Zaposlenje

Baby Yoda

Contributor
Poruka
21.755
Interesuje me verovatnoća da neko ko je diplomirani Ekolog nađe posao u Beogradu, Novom Sadu, itd, itd. Da li je to u Srbiji, ali i u svetu popularno zanimanje i da li ima posla?
 
Нема од тог посла ништа. Ја сам завршио пре 6 година и нема посла на видику. Све више размишљам о преквалификацији, јер еколога уопште нема у систематизацији радних места, екологијом се баве инжењери машинства, просторни планери, инжењери пољопривреде итд. Значи, екологијом може да се бави свако. А причали су, када су отварали смер, конкретно, на ПМФ-у у Крагујевцу, да ће бити посла, да је то перспектива и сл. Једна кап у мору је да знам да се једна колегиница запослила у ЕПС-у као стручни сарадник за заштиту животне средине. Значи, пар еколога на десетине хиљада запослених у целом систему. Железнице имају свој одељак за заштиту животне средине где раде људи различитих струка, од географа до инжењера пољопривреде, али су на Високој железничкој школи отворили смер који се бави заштитом животне средине и ту не можемо да приђемо. Једно што нам преостаје јесте школа, али и ту има доста кадрова тако да од тога нема ништа. У Србијашумама раде само шумарски инжењери, мада би требало да имају и биологе. Једна од алтернатива је бављење науком, докторат и сл. али како без посла наћи 3 хиљаде евра за школарину, а и сада је све теже то уписати. Штета што нема специјалистичких студија, на којима би се образовали кадрови за конкретне послове у водоводима, чистоћама, фабрикама за прераду отпадних вода и сл. јер на основним студијама стичемо само теоријско знање које тешко где може да се примени. У међувремену сам радио разне послове, био на јавним радовима али то је све без перспективе.
 
Svako može naći bilo koji posao. Ali akcenat na NAĆI, ne čekati da te neko zaposli.
Ukoliko si aplicirao na 50, 100, 200 oglasa za posao i nisi ga našao, promeni način.
Nađi firme koje su Eco Friendly, vidi kako možeš ti da im doprineseš, napravi plan i predstavi im ga besplatno.
Nađi ljude sa kojima imaš iste vrednosti, a imaju svoju firmu. Stalk ih na facebook-u. Vidi šta vole, kakvu su i na šta reaguju. Vidi kako možeš da doprineseš njima i njihovoj firmi.

Teško je. Potreban je veliki trud. Ali svet koji društvo prodaje gde ti budeš dobar dečko, završiš fax i dobijaš posao je farsa.
Znanje koje fax daje je samo pola jednače (verovatno i manje), bitnija stvar je ta da si spreman da se pokreneš u pravi[ inicijativu. Srećno! :)
 

Back
Top