovinu. Stvarno, komentari tipa - ne u inostranstvo, sta to tamo ima, ili ima droge/rejva i slicno su meni bez poente. Sta, ne treba videti Meteore, Delfe, Akropolj, Epidaurus, ili Koloseum u Rimu, ili Sagrada familia u Barsi???
 
Meni roditelji cesto kazu da u skoli ja treba da vaspitavam njihovu decu jer sam PROSVETNI RADNIK,
e pa dragi moji roditelji ja vam kazem
DA SAM IH JA RODILA JA BIH IH VASPITAVALA, A NE SVALJIVATI KRIVICU NA ULICU I PROSVETARE!
Moj posao je da ih naucim necemu, a zivotu se uce sami u porodici,
a necete verovati kakvih sve porodica ima,
i onda kakva sve deca ispadnu iz njih...
Mislim da nisu kriva deca,
KRIVI SU RODITELJI,
BEZGRANICNO DOPUSTLJIVI(kupice ti mama sve samo cuti...),
TOTALNO STALNO U OBAVEZAMA (nemam ja vremena da cekam da ti naucis da vezes pertle...)
BEZOBZIRNI( bas mene briga za tvoje misljenje bice kako ja kazem, ja sam ti bog i batina)
SLABI ( pa mi njega nikad ne kaznjavamo, kad ga uhvate bubice mi tu ne mozemo ama bas nista...)

Da li se neko prepoznao?
 
A sto uzas?! Momci nisu krivi, oslobodjeni na sudu. Desilo se nasima, moglo se desiti i desava se i drugima. A ni za ovo o skoli se uopste ne slazem - naravno da treba da ih vaspitavate u skoli; vase prvo nacelo bi trebalo da bude da od njih stvarate ljude a to ne znaci samo d aih naucite da racunaju i pisu, za ime sveta! Vise mi je zlo od skole koja pere ruke od dece, najvaznije je svakom samo da mu dete bude zombi, dele ih na 'mirne' i one koji to nisu! Pa ta skola je i vaspitna ustanova (bar je do skora bila formalno tako naslovljena - vaspitno-obrazovna institucija, ako stagod nisu menjali a ne bi me ni iznenadilo!). Naravno da to ne znaci da roditelji ne treba da vaspitavaju decu, vec da svako treba tu da radi svoj deo posla! Ako mislite samo svoju decu da vaspitavate nije ni trebalo d aidete u skolu - skola je u zivotu deteta trecina njegovog zivota, tamo provedu 8 sati dnevno, i reci 'nije moje da ih vaspitavam' je besmisleno kolko i banalno poimanje rada u skoli, ali najvise od svega tuzno. Svako dete moze na ovaj ili onaj nacin da nauci da pise ili sabira ali da nauci o zivotu, zajednici, socijalizaciji, o mnogim zivotno vaznim stavrima - moze i mora u skoli. I ne samo skola, i ne samo roditelji, decu treba da vaspitava celo drustvo - ali drustvo koje je vaspitano, koje nije raspusteno, razulareno, prebojeno iskljucivo principom zadovoljstva, svakako ne drustvo koje im nudi korupciju, kriminal, model da je imati mozga luksuz budala, da je ispraznost pozeljna, da je primitivizam na ceni......To je na zalost model koje ovo drustvo i Srbija danas nudi nasoj deci. Ne mogu samo roditelji vaspitavati decu. Kada bi tako bilo - ne bi postojala zajednica. Svi bi bilo socijalno izolovani u svoje male porodicne celije i bez interakcije. Covek se samo u interakciji sa drugima menja, raste i razvija, a na tom putu rasta i razvoja skola kao institucija, i ucitelj, nastavnik, profesor ima i mora da ima ulogu od neprocenjivog znacaja: to su ljudi koji formiraju ljudske duse isto koliko (i nekad daleko vise) ljudkse mozgove. Ko toga nije svestan, tesko da ce biti bas dobar skolski pedagog. Sto nikako ne oslobadja roditelje niti ih abolira licnog dela krivice za to sto nisu dovoljno prisutni ili zainteresovani, angazovani i ukljuceni u zivot svoje dece.
I jos - neko od gore rece da su ova deca nasa sramota umesto da budu nas ponos. a sto da budu nas ponos? Valjda smo mi morali njima nesto da ostavimo u zalog njima na ponos i na sta ce moci da budu ponosni?! Ili smo obrnuli uloge pa ocekujemo od njih da budu nas ponos i speru ljagu brljotina koje smo sami zakuvali, mi i oni pre nas, i da taj greh okaju na nekom svom krstu u nase ime. Pa kad to ne cine, i ponasaju se onako kako smo ih kao drustvo - roditelji, skola, zajednica - formirali, i na kraju karjeva, onako kao sto se ponasaju adolescenti (sto nikako ne opravdava njihovo ponasanje) smatramo da su prokuzeni i da nas 'blamiraju po svetu!', sta li, kao da bas i mogu da nas izblamiraju vise nego sto smo se sami izblatili svih ovih poslednjih 20 godina, u kojima mnogi od njih jos nisu bili ni rodjeni...Hajte molim vas.....!
 
Ne razumem pitanje, ali dobro. Na post pre mog: ne vidim kakve veze ima inostranstvo i da li treba ili ne treba da se ide po inostranstvu i Srbija i njene prirodne lepote? Sta, kao niko od nas nije bio maturant i nije isao na matursku ekskurziju, ili bar apsolventsku, pa se pravimo ludi da ne znamo za sta sluzi deci takvo jedno putovanje?! Ili stavrno imate svi po stop godina pa ste (prigodno) zaboravili? Srbija je lepa, na zalost zapustena preko svake mere, i osim toga premda se slazem da treba videti kulturnu bastinu Srbije, zasto je neophodno da to bude za vreme maturske ekskurzije?? Neka ih vode roditelji po Srbiji, za to ce imati svakako vise novca nego da ih vodaju po inostranstvu, a ako je ekskurzija jedini nacin da izadju iz Srbije svakako da im tu sansu treba priustiti! Jok, nego nek n eznaju gde je aerodrom i nek ne vide nista dalje od prvog manastira - zato sto Srbija ima prirodne lepote i istorijske vrednosti! E svasta. Potpuno se ne slazem.
 
Mirjanadz:
www....slazem se sa tobom ali zasto bi profesori trosili nerve na decu kad su kao prvo jedno vreme bili pod "kontrolom i pretnjom roditelja"...ako znas na sta mislim, a kao drugo toliko su im mizerne plate da ih uopste ne interesuju tudja deca...
Pa ja gledam ove vaspitacice u jaslama....pa te zene da polude od tolike dece! Pa kolike su njima plate a sta tek one urade sve u smeni i sta sve rade sa tom decom i koliko se trude! Cak nemaju ni beneficirani radni staz...


Vidi, da ti nesto kazem: ja radim u zdravstvu, imam prijatelje u prosveti, u javnim drugim sektorima - i svima su plate mizerne (ako iskljucimo narodne drage poslanike i korumpirane politicare!). To po meni nije nikakvo opravdanje - shvatam da se ljudi trose, ali ko ne moze da radi svoj posao treba da radi nesto drugo: nek prodaje na buvljaku za iste pare. A onaj ko je usao u zdravstvo ili prosvetu mora da zna sta zahteva ju te profesije od coveka i da bude posten prema sebi: najvise mrzim kad se lekari pravdaju za korupciju i tretiranje sveta ko stoke recenicom 'Za ovu platu...!' Pa daj otkaz prijatelju pa radi nesto drugo, nije ovo bilo koji posao! Isto vazi i za prosvetu - ne mogu da ih ne interesuju tudja deca, to je smesan stav, i potpuno besmislen: ne mozes se iskaljivati na deci zato sto si nezadovoljan platom. Strajkuj, daj otkaz, radi nesto drugo - a ako radis nesto onda to posteno radi. Fuj. Mrzim takva opravdanja, ona kod mene uopste nemaju prodju. Nista ne moze da abolira odgovornosti onoga ko pristaje na tako nesto; to mi je odvratno do zadnjih granica, a ako mi je to negde posebno odvratno i degutantno i dno dna - onda je to skolstvo i zdravstvo!
 
Kao neko ko je jedno vreme bio prosvetni radnik, mogu reci samo-uzasavam se eksurzija!Ne toga gde ce deca da idu nego onih koji ih vode.
Sve vreme prenemaganje jadni mi, male nam plate, treba sacuvati tu decu a cinjenica je da ta deca cuvaju sama sebe, profesori idu u shoping, gledaju kako ce da uzivaju a uglavnom nemaju pojma gde su im djaci, cast izuzecima.
Za te eksurzije oni dobiju jako lepe pare i duzni su da vode racuna o toj deci, prema tome nema izgovora.
 
Naravno da deca treba da idu na exkurzije.I naravno u inostanstvo. Ja sam bila maturant te davne jadne i bedne 95 i dobro se secam koliko nam je svima bilo zao sto nismo nikad ali bas nikad otisli ni u neku banju a kamoli u inostranstvo..I tada su bile price o tome kako je nasa zemlja puna prirodnih lepota, planina, jezera bla bla bla,i ja mlada naivna verovala da od Srbije nista lepse i nepostoji.Proslo je jedno 7 god od tada i ja eto obisla skoro celu evropu uzduz i popreko,i shvatila da ja moju zemlju samo mnogo volim kakva god da je,ali da itekako postoje mesta koja ti oduzimaju dah,i realno mnogo lepsa od nje.A deca u tim godinama su svuda manje vise ista:bezobrazna, razuzdana, sebicna, a neko mi rece da se to zove pubertet. Od te boljke smo valjda svi bolovali, samo neko zaboravi a neko ne.Ja nisam... ;)
 
Moj posao je da ih naucim necemu, a zivotu se uce sami u porodici,
a necete verovati kakvih sve porodica ima,
i onda kakva sve deca ispadnu iz njih...


Hehe ,"obozavam" kada procitam reci prosvetnog radnika koji kaze da deca "ispadaju iz porodica".Moguce da je vreme da mnogi poispadaju na razne nacine ali iz skola.
Sto se tice eskurzija ...pa Boze moj ,roditelji uvek placaju za "dobrobit*svoje dece i to ako je potrebno blanko cekovima ,ali zato eto nemamo dovoljno novaca za farbu da se ofarbaju ucionice ili recimo kupi jedan komp za skolu....Sve u svemu bitka se vodi preko ledja klinaca da bi smo se iskazali pred rodbinom ,komsijama ili prijateljima dok eto uz kaficu prepricavamo dogadjaje kako nemamo leba da jedemo :(
 
Neca_:
Moj posao je da ih naucim necemu, a zivotu se uce sami u porodici,
a necete verovati kakvih sve porodica ima,
i onda kakva sve deca ispadnu iz njih...


Hehe ,"obozavam" kada procitam reci prosvetnog radnika koji kaze da deca "ispadaju iz porodica".Moguce da je vreme da mnogi poispadaju na razne nacine ali iz skola.
Sto se tice eskurzija ...pa Boze moj ,roditelji uvek placaju za "dobrobit*svoje dece i to ako je potrebno blanko cekovima ,ali zato eto nemamo dovoljno novaca za farbu da se ofarbaju ucionice ili recimo kupi jedan komp za skolu....Sve u svemu bitka se vodi preko ledja klinaca da bi smo se iskazali pred rodbinom ,komsijama ili prijateljima dok eto uz kaficu prepricavamo dogadjaje kako nemamo leba da jedemo :(

Vala bas, dobro kazes - ja stalno idem po tim skolama da drzim nekakva predavanja, i muka me hvata kad u njih udjem: sto rece moja mama gledajuci reportazu o jednoj takvoj oronuloj skoli pre neki dan na TVu "Ovo bre ko iz onog filma 'Let iznad kukavicjeg gnezda' - nijhe ni cudo sto su nam deca luda!" (moram da priznam da nije bila daleko od istine, u pojedinim skolama covek se oseca bas tako nekako - ko u nekoj umobolnici iz 19. veka ili u nekom zatvoru.....)
 
Meni skole ipak vise lice na "Leteci cirkus Montija Pajtona",a okolne "pekare" na cetiri tocka podsecaju na "Put oko sveta za 80 dana",stim sto naravno nigde ne pise objava o zdravoj hrani i pravilnoj ishrani ...ali eto ipka smo naucili kako se zove zatvor u Budimpesti:)
 
E pa tu ste u pravu,
ja jesam za to da modernizuju skole i da se nesto uradi, samo molim vas ko ce to da plati jer drzava neeeece,
Isto tako sam za to da se OBRAZUJU porodice,
i na zalost,
radim sa decom ciji su roditelji netolerantni i neobrazovani, cije stavove ni uz najbolju volju ne mogu da promenim a kamoli da im pomognem da shvate da treba urade nesto u korist svog deteta,
vi im date sveske i knjige besplatno oni ih prodaju na pijaci, ili posalju dete sa granicnom inteligencijom da ide sa drugom decom i mali zaglavi do 12-te u drugom razredu jer mama tvrdi da njenom detetu nista ne fali (nema veze sto ne zna da cita i da pise i ne razume sta mu se govori) i ne treba mu strucna pomoc jer on ima #cistu dusu# a mi nemamo,
dok druga mama prebije uciteljicu ispred skole jer je navodno pred trideset roditelja na sastanku ocijukala sa njenim muzem koji je grob...
A tek kad ti ucenici prete da ce te izbosti nozem...
Ili njihovi roditelji da ces dobiti otkaz ako malom ne popravis ocenu jer su u istoj stranci sa direktorem,

Prosetajte koji kilometar u mojim cipelama pa mi onda nesto recite,

i da, mislim odakle ISPADAJU takvi ludaci koji hoce da bacaju bombe na skole i da vesaju nastavnike kako bi spasli svoju jadnu decu losih ocena !
 
Iskreno se nadam da se ne osecate prozvanim, i blago vasoj deci ako je tako!
Niko od nas nije cudotvorac da naprasno promeni proteklih 15 godina crnila i nasilja, bede i politike,
to se odrazava i na ovo sada
deca misle da ako u Srbiji sve moze, moze i preko, ali tamo nije tako.

U Madjarkoj deca idu u skolu u uniformi, i studenti ne mogu da izadju na ispit bez kravate i sakoa kao ozbiljni mladi ljudiinace lete napolje bez izvinjenja,a ako opsuju nastavnika (iako im to ne pada na pamet)lete iz skole
+ oni imaju neki standard i u uniji su,
imam rodjake koji se skoluju tamo pa znam.

A kad se pijani srednjoskolci poskidaju do pola i zapevaju nase srpske nacionalne pesmice da pokazu madjarima odaklen su, i naprave cudo u diskoteci, pa ja to vidjam ovde svaki dan, al verujem da su ovi drugi bili zaista prenerazeni...
 
Tc, tc, tc! Najbolje je da decu uopste ne pustate na ekskurzije. Znate li vi da oni tamo puse, ponekad se ljube, a cula sam cak i da duvaju!!!
Najbolje je da ih uzmete za ruku i sami ih vodite po Lepoj nasoj domovini. Kad ovde puse, sta li ce raditi u inostranstvu?
 

Back
Top