Potkrovlje

*Jorgi*

Ističe se
Poruka
2.661

Šta je potkrovlje​


Potkrovlje ili mansarda, deo je građevinskog objekta, koji je namenjen za stanovanje.
To može biti soba ili kompletan stan, delimično ili kompletno smešteni u potkrovlju.
Za one kojima eksperimentisanje nije strano i koji su ljubitelji kosina i nepravilnih oblika nekretnina, potkrovlje donosi raznorazne kombinacije i nova uzbuđenja.


Sama reč Mansarda (fra. Mansarde) potiče iz francuskog jezika, a potpuno isto značenje ima i naziv „holandski krov“.
Idejni tvorac korišćenja potkrovlja, kao stambene jedinice, bio je Fransoa Mansart (Fransois Mansart).
Upravo je Mansart dao sjajnu ideju o korišćenju prostora, kao stambene nekretnine pod krovom,
a po njemu je Mansarda (potkrovlje) i dobila svoj naziv.


Prva potkrovlja su nastala negde sredinom 19. veka, a prvi korisnici su bili umetnici.
Umetnici su potkrovlja renovirali i pretvarali ih u svoj atelje.
Slike izuzetno velikih dimenzija, koje su slikali umetnici tog vremena, zadavali su im i velike probleme zbog svoje veličine. Upravo su potkrovlja bila sjajno rešenje za tako velika umetnička dela.


Korišćenje potkrovlja izvorno, došlo je iz Amerike početkom 20. veka i najveći broj neiskorišćenih prostora bio je smešten u blizini pomorskih luka, gradova Boston i Njujork. Ova potkrovlja su prvobitno bila korišćena, kao skladišteni prostori.

Stan u pokrovlju se odnosi na veliki lako prilagodljiv otvoreni prostor. Najčešće se prostori koji su do tada bili korišćeni u poslovne svrhe, kompletno pregrađuju i renoviraju u stambeni prostor. Neka pokrovlja čak imaju više nivoa, a to znači potkrovlja iznad potkrovlja.
Razlika između tavana i pokrovlja je sledeća, a to znači da tavan čini ceo jedan sprat, a potkrovlje nekoliko manjih celina.

Potkrovlja se uz dobro osmišljen i sproveden projekat, mogu izuzetno kvalitetno pretvoriti u funkcionalan stambeni prostor.

Mansarda





202873158183683871RXLy2acKc.jpg


- - - - - - - - - -



-
light-and-flowy-l.jpg
 
Beograđanine :D, lakše mi je tako da te nazovem, nadam se da se ne ljutiš. :zag:

Svi tavani su lepi, mali i veliki ali Polino je najlepše, kao tavanče na jedan ili dva stepenika to daje specifičnost okolini. :)

Imam i ja tavane, ali nije za stanovanje i nije izvodljivo da se uradi nešto. :(

Da li ti se nešto razumeš u rekonstrukciju tavana, koji materijali su tu i ostalo šta treba? :)

potkrovlje%20665.jpg


E ovaj je potkrovlje, čini mi se, sviđa mi se ugaoni zid na jednu stranu. ;)
 
Beograđanine :D, lakše mi je tako da te nazovem, nadam se da se ne ljutiš. :zag:

Svi tavani su lepi, mali i veliki ali Polino je najlepše, kao tavanče na jedan ili dva stepenika to daje specifičnost okolini. :)

Imam i ja tavane, ali nije za stanovanje i nije izvodljivo da se uradi nešto. :(

Da li ti se nešto razumeš u rekonstrukciju tavana, koji materijali su tu i ostalo šta treba? :)

potkrovlje%20665.jpg


E ovaj je potkrovlje, čini mi se, sviđa mi se ugaoni zid na jednu stranu. ;)

Znam ponešto, za početak dovoljno
 

Back
Top